Gemengd. 130.000 K.G. Superpbosphaat ten behoeve ve van de aid. Kruinin- gen van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij werd het laagst in geschreven door de heeren Wejjk- man en Schippers te Breskens voor ƒ2.43 per 100 K.G. Aan hen werd de levering ge gund. Aan het door den Secreta ris der afdeeling Zeeland van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren op de algemeene ver gadering, den 8 dezer te Middel burg gehouden, uitgebrachte ver slag, is o. m. ontleend, dat door den Kantonrechter te Oostburg een 3tal personen werden gevonnisd wegens op noodlottige wjjze kwel len van dieren, en dat verschil lende politie-beambten bekeurin gen hadden ingesteld, o. a. A. v. den Ameele wachtmeester Kon. mar. te IJzendjjke, wegens 2 fei ten, Beun en Coone, marechaus sees aldaar, J. Gelejjnse en P. v. d. Linde brigadiers te Breskens en IJzendjjke en C. van Nieuwen- hujjze en D. J. J. van der Schans, maréchaussees beiden vroeger te Breskens, aan wie de gebruikelij ke gratificatiën zijn toegekend. Voorts werd ontworpen door den heer A. van den Ameele voor noemd eene brochure »Strafbare Dierenmishandeling" en door den heer mr. J. A. Schorer te Mid delburg eenigszins aangevuld, wel ke vermoedelijk in druk zal wor den uitgegeven en verspreid. Aan het einde van den te Oostburg gegeven cursus in paar- den-kennis, onder leiding van den heer L. Louter veearts te IJzen dgke, zal door deze een openbare les gegeven worden, waartoe elk der deelnemers een paard zal me de brengen, goed gedresseerd in Ik weet niet, waarom een zoo bang voorgevoel mjj bekroop, zoo zelfsdat het ademhalen mij moeilijk vielde dokter kon bij een zieke geroepen zijn en zich gereed maken tot een nachtelijke uitgang en het Italiaansche volk spreekt bovendien steeds met de levendigste gebaren. Juist toen Wauger afscheid van ons wilde nemen, kwam de knecht van den dokter uit de deur gevlogen, maar hield stil, toen hg ons bemerkte. O, heer dokter, welk een on geluk, riep hg uit, kom toch spoe dig, Signora Theresia sterft, als het bloed niet ophoudt te vloeien. De schrik sloeg mij om het hart, maar ik vermande mij en duwde Wangen voort, den aimen Wangen, die geheel verstijfd daar stond. Van boven af riep Signo ra Lorenza's angstige stem, want zjj had ons geboord Haast u, haast u, Signor, haar leven vervliegt als een zandloo- per, Taramaso is zijne zinnen ge heel kwjjt, red g jj het kind 1 (Wordt vmold.g) staan, gaan en draaien. De afdeeling Oostburg heeft een klein bedrag gegeven om prijzen voor dezen wedstrijd aan te koo- pen. Oostburg. Tot president-kerk voogd werd gisteren door kerk voogden uit hun midden benoemd de heer mr. P. J. N. van Dam. Een landbouwer te IJzen- djjke schoot deze week met zijn geweer naar een partij musschen toen de loop van het geweer sprong, teugevolge waarvan hij be langrijk aan de linkerhaud werd verwond. Te Moerbeke, eene Belgi sche gemeente grenzende aan Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostelijk Deel, kregen eenige jongelui twist onder het »pierspel", eene soort van kegelspel. De twist liep zóó hoog, dat de messen getrokken werden en ze kere G. een gevaarlijken steek in den buik ontving, waardoor hij in zeer bedenkeljjken toestand verkeert. Drie der vechters zijn in hech tenis genomen het zijn broeders en alle drie bekende veesmokkel aars. Een hunner heeft reeds beken tenis afgelegd. Bij de gehouden verloting van geldprijzen onder de gebrui kers van Stuiverszeep enz. hebben o. m. prijzen getrokken P. A. L. Quataert te Aarden burg, S. E. Andriessen-Provoost, te Oostburg, L. van de Keere te Sluis, C. Wesdorp te Oostburg, Gazina Lutejjn te Cadzand, mej. P. de Rooy te IJzendjjke, M. Cau- wels te id., Mej. Ros-Versprille te Aardenburg, L. M. Daschot te IJzendijke, Wed. P. van Peenen te Groede, J. Schippers te id., Jae. H. van Kampen te Breskens, Nath. Bujjsse te Aardenburg, S. Ver- schoote te id. (2 prijzen) J. M. H. van de Sande-Monjé te Bres kens, Cl. de Witte te IJzendgke, L. Haartsen te id., Ch. de Betu we te id. Groede. De luitenant ter zee, 2e klasse M. Schoo, geplaatst bij het Kon. Instituut voor de Mari ne als officier van politie te Wil lemsoord wordt met ingang van 1 Febr. a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip aldaar. iVicuwvliet. De loop der be volking gedurende het jaar 1901 is als volgt Op 31 Dec. 1900 bestond zij uit 285 m. en 294 vr., totaal 579 zielenzij vermeerderde door ge boorte met 5 m. en 3 vr. en door vestiging met 37 m. en 23 vr. is ■amen 42 m. en 26 vr.zjj ver minderde door overlijden met 5 m. en 2 vr. en door vertrek met 47 m. en 27 vr. is samen 52 m. en 29 vr., zoodat op 31 December 1901 de bevolking bestond uit 275 m. en 291 vr. is totaal 566 zielen. Er zjjn als levenloos aan gegeven drie kinderen, een van het mannelijk en twee van het vrouwelijk geslacht, er werden 10 huweljjken voltrokken tusschenjm. en jd. In een winkel op de markt te IJzendijke is deze week een poging tot inbraak gedaan. De bewoners werden wakker op het gerucht, doch vonden de vo gels gevlogen toen zij benedeu kwamen, die slechts enkele para- pluies en kleinigheden hadden meegenomen. Het heeft zóo of zóo gestaan of Zutphen had bezoek gekregen van een naar het schijnt goed ge organiseerde bende inbrekers, lui van het vak, opgeleid in de leer school van Lammetje Zondag. De ijver der politie van Deven ter en Zutphen heeft dit echter voorkomen. Donderdagavond waren te Zut phen aangehouden en naar De venter opgezonden 2 Duitschers, die verdacht werden van diefstal te Deventer. Dit tweetal bljjkt nu te belmo ren tot een bende van vier per sonen, die te Deventer haddon in gebroken en nu Zutphen tot hun opratieveld hadden gekozen. Te Deventer had nl. in den nacht van 1 op 2 Januari een in braak plaats gehad in het kanteor van den heer G. W. Nikkels Gzn. aan de Vischpoort. Door uitsnijding van een ruit waren de inbrekers binnengeko men. Zij forceerden eerst het slot van een mahoniehouten kastje, en vonden daarin een sleutel, waar mee zij een schrijfbureau konden openen. Uit dat schrijfbureau namen ze ƒ40.aan zilvergeld. Zij vonden ook den sleutel van de brandkast, doch konden deze wegens de geheime sluiting niet openen. Zjj voorzagen zich nog van een flinke hoeveelheid sigaren, drongen toen in den winkel door en pro beerden daar tevergeefs de win kellade te forceereu. In hun haast lieten de dieven nog een bankbiljet van ƒ25. vallen. Toen den volgenden morgen de diefstal bemerkt was, werd bij de politie aangifte gedaan. Bjj onderzoek bleek, dat in de slaapstede .grand hotel le petit nioulin" een gezelschap van vier Duitschers was gelogeerd, 3 man nen en 1 vrouw, waarvan 2 dien nacht niet op bed waren. In het bezit van 2 logés werden sigaren gevogden, van de gestolen soort, en ook een ^aantal dubbel tjes en kwartjes. Twee der logés waron verdwenen. Al spoedig bleek, dat deze aan het station waren geweest om plaatskaarten naar Zutphen Zjj wa ren echter aan het verkeerde sta tion terecht gekomen en hadden toen hun reis maar te voet aan gevangen. Twee agenten volgden jhen nu per fiets, maar te Zutphen aange komen vernamen zij, dat de [poli tie telegraphisch uit Deventer ge waarschuwd, de vrienden reeds in handen had gekregen. Het viertal is in arres. en ter beschikking van Jde justitie ge steld. Het bleek,'dat zjj behoor den tot de welbekende logés van Lammetje Zondag. Een gemeenteambtenaar te Budajjest, die in November 11. vluchtte met 300.000 kronen uit de gemeentekas, heeft blijkbaar berouw gekregen van zijn diefstal en uit New-York een brief ge schreven aan het gemeentebestuur waarin hij belooft het gestolen geld terug ie zenden, als burge meester en wethouders op hun eerewoord beloven, hem niet door de politie te laten opsporen en te vervolgen. De brief, waarvan het blad »Pes- ti-Hirlap" een facsimile geeft, komt overeen met het handschrift van den gevluchten ambtenaar. Te Amersfoort is gebleken, dat onder de huzaren van het le regiment sinds eenige maanden allerlei diefstallen zjjn gepleegd, paardedekens en andere voorwer pen werden uit stal en kazerne weggevoerd, en zoowel de burgers als de militairen werden op aller lei wijze bestolen Het geval kwam uit, doordien een milicien van goeden huize, die in het begin zjjne makkers op hun verzoek meermalen roy aal had getracteerd, doch daar mede eindeljjk had opgehouden, kort daarop bevond, dat hem een portemonnaie met ƒ35 a ƒ40 was ontstolen. Hjj deed daarvan aangifte en een der huzaren werd als de schul dige aangewezen. Deze vond daarin aanleiding om bjj die gelegenheid zjjne mede daders te noemen, en zoo kwam de Raad van Informatie op het spoor van de sinds lang bestaande dievenbende. Volgens berichten moet er één hoofddader geweest zijn, met acht mede-arbeiders en ongeveer twin tig helers. Te Britswerd is een jongen van een ladder gevallen en was onmiddelljjk dood. De Waal is sedert Zater dag jl. weder snel en onrust- baren d aan het wassen. In twee etmalen is de stand ongeveer één meter hooger. De kade voor de stad Tiel loopt hnder; het verkeer daarlangs is is gestremd. De stoombooteu en schepen landen nu aan den nieuwen los- wal en in den z. g. nieuwen ven. De veerdienst geschiedt J veerstoombootje .Gjjsbert Stout! waaraan de heele of z. g. halt: pont verbonden. Deze wjjze van overtocht o.. schiedt reeds 'sinds 29 DecetnÜ toen de kabel der veerpont is gj broken. Fr gaan stemmen op om dej dure, lastige en zelfs gevaarlijk] wjjze van gieren te 'staken, en iJ vroegere, met .de z. g. bochtakej weder m te voeren. Ook de uiterwaarden en denveer- weg te Wamel beginnen onder W loopen. De overtocht voor voertuigetl is nog mogeljjk. Sinds Maandagmorgen is dj was minder snel. Op het schip »Langeorge"J liggende in de Rijnhaven te Rot terdam, ,is Dinsdagmiddag een treurig ongeluk gebeurd. Terwjjl men bezig was graan in te laden, lag het laadruim hall geopend met een gedeelte deil luiken er los over heen. Op een dier luiken stond eet werkman, om aan de manden, wel ke door de stoomlier boven het laadruim werden gebracht, goedt richting te geven. Toen weder een mand volgela den met graan, door den stoom-l lier werd opgeheschen, stootte de mand tegen het luik waarop de man stond. Zoodra hjj het luik onder zjjn voeten voelde waggelen, had hij de tegenwoordigheid van geest 't touw van de lier te grjjpen en werd zoo mede naar boven gehe- schen. Gelukkig hield hjj zich vast eu kon hjj voorzichtig weer worden neergelaten, zonder eenig letsel te hebben gekregen. Intusschen was het luik in het laadruim gestort en was terecht gekomen op het hoofd van den 27jarigen A. Kaak, wiens schedel daardoor gespleten werd. De ongelukkige was onmiddel ljjk dood. Van het stoomschip »Wal- lawalla", uit San Francisco, dat op 22 mijlen afstand van Mendo- ciso, (Üpper Californië) door een Fransch schip werd aangevaren en zonk, worden nog 47 personen vermist. Twee-eu-zestig van de schip breukelingen werden door het stoomschip »Dispath" aan boord genomen en naar Trinidad ge bracht; zeventien anderen werden door een sleepboot gered. De schipbreukelingen hebben in de sloepen en op vlotten want er was voor velen geen plaats in de booten veel uitgestaan. Een van de vlotten was uren lang 2 voet onder water. Op een ander werd een stoker krankzinnig en zjjn lotgenootefl

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2