Gemengd. ken, omdat het toestaan er van niet bevorderlijk is aan het pad, dat daar ligt. De heer De Bruijne is het niet eens met het argument van den Voorzitter. Indien nog aan nie mand vergunning was gegeven om een poortje te maken, dan ook zou hij daartoe niet willen over gaan, maar nu er meerdere zijn en voor adressant een uitzonde ring maken zou niet billijk zijn hij kan mitsdien met de aanvraag meegaan om de vergunning onder dezelfde voorwaarden te verlee- nen, nl. tegen betaling van 1 's jaars. De heer De Meijer zou het ook onbillijk achten, als aan den een onttrokken, wat aan den ander vergund wordt. De heer Stern was niet tegen de aanvraag, juist omdat aan an deren wel vergunning is gegeven. De heer Zonnevijlle wees op het verschil van de aanvraag van Leenhouts en Eekhout. De eers te had geen behoefte aan een poortje en plaatste er een voor de zindelijkheid, bij Eekhout daaren tegen is het nooddrufthet uit brengen van faecaliën enz. moet door 's mans winkel, bestaande uit allerlei levensbehoeften, ge schieden, en behoefde deu nadee- ligen invloed daarvan niet nader uiteen te zetten. Juist omdat het voor dezen eene noodzakelijkheid is, zou hij voorstellen de vergun ning toe te staan a ƒ0.50 per jaar. De voorzitter zeide, dat al die poortjes niet bevorderlijk zijn aan het wandelpad, dat thans bereik baar wordt voor al wat men kwijt wil zijn. Ook moest hij er op wijzen, dat het hier niet behoort te gelden particuliere maar ge meente-belangen. Bovendien zou eene vergoeding van /'0.50 's jaars, in verhouding tot de breedte die zou worden ingenomen, oneven redig zijn tegenover de andere, want dan zou het wel ƒ3 moe ten zijn. De heer Zonnevijlle repliceerde onafscheidelijk van Magdalena, dat mijne plotselinge ontroering hem niet kon ontgaan. Ooa werd zij ne nieuwsgierigheid opgewekt, want toen ik de gelegenheid zocht om met hem alleen te zijn, ont week hjj mjj niet. Op mjjne vra gen verhaalde hij mjj op zijne terughoudende manier, dat hij Tannensee zijn tweede tehuis noemde, daar hjj met den jongen graaf als broeder was opgevoed en ook nu nog kinderlijke rechten op de familie had. Ik voor mij had geene reden om zoo voorzich tig te zijn, ik vertrouwde hem toe, dat het kleine kasteel al mijn rijkdom bevatte en vroeg hem rondweg of hij geloofde, dat mijn geliefde daar goed geborgen was. (Wordt vervolgd.) op dezelfde gronden, dat eene be taling van ƒ0 50 in dat geval voldoende zou zijn, omdat de plaatsing voor Eekhout bepaald noodzakelyk is, en zag niet in, waarom de een op den weg zou mogen uitkomen de ander niet. De voorzitter gaf te kennen, dat het zandpad geen publieke weg is, maar een privaat-eigendom van de geme. nte, daarom ook behoort er voor betaald te worden en wel in evenredigheid tot de breedte die men noodig heeft. De heer De Bruijne kon niet meê gaan met het voorstel van den voorzitter tot afwijzende be schikking, noch met dat van den heer Zonnevijlle tot retrubutie van ƒ0.50. Hij stelde voor de ver gunning te verleenen met ingang van 1 Jan. 1902 en tot wederop- zeggens toe tegen vergoeding van ƒ1 's jaars. Het eerste deel van het voor stel werd aangenomen met 5 te gen 1 stem, die van den voorzit ter en het tweede deel eveneens met 5 tegen 1, die van den heer Zonnevijlle. Daarop werd al3 tijdelijk wet houder benoemd de heer J. C. Stern met 5 stemmen, tegen 1 op den heer E. J. de Meijer. De heer Stern, des gevraagd verklaarde de benoeming aan te nemen onder dankzegging voor het vertrouwen, dat zijne mede leden in hem gesteld hadden. L'it de ingediende voordracht, bestaande uit de heeren L. F. van Maldegem, (aftr. lid), D. Dhont en E. J. de Meijer, werd eerstgenoemde met 4 stemmen herbenoemd als lid van het alg. Armbestuur voor Wijk Heille. Op den heer E. J. de Meijer was 1 stem uitgebracht. Ter behandeling van het Sup pletoir kohier van den hoofdei ij ken omslag, ging de openbare zit ting over in eene met gesloten deuren. De heer Ch. S. M. Cruijs- bergs, onderwijzer te IJzendijke, herdenkt heden den 3den Januari zijne 25-jarige ambtsvervulling als zoodanig. Oostburg. Tot klerk aan het Registratiekantoor alhier is be noemd de heer H. van Mazijk. In hunne met Koning Edward van Engeland gewisselde Kerst groeten zouden de Russische Czar en de Duitsche Keizer, naar uit Londen aan de Parijsche Lilerté wordt gemeld, den wensch naar een spoedig herstel van den vre de in Zuid-Afrika te kennen heb ben doen geven. Het internationaal-socialistisch bureau te Brussel vaardigde een protest uit tegen den oorlog. Te Zeist heeft aan het sta tion in de Slotlaan iemand, in een twist met zijn schoonvader, dezen met een knipmes aan de borst verwond. De getroffene, die alleen-geloof de een hevigen stoot tegen de borst te hebben ontvangen, be merkte zijne verwonding eerst eenige oogenb'ikken later, toen 't bloed hem uit de borst gutste. Hij werd in de wachtkamer ge bracht en verbonden door een ge neesheer, die gelukkig kon ver klaren, dat de verwonding niet gevaarlijk was. De dader is door de politie aangehouden en in hechtenis ge steld. Een oppasser van den 1ste luitenant V. de S. de B van het le reg. huzaren te Deventer, reed dezer dagen een paard af. Dicht bij de stad geraakte het paard op hol. Eerst nabij Twel- lo viel het, waardoor de berijder er afviel en met een schedelbreuk bewusteloos bleef liggen. In het militaire hospitaal op genomen, is hij nog denzelfden dag overleden. Uit Rusland wordt een ij zingwekkende spoorwegmoord be richt. Een spoorwegklerk, die met ee ne groote som gelds van Kark- hoff naar Katerinoslav op reis ging, is niet op de plaats zijner bestem ming aangekomen. Hij deed een gedeelte van de reis op de locomotief en werd daarna niet meer gezien. Vermoedelijk hebben nu de ma chinist en de stoker, die beiden in hechtenis zijn genomen, den man vermoord, van het geld beroofd en zjjn lichaam in het vuur van de locomotief verbrand. Er werd bij onderzoek van de asch het een en ander gevonden wat men voor overblijfselen van een menschenlichaam hield. De stoker en de machinist er kennen, dat de vermiste klerk een eindweegs op de locomotief is me degereden; maar zij houden vol, dat hij daarna langs de loopplank naar zijne coupé is teruggekeerd. Te Milaan heeft Dinsdag een noodlottig tramongeluk plaats gehad. Een electrische tramwagen kwam in botsing met een wagen, waarop zwavelzuur werd vervoerd, welke gevaarlijke vloeistof daarbij over de passagiers en de beambten werd uitgestort. Ongeveer twintig menschen wer den zwaar gewond en de bestuur der van be tram is reeds aan zjj- ne wonden overleden. De Arbeitsmarkt Correspon dent te Berlijn geefr een overzicht van de toestanden op de arbeids markt in den loop van 1901, waaruit blijkt, dat 500.000 arbei ders op het oogenblik zonder werk zjjn. En dan nog een groot aanta tegen verminderde loonen aan den arbeid. Hoe groot het gebrek aan slacht vee in Duitschland moet wezen, bewijst een besluit van den Ge meenteraad te Guben, in Bran denburg, behelzende dat honden, die tot menschelijk voedsel moe ten strekken, voortaan in het abat toir geslacht moeten worden. Te Hesselingeu bij Meppel heeft de jager H. Wijngaarden Jr. bij maanlicht een vischotter geschoten, die even beneden de 6 kilogram woog. Sedert November is dit reeds de tweede vischdief, door hem be machtigd. Het onschadelijk maken van de ze dieren, die volwassen eene on- geloofelijke hoeveelheid visch ver slinden (ongeveer 1000 kilo per jaar ieder) en bovendien nog een groot aantal waterbewoners uit enkel moordlust dooden is niet enkel voor de visscherij van groot belang, maar levert den broodjagers een aardig voordeeltje op, wijl in deze streken voor vol wassen exemplaren 6 a 7 gulden betaald wordt. Een woedende jongedochter, reeds in ondertrouw opgenomen, maakte Dinsdag in de Bakkerstraat te 's Gravenhage voor de woning van haar aanstaande, wien zij wil de dooden, zulk een spektakel, dat de agenten haar mee naar het bureau namen. Na eenigen tijd werd zij los gelaten, maar een »moordwerk- tuig", een mes, werd er gehou den. Woensdagavond laat ont stond er eene onderlinge vecht partij in de zoogenaamde Vrou wenkamp te Leiden, waarbij een vrouw in de borst, en een mans persoon in den hals gestoken is. De verwonding der vrouw voor al liet zich ernstig aanzien, vol gens verklaring van den daarbjj geroepen geneesheer, op wiens last beide verwonden naar het Academisch ziekenhuis zijn over gebracht. Woensdagmorgen verklaarde de dokter van genoemde inrichting, dat de wonden niet levensgevaar lijk zijn. De politie doet een on derzoek naar de daders. Op Oudejaarsavond is de groote landbouwschuur van den heer van Leuven, te Graauw, met den geheelen oogst door brand vernield. Het vuur greep zoo snel rondom zich heen, dat van het vee niets kon gered worden. Te Veghel is Woensdag de stoker II. v. d. B. van de stoom tram Bosch-Helmond, bjj het aan koppelen van een goederenwagen aan een machine, tusschen deze beide bekneld geraakt, met het gevolg dat B. een uur later aan de gevolgen overleed. Woensdagavond is bjj Clin- ge een persoon door den train hst; hoofd afgereden. Te Moskau is Zaterdag het hemelhoog gebouw eener verze keringsmaatschappij door brand vernield. Slechts met veel moeite werd men de vlammen meester en 30 brandweermannen moesten in man den worden afgelaten van het dak van het hooge gebouw, waar zij bewusteloos op waren nedergeval- len. Ze werden met behulp van lad ders verder gered en naar het gasthuis gebracht. Bg een vechtpartp in de gemeente Smallingerland is S. v. d. H. met oen mes in de rechter hand gesnedenr waarbij alle pezen werden doorgesneden. In bedenkelpken toestand ia hij naar het Academisch zieken huis te Groningen vervierd. Tegen de daders is terstond procesverbaal opgemaakt. Te Berkel (N. B.) is Woens dag het lijk opgehaald van een 72 jarig man, die den vorigen a- vond bg het uitgaan van de kerk te water was geraakt en verdron ken. Te Deventer is een geheel gezin na het gebruik van het middagmaal plotseling hevig on gesteld geworden, zoodat terstond geneeskundige hnlp moest wor den ingeroepen. De dokter ontdekte verschgnse- len van vergiftiging. Door het gebruik van veel melk zgn allen in het leven be houden. Men denkt het geval te moeten toeschryven Ban het loslaten van émail uit den pot, waarin het eten gekookt was. Te Gouda is Maandagavond bij de Steijnkade opgehaald het lijk van schipper B. Waarschijniyk is de man, die bekend stond als zeer oppassend, door de gladheid van zgne schuit te water geraakt. Over Napels en omstreken heeft een cycloon of kringstorm gewoed, die groote schade heeft aangericht. Geheele huizen zgn ingestort, maar, ofschoon vele menschen daarbg onder het puin geraakten, valt slechts éen doode te betreu ren. Doch het getal gekwetsten is vry aanzienlijk. Onder de geteisterde gebouwen zijn eenige fabrieken en het abat toir. Te Sgezzia is de kamenier van Gravin De JCastigiione gevangen genomen wegens diefstal van een aantal kostbaarheden barer mees teres, alsmede van de zeer om- vangrijke briefwisseling der Gra vin. De verzameling, welke ei»

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2