Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 657. Zaterdag 4 Januari 1902. lle Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. SC HE COURANT. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het gelieele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIFJ.EN.4ft te Breskens. Uit Den Haag schrijft men aan De Tijd 't Was dit jaar voor de eerste in aal, dat een Kerstfeestviering was bereid aan de kinderen van liet stal- en dienstpersoneel van het koninklijk paleis alhier een nieuwigheid, welke bij de jeugdi ge deelnemers, natuurlijk, zeer in den smaak is gevallen en nog lang een onderwerp van gesprek zal uitmaken. De viering had plaats in de Go- thische Zaal, welke uitkomt in de Paleisstraat. Er waren in den namiddag van den Eersten Kerstdag meer dan 100 kinderen bijeen, wier ouders eveneens aanwezig mochten zijn. Een keur van speelgoed stond uitgestald, waarvan de uitreiking plaats had in tegenwoordigheid van het Koninklijk Echtpaar, welk mo ment het glanspunt van het feest was. De jongens defileerden dan daarbij langs den Prins, de meis jes langs de Koningin, die even eens en als altijd zeer minzaam was. De Kerstfeestviering werd opge luisterd met liederen, door dames gezongen. De Belgische regeering beeft gunstig beschikt op het verzoek van het Hoofdbestuur van de «Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland", om de kantaren Stroobrugge voor Westelijk Zeeuwscb-Vlaanderen, en Sandvliet voor Tholen, onder de gewone voorwaarden, open te stel len voor den invoer van boenders en ander pluimgedierte. Naar men meldt zal in dit jaar weer een gedeelte van bet ver dronken Land van Saeftinge, gren zende aan de Zeeuwsche gemeen te C'linge en de Belgische gemeen te Kieldrecht, worden ingedijkt. Deze scborgronden, alsmede de daaraangrenzende Prosper-polder en Louize-polder, behoorende aan Her tog Engelbert van Aremberg, die ook in de Rijnprovincie uitgestrek te bezittingen heeft. v Te Kieldrecht, aan de grens van de Nederlandsehe gemeente Clinge, beeft*langen tijd de pok ziekte gewoed. De lijders werden in een af zonderlijk gebouw verpleegd door zusters uit Gent en broeders uit Antwerpen. Thans wordt de ziek te als geweken beschouwd en zijn de Geestelijke Zusters naar hare kloosters teruggekeerd. Sedert ech ter zijn weer twee nieuwe geval len voorgekomen. De gemeenten op Nederlandsch grondgebied zijn tot dusver ver schoond gebleven. Alleen te Hulst is een meisje aan pokken overleden. De koetsier-majoor der Ko ningin, G. C. van Koert, werd Woensdag bij gelegenheid van zijn 40 jarige dienstvervulling aan de Koninklijke Stallen gelukgewenscht namens de Koningin door den eers ten stalmeester, Baron Bentinck, die hem mededeelde, dat H. M. hem de zilveren medaille der O- rauje-Nassau orde verleende. BKESKEftS, 4 Januari 1901. Aan het postkantoor Breskens, en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Dec. ingelegd ƒ11802.77, terugbetaald ƒ3434.19. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het num mer 3447. Groede. De collecte voor de oude- en nieuwjaarsbedeeling heeft in deze gemeente ƒ408.80 opge- 27. Afwachten dit woord, voorbeen gebannen uit mijn woordenboek, welk een rol speelt bet nu in mijn leven In de gedwongen lijdzaamheid, waaraan ik mij moet onderwer pen, vernam ik buiten verwach ting en getiouw aan de werkelijk heid zulke nauwkeurige inlichtin gen omtrent de familie, bij welke Magdalena in betrekking isbet oord, de ïueuschen en de toestan den zijn mij zoo nauwkeurig ge schetst, dat ik mij in den geest kan verplaatsen te midden in het leveu dat haar omringt. Laat ik u vertellen, hoe dat ge schiedde. Ik moet ver teruggaan, want ik heb het vaste voornemen, om mijne zonden goed te maken en denk, na zoo langdurig stil zwegen, u dezen ganschen, lan gen avond toe te wijden om alle gapingen en stoornissen in mijne niededeelingen aan te vullen. Zooals ook de beide vorige zo mers, beu ik ook dit jaar, om de ondragelijke hitte in Rome te ont vlieden, met andere schilders het land in getrokken en heb weder ingewoond bjj dezelfde familie, waarbij ik mij ook vroeger be vond. In mijne brieven heb ik u dikwijls van ben gesprokenSig- nor Toiumaso, de vroolijke levens lustige dorparts, zijne vrouw Lo- renza en de kleine Theresa, het schuwe, trotsche, zwartlokkige kind, waarvan ik bet vorige jaar den studiekop schilderde, dien gij bezit. Zij behoort eigenlijk niet tot de familie, maar is haar, ge loof ik, slechts van verre verwant en wordt opgevoed in het kloos ter van Onze Lieve Vrouwen van liet hart van Jezus, dat op een kwartier afstands van het dorp zeer bevallig op eene hoogte ligt. De kleine geniet veel vrjjheid, komt dikwijls wekenlang in het dal om tante Lorenza te bezoe ken, die zelve kinderloos is en ge voelt voor mij een zoo hartstoch telijke toegenegenheid, als alleen mogelijk is bjj de kinderen van het zuiden. Ik heb haar bijzonder Bef, maar met een zoo volkomen rustig hart, dat ik den overgang van kind tot jonkvrouw niet eens bemerkt heb. Anderen maakten mij daarop opmerkzaam, dat zij een bloeiend, bekoorlijk schoon meisje geworden bracht. Sluis, 31 Dec. Hedennamiddag kwam de gemeenteraad in voltal lige zitting bijeener is éene va cature. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, als a. Kennisgeving van mr. F. Koksma, van het overlijden van zijnen vader K. F. Koksma, in le ven lid van den Gemeenteraad. De voorzitter zich verheffende van zijnen zetel, zeide onder her innering aan de vele diensten die wijlen de heer Koksma tegenover de gemeente heeft gepresteerd, stel ik voor deze kennisgeving, na mens den gemeenteraad, te beant woorden met een brief van rouw beklag, in de overtuiging, dat daartegen wel niemand bezwaar zou hebben. Dienovereenkomstig werd zon der hoofdelijke stemming besloten. b. een dankbetuiging van den heer G. den Toom namens de St. Nicolaas-cominissie voor het kos teloos afstaan der handwerken c. missives van Ged. Staten houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot regeling der on- derwijzersjaarweddentot verkoop van boomen en tot vaststelling der gemeente-rekening over 1900. d. missive van hetzelfde colle ge, houdende kennisgeving van de verdaging tot 1 April 1902 van de beslissing tot goedkeuring van de gem.-begrooting, met machti ging tot de beschikking over de helft der uitgaven die voor 1901 voor dat tijdstip zijn toegestaan. e. bij Hr. Ms. besluit goed keuring verleend aan de verorde ning tot heffing van den Hoofde- lijken Omslag. Werden voor kennisgeving aan genomen. Bij gedane kasopneming bij den gemeente-ontvanger bleek aanwe zig te zijn ƒ3446. Aan mej. de Rieux werd even als voorheen eene gratificatie ver leend van ƒ100, terwijl de bur gemeester gemachtigd werd tot verkoop van enkele oude goede ren, opgeborgen in de hoofdwacht. Voorts werd voorlezing gedaan van een adres van J. J. Eekhout houdende verzoek tot vergunning van het aanbrengen van een poort je achter zijn erf tot uitweg, ge lijk dit aan Leenhouts is verleend. De voorzitter stelde voor ai- wijzend op dit verzoek te beschik- Dat viel mij in het oog, door de opkomende ijverzucht van een jongen Duitschen arts, dokter Wangen, die zich, onafhankelijk van ons, schilders, hier bevindt, om eene hem verwante familie te bezoeken. Hij had, van Rome uit, slechts een kort bezoek op het oog, des te meer, daar de geheele, in haast genotene Italiaansche reis van zijne doctorale studie in Wee- nen afgenomen is. Maar het scheen dat hij, ten opzichte van dit laatste, opeens een ruim ge weten had gekregen, zijn verlan gen naar de eeuwige schoonheden van Italië was spoedig ,bevredigd, want de wijngaarden zijner oude bloedverwanten werden voor hem de toovertuinen van Armida. Het was een beminnenswaardig mensch, met eeii lief karakter en het ontstemde mij, dat hij voor mij een bijna onverholen weerzien gevoelde en ons toch bestendig vergezelde. Dat kwam. omdat de kleine Theresa hem geheel gevan gen genomen had, en daar zij, evenals in hare kindsheid, mij als mijn schaduw volgde, kon hij haar zelden zien, of hij moest 'mij op den koop toe nemen. Een toeval bewees hem pas, dat Theresa niets voor mij was, dan een bekoorlijk kind en deed zijn weerzin in toe genegenheid voor mij veranderen. Eens toen wjj allen hem bij zijne familie gingen bezoeken, vonden wij hem schrijvend in den wijngaard. Mijn oog viel toeval lig op den brief, die zich reeds in eene enveloppe bevond en ik zag tot mijne verrassing op het adres het woord Tannensee. Dit is in mijne gedachten zoo

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1