Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. Nieuwjaar. No. 656. Woensdag 1 Januari 1902. lle Jaarg. fi Binnenland. ii hi; s K n s r ii i' T, ABONNEMENT. Per 3 maanden yo.50, franco per post door het geheele Rijk y0.55, voor België' y0.625, voor Amerika yo.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIFLKMAX te Breskens. De oude gewoonte volgend, wen- scheu we bij den aanvang van den nieuwen tijdkring onzen lezeressen en lezers met eeu enkel woord te gemoet te treden Als dit nummer u bereikt, is het eerste jaar van de nieuwe eeuw voorbijgegaan, om, gelijk eijne voorgangers, plaats te ma ten voor de jonggeborene. Als van jaren her kenmerkt de eerste dag zich door een ongewo ne drukte en bedrijvigheid. Handdrukken worden in menig te gewisseld, bezoeken afgelegd en ontvangen zoo door familieleden, nis vrienden eu dienstpersoneel en de heilwenschen dringen zich van alle zijden en onder allerlei vor- uieu aan ons op. Ja, het is als of we in ééne groote wolk van zegenwenschen en heilgroeten le ven, en het zou beslist en onaf wijsbaar iedereen wèl en goed gaan, als slechts een klein deel van die alle vervuld werd en in daden konde worden omgezet wat met den mond wordt uitgespro ken. Hetzij dan, dat een soort van sleur, van gewooute, er den mensch toe brengt op den eersten dag des jaars zich met heilwenschen te wenden tot zijn evenmensch, het zij een oprecht gevoel hem dringt tot het hooge besef van het feit van de wisseling des jaars, toch wordt men, voor zoover niet alle gevoel is geweken, aangegrepen door een zekere stemming, zonder dat men zich daarvan wel ten vol le rekenschap kan geven. In uiterlijken vorm moge de eerste dag des jaars verschillen van de andere dagen die hem vol gen, in werkelijkheid stemt hij daarmede volkomen overeen, want de behoeften die zich ten allen tijde laten gevoelen, doen zich ook op dezen dag voor. Aan 't onwillekeurig blijde voor uitzicht en de opgewekte gemoeds toestand bij het tegemoettreden van het nieuwe jaar, paart zich nogtans een achterwaartsche blik naar dep reeds vervlogen tijd. De verschillende gebeurtenissen in het jongste tijdperk voorgeval len, worden nog eens herdacht, ja,' als 't ware in den geest nog eens meegemaakt. Familie- eu huiselijke omstan digheden zijn de eersten der ge- dachtenrij, en zakelijke voorvallen worden mede aan de vergetelheid ontrukt. «Ten vorigen jare", aldus rede neert men, »was vader of moeder, broer of zuster nog met ons in den huiselijkeu kring vereenigd, en thaus is die plaats ledig". Is het noodig de gewaarwordin gen bij dezen gedachtengang te schetsen? Neen immeis, want wie voelt zulk gemis meer, dan degene, wien het trof. We weten het allen, dat elk oogenblik een mensch van het aardrijk verdwijnt, als getroffen door den kogel des doods, die rus teloos en onafgebioken en zonder aanzien des persoons zijne slacht offers maakt, onbewust welke die pe wonden in het gezin dat zij treft, worden geslagen. Met die zekerheid voor oogen, is het waarlijk geen wonder, dat de ernst des levens ons aangrijpt. Want inderdaad, het leven is ern stig. Als wij den geest des tijds na gaan, roepen we met den dichter uit „Wachter, wat Is er van den nacht, Welk een dag wordt aan de kim verwacht?" De volkeren worden hoe langer hoe roeriger. De aanslagen op de Vorsten en de hoogste bekleeders van de macht, zijn de onwederlegbare be wijzen van een zucht naar het in grijpen en ondermijnen van het gezag. Zelfs de voortdurend aangewen de pogingen tot het verleenen van mede-zeggenschap in de Staats-sa- menleving en tot toekenning van staatkundige rechten aan alle la gen der maatschappij, wijst op den stroom destijds, waai aan men zich op den duur niet zal kunnen ont trekken. Ook in ons land is die zucht volstrekt niet vreemd meer, al kan ook niet ontkend worden, dat met deze eene vermindering van de liefde tot onze Vorstin, volstrekt niet gepaard gaat. Ons volk bemint zijn Koningin op eene wijze, die voorbeeldig is. In de groote gebeurtenissen, die voor Haar in het afgeloopen jaar plaats vonden, heeft de na tie gedeeld op eene wijze, als gold het een bloedverwant of familie lid. Zoowel bij Haar huwelijk in Februari als bij de groote teleur stelling iu de voorgaande maand, legde het Nederlandsche volk een zeer gepaste belangstelling en deelneming aan den dag. Op Staatkundig gebied viel een voor or.s land belangrijke gebeur tenis plaats, door het optreden van eene christelijke regeering als gevolg van den uitslag der alge- meeue politieke verkiezingen voor ons Lagerhuis. Wat de gevolgen daarvan voor de natie zullen zijn, is nog moei lijk te zeggen. Wel zijn de verwachtingen eener- zijds gunstig en anderzijds onguns tig, maar eene vaste conclusie kan alleen dan vastgesteld worden, als het Kabinet daadwerkelijk aan den gang is. Wenden we onze blikken naar onze strijdende broeders in Zuid- Afrika, dan komen we tot de treurige ontdekking dat de voor gaande eeuw, met bloed is geëin digd, de nieuwe met bloed aange vangen en zelfs van het begin van deze nieuwe jaarkring niet anders kan gezegd worden, als dat bloed en tranen de overgang hebben be zoedeld. Die krijg van het machtige En geland tegen de geheel alleen staande Boeren-republieken leert ons deze geschiedenis, dat macht gaat boven recht. En nu moge men al beweren, dat de gansche wereld staat aan de zijde der Boeren, dat zij al de sympathie genieten die ooit eenig volk zou kunnen ervaren, toch blijkt dat alles niet voldoende om een einde te maken aan den on- rechtvaardigen oorlog, want macht gaat boven recht. Deze stelling is niet weg te redeneeren. Ondanks de aandrang des volks dat de regeeringen tusschenbeide mochten treden, durft geen enkele mogendheid het wagen Engeland tot rede te brengen, aan zijn Chris- telijken plicht te herinneren. De algemeene strekking van de beteekenis smacht gaat boven recht" en belichaamd in deD strijd in Zuid-Afrika, teekent zich ook af in de wereldgeschiedenis, in de maatschappij waarin we leven, in de omstandigheden van het gehee le menschenbestaan. En is by dit alles de mensch niet j^lijk aan een ten doode op- geschrevene zieke, die nogtans hoopt en gelooft op herstel, zien we nog niet een blij vooruitzicht achter het scherm van een donke re toekomst, en roepen we niet uit «Wachter wat is er van den nacht Zijn die verwachtingen niet de symptomen van geloof eu hoop De handen worden ten hemel geheven, in de vaste overtuiging, dat met de alom-geldende wereld spreuk «macht boven recht" het geloof in en aan een rechtvaardig God niet is weg te nemen. Uit welke bron dat geloof, die hoop voortspruit, het moge voor velen moeilijk te verklaren zijn, toch zegt ons een onzichtbare le venswet, dat het bestaat, afge scheiden van de vraag onder wel ken vorm het de sappen tot dat leven verschaft. «Macht boven recht", is het wachtwoord waaronder de maat schappij gebukt gaat, waardoor het mogelijk is, dut tal van in 's menschen oog onrechtvaardige din gen plaats grijpen, en de hoofd personen daarin betrokken, door den voorspoed bedwelmd worden en zich sterken met de gedachte aan een gerechtvaardigd doel te arbeiden. «Macht gaat boven recht" eu die stelling is meer dan voldoen de om de gansche wereldgeschie denis te beheerschen. Daaraan kan geen tijd eenige wending geven. Want waar het geldt, zekere belangen te dienen, daar is een nieuw tijdperk, in welke men zeggen kan't oude is voorbijgegaan, ziet het is alles nieuw geworden", niet bij machte eenige wijziging te brengen in die hoofdstelling. Ze is dat zelfs niet individueel, ondanks de beste voornemens, on danks verschillende leeringeu die de afgelegde baan ons schonk. Immers hoe spoedig vervallen we weer in dezelfde fouten, dezelfde tekortkomingen We zouden bijna geneigd zijn te zeggen dat de beteekenis van den aanvang van een -nieuw jaay eene bloote formaliteit is. Maar dat neemt niet weg, dht we nog than-, de welgemeende hoop uitspreken, dat ieder voor rampen gespaard, en de tijd die voor ons ligt, nuttig besteed moge worden, opdat, als ook eenmaal van ons gezegd wordt niet meer te zijn en de tol des levens te hebben be taald, men kan getuigen, niet voor niets te hebben geleefd en de ver plichtingen die ieder in het bij zonder tegenover het leven heeft te vervullen, zoo na mogelijk is te nagekomen. Alsdan hebben we in dit leven voor ons zeiven zoodanige genoeg doening, dat de toekomst minder donker is en dat, wat zij ook ba re, met gelatenheid worde gedra gen. Na 1 Januari zullen aan liet Departement van Financiën de ei genlijke werkzaamheden beginnen voor de samenstelling van het in de Troonrede aangekondigde ont werp tot wijziging van het tarief van invoerrechten. Zooals men weet zijn de Vrije- en Ordeoefeningen der Gym nastiek in de Wet van 1889 op genomen onder de vakken van het Lager Onderwijs. Het heeft echter sedert dien tijd nog weinig plaats in .de scholen veroverd, vooral op het platt land. De sympathie er voor ont breekt vaak, vooral wegens totaal gemis aan eene geschikte gelegen heid, waar dit ouderwijs kan ge-

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1