Binnenland. niet zeer bemoedigend. Wat de regeling van de af koop voorstellen van tienden be treft, de Minister boopt de zaak aan de orde te kunnen stellen. Een door het landbouwcomité hiertoe aangestelde commissie, waarin uitnemende juristen zitting hebben, zal weldra met een wets ontwerp gereed zijnOmtrent de zuivelconsulenten zegt de Miu. niet van zins te zijn er Staats ambtenaren van te maken, daar de richting om alius in den land bouw van boven af te regelen, niet volstrekte goedkeuring kan verdienen. BKESKUü, S4 December ittoi. De gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad werd bij gewoond door 5 ledpnde heer A. van Houte was afwezig, terwijl er éene vacature is. Na voorlezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen eene kennisgeving van het overlijden van den heer P. Monjé, in leven wethouder dezer gemeente. De Voorzitter achtte het hier de plaats hulde te brengen aan wijlen het medelid wegens zijne verdiensten tegenover de gemeente gedaan hij was er van overtuigd, dat zij ne herinnering hier niet gauw zal uitgevaagd zijn. Voorts, dat was uitgeloot in de geldleening ten laste der gemeen te, aandeel no. 19 ten name van H Lakerveld te Sluis. Door Ged. Staten zijn goedge keurd het besluit tot het verlee- nen van een subsidie aan het Alg. Burg. Armbestuur, dat tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel en dat tot vaststelling der gemeente-reke ning over 190Ö. Op voorstel van B. en W. werd aan Mej. W. Poot-Krijger, wegens vertrek eervol ontslag verleend als gemeente-vroedvrouw. Tengevolge van dit eervol ont slag werd, overeenkomstig vroegere afspraak waarvan ook hij, het is nog vroeg, Theresa slaapt zeker nog Als een vermoeid vogeltje, sig- nor. Des te beter. Zet u neder, Lo- renza, ik heb u veel mede te dee- len, Theresa heeft mij van haar uitstapje van gisteren een hoogst inerkwaardigen Duitschen brief me degebracht, een brief, die mij zeer ontroerd heeft, wat hij betreft ons zeiven Theresa u, en mij. De waardige dame liet een lui der kreet van verwondering hoo- ren en sloeg levendig de bruine, met talrijke ringen versierde han den in elkander. (Wordt vervolgd in dit blad meermalen melding is gemaakt, de jaarwedde van den gemeente-geneesheer verhoogd met het bedrag, dat die der vroedvrouw uitmaakt. Als leden der Nieuwjaars-com missie werden aangewezen de hee- ren J. de Hulster, J. P. W. Be- semer, Jac. van Ivampenr J. A. Carets en J. C. H. Snouck Hnr- gronje. De heer A. van de Sande werd als lid van het Alg. Burg. Arm bestuur met algemeene stemmen herbenoemd. Ter behandeling van het sup pletoir kohier van den hoofdelij- ken omslag ging de openbare ver gadering over in eene met geslo ten deuren. Ds. J. J. Homburg hoopt Zondag 9 Februari a. s. zijn af scheidsrede te Biervliet te houden om 16 Februari d. a. v. te Groede bevestigd te worden en zijn in trede te doen. Bij beschikking van den Mi nister van Waterstaat Handel en Nijverheid is de heer A. J. Mul der te Goes, met ingang van 1 Jan. a. 8. benoemd tot buitenge woon opzichter bij het verruimen en op diepte houden van de bui tenhavens aan het kanaal door ^uid-Beveland. Oostburg. Door ons bericht betrekkelijk de benoeming van kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. alhier, is de schijn ontstaan alsof de heeren 1. en J. A. van Houte zijn uitgeworpen. Dat is niet het geval geweest, want ze werden ih die functie vervangen, doordien beiden voor eene eventueele her benoeming niet meer in aanmer king wenschten te komen. Oostburg, 23 Dec. Heden voor middag had ten overstaan van de dag. besturen der gemeenten Oost burg en Waterlandkerkje de ver pachting voor den tijd van 3 ja ren plaats van de twee tollen ge legen tusschen beide gemeenten. Pachters werden van tol no. 1 W. de Die a ƒ200 en van tol no. 2 J. Vermeulen voor ƒ180, beide per jaar. Bij Kon. besluit zijn herbe noemd als voorzitter en lid van het Bestuur van de Waterkeering van den Calamiteusen Adornispol- der, de heeren Joh. du Bois te Groede en H. Brakman te Nieuw- vliet. Landbouw. Hond- en klauwzeer. Geenszins overdrijven we als we die ziekte noemen den schrik van den veehouder. Zelden is onze veestapel geheel vrij van die kwaal, op 't oogen blik gaat het wel goed, epidemisch heerscht de ziekte in geen enkel deel des lands, maar toch vermel de op ló Augustus de «Staats- courant" nog 2364 ziektegevallen in één maand tyds. Zes provin ciën waren geheel vrij, in Utrecht en Noord-Holland kwamen enkele gevallen voor, maar de aangifte omvatte in Zuid-Holland 491, in Zeeland 761, in Friesland zelfs 1083 aangetaste dieren. En 't droevigst is nog dat men zoo goed als machteloos staat te- genover de lastige kwaal, zoo erg zelfs dat herhaaldelijk ook de raad oöicieël is gegeven onzen veestapel maar te laten «doorzie ken" oui zoo de herstelde dieren voor het vervolg immuun of on vatbaar te maken. Nu loopen de meeuingen nogal uiteen over de vraag of aldus werkelijk onvat baarheid wordt verkregen en in elk geval is die «geneesmethode" een onding en een lapmiddel, om dat de onvatbaarheid voor ziekte niet overgaat op het jonge vee. Redenen in overvloed om met beide handen gretig aan te grij pen elk geneesmiddel elke lieel- methode die in staat zal zijn ons af te helpen van het mond- en klauwzeer. In een Duitseh is een verslag opgenomen van het elfde congres voor gezondheidsleer te Pisa (in Italië) gehouden. Op dat congres verstrekte de Italiaansche Minister van Land bouw (professor Baccelli) belang wekkende inlichtingen over geno men proeven met een nieuwe ge neeswijze van het mond- en klauw zeer. Voor malaria werd in de moe rassige vlakten'van Midden-Italië reeds dikwijls met goed gevolg een onderhuidsche inspuiting -van sublimaat (kwik-chloried) toege past en de zoo verkregen resulta ten brachten prof. Baccelli op 't denkbeeld om op dergelijke wijze de lastige veeziekte te bestrijden. Op last van den minister wer den in verschillende deelen des lands en bij verschillende veesla gen door districts-veeartsen niet minder dan 100 proeven genomen. De werking was bepaald guns tig, na zeer korten tijd was het overgroot deel der aangetaste die ren volkomen genezen, 10 a 12 uur na de eerste inspuiting was in den regel de koortstemperatuur reeds 2!/2 graad afgenomen. De invloed van 't geneesmiddel was onmiddellijk te zien aan het afgescheiden speeksel en dit speek sel werkte weer gunstig door de ontstekingen in de bekholte te verzachten. Ook de ziekte-ver schijnselen aan de luchtpijpen en het darmkanaal namen af. Op grond dezer ondervinding verklaarde prof. Baccelli dat z. i. de behandeling met opgelost su blimaat gunstiger gevolgen had dan elke andere geneeswijze tot nu toe gevolgd. Deze uitspraak werd nog be vestigd door prof. Monti van Pa- via, die meedeelde dat onder zijn leiding en toezicht dergelijke proe ven waren genomen met gunstige gevolgen ook wat de goede melk afscheiding betreft. 't Behoeft geen betoog dat de ze ervaring is ook voor den vee stapel van ons land. 't Komt ons voor dat we thans niet al te sterk moeten bouwen op den voor 't oogenblik vrij gunstigen tiestaud hier te lande, dat we thans aan 't werk moeten om straks, wan neer onverhoopt 't mond- en klauwzeer ernstiger ja epidemisch mocht optreden, beter voorbereid te zijn en te kunnen wijzen op eigen proeven en uitkomsten. In enkele Zuid-Duitsche Slaten wordt reeds geijverd voor een uit gebreid onderzoek en ook de Rus sische Regeering gaf reeds te ken nen de nieuwe geneeswijze te zul len toepassen. Mog een enkele opmerking over mogelijke proeven door particulie ren. Sublimaat of kwik-chloried is verkrijgbaar in elke apotheek, het kan zonder moeite in water wor den opgelost bjj een vermenging met scheikundig zuiver keuken zout. Zoo is 't dus onder ieders bereik. Maar't is een kras middel en niet zonder gevaar bij behandeling door onbevoegden. Wie dus een proef nemen wil raadplege in elk geval den veearts. Gemengd. Een nieuwe wijze om men- schen op te lichten is door een tot dusverre onbekend man in practijk gebracht. Ten huize van een dame op de Zuidblaak te Rotterdam woonach tig, bezorgde hij tijdens hare af wezigheid een cocosbezem, zeggen de dat mevrouw dien gekocht had en dat men hem ƒ1.20 daarvoor moest betalen. De meid voldeed hieraan, doch toen hare meesteres thuis kwam, bleek deze van niets te weten en was het geld betaald voor een bezem die gewoonlijk drie kwartjes ko3t. De oplichter had nog meerdere cocosbezems in zijn bezit. Eene Oljarige weduwe is Vrijdagmorgen veikoold gevonden in hare woning in het Zwanengas te Nijmegen. De vrouw moet Donderdagavond beschonken ge weest zijn, en vermoedelyk zijn toen hare kleereii in aanraking gekomen met het vuur in een stoof. Uit Paderborn wordt liet verschrikkelijk spoorwegongeluk geineldt dat tusschen de stations Altenbekeh en Neuenbeken Vrij dagmiddag is gebeurd. Tusschen Altenbeken en Neuen beken ligt een blokstation. Even voorbij dit station zijn waarschijn lijk de paarden van een lastwagen schichtig geworden en in elk ge- al op bet spoor gekomen op het zelfde oogenblik dat de D-trein die om 12.45 van Paderborn ver trekt, voorbijreed. De wagen kwam onder de loco motief, en de D-trein werd zoo ernstig beschadigd, dat hij niet verder kou. De D-trein gaf da delijk het noodsein, maar dit schijnt tengevolge van den dikken mist door den spoorwegwachter aan 't blokstation niet waargenomen te zijn. De blokhuiswachter althans gaf aan de gewone trein die om 12.53 van Paderborn vertrekt, het sein dat de weg vrij was. De tweede trein was buitenge woon lang en reed met vollen stoom op den stilstaanden D-trein in. De botsing was vreeselijk, drie of vier wagens van den D- trein werden er door tot splinters geslagen. Bovendien geraakte de tweede trein waarvan de locomo tief en drie of vier rijtuigen ver nield werden, gedeeltelijk in brand tengèvolge van de ontploffing van een van de gashouders. De loco motief en de vernielde wagens vormden een wrakhoop, waaronder doode en gewonde reizigers lagen. Het oprnimingswerk is dadelijk begonnen en de brand werd spoe dig gebluscht. De slachtoffers, voor zoover die tot dusver bekend zijn, zijn allen Duitschers. Op het Oude Delft te Delft had dezer dagen een vreemd feit plaats. Een zestal studenten ont moette een oud-collega, thans in genieur aldaar. Hij werd aangegrepen en mede genomen naar een kapper van liet Oude Delft om hem aldaar te la ten ontdoen van hoofdhaar en baard. Twee studenten hielden hem vast, een derde dreigde inet een pistool en een was reeds be zig om de lokken af te knippen. De vader van den ingenieur was inmiddels gekomen en maak te met behulp van den brigadier der Rijksveldwacht een einde aan het geval. Tegen de studenten is proces verbaal opgemaakt. De D.iitsj'ne kranten bevat ten het volgende bericht van Wolff's Correspondenz-Bureau uit Bellijn Men is er thans in geslaagd, den uitstrooier van alle onware praatjes over Koningin-Wilhelmi- na en den prins-gemaal uit te vinden. Het is een man die vroeger als klerk bij het Transvaalsche ge zantschap te Brussel werkzaam is geweest en die zich er toe leen de als Engelsche spion dienst te doen. Sedert menschenheugens is de winter in Spanje niet zoo streng geweest als dit jaar. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het te Madrid sterk gesneeuwd zoodat alle verkeer Zondag gestremd was. Te Madrid was het 7 graden

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2