Prins voor het venster kwamen. Het gezang verstomde, maar krachtig steeg het hoera-geroep weer op. Wuifende, al maai wui- fende voor 't huldebetoon trok het Koninklijk echtpaar zich eindelijk terug. Die betooging was ditmaal des te indrukwekkender, nu het Hof aan de meest gruwzame aanvallen van de Buitenlandsche pers bloot staat. Hetzij dat deze handelen ter voldoening aan een zeker soort van lui die belnst op schandalen, zich vergeten, welke onedele drijf- veeren tot die ongemanierde be moeizucht leiden, hetzij het bui tenland, waar in verschillende S;a ten zeel verrotte toestanden be staan, jaloersch is op het kleine Nederland en die vreedzame stem uiing en de liefde des volks tot zijn Huis wil vergallen door eene personeele aanranding van het diei- baarste Kleinood. Dat op de hoeken der straten en in de winkels van Londen op groote plakkaten te lezen staat, «Leest het schandaal aan het Ne- derlandsehe Hof" kan wel eene gloeiende verontwaardiging doen ontstaan hij die Nederlanders, wel ke met hart en ziel aan hun Vorst in hangen, maar zal niet in staat zijn de liefde te verbleeken. Als het Bngelsche volk zulke weerzinwekkende kannibalen-taal slikt en zulk eene ongemanierd heid aanvaardt, dan hebben de Boeren meer nog dan gelijk als de Engelschen beschouwd worden als het laagste soort van barbaren, waartegen ze ooit gestreden heb ben. Proficiat, Rooineks die u laat verlagen tot een zoodanig volk dat zulke schimpscheuten op prijs stelt. Maar weet ge wel, dat «een eerlijk mensch nooit door een fatsoenlijke wagen, maar door een kar wordt overreden" Van leugens en schandalen zijn er nog weinig Engelschen gebar sten, anders zag het er voor het Ja Theresa, ik heb er naar ge zocht, maar niet vol angst. De banden, die mij binden aan de draagster dezer lokken, zijn ster ker, dan die fijne gouden draad jes zij zijn onverbreekbaar. Een smartelijke gewaarwording vloog over hare zachte trekken. Verdacht ge in ij vroeg zij. 0 neen, hernam hij en beproef de zijn schertsenden toon van daar straks weder aan te nemen, ik hield Satanella voor verstandiger. Ik wist niet wat ik deed, zeide zij zeer ernstig, vergeef mij, sig ner Ricardo hier is de lok te rug. Zjj stond op en nam uit een juweelkistje van oud-Florentijnsch maaksel het lauge, zachte zijden haar, dat zich kronkelde om hare slanke vingers. (Wordt vervolgd) weleer zoo nme Albion nog treu riger uit dan zijn leger ill Zuid- Afrika Intusschen zal het kleine Ne derland toonen, ondanks het bui tenlandse!) geschetter, dat er op gemunt schijnt te zijn om in troe bel water te visschen, vrij wat booger staat, dan menig hoogge plaatste buitenlander. Gelukkig is het ons niet bekend dat een Nederlandsch blad aan de buitenlandsche pers het genoegen heeft verschaft de ongemanierde taal over ons Hof over te nemen. Waarom nemen ze eigenlijk de leugentaal over van de Engelsche bladen over den oorlog Men geeft zoo'n pers daardoor te veel eer. Als tegenhanger van den ver spreid zijnden laster, leest men van zeer onpartijdige en onafhan kelijke zijde, dat de ongesteldheid van majoor Van Tets Kamerheer ten hove op het Loo, reeds was geconstateerd voordat H. M. de bekende teleurstelling ondervond, en alzoo niet in het minste ver band staat met wat later is voor gevallen. H. M. is onmiddellijk na Haar bezoek aan Wageningen ongesteld geworden, welke reis moet be schouwd worden als oorzaak van wal eenige dagen later geheel on verwacht voorviel. Niemand verwachtte dat H. M. plotseling bedlederig zou worden en de Prins was op het oogenblik van de crisis afwezig op de jacht en heeft het gebeurde eerst ver nomen toen het reeds geschied was. Omdat er geen oogenblik gevaar is geweest, is dr. Anlhersherg ter stond 11a het consult weer naar Den ITaag teruggekeerd, wat niet het geval zou zijn geweest indien er eenigszins gevaar was. Ook de Koningin-Moeder, vroe ger uit Duitschland teruggekeerd, dan het oorspronkelijk plan was, is 11a een bezoek aan Het Loo naar Den Haag gereisd, terwijl de Prins, nii zijne Gemalin te heb ben bezocht geen der reeds vroe ger vastgestelde afspraken heeft doen afzeggen, juist ouidat in het tegenovergestelde geval eene 011- noodige ongerustheid bij de natie zou zijn opgewekt alsof de toe stand ernstig was. Dat de toestand inderdaad niet ernstig was, blijkt mede uit het feit, dat een gewone verpleegster bij H. M. is geweest, in plaats van een verpleegster die speciali teit is in dergelijke verplegings- eischen. Ten overvloede wordt tevens gemeld, dat Prins Hendrik in de ziekenkamer buitengewoon vrien delijk en zorgzaam was en aan de verpleegster zijne dankbaarheid voor hare hulp heeft betoond. Met ingang van gisteren is op het geheele Ned. spoorwegnet het afluiden bij het vertrek der treinen afgeschaft. ItliESKHVS, 17 December 1901. Naar aanleiding onzer be schouwing over de Stooïibootdienst, wijst men er op dat het niet aan gaat het booïpersoneel, dat, wijl het nog nimmer een ongeluk heeft gehad, volkomen voor zijn taak berekend geacht wordt, aan te zetten tot roekeloosheid, want dat het beter is drie dagen in den mist te zitten zonder te kunnen varen, dan een mensehcnleven te moeten betreuren. Nu, wij zullen de laafsten zijn, die iets te kort zonden willen doen aan het prestige van het bootper- soneel. Onzerzijds meenen we gerust te kunnen verklaren, dat uien ill ons genie kittelaars zal zien, die voortdurend op perso neel van reisgelegenheden neerko men. En dat was, als men ons schrij ven goed wilde lezen, ook volstrekt n>et onze toon, noch onze bedoe- ling. Integendeelde strekking van ons stukje was juist een maatre gel 0111 ongelukken te vermijden. Men kan het toch weten, dat de provinciale hoot van Temeuzen naar Vlissingen op de zandplaat in liet Pas van Temeuzen meer malen omhoog liep tijdens mist. Ook de vorige week moesten de beide in de vaart zijnde booten op de reis Terneuzeu-Vlissingen vice-versa blijven liggen. Daaruit moet men toch opmaken, dat die reizen het bezwaarlijkst zijn. Want al moge het traject Vlissingen- Breskens een dwarsveer zijn en uit dat oogpunt meer gevaar op leveren, het gevaar schijnt zeer te verminderen, ja zelfs niet te be staan als er zich toevallig Staten leden onder de passagiers bevin den. Reist men nu veelal in ge zelschap van de zulke», en dus de reizen alzoo geen stoornis onder vinden dan kunnen we ons voor stellen, dat men sentimenteel ge noeg is tegenover het bootperso- neel, en ze niet tot roekeloosheid prikkelen, ondanks dat anderen wèl de dupe van de stremming zijn. Maar men zal willen toegeven, dat ook wij hen niet prikkelden. Alleen zeiden we, dat door de im mer onderbrokene reis Vlissingen- Terneuzen ook die op Breskens noodwendig gestremd wordt, ook al is het dan reeds lang helder. We zagen bovendien deze week, dat we niet, alleen stonden 111 ons denkbeeld, en ook anderen dat waren toegedaan, om bij mistig weer, de reis Vlissingen-Terneuzen op te heffen. Kan die naar Bres kens door dikke mist, onmogelijk gemaakt worden, dan zal niemand zoo onuienschelijk zijn, het onmo gelijke van het personeel te ver gen. Maar indien de reis kan ge maakt worden, ook naar het oor - deel van deskundigen, dan zien we niet in, dat die naar Breskens er onder moet lijden, waar naar Ter- neuzen beproefd wordt, wat feite lijk niet kan', temeer als er mins tens nog een boot in reserve ligt SluiS. Tot k -rkvoogd bij de Ned. H iv. Gem alhier is be noemd de heer J. P. Leijsseiinaar, 'die de benoeming heeft aangeno men. Deze vacature was ontstaan dooi' het overlijden van den heer Koks- iua. Te Sluis werden dit jaar niet minder dan 34.898.630 K G. Suikerbieten aangevoerd, tegen 21 tuillioen in liet vorige jaar. t-roede. 14 Dcc. Heden her dacht de Schietvereeniging «Groe- de" van de Aid. van Volksweer baarheid haar eenjarig bestaan, door aan een onderlinge wedstrijd een feest vergadering te organisee- ren, die wo rd opgeluisterd door de opvoering van eenige declamatoir stukjes De bovenzaal ian «De Witte Leeuw" was geheel gevuld klok ke 7 uur opende de heer J. Prins Mellema voorzitter der afd cling de bijeenkomst en deelde den uit slag mede van den gehouden schietwedstrijd, waaraan door een 50-tal leden was deelgenomen, die elkander de 15 beschikbare prijzen hadden bekampt. De eeVste, bestaande in een .prachtige wandelstok en door een geacht ingezetene als belangstel ling in de vereen iging, daartoe bestemd, werd behaald door den heer P. Versprille-Eleubuas ver der behaalden prijzen: A. Geldof, A Bosschaart dr., J. van Lare, 1. de Vlieger, .1. Lucieer Sr., J. G. Meijer .Ir., \Y. van Bendegom, I. Fromouw, .1. Lucieer Jr., J. dele Lijs, J. W. Risseeuw, A. Quekel- berghe, .1. ('a-telein, F. B sschaart en J. van Haueghera. Bij de uitreiking van elk dei- prijzen werd menigcu kwinkslag ten beste gegeven, die de lach spieren van d aanwezigen, en niet minder van de zwakke sekte, herhaaldelijk in beweging bracht. Vooral was dit het geval bij de laatste prijs. Daarna werd opgevoerd het blij spel met zang «Een meid, wie men de huur opzegt" Een heel koddig stukje, dat met de noodi- ge niimi -k vlot en flink werd voor het voetlicht, gebracht. Dat ook hierbij het weinig moei te kostte om de vergadering tel kens in uitbundig gelach te doen uitbarsten, bleek wel uit de meer malen aangewende pogingen tot stilte aan te manen. Onder zulke ouetindighcden gaat er wel eens enkel woord ver loren, mdhr toch kan men niet anders dan tevreden zijn met deze opvoering. «De strijdende Boeren", een tooneelspel in 3 bedrijven met zang, expresselijk voor deze gele genheid vervaardigd en handelen de over eene episode uit den te- genwoordigen moordkrijg in Z. Afrika werd met aandacht gevolgd, hetgeen met het oog op de vlug ge voordracht vrij wel noodzake lijk was, want de spelers houden ons ten goede, dat er werkelijk door sommigen te vlug gesproken werd, waardoor uit den aard van de zaalc wel iets van de ad rem gekozen zinnen niet tot zijn volle recht kwam. Maar niettemin waren we zeer voldaan. Als men nimmer voor het publiek is opgetreden en de declamatie liefhebberij is. dan is het onbillijk de verwachting zóó hoog te spannen en het spel daar naar te beoiordeelen. Met deze, voor het platteland, alleszins gel dige reden voor oogen liep alles flink van stapel en was het ap- jdaus teil volle verdiend. De bijzondere medewerking van mej". M. C'.ippon en W. van Luijk werd door het Bestuur zoo zeer op prijs gesteld, dat elk eene prachtige handwerkdoos werd aan geboden. Iets nieuws op het gebied van opvoering in onze omgeving wa ren een tweetal pantomimes, «de twee clowns" en Pierrot als kell- ner". Ook deze beide stukjes vielen uitermate in den smaak en wer den onberispelijk uitgevoerd. Het jaarfeest dezer vereeniging is op waardige wijze gevierd en 1 zal de belangstelling voor de han teering der doode weermiddelen inderdaad zeer verlevendigen. On ze beste wenschen voor deze jon ge maagd gaan hiel hij. De orde en regelmaat waren voorbeeldig, ja, we zouden zeggen, er was een zeker soort van disci pline waar te nemen, die nogtans aan het ongedwongene niet de minste afbreuk deed. Zaterdag zijn door Gedepu teerde S aten van Zeeland tot stuur man Lij den Prov. Stoombootdienst op de \Vester-Schelde benoemd de dekkneehts J. Oazan en L. de Bakker, de eerste tegen 1 Januari a. s de laatste met 1 Februari d. a. v. Bij deii/.elfden dienst is op hun verzoek eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen, aan de stuurlieden T. ih rvoets en C. van Dijken den hesteller M. Hem- uiekam, resji. met 1 Januari en 1 Februari. Te Hulst heeft zich een ge val van pokken voorgedaan met doodelijken afloop. Bij Kon, besluit is benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Ned.-Indië de heer T. K. Steller, pred. hij de Ned. Herv. Geui. te Hoek. Voor het Gerechtshof te 's Gravenhage werd Vrijdag door mr. A. A. de Veer, advocaat te Mid delburg, verdedigd een smidsknecht en bierhuishouder te Biervliet,

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2