Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 651. Zaterdag 14 December 1901. lle Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Ft ijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. KIEEEll IX te Breskcns. De Tweede Kamer heeft de volgende voordracht opgemaakt ter vervulling vau de vacature in den Hoogen Raad 1. Jhr. mr. W. H. De Savor- niu LohmaD, rechter in de Arron- dissements Rechthauk te 's G ra ven hage 2. Jhr. mr. J. Reruees van Id- dekinge, president van de Arron- dissements-Rechtbank te Gronin gen 3. Mr. A. P. L. Nelisseu, rech ter in de Arrondissements-Recht- bank te Breda. Ingediend is een wetsont werp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedis tilleerd. Bljjkens 11e Memorie van Toe lichting bleek de illusie, dat door de wet van 31 December 1808, Siaatsbl. 286, de fraudehet in consumptie brengen van onverac- cijnsd gedistilleerd had opgehou den, van korten duur. Nu het met den brandewijn niet meer ging hebben de Maastrichtsche branders andere middelen gevon den om aan de vraag naar onver- accpnsd gedistilleerd te voldoen, door het oprichten van zoogenaam de distilleerderijen, terwijl echter nu niet hun bedrijf is het bewer ken van gedistilleerd, maar het maken van korting. Gebruik makende van een leem te in de wet weten zij zich voor dezelfde hoeveelheid gedistilleerd herhaalde malen de volle korting te verzekeren, terwijl reeds een maal die korting reeds meer dan het werkelijk geleden fabrieksver- lies uitmaakt. De aan den accijns onttrokken hoeveelheid brengen zij arglistig naar hun aangrenzende slijterijen, vandaar dat het bij kan netjes van 1 liter juist zooveel als zonder accijnsbiljet mag wor den vervoerd wordt uitgedra gen door kinderen, geheel op de zelfde wijze als dit vroeger ge schiedde met de overmaten in hun branderijen verkregen. Groot moreel nadeel wordt hier door aan de bevolking toegebracht en tevens groot nadeel aan de schatkist. Zal de fraude niet weer de vroegere afmetingen aannemen dan zullen ten spoedigste krachti ge maatregelen ter beteugeling moeten worden genomen. Het aangeboden wetsontwerp, waarin de'leemte in de wet eigenlijk een redactiefout wordt hersteld, is dus in hooge mate urgent. Van de onnanwkeurige redactie der wet maken de bedoelde distil lateurs gebruik om herhaaldelijk de volle korting te verkrijgen voor eenzelfde hoeveelheid gedistilleerd zonder dat deze eenige bewerking ondergaat. Daartoe geven zij twee naast elkander gelegen panden als distilleerderijen aan. Door een ze kere hoeveelheid gedistilleerd van de eene distilleerderij naar de an dere telkens heen en weer te bren gen moet hun naar de letter der wet bij elke overbrenging korting worden .gevalideerd. De voorgestelde maatregelen zullen, naar verwacht mag wor den, de administratie in staat stel len aan dezen zedeloozen smok kelhandel voorgoed een eind te maken. Wel zal het kannetjes dragen door personen boven de 16 jaar niet geheel verdwijnen, maar in ieder geval zal de bepaling van art. 4 van 't ontwerp, voorgesteld in navolging van art. 9 der wet van 4 April 1870, Stbl. no. 61, tot beteugeling van den sluikhan del en 't dragen van kannetjes door kinderen aan de grenzen, in ieder geval dit heilzaam gevolg hebben, dat kinderen niet meer in het smokkelbedrijf gebezigd en daardoor tot luiheid en drankzucht opgeleid worden. Zijn de kinde ren buiten mededinging gesteld en zal 't vervoer per halven liter moe ten geschieden dan zal het draag- loon aanmerkelijk hooger en 't bedrijf minder loouend worden. Men heeft van dr. Kuyper gevreesd bevoorrechting van geest verwanten bij burgemeestersbenoe mingen. Die benoeming, welke den heer Van der Zwaag bij de algemeene beschouwingen over de begrooting van binnenlandsche za ken, de opmerking in den mond gaf, dat het in 't algemeen ver keerd is niet-ingezetenen tot bur gemeester te benoemen, die van den nieuwen burgemeester in Smal- lingerland, geeft aan die vrees geen voedsel Toch is er inder daad soms veel te zeggen voor het benoemen van een vreemdeling, waar in gemeenten vrij scherp twee partijen tegenover elkaar stonden en onvermijdelijk de be noeming van den candidaat van een dier partijen als een overwin ning van die partij op haar te genstander zou zijn beschouwd. Het viel te verwachten, dat de door wetten en Koninklijke beslui ten in strijd met het stelsel, dat Thorbecke in de gemeentewet, neer legde, met werk overladene bur gemeesters beklag zou vinden en dat zou worden gewezen op de hierdoor vergroote moeilijkheid voor plattelandsgemeenten geschik te burgemeesters met genoegzame wetkennis te vinden. Maar er weid eeu principieele bestrijding gemist van het stelsel, dat de burgemeesters tot Rijks- instrumenten maakt in stede van het college van burgemeesters en wethouders, het grootendeels uit de gemeentenaren opgekomen ge meente-orgaan. met de uitvoering te belasten van wat door 't cen trale Rijksgezag wordt gedecre teerd, waardoor Thorbecke in zijn tijd een band meende te kunnen leggen tusschen den gemeente burger in zijn zelf gekozen verte genwoordiger en het centraal ge zag, wetgever of uitvoerende macht, wat den samenhang tusschen het geheel en zijn deelen niet anders dan bevorderen kan. BRESKE.YS, 13 December 1901. Het door de muziekvereeniging «Uit het Volk-Voor het Volk" gegeven concert, was weer uiter- 22. Zijn wij beiden dan niet hier, vroeg zij op hare beurt, zoover van de plaats waar wij scheidden, tonder doel, zonder afspraak Hij trok de schouders op, on miskenbaar was een lichte wan klank geslopen in zijne vroolijke stemming. Dat is toeval, een zeer aange naam toeval, Theresa, zoolang gjj de bygeloovige bjjzaken er aflaat. Zij schudde het hoofd. Het helpt niets of men met u strijdt en dat is ook onnoodig. Ik wil urjj slechts gelukkig gevoelen, om- dat gij gekomen zjjt en niet on derzoeken, welke macht ons tot elkander voerde. En dan wil ik mij onderwerpen aan de boete, die my is opgelegd, omdat ik door onrechtvaardige middelen wilde dwingen, wat het lot vry willig zal schikken. Verbaasd en opmerkzaam keek hij haar aan en in hare kiuderlijk openhartige trekken vertoonde zich een zichtbare verlegenheid. Zy leidde hem naar dezelfde zitplaats op het balkon, die zij zelve eerst had ingenomen en plaatste zich voor hem op een laag bankje, zoodat zijne blikken over haar heen gingen en zij niet genood zaakt zou zjjn, zjjne oogen te ont moeten. Mijne biecht begint met een aanklacht tegen u, zeide zp schuch ter, weet gij, signor Ricardo, hoe hard gij waart tegen mij Neen, mijn kleine Satanella, ik nam mjj slechts voor, u een wei nig op te voeden, als een verstan dige oudere broeder. Ontevreden wenkte zp met de hand dat bedoel ik niet, signor Ricardo, ik had het gaarne, dat gp mpne onwetendheid ter hulpe kwaamt, mpne onstuimigheid be- teugeldet, die de goede tante Lo- renza zoo vaak bedroeft. Maar het deed myn harte zeer, dat gjj mij niet wildet beminnen, dat gp laclitet met rnyue aauhankelpk- heid en dat gij, als ik volhield, niettegenstaande uwen spot, mij beschimptet. Hy legde haar de hand op het haar, dat in blauwzwarte lokken om het fijnbesneden hoofd golfde. Theresa dat deed ik niet, hernam hij ernstig en op eenigs- zins zaehteren toon, beschimpt heb ik u niet, maar beproefd, om u- we jeugdige neiging voor my, die onverdiend, maar niet geminacht is, op den juisten weg te leiden. De juiste weg? vroeg zy twy- felend en hief de oogen vol ver bazing tot hem op. Mij dunkt steeds, dat een goed gevoel slechts één weg heeft. Neen, neen, signor Ricardo, daarin heb ik niet gedwaald, maar wel in het middel, toen ik beproeveu wilde my, in plaats van uwe spottende ruwe en wederstrevende toegene genheid, uw liefdevol hart te win nen. De berisping deed my geen leed, maar wel de vergelijking met het Duitsche meisje, met ha re zachtmoedigheid eu zedigheid, met hare schoonheid en bevallig heid. Kan ik het helpen, dat myn huid niet blank en mijn haar niet goudkleurig is Is mijn hart minder rein en diep, omdat het ontstuimiger klopt in vreugde en leed, en gelooft gy niet, dat ik sterk en trouw myn hart zou ge ven voor hem, dien ik liefheb? Signor, o signor, welk leed hebt gjj my aangedaan Weet gjj het nog, toen gp de Madonna voor het heiligenhuisje schilderdet, dat aau den wjjngaard van donna Ca- tharina staat en tante Lorenza verzocht, dat ge mijn hootd daar voor nemen zoudt Toen zeidet ge lachend O, eene Madonna moet ik uit het hart schilderen en daarin is alles licht eu goud. Satanella kan wel eene Madon na, maar niet m jj ire Madonna zpn Signor Ricardo, hoe pijnlijk heeft mij dat getroffen En toen schilderdet gij het beeld der heer - Ipkste jonkvrouw met gouden lok ken, zacht, lang, golvend, als ge sponnen goud. Ik herkende het

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1