Gemengd. te spr. voor het herstel van H. M. H. M. zag er goed en opge wekt nit. Het Volk deelt mede, dat het havenarbeiders-comité besloot om de beweging voor den boycot der Engelsche handelsvloot te sta ken, wegens onvoldoende deelne ming in het buitenland en de on- eenigheid onder de Nederlandsche arbeiders. BRESkË.MS, 10 December 1901. Onze verwachting, dat bij het optreden van de heeren Kloppers en Breed de kerk te klein zou blijken, ia niet beschaamd ze was in een woord overvol, immers ve len moesten zich met een staan plaats vergenoegen. Na ingeleid te zijn door ds. Meeuwenberg, behandelde de heer Kloppers de oorlog, die hij van t begin af tot nu toe éene vergis sing noemde, op kalme en duide lijke wijze. Uit den aard van de zaak was veel van hetgeen hij weergaf reeds bekend, doch het groote en onwankelbare vertrou wen die hij in den gunstigen af loop van den krijg stelde, was in derdaad belangwekkend. De onverschrokken en edele manier waarop de Boeren strijden voor hun eenig recht, het recht van bestaan, tegenover het moord dadige oorlogvoeren door het schat rijke en machtige Engeland moet echter zegevieren Daar is geen twijfel aan. De natuurlijke ge steldheid van Transvaal maakt het voor een Europeaan bijna onmo gelijk met succes te kunnen strij den. De berichten die door Engeland aangaande den oorlog worden ver- gekocht ben, signor Ricardo dat een onverbreekbare band ons ver bindt, nu uw bloed in mijn ade ren vloeit. Men kan daar toch niets van merken, plaagde hij, Duitsah bloed is bedaard, beraden, niet geneigd tot toorn. Gij moogt het wegcijferen met uwen spot, hernam zij en hare stem werd plechtig, maar eens zult gij het gelooven. Sedert gij mij uw hartebloed gegeven hebt, zijn wij onafscheidelijk verbonden. Geen noodlot en geen afstand kan ons scheiden, zelfs niet de dood. Steeds en steeds opnieuw voert die geheimzinnige band ons bij el kander, over land en zee, zelfs te gen onzen wil. Hij fronste een weinig het voor hoofd en om zijn mond vertoonde zich een trotsche atkeurende trek. Gij zijt een kind, Theresa, en gij zult het blijven, zoolang gij met welgevallen luistert naar de baker sprookjes uwer Marietta. Wat heeft een heelmiddel te maken met de neiging van het hart? (Wordt vervolgd.) spreid, zijn totaal onbetrouwbaar. Moge Engeland daarmee het aanvankelijk succes hebben, dat velen daardoor in den waan ge bracht zijn dat de toestand voor de Boeren hopeloos is en wordt, de Boeren zelve weten wel beter. Als men een telegram der Brit ten ziet, waarin met ophef van van eene zware nederlaag den Boeren toegebracht melding ge maakt wordt, wees er dan verze kerd van, dat zulke tijdingen be rusten op vergissingen, die op leu gens gelijken. De Boeren hebben aan niets gebrekraakt hun geld op, dan houden ze een trein aan, is van hun mondvoorraad den bo dem te zien, dan voorzien ze zich daarvan op voor de Engelschen minder aangename wijze en han delen op gelijken voet als de am munitie schaarsch wordt. Het is dan ook niet voor de Boeren, dat ze komen spreken, maar het is voor de vrouwen en kinderen, die in de concentratie-kampen gebrek lijden en ellendig omkomen. Daar voor iets af te zonderen was het doel, waarvoor ze een opwekkings woord spraken. Eene vergelijking tusschen het leven van de Neder- landsehe vrouw in hun gezin van man en kinderen en dat van de Transvaalsche vrouw in de En- gelsche moordkampen, gebrek lij dend en hunne kinderen ziende omkomen, bij de onbekendheid van het lot van hunne mannen, was heusch voldoende om een stee- nen hart te vermurwen. (We zou den willen vragen welk hart de Britten er dan wel op na moeten houden, als ze er althans een heb ben.) Wat ten behoeve dier on- gelukkigen werd gegeven komt wis en zeker te hunner bestem ming. De spreker gaf voorts nog ver schillende staaltjes ten beste van het karakter van de Transvalers in het algemeen de Z.-Afr. Stamverwant van de Hollanders waaruit ten duidelijkste de taaie volharding en het vertrouwen op den Allerhoogsten uitkwam. Na hem sprak de heer Breed, een gewezen veeboer uit de Kaap kolonie, wonende te Aliwal Noord, thans Kaapsch rebel, omdat hg als bewoner van een onder Enge- lands beheer staande Kolonie de wapenen tegen dat rijk heelt op genomen. Maar de natuur van de Z. Atr. boer kan zich niet ver eenigen met zijne onderdrukking. Liever kwam hij in opstand met zjjne regeering, dan te gaan vech ten tegen zijne bloed- en stam-, verwanten uit Oranje-Vrijstaat, al waar hij geboren was. De belangstelling betoond tegen over deze spreker was zeer merk baar. En geen wonder. Men had medelijden, oprecht medelijden met de levende ge tuige van de ellende die den gruw- zamen oorlog met zich brengt. Er was medelijden met den man die onder zulke eigenaardige omstandigheden voor ons stond, ver van vrouw en zijne 12 kinde ren, beroofd van al wat hij had. Men moest den moed bewonde ren van hen, die met de meest mogelijke zekerheid verklaarden, dat Engeland Transvaal nooit zou krijgen, ja, dat het nog bij lange na niet zeker was, dat de Britten de Kaapkolonie zouden behouden. De getuigenissen van zulke menschen geven bemoediging voor de toekomst. Voegen we daarbij, dat de Boe ren weder roerig beginnen te worden, dan meenen we, dat de meermalen van verschillende zijden gekoesterde vrees, voor een groot gedeelte ongegrond blijk. Indien nu de aandacht op de hulpbehoevendheid tegenover de Boeren-vrouwen en kinderen maar gevestigd blijft en de ondersteu ning voor een zeker aandeel wordt gedragen door de sympathiseerende volken, dan zullen de Boeren zel ve het wel met de Engelschen klaar spelen. Welk eene vergel ding wacht den Britten, als een maal de dag zal aanbreken, waar op Transvaal van de rooineks ge zuiverd zal zijn. Op een der morgens van de vorige week lag een vijftal schui ten, waaronder een rijksvaartuig aan de ponton alhier gemeerd, en hadden zich nog niet verwijderd toen de provinciale boot reeds in de haven was. Aan een toeval is het te dan ken geweest, dat de schuiten, die niet van een licht moeten voor zien geweest zijn, niet zijn over varen. Immers door een sein ge waarschuwd stopte de boot, die daarna achteruitsloeg en na een vrij lang oponthoud eindelijk aan de buitenpier kon ankeren. IMieuw vliet. Met ingang van 16 Dec. a. s. wordt de heer A. 1. Luteijn alhier, als klerk geplaatst ten postkantore te Amsterdam. Oostburg'. Ook alhier worden pogingen in het werk gesteld om eene afdeeling van Volksweer baarheid" op te richten. Groedc. Het aangekondigde concert, te houden bij den heer Luteijn alhier kon jl. Zaterdag avond, ondanks dat daaromtrent tegenstrijdige berichten de rondte deden, toch doorgaan. Maar voor wat het optreden der heeren Sol eer en Hesse betreft, was dat maar langs het nippertje af. Want na dat door het muziekgezelschap van Nieuwvliet enkele stukken op de meest verdienstelijke wijze waren opgevoerd, en een der dillettanten het eerste no. hunner repertoire >het Boertje" had afgespeeld, deelde deze mede, dat genoemde heeren, wegens ongesteldheid van een bunner niet hadden kunnen komen, doch sprak de verwach ting uit, dat het door hem en door mevr. Solser op te voerene, eene vergoeding zoude zijn voor het verwacht programma. In de voordrachten van (de inleider vergat zeker zich zelf aan het publiek voor te stellen) lag werkelijk menige aardige trek, die met eene goede mimiek werd weer gegeven, al kwam het ons voor dat enkele karakters een weinig te ruw werden voorgesteld. Mevr. Solser was ook in hare rollen een verdienstelijke figuur. Vooral in het duet «Dronkaards typen". Ondanks het ongunstige wêer was de zaal ten volle bezet. Daar uit was op te maken dat de ver wachting vrij hoog gespannen was. In hoeverre de afwezigheid van de oorspronkelijke dillettanten werd vergoed, kunnen we natuurlijk niet beoordeelen, omdat we nog niet het voorrecht hadden de hee ren Solser en Hesse te hooren. Met de keurige muziek kwam de avond vol en werd door menig een het oogenblik met spanning verbeid, waarop het bal een aan vang zou neineu. Na de geruchtmakende zaak uit Biervliet-IJzendijke nopens ee ne vaiscbe aanklacht wegens een vermeende mishandeling van de zijde der politie, werd verleden Dinsdag andermaal een soortge lijke zaak voor de Middelburgsche Rechtbank behandeld, tegenover een politiedienaar te Retranche- ment. De rechtbank sprak evenwel den beklaagde vrij. Toch is het niet de eerste maal dat op zulke wijze sommige dien aren van de politie niet de justi tie in aanraking komen. Geen wonder dat zoodanigen mede eene ernstige berisping oploopen. Denk maar eens aan de afkeu ring die door menig kantonrechter is uitgesproken over de wijze waarop bekeuringen wegens over tredingen van de drankwet wer den verkregen. Gezwegen nog van den overdreven ijver aan som migen eigen om op andere manier zich verdienstelijk te maken in het oog van de dienaren van het gerecht, doch niet zelden om de partijdigheid ten nadeele van de burgerij handelen. Is de vraag niet gewettigd, waar zich af en toe gevallen van ver keerd of ongepast optreden voor doen, of bij de aanstelling van politiedienaren wel altijd rekening wordt gehouden met de capacitei ten benoodigd voor en de eiscben te stellen aan een goed politieman, Het bomt ons voor, dat van een goede politie-dienst niet alleen voor de veiligheid maar ook voor de rechten van de bur gers te veel afhangt, dan die posten toe te vertrouwen aan de genen, die aanvankeljjk op geene andere eischen van geschiktheid aanspraak kunnen maken, dan we gens hunne lichamelijke gesteld heid. Dat eene praktische vor ming in dezen een grootere n speelt dan eenige theorie, achte we alleszins aannemelijk. Hi was niet kwaad dat bij de behan deling der begrooting voor Jnsti tie deze zaak eens ter sprat kwam in de Kamer. Vrijdagnacht omstreeks 1 uur heeft op het Kadijkplein fe Amsterdam een ernstige vechtpar tij plaats gehad tusschen twei mariniers en een burger. Toen een bewoner der Conrad- straat zich er mede bemoeide, trol een der mariniers zijn zakmes ei bracht hem daarmede een gapendi wonde in de zijde toe. De verwonde werd per rader baar naar het Binnengasthuis ge- bracht en van daar, na verbonden te zijn, naar zijn woning vervoerd Onmiddellijk werd in de kazer ne een onderzoek ingesteld. Van twee mariniers, die kori na elkander, omstreeks dien tjji waren binnengekomen, werden dl zakmessen in beslag genomen. Men had gezien dat een vat hen bij de kazerne afscheid vat een burger had genomen. De politie doet streng onder zoek in deze zaak. Te Geldermalsen bracht een jongen van 9 jaar eten aan een broer, die op een suikerfabriek werkte. De knaap gleed in dl fabriek in een gat gevuld met ko kend heet water en bekwam zul ke hevige brandwonden, dat hij aan de gevolgen overleed. De machinist van de tram, komende van Leiden, waarschuw de bij Hillegom een ouden man, die tusschen de rails libg. Dezt verliet de gevaarlijke plaats, maai geraakte er ook weder op, werd gegrepen en doodgereden. Omtrent inbraken te Ber- gen-op-Zoom wordt nog gemeld dat toen de heer A. 1 des nachts den commissaris van politie, den heer v. Bunge, had gewaarschuwd, de politie onmiddellijk de noodige maatregelen nam om den dief k vangen. Deze had intusschen een nieuwe inbraak beproefd en toen de bewoners van het huis waar de inbreker zich bevond om hulp riepen werden verschillende stra ten afgezet. Plotseling kwam uit de Wouwsche straat een soort heer met een cape-mantel om en met een automobielpet op aanloo- pen. De commissaris ging naar hem toe, vroeg hem wie hij was en verzocht hem onder een lan taarn te komen. De man zette het echter op een loopen, maar werd door den commissaris achter haald en op den grond geworpen. Toen ontstond er een formeel gevecht, waarbij de commissaris en de hem te hulp geschoten agen ten verschillende slagen opliepen. Het bleek echter, dat men een

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2