Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 648 Woensdag 4 December 1901. II6 Jaarg FEUILLETON. IS II E S It E SI IIE I (II K T, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit bind verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIBI.HM.tN te Bre.skeiis. (Slot). Niet onwaarschijnlijk heeft de ze of gene bij de lezing van ons torig artikel gedachtJa wel, zoo'n leenbank lijkt een mooi ding, maar hoe zal men aan alle aan vragen om voorschot voldoen, wan neer er geen geld genoeg in kas is; zullen de kosten van oprich ting en beheer niet te bezwarend zijnop welke wijze worden de spaargelden veilig en rentegevend belegd Deze en meer vragen willen we thans beantwoorden, En we vangen daarmee aan met te zeggen, dat een Boerenleenbank niet op zichzelf staat. Was dit wel het geval, ja, dan zou van de geheele zaak niet veel terecht ko men. Van regeeringswege wordt echter de oprichting bevorderd door een subsidie (van ten hoog ste ƒ175) te verleenen aan elke leenbank, onder voorwaarde van aansluiting bjj een Centrale Bank. Er zijn nl. 2 Centrale Banken, welke de leenbanken met elkaar verbinden en voor de geldzaken zorg dragen. Heeft de kassier van een aangesloten Bank geen geld genoeg in kas, dan zendt het bestuur even een formulier-aan vraag naar de Centrale Bank te Utrecht en zoo alles bjj de Bank- aanvraagster in orde is, wordt het geld onmiddellijk toegezonden. Zij betaalt dan hiervoor 4'/4 °/0 rente, ongetwijfeld buitengewoon laag, waar bij de tegenwoordige geld- duurte elders zeker 6, 7 a 8 °/0 moet worden betaald. Heeft daarentegen de kassier een zeker kapitaal in kas, waarmee hg geen weg weet, dan zendt hij dit naar de Centrale Bank daar wordt het door den administrateur rentegevend belegd (thans a ö1/4 0/0) en gebruikt om Boerenleen banken in andere gedeelten van het land te helpen. Zoo onder steunen de Banken elkaar onder ling, wat aan den landbouw in l)3t geheele land ten goede komt. De winst, door de Centrale Bank behaald, wordt onder de aange sloten Banken verdeeld, met dien verstande, dat niet meer dan 7 °/0 dividend mag worden uitge keerd op de aandeelen, waarvan elke aangesloten Bank er een moet nemen. De winst, door de locale Ban ken behaald, wordt niet verdeeld daarvan wordt, na aftrek der al- gemeene verliezen, een fonds ge vormd, totdat dit de hoogte bereikt van het bedrijfskapitaal, hetwelk noodig is om alle voorschotten in den kring te doen. De winst ee- ner Bank wordt natuurlijk verkre gen door het renteverschil tussohen de gedeponeerde of spaargelden en de voorschotten, èn door de in komsten ,der belegging aau de Centrale Bank. Bij de meeste Banken bedraagt de rente voor spaargelden 3 °/0 en voor uitge leende gelden 4 a 4lj., °/0. Zeer gemakkeljjk en goedkoop werken de Raiffeisenbankeu, daar ze om zoo te zeggen geen exploi tatiekosten hebben in dit opzicht kan geen enkele financiëele instel ling met haar vergeleken worden. Andere credietinstellingen moe ten winst maken, om haar' direc teur en commissarissen salaris of tantimes te geven de klerken en 't kantoorlokaal kosten veel geld, de risico moet toch gedekt wor den, enz. Bij de Raiffeisenbankeu is ech ter de kassier, de eigenlijke zaak voerder, de eenige, die salaris ge niet en dit is een zeer klein be drag, in den eersten tijd niet meer dan 25 a ƒ50 per jaar. Alle overige posten, die van bestuurs leden en toezieners, zijn eere-pos ten. Voor lokaalhuur, belasting, licht en vuur behoeft evenmin iets in rekening te worden gebracht, daar de kassier kantoor bij zich aau huis houdt. De eenige kos ten van belang zijn de oprichtings kosten, als die der notariëele akte, voor een brandkast, 't aanschaf fen van boeken, enz., waarin ech ter voorzien wordt door de subsi die der Regeering en de inla gen der leden, die bij hun toe treding 50 cent betalen. De leden zijn hoofdelijk aan sprakelijk voor alle verbintenissen der leenbank; deze hoofdelijke aansprakelijkheid levert echter niet de minste bezwaren op, daar de grondslagen, waarop een leenbank is gevestigd, zoo solide mogelijk zijn. Geen geld toch wordt ge leend dan aan leden, dus aan per sonen, die in alle opzichten te goeder naam en faam bekend staan de leening kan slechts ge schieden voor bepaalde en behoor lijk gecontroleerde doeleinden, uit sluitend in 't belang van den landbouw, en onder het stellen van persoonlijke of zakelijke zekerheid. Voorts is er een reservefonds om op mogelijke verliezen voorbereid te zijn, en staat de geheele admi nistratie onder toezicht niet alleen van een speciale commissie, maar verder nog van den inspecteur der Controle Bank te Utrecht, welke Bank weer gecontroleerd wordt vanwege de Regeering en de aan gesloten Banken zelve. Hoe nuttig en gemakkelijk een Boerenleenbank werkt en hoe noodzakelijk het is, dat er in elk dorp eene wordt opgericht, heeft de ondervinding geleerd. Dit laat ste is ook de bedoeling der Ne- derlandsche Regeering, die er prijs op stelt, dat dit middel ter ver betering van het landbouwcrediet door haar ambtenaren zooveel mo gelijk wordt bevorderd. Wanneer het plan, dat is voor gesteld, om de gelden der Rijks postspaarbank beschikbaar te stel len voor het landbouwcrediet, een maal verwezenlijkt wordt, dan zal er voor den landbouw een betere tijd aanbreken. Op dorpen, waar de boeren geen geld noodig hebben, is daarom een leenbank volstrekt geen overbodi ge zaak. Ergens in Zuid-Holland werd er kort geleden een opge richt. Velen vonden het in zoo'n rijke streek malligheid. Maar an deren oordeelden, dat de Bank dan kon werken als spaarbank. En zij hadden gelijk na verloop van 19. IV. De gloeiende zon, die op den middag de levendigheid van het Markusplein te Venetie in de koe le schaduw zjjner paleizen terug drijft, hegen te dalen en van lie verlede vulde zich bet prachtige plein met eene naar lucht en koel te smachtende menigte, die be wonderend, pratend en genietend of voor de koffiehuizen zat, of in bonte rijen zich door elkander heen bewoog. Schoone bloemensneisjes met donkere smachtende oogen, talrjj- ke kooplieden in met schelpen ver sierde of kleine uit ivoor gesne den voorwerpen en gesuikerde vruchten, zangers en zangeressen, die om een liefdegift vroegen, zij allen herkenden met zekeren blik in de op wandelen beluste menig te, den vreemdeling, die verrukt en vervuld door de heerlijke om geving minder afdingt en lichter geneigd is tot geven, dan de in gezetene, voor wie die pracht een dagelijksche gewoonte is. Uit een der winkels onder de boogvormige openingen, kwamen twee vrouwen, die naar de Piazet- ta gingen. De oudste, wier jeugd reeds lang voorbjj was, verried in de scherpe, maar goedaardige trek ken het Romeinsche type. Boven den adelaarsneus schit terden een paaj doordringende zwarte oogen en het door grijze haren omlijste gelaat had de bijna houtbruine kleur, die de tint der Romeinsche vrouwen in den ou derdom aanneemt. De jongste had de grens der kindsheid bereikt, een half ontloken bloem. Op ha re zachte trekken lag een verruk- kelgken gloed en frischheid, die iederen ontvangeu indruk trouw en onbewimpeld in de donker gloei ende oogen weerkaatste. De Piazetta was tamelijk ledig, de lachende blikken van het jon ge meisje volgden het spel, of wat het spoedig werd, de kloppartij van twee knapen, die, vechtend om het bezit van een stuk water meloen, een goed onderwerp voor een schilderij van Murillo zouden geweest zjjn. Eindelijk overwon de stetkste der beide knapen hij ontnam met een kraebtigen ruk aan de bruine hand van zijn ka meraad de verbodene vrucht, maar liet daarbij een verzegelden brief vallen, zonder bij de haastige vlucht daarop acht te slaan. Buiten zichzelven van woede raapte de beroofde dien op, rukte hem bliksemsnel uit elkander en frommelde hem ineen als een bal, dien hij zijnen aanvaller nawierp, zonder hem te treffen. Met het verscheurde couvert in de hand, schoot hij de vrouwen voorbij, zij nen aanvaller na in het menschen- gewoel op het Markusplein en was weldra verdwenen voor de oogen van hen, die hem nastaarden Het jonge meisje stiet in het voortgaan met den voet tegen den in elkander gefromtnelden brief en raapte dien op. Hoe jammer, zeide zij met eene klankvolle melodieuze stem, hoe jammer! Wellicht wordt naar dezen brief reikhalzend verlangd en nu komt hij nooit terecht. En hoe groot voegde zij er met kinderlijke verbazing bij, drie, vier vellen De schrijver heeft zich zooveel moeite gegeven Werp het papier weg, Theresa, zeide de oudste dame, wat wilt gij toch doen met dien vreemden brief? Het is Duitsch schrift, ging het jonge meisje zonder acht te slaan op deze vraag, juist zooals de brie ven, die papa van signor Ricards ontvangt. Ik zal hem medenemen, tante Lorenza, wellicht kan papa er in zien voor wie hij bestemd is. De dame trok de schouders op en ging verder; zij wenkte een gondelier en besteeg uiet hare jonge gezellin het slanke zwarte vaartuig, dat op haar gewacht had. Rechts en links vlogen de gondels

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1