Gemengd. Hui teil land. wezen, de kinderen ook de lesuren, waarin die vakken worden behan deld dienen te volgen. Uitspraak 1(5 December. Uit Batavia is bericht geko men over den tocht van majoor Van Daal en. Daarbij is melding gemaakt van een gerucht dat de pretendent Sultan in de Gajoelan- den gedood zou zijn. Majoor Van Daalen vervolgt, gelijk men weet, met 12 brigades marechaussees den Sultan en diens volgelingen in het gebied van de Gajo-'S. Een maand of drie gele den ernam uien van Atjehers en G tjoi s. dat de Sultan voor de marechaussees gevlucht was naar ht t gebied van den Radja Boekit (Gajoelanden) met wien hij in aan raking weuschte te komen. Hij had 811 man in zijn gevolg, groo- tendeels met geweren gewapend, bovendien een zestigtal vrouwen en kinderen, onder wie de vrouw van Polim en andere voorname Atjchneesche vrouwen. Te Tja- loeug had zich bij den Sultan aangesloten Tjoet Nja Din, de weduwe van Toekoe Oemar, met haar zoon Radja Batta en met 30 geweren gewapende volgelingen. Vermoedelijk hadden onze troe pen aanwijzing gekregen, waar Tjoet Nja zich met haar bende bevond, maar voor 't oogenblik is zij ontsnapt. De Minister van Oorlog is niet van plan om bij de infante rie tot een algemeene uniformver andering over te gaan, doch het maakt nog een punt van onder zoek uit, in hoeverre het wensehe- lijk is, om nevens de korte jas een eenvoudig kleeiliugstuk in te voe ren. geschikt om te velde te wor den gedragen. BltRSKRYS, 20 iVovcinbiT 1901. De door de vereeniging «Em ma" alhier gehouden bazar, ten behoeve van de Vrouwenkampen in Zuid-Afrika is goed geslaagd. Bijna alle goederen, (ongeveer 15(1 stuks) zijn verkocht. De op brengst beliep, na aftrek van en kele onvermijdelijke onkosten, ƒ52. vreedzaam en vertrouwelijk, ter wijl weide en woudzoom met de vergeten kinderspelen hare herin nering machtig aandeden, daar trad uit deze schilderij de gestalte van Richard helder er. helderder te voorschijn, totdat zij het van lichtstralend middelpunt werd. Verlangen en herinnering over brugden de verte en duizend in nige gedachten togen die brug over in haar avondgebed. Het was laat, toen zij de lamp uitblies en het zijden deksel over zich heen trok zij droomde haren eersten droom onder vreemd dak Maar die droom, zij was noch zoet noch zacht, de indrukken, Oiistlilli'2 Van tf 1 Dcc. wordt de gelegenheid open ;esteld, brie ven, bestemd voor plaatsen buiten het district dus over de Schel de te doen verzenden per stoomtram Breskeus-Maldeghem, die voorm te 7.53 te Breskens ar riveert. Daar evenwel geen postcoupé aan dien trein zal verbonden zijn, moeten de brieven te Aardeuburg, Sluis, Oostburg, Schoondijke en IJzendijke ten postkantore bezorgd worden. St. Anna ter Huiden. Dat het een onvoorzichtig zitten is op een brouwerskar, bleek Dinsdagavond weer. De wagenmaker A. B. al hier gemakkelijk willende thuis komen reed mede op een brou werskar. Nabij het dorp gekomen reed de voerman tegen een rail waar door A. B. achterover van het voertuig viel en het wiel hem over de borst ging. Gekneusd en aan zijn gezicht geschonden werd hij na ingeroe pen hulp naar huis gedragen. Zijn toestand is thans bevredi gend. De collecte voor de school met den bijbel heeft te Nienwvliet en Cadzand (Ev. lokaal en giften) opgebracht ƒ21.78. Onder talrijke blijken van belangstelling vierde de heer A. E. C. Van Dishoeck, te Axel zijn 50-jarig jubileum als gemeente ontvanger. Sluis. Tot notabelen bij de Ned. Ilerv. Gein. alhier zijn her kozen de heeren J. F. Hennequin en S. van der Meulen. Groeile. Blijkens achterstaande advertentie zullen de heeren L. Solser en 1'. Hesse Hollandscbe Karakter-Komieken van Amster dam in het logement van den heer J. Luteijn op Zaterdag 7 Decem ber a. s. een soiree geven. Naar wat wij van deze heeren uit andere plaatsen, waar zij reeds vroeger optraden, lezen, moeten hunne creaties eenig zijn. We kunnen dit optreden niet vooruit dien dag ontvangen, verwarden zich en weefden zich in elkander tot een bont beeld en beklemden haar het hart. Zij voer op het verre schitterende meer, waar zij voorbijgekomen was, zij hoorde Hortense roepen Ariadne Ariad ne 1 Wel wilde zij zeggen, wie zij was, maar zij kon zich haren naam niet herinneren, zij keek om hulp zoekend, om hulp smeekend naar de pastorie, maar de zee werd plotseling woelig, de golven omspoelden haar al hooger en hooger en vol angst zag Magda- lena haar tehuis in de golven ver zinken. (Wordt vervolgd.) loopen, doch vertrouwen ten volle, dat de verwachting die van hen gekoesterd wordt, niet zal be schaamd worden. Geen wonder dat velen zich voorstellen een gang naar deze uitvoering Ie doen. Middelburg. 29 Nov. Heden had aan het Gebouw van het geweste lijk Bestuur de aanbesteding plaats van het driejarig onderhoud van de provinciale wegen. De uitslag van die, gelegen in het voorm. 4de district is als volgt Perceel 13, weg Oostburg-Zuid- zande, ingeschreven doorW. Woit- tiez te Breskens voor ƒ1549. Perceel 14, weg Schoondijke IJzendijke, ingeschreven door W. Woittiez voornoemd voor ƒ3552 en A. du Burck te Breskeus voor ƒ3413. De vier perceelen gecombineerd ingeschreven door W. Dekker te Veere ƒ8200, C. J. de Smit te Breskens ƒ8165. W. Woittiez te id. ƒ7949, C. de Wilde te- Kat- tendijke ƒ7820, A. van Male te Schoondijke 7593, A. du Burck te Breskens ƒ7431, J. M. H. v. d. Sande te id. ƒ7324 en P. Monjé te id. 7083, alles per jaar. Op 26 en 27 dezer hadden ter reede te Vlissingen de proef tochten plaats met het gouverne- ments-stoomsehip Fazant, gebouwd door de Koninklijke Maatschappij de Schelde, voor rekening van 't departement van koloniën. De verschillende proeftochten, die onder leiding van de commis sie der marine, bestaande uit den directeur van scheepsbouw, den chef van het bureau stoomwezen en den inspecteur van den marine stoomvaartdienst plaats vonden, zijn met het beste gevolg afgeloo- pen. De machines ontwikkelden op de vier uurs volle krachtsproef ge middeld 502 I. P. K., waarbij een gemiddelde snelheid van 11.56 geog. mijl werd verkregen. Het kolenverbruik op deOmijls kolenproef was slechts 0.55 K.G. per uur en op de volle krachts proef 0.88 K.G. De Fazant gaat thans naar de fabriek om verder te worden ge reedgemaakt, ten einde in de maand December onder comman do van den gezagvoerder H. Vis ser en van den chef der machine kamer, den hoofdmachinis 2e ld. A. J. Crucq, de reis naar Indië te aanvaarden. Te 's Gravenhage is een ge heel-onthouderskof liehuis geopend. Door een noodlottig toeval geraakten te Baarn de gordijnen in brand van een ledikant, waarin twee kinderen lagen. Ondanks de spoedig toegeschoten hulp liepen de kleinen zulke hevige brand wonden op, dat het jongste, een jongetje van 3 jaar, reeds overle den is. Het kind van den fourier R, te Hoorn, is aan de bekomen brandwonden overleden. Dezer dagen kreeg te 's Hertogenbosch zekere J. v. D. een wondje aan een wang en weldra zette het gezicht op, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. De geneesheer con stateerde bloedvergiftiging. Niettegenstaande terstond alle middelen werden aangewend, is de man, een oppassend gehuwd werk man van nauwelijks 22jarigen leeftijd, na veel pijn te hebben geleden, gestorven. In de Rietlanden te Amster dam is een treinrangeerder, Dirk Bloeinendaal geheeten, door een trein overreden en gedood. Eenige handelaars in granen en voederartikelen in Noord-Bra bant hebben hun vakgenooten al daar uitgenoodigd om gezamenlijk middelen van tegenweer te bera men tegenover de van den »Noord- Brabantschen Christelijken-Boeren- bond" en van de «Noord-Brabant- sche Maatschappij van Landbouw" uitgaande coöperatieve inkoopen van de artikelen, waarin doorben handel wordt gedreven. Door deze coöperatie lijdt hun nering groote schade en wordt deze met ondergang bedreigd. De aandacht van den Min. v. O. blijft gevestigd in alles wat kan strekken om de zedelijkheid en de Zondagsrust in het leger te bevorderen. Zoo gevoelt hij er veel voor om het uitbetalen van de soldijen niet op Zondag te doen plaats hebben, ook omdat op dien dag gewoon lijk veel militairen afwezig zijn. Maatregeleu zijn dan ook bij hem in overweging om in de be staande regeling ter zake wijzi ging te brengen. De vraag of de minister er be paald bezwaar in zou zien om aan de militairen, die den Zondag in den schoot van hun gezin weu- schen door te brengen, daartoe betrekkelijk ver moeten reizen en dientengevolge van een openbaar middel van vervoer mopten gebruik maken, te vergunnen des Maan dags per eurste gelegenheid in hun garnizoen terug te keeren, moet, zooals zij daar ligt, toestemmend worden beantwoord. Voor zooveel het intusschen den betrokken militairen mogelijk is des Maandags zoo vroegtijdig in hun garnizoen terug te keeren dat zij aan de morgenoefening op dien dag kunnen deelnemen, bestaat uit den aard der zaak de beden king niet. Een spoorwagen met. koeien die te Breda hadden moeten af geleverd moeten worden, verzuim de men daar af te haken. Wagen en vee reisden door het Esschen. Hier bleef de rijdende stal twee maal 24 uur staan, zonder men wist wat er mee te doen. lil al dien tijd hadden de arme dieren eten noch drinken gehad, en toen men eindelijk de beesten bezocht, vond men een koe, die in den wagen een kalf had gewor pen, met haar jong dood. Het stoomschip »Alerta", met 100 passagiers aan boord, waaronder ook een detachement Amerikaansche troepen, is blijkens een te Londen ontvangen bericht Manilla met man en muis ver gaan. Te Brussel bedient de nacht- politie zich sedert eenigen tijd van honden. Reeds meer dan eens, bij het betrappen van inbre kers, laatstelijk nog deze week hebben de dieren goede diensten bewezen. In de Spaansche provincies Orense en Avilla zijn massa's sneeuw gevallen de wegen zijn onbegaanbaar. In verschillende Amerikaansche Staten is het kouder dan in jaren het geval was, voornamelijk zui delijk van Texas. New-York werd door sneeuwstormen bezocht en ook op de kust van New-Ytrsey hadden tengevolge van de stormen scheepsongevallen plaats. De Belgische munt is gereed met het slaan van nikkelen 5 en 10 centimes met een gaatje in het midden. Binnenkort komen zij in omloop. In een der gasfabrieken van Kopenhagen heeft een hevige brand gewoed, die een schade van 200.000 kronen veroorzaakte. Slechts door het krachtig en tactvol optreden van de brandweer kon het in de nabijheid gelegen ziekenhuis voor lijders aan epide mische ziekten worden gespaard. De politie in België heeft opdracht gekregen onderzoek te doen naar twee Russen, die in een kruitfabriek twee toestellen in platina gestolen hebben, die ieder 150.000 fr. waard zjjn. Men denkt dat de dieven zich in België schuil houden. - De berichten omtrent den hongersnood in Rusland zien er weder zeer droevig uit. In 22 districten in 8 provinciën is staatshulp noodig om den nood, die door het mislukken van den oogst heerscht, te lenigen. De schatkist heeft reeds veer tien millioen roebel uitbetaald, doch daarmee is de ellende niet bezworen. In Khvalynsk heerscht reeds scheurbeuk en een typhus- epidemie heeft in drie andere di stricten haar intrede gedaan. WEERBERICHT. 30 Nov. 1901 wordt verwacht Zwakke tot matige N. W. wind,

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2