Gemengd. ondergaan. BRF.SKEYS, 20 November 1901. Vrijdagavond gaf het muziek gezelschap «HOSANNA" onder leiding van den heer A. F. Wisse alhier eene uitvoering, die vrij goed bezocht was. De muzieknummers werden zeer goed uitgevoerd, terwijl de afwis selende nummers voor viool, fluit en orgel bijzonder goed in den smaak vielen en den uitvoer ders welverdienden lof deden in- oogsten. Mede werden enkele ernstige voordrachten ten beste gegeven. (iroede, 22 Nov. Heden avond hield de heer A. A. Beekman van Schiedam in het departement Groe- de van 't Nut eene voordracht over de grondverliezen in Neder land, in 't bijzonder in Zeeland. De begaafde spreker lichtte zijne beschouwingen toe met verschillen de oude en nieuwere kaarten, en kweet zich uitnemend van zijne taak. Toch was de opkomst niet zoo talrijk als bij andere gelegen heden. Of het onderwerp daaraan schuld had, weten we niet, doch men scheen van oordeel, dat het aangekondigde punt, hoe verdiens telijk ook behaudeld, minder ge schikt was voor eene volksvoorle zing. De heer J. de Leeuw, thans chef van dienst bij de IJzendijk- sche Stoomtram-maatschappij is benoemd tot onder-directeur dier Maatschappij te IJzendijke. Zondagmiddag is de West nol aan de monding van het ka naal te Philippine over 25 M. leng te verzakt en weggeslagen. u geluk. Maar met betrekking op mijn dochtertje verlang ik, dat aan deze zaak geen ruchtbaarheid zal gegeven worden. Het komt niet overeen met uwe betrekking dit publiek te maken. Voor uwe openhartigheid jegens ons echter ben ik u dankbaar. Gij hebt met juisten takt gevoeld, dat uwe po sitie daardoor verheven en verze kerend wordt. Magdalena zag haar verwonderd en verschrikt aan. Gij verstaat mij verkeerd, mevrouw de gravin, zeide zij met een diepen blos, het is een rein zusterlijke genegen heid, een Al genoeg, al genoeg, lachte de dame, ik wil den aard dier gene genheid niet onderzoeken, uw open hartig vertrouwen stelt mij borg voor de reinheid daarvan en onze wenschen stemmen hierin overeen, dit onbeslist te laten. Daarom treft het goed dat de bewuste schilderij wordt afgenomen. Gij zgt daardoor bevrijd van onaange name vragen van anderen en van onwillekeurige bekentenissen. (Wordt vervolgd.) Vrijdagmorgen is nabij Loon iemand uit Rolde door een der op de lijn AssenGroningen rijdende treinen overreden en gedood. Te Ganzedijk (Finsterwold) is Vrijdagmorgen in bet Beetster- diep het lijk gevonden van den arbeider Jacob Nap. Hij is bet slachtoffer geworden van den ster ken drank. Dinsdagavond was hij beschonken en is toen te water geraakt. Op den straatweg bij Bo- cholt heeft men het lijk van de vrouw van een fabrieksarbeider gevonden. Volgens onderzoek was de vrouw, die veel sterken drank gebruikte, in de jenever gestikt. Donderdagavond te half 12 heeft te Delft een ernstig onge luk plaats gehad. Nauwelijks was de trein naar den Haag voorbij de Binnenwatersloot of de lSjarige student S. tilde het aldaar ge plaatste afsluithek op om de baan over te loopen, daarbij werd hij door den sneltrein komende uit den Haag gegrepen en overreden. Per brancard naar het gesticht «Bethel" overgebracht, werden door vier geneesheeren de beide beenen tot de knie toe afgezet, terwijl S. ook aan de kin een die pe woud had. De ongelukkige is Vrijdagavond aan zijn bekomen verwondingen overleden. S. was eerst met Sep tember ingeschreven aan de Pol.- School. Het studentenkorps heeft den rouw aangenomen. In een bosch bij Esessa (Hongarije) is een meisje door een uit een beestenspel losgebroken tijger aangevallen. Op baar hulpgeschrei kwamen jagers aansnellen, die op het vluch tende roofdier vuurden, zonder te treffen. De toestand van het meisje is gevaarlijk. Op sommige plaatsen van haar lichaam is het vleesch tot het been toe afgescheurd. Te Oudvroenhoven is een 82jarige vrouw bij het aanmaken van een kachel in brand geraakt en verbrand. Haar 80jarige man, die ziek te bed lag, kon geen hulp verleenen. Toen de buren te hulp kwamen vonden zij een verkoold lijk. Te Zwartsluis is een dienst bode, die haar handen wilde was- schen, in het Meppelerdiep geval len en verdronken. In den nacht van Donder dag op Vrijdag is ingebroken in het bijpost- en telegraafkantoor in de Van Galenstraat te 's Gra- venhage. De dieven, die door een der ramen aan de straatzijde zijn binnengekomen, hebben een po- ging gedaan om de brandkast te openen, doch zonder resultaat. In die brandkast waren post- en andere zegels geborgen. Geld was op het kantoor niet aanwezig, dank zij den voorzorgsmaatregel, die op alle hulpkantoren genomen wordt om geld en waarden des avonds naar het hoofdkantoor over te brengen. Vermist wordt er niets. Alles was echter op 't kan toor door elkander geworpen, het geen des morgens nog al last ver oorzaakte. Op den Orooswijk te Rot terdam heeft in tegenwoordigheid der justitie de opgraving plaats gehad van het lijk van den hoofd conducteur der Staatsspoor H. v. 't Hoenderdaal, wonende aan de Kruisstraat te Rotterdam, die ee- nige weken geleden p otseling was doodgebleven in een trein tusschen Utrecht en Arnhem. Het lijk is; daar er vermoedens van een gewelddadigen dood be stonden, naar de sectiekamer van het Gemeente-Ziekenhuis overge bracht, alwaar na confrontatie met enkele personen, iu tegenwoordig heid van den rechter van instruc tie. de in- en uitwendige lijk schouwing heeft plaats gehad. Een geheel gezin te Water graafsmeer, samen zes personen, is ernstig ongesteld geworden na het gebruik van zuurkool met spek. Een onderzoek naar de oor zaak heeft geen bepaalden uitslag opgeleverd. De zieken zijn her stellende. De postbode van Sappemeer naar Slochteren had Zaterdagavond na zijn thuiskomst nog een bezoek af te leggen te Hoogezaud. Ongelukkigerwijze geraakte hij op de terugkomst in het Kleine meersterdiep en verdronk. Zes en dertig jaar lang had de postbode zijn betrekking vervuld. Op een met prikkeldraad af gezet plaatsje achter het konink lijk paleis te Stuttgart heeft men Zaterdagochtend een dienstmeisje, Babette Wirth, met afgesneden hals gevonden. Naast het lijk dat van alle dingen van waarde be roofd was, lag een wandelstok. Vrijdagmorgen had te Al- menum (Fr.) eene geweldige ont ploffing plaats in de koolteer-dis- tilleerderij Perseverantiazij was zóó hevig, dat op een afstand van plm. 300 el de grond dreunde. Dikke steenen muren werden uiteengeslagen een machine, die eene waarde had van ƒ4000, is letterlijk vernield. Een werkman, in een der naast- bijzijnde vleugels van de fabriek werkzaam, nam de vlucht over stekken en slooten en kwam er nog goed af. Vrouwen in de naastbelendende woningen namen met haar kroost insgelijks ijlings de vlucht. Brand was van de ontploffing het gevolg, die eerst eeu dreigend aanzien had, doch later met be hulp van aanwezige brandspuiten werd gebluscht. Dat er geen persoonlijke onge lukkeu zijn voorgevallen, is louter toeval, omdat nog gepn vijf mi nuten geleden het werkend perso neel de fabriek had verlaten. De schade moet over 't alge meen nogal aanzienlijk zijn. Vrijdagnacht hebben de in brekers te Amsterdam een goede slag geslagen in de diamantslijpe rij De Overtoom op de Vondelkade bij de Stadhouderskade. Zij hebben, na drie deuren te hebben ontsloten, de trap naar de fabriek bereikt en toen vier hoog een der werkplaatsen opengesto ten Aldaar stond een ijzorren brandkist, waarin diamanten be waard werden. Van deze kist hebben zij den dikken zijwand opengeknipt en den inhoud er uit gehaald. Deze bestond uit ruwe en reeds bewerkte steenen. De bewerkte zijn alle medegenomen en van de nog te bewerken stee nen hebben de dieven met behulp van twee mesjes, die mede in de kist lagen, de grootste en kost baarste uit de doppen gesneden. Om dit werk, dat nog al wat tijd vereischt, behoorlijk te kun nen verrichten, zijn zij met hun buit een verdieping hooger gegaan, waar de gelegenheid daarvoor be ter was. Om zich daarbij niet vuil te maken, hebben zij een werkbroek van een der slijpers aangetrokken. Een en ander bleek uit sporen van krijt, dat. bij het opensnijden van den wand der kist was te •voorschijn gekomen. In een andere werkplaats op de zelfde verdieping gelegen, werd in den bodem van een dergelijke brandkist een gat gehoord, maar daarbij bleef hot, waarschijnlijk omdat de tijd verder ontbrak. Uit de eerstbedoelde kist is voor een waarde van ƒ700 aan diamant verdwenen. De diefstal is waarschijnlijk om streeks twee uren des nachts ge schied, want ongeveer op dien tijd hebben de buren een deur booren dichtslaan. De fabriek die tot nogtoe des nachts niet bewaakt was, zal nu voortaan onder bewaking gesteld worden. Binnen den tijd van zeven weken is thans de derde boeren hofstede onder Haarlemmerliede door brand verwoest. Ditmaal was het de nieuw ge bouwde boerderij van en bewoond door den veehouder A. Th. N., die Zondagmorgen is verbrand. De brand ontstond door een lamp op den hooizolder, waardoor al het vee, inventaris en inboedel gered kon woiden. Dank zij het stille weder en de werking van twee brandspuiten (Halfweg en Spuarnwoude) konden een paar bijgebouwen gespaard blijven 80.000 kilogram hooi ging verlo ren. Zes jaar geleden brandde terzelfder plaatse de boerderij af. Toen de Shah van Perzië 1 Juni 1900 te Oontrexeville kwam, liet hij aan een Parijsch agent schap opgedragen hem toe te zen den uitknipsels uit alle dagbladen betreffende zijn reis. Het agentschap diende aan het eind van het vorig jaar deswege eeu rekening iu van 12.000 fr. Het Perzische gezantschap acht te die som veel te hoog en bood 200 fr. aan maar het agentschap wees dit aanbod af en besloot den Shah in rechten aan te spreken. Dientengevolge is Muzaffer-ed- din in zijn paleis te Teheran ge dagvaard om te verschijnen voor den kantonrechter in negende ar rondissement van Parijs ten einde zoo mogelijk, een overeenkomst te treffen ten opzichte van het ge schil. Wordt geen accoord getrof fen dan zal het proces worden doorgezet. Zondagmiddag is te Ierseke het lijkje gevonden van een pas geboren kind, iu een mat gewik keld. Er wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Te Venlo is het vierjarig van den heer v. d. P. in een ketel kokend water gevallen het meisje bekwam zulke hevige brandwon den, dat het spoedig, na vreeselijk lijden is overleden. Er heerscht een typhus-epi- demie in de kazerne van het 3e reg. lanciers te Brugge, vermoe delijk door slecht drinkwater ver oorzaakt. Er zijn 35 gevallen in het hospitaal. Men schrijft uit Darmstad: Dinsdagnacht om halfvier ont stond door onbekende oorzaak al hier brand in de nieuwe turnhal- le, juist in de vorige maand fees telijk ingewijd. Het gebouw, vol gens de «Frankf. General Anzei- ger", de mooiste turn balie van heel Duitschland, was voor een som van over de 200.000 mark gebouwd. Door een vrij sterken wind be gunstigd, had het vuur zoo snel om zich heen gegrepen, dat toen wij om ongeveer lialfvjjf ter plaat se kwamen, het geheele midden gebouw reeds was uitgebrand en ingestort. De rechtervleugel, vier verdiepingen hoog, weid door den restaurateur en zijn dienstpersoneel bewoond. De eerste wist zich met zijn familie en een gedeelte van het personeel met behulp van de brand weer te redden. De verstikkende rook kostte evenwel aan twee dienstmeisjes het leven. Men vond haar lijken over el- kander liggendeblijkbaar waren ze van plan geweest om over het dak te ontkomen, daar het trap penhuis in brand stond. Een andere dienstbode wilde zich van een hoogte van circa 20 M. aan een touw naar beneden

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2