Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde Distriet. No. 645. Zaterdag 23 November 1901. lle Jaarg\ Binnenland. FEUILLETON. BRESkENSCIIfi COURANT, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IIIITIOIA\ te Breshens. aaasav. Voor den Iloogen Raad werden Dinsdagmorgen voor de eerste maal een aantal leerplichtzaken behandeld. In de eerste plaats kwam ter sprake de vraag of de kantonrechter te Roermond terecht had ontslagen van rechtsvervol ging een vader, die, nadat hem was aangezegd, dat de administra tieve behandeling zijner overtre ding was afgesloten, zijn zoon nog tweemaal daarna had doen ver zuimen. Adv.-gen. jhr. mr. Rethaan Ma- caré achtte ongegrond het hierte gen gericht cassatieberoep van den ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij bedoeld kantongerecht die trouwens zelf verklaarde slechts in cassatie te zijn gegaan om een beslissing van den Hoo- gen Raad uit te lokken, doch ove rigens het met 's kantonrechters handeling volkomen eens te zijn. Volgens den adv.-generaal is het hoofd- en alles beheerschend beginsel der wet het belang van vruchtdragend onderwijs voor het kind. Het onderwijs moet daar om geregeld worden genoten. Daartoe moeten de ouders ge bracht worden door herinnering, overreding, tan slotte strafvervol ging. In de eerste plaats ont vangt de overtreder een aanma ning die 6 maanden invloed uit oefent. Gaat dan 't kind nog niet geregeld ter school, dan komt de ernstige waarschuwing van de commissie tot wering van school verzuim. Daarvan moet weer 6 maanden de werking worden af gewacht Helpt ook zij niet, dan volgt de schriftelijke aanzegging, dat de administratieve behandeling is afgesloten en dat, indien op nieuw verzuimd wordt, een straf vervolging zal worden ingesteld. Een nieuwe termijn vau zes maanden vangt aan en wordt bin nen dien tijd weer verzuimd, dan wordt de schuldige gestraft wegens gebrek aan zorg. De wetgever heeft zich dus 4 perioden voorgesteld. Het school verzuim van een vorige periode komt in een volgende periode niet in aanmerking. Wanneer is er nu schoolverzuim in den zin der wet? Wanneer in twee achter eenvolgende maanden zonder gel dige reden meer dan twee school tijden verzuimd worden. Wil er dus van strafbaarheid der over treding sprake zijn dan dient in de dagvaarding gesteld dat na de aanzegging dat de administratieve behandeling is afgesloten minstens 3 schooltijden in twee achtereen volgende maanden binnen den ter mijn zijn verzuimd. Waar ten deze slechts 't verzuim van twee zoo danige schooltijden was gesteld, daar was terecht beslist dat het feit niet strafbaar is. Uitspraak 16 December. Tweede Kamer. In de schrif telijke behandeling der Staatsbe- grooting is de vraag gedaan of het niet wenschelijk was het daar heen te leiden dat de leden der Tweede Kamer vrij vervoer op de Staatsspoorwegen hadden. De Regeering meent te moeten betwijfelen of het bedingen van vrij of goedkoop vervoer van de leden der Kamer per spoorweg wel zoude strookcu met art. 89 der Grondwet. Afgezien van dat Grondwettig bezwaar zou inderdaad overeen komstig art. 18 der spoorweg-over eenkomsten van 1890 bij de wet kosteloos vervoer aan de leden der Kamer in bepaald omschreven ge vallen over de lijnen der Staats- en Hollandsche Spoorwegmaat schappijen kunnen worden toege kend. De vraag rijst echter of er wel aanleiding bestaat juist ten behoeve van de leden der Kamer dezen last aan de spoorwegmaat schappijen op te loggen. Het toekennen van de bevoegd heid om voor bepaald aangewezen reizen vergoeding van leis- en verblijfkosten te declareereh welke bevoegdheid rijksambtena ren bezitten zou ook volgens het gevoelen van de Regeering niet zonder bedenking zijn, ver mits de in art. 89 der Grondwet bedoelde schadeloosstelling geacht kan worden mede te zijn toege kend voor bestrijding van reiskos ten in hoedanigheid van Kamer lid. Intusschen zou naar 's Min. oordeel bij komende herziening der Grondwet de bestaande rege ling voor herziening vatbaar zijn. Een wetsontwerp dat, naar het voorschrift van art. 96 der Grond wet, de gevolgen van de vereeni- ging van het Kamerlidmaatschap met een bezoldigde rijksbetrekking regelt, is in voorbereiding, waarbij mede zal overwogen worden, in boever wettelijke bepalingen om trent de vereeniging van het Ka mer-lidmaatschap met betrekkin gen in dienst van provinciën en gemeenten mogelijk zijn zonder inbreuk te maken op de zelfstan digheid der gewestelijke en plaat selijke besturen. De betrokken Ministers zullen in nader overleg treden, naar aan leiding van den wensch om aan alle Kamerleden een doorloopeude machtiging te verleenen ter be zichtiging van alle openbare rijks gebouwen en rijksinrichtingen. Naar wij vernemen is in de gisteren gehouden vergadering van d»n Administratieven Raad van het Ilof van Arbitrage het besluit, om zich onbevoegd te verklaren tot het doen van den stap, door de vertegenwoordigers der Zuid- Afrikaansche Republieken in den strijd met Engeland gevraagd, zonder beraadslaging en met al- gemeene stemmen genomen. Aan den voorzitter van den Raad, den Minister van Buiten- landsche Zaken, is opgedragen van deze beslissing aan belanghebben den mededeeling te doen. Het in een telegram uit Brus sel aan de Londensche Standard geseinde bericht, dat President Kruger van de beslissing door den Raad zou worden in kennis ge steld, is te eenenmale onjuist trouwens de President heeft het 16. De gravin knikte, als ware zij overtuigd En hoe zal het dan gaan met Herberts jaargeld, waar voor gij bezorgd waart en dat Wolf billijkerwijze nit zijne mid delen zou kunnen verschaffen De arme jongen kan toch tus- schen vandaag en morgen geen bruid zoeken, verloving en bruiloft vieren, gij moet u daarom zonder omslag tot Ruben wenden, die toch minister van financiën' bij u- wen broeder is en onbeperkte vol macht heeft. Daarmede zou ik eene nooit meer goed te rn-ken dwaasheid begaan, dat ware onze omstandig heden juist omsluieren aan hen, voor wie ze het zorgvuldigst ver borgen gehouden moeten worden, juist omdat Wolf zich door dezen ellendigen jood geheel en al laat leiden. Hen, die ons niet van zoo nabij bestaan, hebben wij veel min der te vreezenhij is veel te trotsch en ongenaakbaar, veel te veel vervreemd, dan dat iemand het zou kunnen wagen hem te spreken over de omstandighedeu, waarin Herbert of ik verkeeren. Maar éénen zou hij kunnen on dervragen en die eene is Ruben. Deze spitsvormige advokaat, ik weet dit, haat mij evenzeer als ik hem vóór veertig jaar heb toege diend, bij deze gelegenheid met interest betalen. Neen Ruben is de man niet om mij te helpen, nogeens moet ik den noodlottigen en steeds bezwaarlijker wordenden weg inslaan en Herbert voor wien ik dat doe, moet dien weg veref fenen, door een huwelijk te doen. Het hoe en waar laat ik aan u overdat is het bijzonder werk der vrouwen. En nu, moed gehouden Adelheid, niets is nog verloren, het is alleen noodig op zijn hoede te zijn. Zij slaakte een zucht van ver lichting en liet het onaangename onderwerp varen, daar haar doch tertje met een prachtigen grooten hond uit een zijgang kwam aan gesprongen en hare ouders tege moet snelde. Het kind was in haar spel nu eens voor, dan weder achteruit gegaan, tot het vooruit huppelend de trappen der veran da bereikte en door de opene gla zen deur van den salon verdween. Het kleine meisje wilde haastig het vertrek doorloopen, maar bleef plotseling als aan den grond ge nageld stilstaan. Voor de schilderij van Ariadne stond, in aanschouwing verdiept, een jong meisje, zoo wonderschoon als het portret zelve, er zoo tref fend op gelijkend, dat men mee- nen zou, het was vleesch en bloed geworden en nedergedaald uit de lijst. Alleen de uitdrukking ver schilde, de trekken der beschouw- ster waren meer onbevangen, meer onbewolkt en een onmiskenbare verrassing gaf haar een naïeve bekoorlijkheid. Ook het kleine meisje keek ge troffen, toen Magdaleua door het gerucht harer schreden opmerk zaam gemaakt, baar het gelaat toekeerde en bleef staan. Ach Ariadne 1 riep zij uit met kinderlijke verwondering de handen in elkander slaande. Niet waar, ge zijt toch Ariadue Magdalena lachte vroolijk en de opperjachtmeester, die juist met zijne gemalin de deur bereikt had, stemde hiermede in. Maar de gravin onderbrak hem. Hostense, hoe ongepast, riep zij uit, terwijl zij groetend naderde. De dame is ongetwijfeld juffrouw Göring en gij geeft dadelijk een proef, hoe veel moeite gij haar nog zult ver oorzaken, eer zij een bescheiden klein meisje van u gemaakt heeft. Maar voor dit oogenblik ge hoorzaamde de levendige kleine gravin nog aan geen teugel. O, zijt ge de nieuwe gouver nante zeide zij op teleurge- stelden toon, dat is jammer voor Herbertwant die wil de wereld doorzoeken, tot hij Ariadne ik meende levende vindt. De gravin wierp hare kleine

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1