Gemengd. Rechtzaken. fe ning van hun bedrijf. Het is toch bekend, dat de Bel gische grensbewoners, alsmede die van Zeeuwsch-Ylaanderen veel schade lijden door de bepalingen, die België heeft gesteld ten op zichte van den invoer uit Neder land. Verschillende grieven wer den gehoord. Vooreerst kwam men op tegen de belemmerende bepalingen omtrent den invoer van Nederlandsch vee. Zeer gewenscht achtte men het dat, als er om gezondheidsredenen geen vrijen invoer van. vee kon toegestaan worden, er een qua rantainestal gebouwd werd, waar in het vee uit Zeeuwsch-Vlaande- ren kon gekeurd worden. Nu moet het lokvee naar Esschen vervoerd worden, waarbij zulke hooge kos ten komen, dat geen enkel vee koopman runderen in Zeeuwsch- Vlaanderen koopt voor de quaran tainestallen. Stroobrugge werd genoemd als de beste plaats voor een quaran tainestal. Verder kwam men op tegen het smokkelen op groote schaal van varkens. Gewenscht zou het zijn, als de Belgische regeering kon besluiten tegen een invoerrecht van bijv. 1 fr. de gezonde varkens uit Nederland binnen te laten ko men. Nu worden alle soort van varkens frauduleus ingevoerd en ontsnappen zoo aan alle keuring en betalen geen rechten. Langs de grens van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen was men vooral ontevreden over de bepa lingen omtrent den invoer van kippenwelke van hier alleen langs Selzaete en Clinge mag ge schieden. Onmogelijk werd het geacht uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, dat zoo weinig ver bindingswegen met het oostelijk deel heeft, met de kippen naar bovengenoemde kantoren te gaan. Luide werd door de Belgische landbouwers geklaagd over de hangt toch nog af van den mee- rendeels zeer plotselinge besluiten van mjjnheer den graaf. En aan welk beproefd talent vertrouwt men de kunstmatige en praktische versiering dezer sedert langen tijd verwaasloosde ruimte toe misschien aan het uwe vroeg de opperwachtmeester op scherpen toon. Dat toch is eene zaak, die niet met tellen en kwi- teeren op het kantoor in orde ge bracht wordtdit is eene zaak, wier behoeften men uit ervaring en gewoonte behandelen moet. Geen enkele trek op het gelaat des zaakwaarnemers veranderde bij den beleedigenden toon, waarop de opperjachtmeester de ergernis uitte, dat men hem zoo geheel was voorbijgegaan bij eene aangelegen heid, die hij in meer dan één op zicht gaarne behandeld had. (Wordt vervolgd.) moeilijkheden, die zij ondervinden bij het laten weiden van vee op Hollandsch grondgebied en het bemesten van land, in Zeeuwsch- Vlaanderen gelegen. De voorzitter der grenseorumis- sie, de heer 't Kint de Roodebe- ke, verklaarde, dat voor het ge makkelijker uitreiken van weide- passen in Nederland reeds midde len beraamd werden. Het was z. i. het best, dat de grensbewoners zelf bun invloed gebruikten om eene minnelijke schikking te ver krijgen. Hier is men echter van mee ning dat, zoolang België zoo on handelbaar blijft ten opzichte van den invoer van Nederlandsch vee, het raadzaam is dat ook ons land de tegenwoordige wetten op de toelating van mest en vee uit Bel gië op gronden, in Nederland ge legen, blijve handhaven. De Bel gische grensbewoners zullen dan hunne ontevredenheid nog luider en dringender doen liooren en het is waarschijnlijk, dat alsdan de Belgische regeering meer genegen zal worden om met ons land eene overeenkomst te treffen, waarbij beweiding en bemesting van Ne derlandsch vee in België op een alleszins billijke wijze geregeld worden. Bij de gehouden stemming voor drie notabelen voor de Ned. Herv. Gemeente te Schoor.dijke zijn de aftredenden W. Bruijnoo- ge, Adi. Luteijn en Jobs. Risseeuw herkozen. Tot lid van de Eerste Ka mer voor de Provincie Utrecht is gekozen de heer jhr. H. P. C. Bosch van Drakesteijn. Uit Apeldoorn seint men H. M. de Koningin is onge steld. Zondag heeft een consult plaats gehad tusschen den lijfarts Pöt en dr. Halbertsma uit Den Haag. Een pleegzuster uit Den Haag is gisteren op Het Loo ge komen. De Koningin-Moeder ar riveerde eveneens. Prins Hendrik vertrok gisteren morgen en keer de des avonds te 6.10 uur weder per extratrein op het Loo terug. Naar men met zekerheid verneemt, is de administratieve raad van het Hof van Arbitrage thans tegen Woensdag 20 Nov. bijeengeroepen. In de vergadering zal allereerst de begrooting van den Raad voor 1902 worden vastgesteld. Daarna zal het beroep der ver tegenwoordigers van de Zuid-Afri- kaansche Republieken ter sprake komen en daaromtrent een beslis sing worden genomen. Men schrijft uit Vlissingen: Betreffende de aanvaring van ds nachtmailboot «Koningin-Re gentes" kan nog gemeld worden dat deze Woensdagavond onge veer 11 uur tjjdens dikken mist plaats had op de Thames met het Engelsche oorlogsschip «Prospe- rine". De schok was, naar een passa gier mededeelde, niet hevig, wat trouwens daaruit blijkt dat enke le passagiers die in hun kooi la gen er totaal niets van bemerk ten. Onmiddellijk gingen de passa giers over aan boord van het oor logsschip, wat vooral voor dames nog al moeilijk ging. daar het schip hooger was dan de mail boot. Na geruimen tijd aan boord vertoefd te hebben werden de pas sagiers der sloep te Sheemess aan den wal gebracht en zetten som migen met de dagmailboot «Ne derland" de reis naar Vlissingen voort. Enkelen keerden weder te rug naar Londen. De reserve-boot «Willem Prins van Oranje" is tijdelijk als nacht boot in dienst gesteld, aangezien ook de derde nachtboot «De Ko ningin Wilhelmina", wegens her stellingen die de boot aan de fa briek «De Schelde ondergaat, niet in de vaart kan worden gebracht. Daar ook een der dagbooten, de «Engeland", in reparatie ligt, wordt de dienst uitgeoefend door 4 booten, nl. nachtdienst: «Prins Hendrik" en «Willem, Prins van Oranje" en dagdienst«Neder land" en «Duitschland". Vrijdag werd te Vlissingen in het openbaar verkocht:» le Het in de Westerschelde voor den Noordzeeboulevard gezonken Duit- sche stoomschip «Caesar". Kooper werd Houthuis, Vlissingen, voor ƒ34. 2e. De nog inhebbende tarwe, zijnde 2.100.000 kilo, kooper werd Boutens, te Middelburg, voor ƒ0. 3e. Ongeveer 10.000 stuks ei ken dwarsliggers, kooper werd Van Meelen, te Vlissingen, voor ƒ46. 4e. De loten 1, 2 en 3 ge combineerd, kooper werd Polak te id., voor ƒ400. 5e. De deels geborgen en op het De Ruij terplein liggende in ventaris van gemeld stoomschip. Diverse koopers voor ƒ807.75. Te Zeelst (N.-Br.) ging een 5-jarig boerenmeisje op een gloei ende stoof zitten haar kleeren geraakten in brand en zij kreeg ernstige brandwonden. 't Was Vrijdagmiddag, toen een een kromgebogen, reusachtig zwaar gebocheld en eenigszins be jaard man, leunend op zijn eiken houten stok nabij Boertange (Gr.) uit Holland de grens overschreed naar Neu-Rhede (Pruisen). Even aan de overzijde der limiet ont moette hij twee kommiezen, die met den ongelukkigen stumperd een gesprek aanknoopten ove koe tjes en kalfjes. Terwijl de oude met hen voort- keuvelde, ontviel hem zijn stok. Om dien op te rapen, bukte hij zich diep voorover, toen plotseling zij b bochel op den rug overdwars in tweeën spleet en de koffie- boonen hem over zijn rug naar beneden rolden. Onmiddellijk schoten de beide kommiezen t«e om den stroom uit dien vreemden hoorn des over- vloeds te stuiten. Onder streng geleide werd de sluwe smokkelaar naar het grens- kantoor gebracht. Daar moest na tuurlijk de bochel worden geope reerd. De operatie deed volstrekt geeu pijn, maar die welke hij daarna aan zijn portemonnaie moest ondergaan voor belasting, moet hem zooveel pijn veroorzaakt heb ben, dat de lust tot smokkelen hein teu eenenmale is vergaan. Na de amputatie, had de krom gebogen oude zich langzamerhand ontpopt in een 45-jarige ingeze tene van Hede (Pruisen.) Te Dongen is bij het uit- gaau der school een 6jarig meisje onder een zwaar beladen wagen gekomen, met het gevolg, dat de wielen haar over het hoofd gin gen. Zij bleef op de plaats dood. Te Antwerpen is door den inspecteur der Haagsche politie een notarisklerk uit Den Haag aangehouden, die zich den 2den November met een bedrag van 6700 had uit de voeten gemaakt Eerst was hij naar Amsterdam vertrokken, waar hij, met een vrouw, die hij uit Den Haag had medegenomen, onder een valschen naam in een hotel logeerde. Reeds in de hoofdstad was de politie den vluchteling op het spoor. Door een toeval ontsnapte Z. daar echter. Toen hij name lijk den derden dag van zijn ver blijf 's middags in het hotel kwam, meldde een der bedienden, dat er een paar heereu voor hem ge weest waren. Z. vermoedde natuurlijk, dat het politiebeambten waren geweest, poetste de plaat en begaf zich met zijn reisgezellin overhaast naar Utsecht. Na ook daar een paar dagen geweest te zijn, vertrok hij naar Antwerpen, waar hij in een der groote hotels afstapte. Van daar zond hij zijn mede reizigster weg. De vrouw kwam te 's Graven- hage terug en werd door de po litie in gehoor genomen. Zoo spoedig mogelijk wordt de Ant- werpsche politie gewaarschuwd, terwijl intusschen een inspecteur van hier derwaarts vertrok. Van vlug handelen hing veel af, omdat men te weten was ge komen, dat bij Z. het plan bestond om naar Hamburg te reizen. Bij zijn aanhouding was Z. nog in het bezit van het grootste ge deelte van het door hem ontvreem de geld. Bij Zaandam zijn Zondag avond een groote boerderij met hooibergen en belendende pereee- len door brand vernield. Het 7jarig zoontje van den molenaarsknecht R. is op den Stoofdijk te Steenbergen door de tram van de Rotterdamsche Stoom. tramweg-Maatschappij aangereden, het kind viel en de tram reed over het kind. Het was terstond dood. Naar men verneemt, wordt te 's Gravenhage een onderzoek ingesteld naar aanleiding van het overlijden van 'eene vrouw, wier dood zou te wijten zijn aan het verrichten van operatiën door een persoon, die reeds vroeger met de justitie in aanraking kwam, als verdacht van strafbare feiten. Tengevolge van soortgelijke han delingen van bedoelden persoon zou thans nog een andere vrouw in hoogst bedenkelijken toestand verkeeren. Aan boord van den Engel- schen kruiser «Royal Sovereign", van het Middellandsche zee-eska der, buiten de haven Astakos ma- noeuvreereud, is een kanon ge sprongen tijdens de schietoefenin gen. Een officier en zes man wer den gedood, een machinist en 13 man gewond. De bijna lSjarige C. C., een meisje groot voor baar jaren, ging verleden week op een avond te Rotterdam met haar lOjarig zusje boodschappen doen In den Op pert stuurde zij haar zusje weg, en daarna is zij in gezelschap van twee heeren gezien. Er bestaat vermoeden, dat zij ontvoerd is, misschien met haar wil. Voor het Kantongerecht te Oostbnrg hadden hedenmorgen zich verschillende personen te ver antwoorden wegens overtreding van de leerplichtwet. Het waren de eerste gevallen die behandeld werden, en uit dien hoofde hebben we de berechting dezer zaak eens bijgewoond, wel licht dat de kennisname haar nut spreidt voor anderen, die aan de grens der overtreding staan. Dat elk der beklaagden van zijn recht tot verdediging gebruik maakte is begrijpelijk, De middelen die daartoe dienst moesten doen troffen echter hoe genaamd geen doel. We hoorden de een zeggen, dat het verzuim van zijn zoontje voort sproot uit te verrichten werkzaam heden, waarvan hij de verdiens ten niet kon missen. Een beroep op armoede had hij kunnen doen voor de commissie tot wering van schoolverzuim, of bij den Schoolopziener. Het was niet gebeurd. Evenwel lag ar moede niet ten grondslag aan het verzuim en moest de Kantonrech ter constateeren dat het onwil of opzet was. De ambtenaar vorderde 14 boe ten van 50 ets. of 1 dag hecht, voor elke boete. Op de vraag of de bekl. bier

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2