Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde Distriet. No. 640. Woensdag 6 November 1901. lle Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. ItRKShKSIIE CODBAN ABONNEMENT. Per 8 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letter's naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. II1I4DIAV te Iireskeus. De lichte ongesteldheid van H. M. de Koningin, die Haar nood- taakte een paasdagen H. D. ver trekken te houden is geweken. Br. Ma. lijfarts, dr. G. C. van Tienhoven is overleden. Als tjj- deiyk opvolger is benoemd dt. L. Pot te Apeldoorn. KRESKE.N'S, 5 .November 1001. De heer L. A. J. Bootsgezel alhier behaalde de vorige week te Utrecht de acte B in de Stenogra fie SysteemStolze-Wery. De heer A. J. van Riet, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te St. Kruis, herdenkt heden den dag waarop hij voor 25 jaar de Evan geliebediening aanvaardde. Sclioondijke, 3 Nov. Hedenna- raiddag had in het logement van den heer Rosevelt eene algemeene vergadering plaats van de maat schappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het Kanton Oost burg, die door 70 leden werd bij gewoond. De zeldzaam groote opkomst was het gevolg van eene verlo ting van verschillende planten on der de aanwezige leden. Niet minder dan 52 prachtige planten in verschillende schakee ringen werden door het lot aan even zoovele leden aangewezen. Bij de verschillende soorten wer den wenken ten beste gegeven be treffende plaatsing en voorbehoed middelen tot behoud en groei. De uitvoer van melk- en slachtvee naar België heeft van 1 tot en met 15 October bedragen 3263 stieren, ossen, koeien en vaarzen; 148 hokkelingen, 113 varkens, 1971 schapen en 1783 lammeren, totaal 7278 stuks vee. Te Westdorpe is Zaterdag een boerenknecht onder een zwaar beladen bietenwagen geraakt. De wielen gingen over hein heen en hij overleed kort daarna. Met ingang van 1 Nov. jl. is J. H. Voskamp, klerk der pos terijen en telegrafie 2e klasse, overgeplaatst van IJzendjjke naar Kaatsheuvel, en is vervangen door C. H. P. van der Velden van Rotterdam. Oostburg. Tot predikant bij de Ger. Kerk alhier is beroepen de heer II. M. Westerik,'cand. De heer J. van Rosevelt te Schoondijke heeft te Venlo met gunstig gevolg het examen afge legd in de vrije- en orde-oefenin gen der gymnastiek. Sluis, 1 Nov. Heden was het 25 jaar geleden dat Mej. C. Ca- boor de betrekking van bewaar- schoolhouderes alhier aanvaardde. Deze dag ging niet onopgemerkt voorbij. Door het bestuur werd bjj mon de van den heer J. Noest Sr. de jubilarisse geluk gewenscht met het voorrecht dat zij heden mocht ondervinden. Uit het gesprokene bleek dat door het bestuur het werk van haar op hoogen prijs werd gesteld. De hoop werd uitgesproken dat de jubilarisse nog lang met den zelfden ijver moge werkzaam zjjn, De jubilarisse dankte den voor zitter voor de hartelijke woorden haar toegesproken en voor de goe de verstandhouding die steeds tus- schen het bestuur en haar heeft bestaan. Als blijk van waardeering werd haar een salon ameublement ten geschenke gegeven bestaande uit 6 stoelen en een tafel stijl Lode- wijk XIV. In de versierde school werden de kinderen rijkelijk onthaald. Sluis. Met ingang van 5 Nov. is de diensttijd op werkdagen van het post- en telegraafkantoor al hier geregeld als volgt van 7.30 tot 11.30 vm., van 1.30 tot 3.30, 4.30 tot 6.30 en 8 tot 8.30 uur nam. (Greenwich- tijd.) De diensturen op Zon- en feest dagen blijven onveranderd. Aardenburg, 31 Oct. In de lie-' deumorgen gehouden voltallige zitting van den Gemeenteraad, deelde de Voorz. mr. Hennequin, na lezing en goedkeuring der no tulen, mede, dat op de in de vo rige vergadering gedane vraag van den heer Van den Berg, tot wie men zich moest wenden, om voor zijne kinderen toelating te ver krijgen tot het voortgezet lager onderwijs, thans geantwoord kan worden, dat art. 3 van de desbe treffende verordening in de eerste alinea aanwijst, zich te wenden tot het Hoofd der School, en de 2e al. van d.it art., dat B. en W toestemming verleenen op advies van het Hoofd der School. Indien dus destijds aan eene zoodanige aanvraag aan den heer 1 an den Berg geen gevolg mocht zijn gegeven, dan zal dit gekomen zijn doordat bet toenmalig Hoofd daartoe niet heeft kunnen advi- seeren. De heer E. J. Haan betuigde in een schrijven aan den Raad zijn dank voor het in hem gestel de vertrouwen met zijne benoe ming, doch had bevorens reeds bericht, dat de te Uithuizen be staande verordening een gevraagd ontslag eerst na 2 maanden na de aanvrage kon worden verleend, en de Raad hem eervol ontslag had verleend tegen 15 Dec. Zoowel de heer Haan als deze gemeente raad berustten in deze beschikking der vroede mannen te Uithuizen, omdat er hoe onaangenaam ook voor beide partijen, niets aan te doen was. Een administratieve overschrij ving in de begrootingeu van Wees- en Gasthuis werden goedgekeurd. Enkele belasting-verordeningen, in 1902 op nieuw iu werking tre dende .moesten worden herzien. Alhoewel geene wijziging be doelende, meende de voorz. toch te moeten wjjzeu op eene zeer grillige verandering, evenwel van een zeer slecht systeem getuigende, die Ged. Staten hadden voorge- ïi. Heimelijk was hij wel aan ze kere bepalingen onderworpen. Het bosch moest hij laten zooals het was en dit was aan de zorg van een houtvester toevertrouwd, die den gevolmachtigde van den wer- keljjken bezitter verantwoording doen moest. Hypotheken kon de opperjacht- meester niet op het landgoed ne men. Maar de matige opbrengst van het landgoed was voor hem en die vormde eene niet te ver achten bijdrage tot zjjn inkomen, daar hij groote behoeften had en zjjue kostbare neigingen gaarne Vrjj spel liet. Of zoowel deze neigingen, als de verfraaiingen en veranderingen, die huis en hof bijna ieder jaar in een of ander opzicht ondergin gen, werkelijk uit eigen middelen bestreden werden, of dat de op- perjachtmeester, zooals de booze wereld beweerde, vaak stormachti ge tooneelen met zijne schuldei- schers had, dat bleef duister. In allen gevalle was hij aan ee ne inschikkeljjke beoordeeling on derworpen, al ware dit laatste het geval geweest, want ofschoon de opperjachtmeester, graaf Erich, een jongere zoon was, uit een tweede huwelijk gesproten, en de bezittingen echter deels de huwe lijksgift der eerste vrouw waren, deels van haar vermogen aange kocht, zoo had men zich toch ge wend, hem te beschouwen als den toekomstigen bezitter van Tanuen- Niet dat graaf Wolf, de recht matige erfgenaam, zijne rechten had opgegeven, integendeel, hij had ze met vuur verdedigd in een opzienbarend proces, toen dooreen testament van den vader beproefd was, hem op ongehoorde wijze te benadeelen. Dit proces was bij iedere uit spraak gewonnen en had den op perjachtmeester, die toen nogjacht- jonker met een gering traktement was, benevens zijne moeder in een bedenkeljjken toestand gebracht. Maar de oudere zoon was een grootmoedig overwinnaar; nadat hij de gerechtigheid verkregen had, liet hij de goedheid handelen. Hij schonk moeder en broeder Tan- nensee tot vrij gebruik, alsook de opbrengt daarvan. Overigens bekommerde hjj zich weinig om de zijnen, hield zich in het buitenland op, leefde bijna alleen voor de wetenschappen en liet dikwijls jaren voorbijgaan zon der naar huis te komen. En ook dan nog bezocht hij Tannensee. De opperjachtmeester ging dan met zijne familie steeds naar de hoofdbezitting Kattenstein, waar graaf Wolf zijn kort verblijf hield. Deze laatste had niet veel be hoeften, hij kwam weinig in de wereld en de opperjachtmeester zeide bjj zichzelven, dat hjj schat ten moest verzamelen. Want graaf Wolf gunde aan niemand een blik in zjjn leven, hjj was van een ge sloten natuur en de verhouding tusscheu de beide broeders was tameljjk oppervlakkig, hoe ook de opperjachtmeester zjjn best deed om zichzelven aangenaam te ma ken. Alleen zjjn zaakwaarnemer, die zjjne goederen bestuurde, was bekend met de grootte van zijn vermogen, wellicht ook met inni ger aangelegenheden. Nu waren meer dan twaalt ja ren verloopen sedert graaf Wolf Duitschland geweest was eu in de gedachtenis van den opperjacht meester zou hjj dood geweest zijn, als niet de erfenis nog steeds op zich had laten wachten. Hij wist op het oogenblik niet eens waar zjjn broeder zich ophield, hjj was deels te trotsch, deels te onver schillig om den zaakwaarnemer daarnaar te vragen en hjj verge noegde zich, met op Tannensee zuchtend voor heer te spelen. Zuchtend, want hjj twistte met het noodlot, dat zjjn vermogen zoo weinig iu overeenstemming met zjjne middelen had gebracht. Ofschoon na het verloren proces

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1