Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 639. Zaterdag 2 November 1901 lle Jaarg. FEUILLETON. BRESKENSCIIG I 01 ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIË N. "Van 1 tot en met 4 regels 20 cents; elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IMIXKIIAV te Dreskens. BRESKF.XS, 1 November 1001 Ter ernstige overweging. Het gebeurt meermalen, dat schippers- vrouwen, die verloskundige hulp behoeven, zich ten huize van deze of gene ingezetene moeten bege ven, tot dat de herstelling hen weer toelaat zich op hun schip te kunnen begeven. Dat de loffelijke hulpvaardig heid dier ingezetenen voortspruit uit menschlievendheid tegenover die tijdelijke zieken, is buiten kijf. Immers de vergoeding daarvoor gegeven, kan bezwaarlijk opwe gen tegen de groote opofferingen, die zulke gezinnen zich moeten getroosten. Vooral kwamen ons de omstan digheden voor den geest van het ziekte- en sterfgeval, dat zich deze week in onze gemeente voordeed, en dat eene algeuieer.e deelneming beeft verwekt. Afgezien van de alleszins prij zenswaardige bemoeiingen en hulp, zouden we toch willen vragen of bij de talrijke vereenigingen, die onze gemeente rijk is, niet eene zou kunnen gevoegd worden met deze edele bedoelingde oprich ting en instandhouding van een Ziekenhuis. Dat we nu hoegenaamd niet zul len gaan vooruitloopen op de moei lijkheden die zullen geopperd wor den en velerlei zullen zijn, zal men begrijpen. We vragen enkel, is dat moge lijk of niet. Alvorens daarop een antwoord te kunnen geven, moet al wat daarmee in betrekking staat, gron dig onderzocht worden. Men zeg ge daarom niet te vlug, »daar kan niets van komen", indien men niet met juistheid zou kunnen aantoo- nen, waarom het niet mogelijk is. We stellen ons gaarne beschik baar zoodanige gegevens te ont vangen als noodig zijn tot een juist overzicht van het plan. Nader hopen we hierop terug te komen. Op een aan ons daartoe ge richt verzoek, deelen we mede, dat de Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier in zijne jongste vergadering besloten heeft, de godsdienstige belangen der bewoners van de Nieuwe Sluis meer en op andere wijze te behartigen, dan tot dus ver geschiedde. Daartoe is op zijn aan het Ge meentebestuur gedaan verzoek een der lokalen van de 2e openbare school beschikbaar gesteld, waar in te beginnen met 6 Nov. a. s., eiken Woensdagavond te 6 ure, gedurende de winteravonden gods- di nstoefeuingen zullen plaats heb ben, terwijl tevens gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van godsdienstonderwijs, zoowel voor schoolkinderen als voor grooteren. In de Woensdagnamiddag gehouden gecombineerde vergade ring van het College Kerkvoog den en Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier, werd nadat de voor zitter een dankbare hulde had ge bracht aan de nagedachtenis van wijlen de heer I. J. van Kampen, kerkvoogd, o. m. de kiezerslijst bevattende 82 stembevoegden, vast gesteld. De begrooting voor 1902 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op ƒ1317.21. Door de notabelen werd als kerkvoogd gekozen de heer J. A. Carels, die de benoeming aannam. De verkiezing voor 2 Notabe len wegens periodieke aftreding en voor de vacature ontstaan door de hiervoren bedoelde benoeming van den heer Carels, werd bepaald op Vrijdag 15 Nov. a. s. Sluis. De in verschillende ge meenten bestaande wrok, tusschen jongens van de wederzij dsche plaat sen, alhoewel de oorzaak daarvan vrijwel onverklaarbaar is, schijnt Zondagavond tot eene gedeeltelijke uitbarsting te zijn gekomen, zich openbarende in schermutselingen tusschen enkele Aardenburgers en Sluizenaars. Daarbij is de hulp der politie te pas gekomen, die als het wa re nog aanstekelij ker scheen te werken op de Aardenhurgers. Een der maréchaussees moet een hevige stainp voor het onderlijf zijn toegebracht, terwijl bij een ander de kleeding het op vrij er gerlijke wijze moest ontgelden. Er is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt, en wel wegens belee- digiug van en verzet tegen de po litie. De justitie zal dus met deze en geue wel een zuur appeltje schil len, is te denken. Sluis. Een ongeluk dat vrijwel afgeloopen en wonder genoeg gee- ne ernstige gevolgen heeft gehad, vond Dinsdagmiddag plaats, toen een meisje van zekeren Hofman uitgleed en onder een beetwagen terechtkwam. Alhoewel de wie len over het beentje gingen, kwam de kleine met enkele kneuzingen vrij. Bij het zeer drukke vervoer en niet minder bij de verbazende gladheid der straten, veroorzaakt door het slijk dat de bietenwagens aan de wielen meevoeren, is het te verwonderen, dat niet meer on gelukken voorkomen. IJzcudijke. Aan de getrouw heid van ons verslag zijn we ver plicht eene kleine aanvnllirfg te doen, die de nauwlettende lezer misschien reeds zelf in gedachten heeft gedaan. Bij de behandeling van de re geling der onderwijs-jaarwedden hebben we den heer Carprcau la ten zeggen Als een eminent hoofd enz.". Dat was niet zoo Dhr. Heudrikse was met die woorden begonnen ter bestrijding van het desbetreffend voorstel Car- preau Bij de alg. beschouwingen voor de begrooting over 19U2 vroeg dhr. Heudrikse of de thans ter tafel gebrachte begrooting dezelf de was als die ter visie voor het publiek had gelegen. De voorz. antwoordde, dat sints enkele kleine wijzigingen daarin waren gebracht, eene oinstandig- 10. Niet dat zij lichtzinnig en on dankbaar zich afgewend had van de plaats, waar zij hare kindsheid had doorgebracht, van de duizeud herinnerinneringen aan de liefde en trouw die haar bijbleven, Mag- dalena bezat een teeder gloeiend hart, zij had haar tehuis vurig lief. Maar nu was zij eenzaam geworden, niemand was daar, om haar te beschutten of te leiden en nu zij voor het eerst op eigen krachten moest leeren steunen, nu dank^ zij God, dat het pad het welk zij moest betreden, een pad zou zijn vol bloemen. Het afscheid van de dierbare graven, de laatste gang door huis en hof, waar zij gespeeld had en gedroomd en het eerste leed gele den, deden haar het hart wel bloe den van hevige smart, maar toen zij later aan Werners zijde door de bloeiende velden reed, den zoom van het woud bereikte, toen de dag ontwaakte in al zijne jeugdige heerlijkheid, toen vielen ook lang zamerhand de nevelen van droef heid weg van hare ziel en glans rijk en schitterend steeg de hoop omhoog uit haar hart. III. Een kasteeltje kon men het heerenhuis van den graaf' Wau- gerloh tot Tannensee noemen, geen kasteeldaartoe kwam het te sier lijk en koket te voorschijn uit de boomgroepen, die het omgaven en men kon te duidelijk zien, dat het van een oorspronkelijk eeuvoudi- gen vorm tot zijn tegenwoordigen rang was opgeklommen. Het slechts ééne verdieping hooge, ver uitge strekte gebouw was voorheen een zeer Ijescheiden landhuis geweest en had weinig weelde, maar des te meer vriendelijke bevalligheid ten toon gespreid. Nu was dat veranderd en zooals het huis daar stond op de zacht- glooiende helling, met de schitte rende spiegelruiten, de reliefs, die tusschen de vensters ingelascht waren en het wapen, dat voorzien van een uitgetande kroon, zich verhiel te midden van de lange rij dakvensters en hunne eenvormig heid verbrak, gaf het een sierlijk elegant uitzicht. Een tapijt van graszoden, zacht als fluweel, door een breed kiezelpad omgeven, strekte zich uit tot het vergulde ijzeren traliehek, dat het gebouw van den straatweg afsloot eu on der de vensters, aan beide zijden van de helling die naar den op gang leidde, schitterde een veel kleurig bloemtapijt. Prachtige oude boomen omring- deu het huis en zijwaarts zag men stallingen, die nog nieuw schenen te zijn. Ook de tuin, die zich achter het huis uitstrekte, was niet grootsch genoeg van aanleg, om den naam van park te verdienen, maar hij was met byzondere zorg vuldigheid onderhouden, de broei kast bevatte zeldzaamheden, de smaakvol aangelegde bloemperken waren weelderig en rijk. Men had van het niet zeer groote ter rein al gemaakt, wat kunst en smaak vermochten, met een ver standig gebruik van de prachtige boomgroepen, die veel ouder wa- reu, dan de schoonheidszin van den tegenwoordigen heer.J De tuin werd begrensd door een kristalhelder meer, aan welks oe vers donkere dennen zich spiegel den. Hieraan had het landgoed ongetwijfeld zijn naam te danken. Schoon gelegen en de schouw plaats zijner kinderspelen, was het landgoed toch sedert langen tijd niet meer door zijn eigenlijken heer bezocht en diende ziju broe der, den opperjachtmeester Vou Wangerloh tot zomerverblijf. Wie het evenwel niet wist, dat deze hier slechts het recht van gastvrijheid genoot, zou hem wel voor den rechtmatigen bezitter heb ben aangezien, zoo vrij handelde hij en de verfraaiingen, die hier en daar waren aangebracht, waren zijn eigen werk. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1