Burger 1. stand' Gemengd. rectrice, wie zij wees op de ge wichtige taak die haar wachtte. Op een wit marmeren plaat, in een der wanden bevestigd, staan met gouden letteren de volgende woorden gegrift «Gesticht door Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina The- resia, Koningin-Moeder der Ne derlanden aan het einde van het regentschap over het Koninkrijk. Namens Hare Majesteit geopend den 20en October 1901 door H. M. Wilhelmina Helena Pauline Marie, Koningin der Nederlanden. BlttShUS, 2» October 1001 De heer W. F. Nijzink, klerk ten postkantore te Rotterdam is geslaagd voor het exainen-telegra- fie. Sluis. Door de leerlingen der Christelijke School alhier werd voor de Vrouwenkampen in Znid- At'rika door middel van prikkaur- ten verzameld ƒ128.215 IJzeiidijke. Men kan wel zeg gen dat er een pak zal vallen van het hart van de passagiers, die gebruik maken van de IJzendijk- sche tram, dat het bietenvervoer thans geschiedt door middel van een extra-tram. De meer dan gegronde vrees van het gemis der correspondentie be hoeft thans niet meer te bestaan j daar de personentram nu geregeld dienst kan doen. I.l/.ciidijke, 28 Oct. In de he den morgen gehouden voltallige zitting van den Gemeenteraad, deel de de voorz. mede, dat Ged. Sta ten op het ingesteld beroep van P. J. Toussaint tot vermindering van zijnen aanslag in den Hoofd. Omslag gunstig hebben beschikt en reclament hebben teruggebracht van de 5e naar de 3e klasse. Een ingekomen verzoek van het administratiekantoor tot het in koop afstaan bij aat kantoor in erfpacht gebruikte strook gronds, wenschte B. en W. door den raad uitgemaakt te zien is hij hiertoe hare kinderweuschen hadden door geschemerd, deden den wereld- en menschkundigen Werner menige ontgoocheling voor haar vreezen bij deze eerste trede de wereld in. Na lang zoeken en veel moeite vond hij eeue betrekking voor het jonge meisje in het huis van de opper jachtmeester, graaf Von Wan- gerloh. Het was een oud ge slacht, de betrekking van het hoofd des huizes was schitterend en in vloedrijk en de familie leefde op grooten voet. Evenals een regenboog door de wolken, zoo schitterde door de treurigheid en verlatenheid van Magdalena glansrijk de verre toe komst heen. (Wordt vervolgd.) genegen, dan kan later eene schat ting van de waarde gedaan wor den. Dhr. Hendrikse wees er terstond op, dat vroeger in den raad is uitgemaakt geen gemeentegrond te verkoopen, omdat de erfpacht eene blijvende waarde heeften de koop som als het ware door de vingers gaat. Wel zijn destijds een paar strookjes verkocht, maar deze had den eene zoo onbeduidende waar de, dat daartegen geene bezwaren konden bestaan. Bovendien wat zal het opbrengen de gewoonte is het 20-voud van den pachtprijs, maar daaraan is geen denken, zelfs het 30-voud zou nog een zeer la ge prijs zijn. Ook de heer Carpreau was in principe tegen verkoop van ge meentegrond, maar in dit geval zou hij er niet tegen zijn. omdat het een strook is, waarmede de gemeente niets kan doen. Ook wilde hij in herinnering brengen, dat, toen hij deze destijds van de gemeente in pacht ontving, het voor een groot gedeelte water was, en met opoffering van veel geld, het geworden is, wat bet nu is. Dhr. Hendrikse bleef er om de meer vermelde redenen beslist te gendat men maar voortdurend sprak van een strook grond acht te hij wel wat misplaatst wanneer men weet, dat de oppervlakte ruim een hectare meet. Dhr. Carpreau had gemeend in het belang der gemeente te han delen door dezen aankoopis de raad van eene andere meening, goed, dan zag hij van het verzoek tot aankoop af. De voorz. zeide, dat niettemin de raad kon oordeelen. Dhr. Hendrikse meende, dat, als dhr. Carpreau de eenige onder teekenaar is, deze ook de bevoegd heid heeft het verzoek in te trek ken. Dhr. Carpreau, voorziende, dat het voorstel niet met alg. st. zou aangenomen worden, trok het ver zoek in. Ter regeling der jaarwedden van de onderwijzers stelden B. en W. voor het aanvangsalaris te bepalen als volgt: voor het hoofd van school No. 1 op ƒ1100, id. van school No. 2 op ƒ750 en van de onderwijzers op ƒ500, en 0 voor huishuur van 28jarige bij staande onderwijzers of weduw naars met bij hen inwonende kin deren. Na de gehouden besprekingen met het personeel was nog eeue toelichting ingekomen van den heer Boskamp om het aanvangs salaris voor het hoofd van school No. 1 te bepalen op ƒ1200 en dat van het personeel vast te stel len op ƒ000, onder bijvoeging van deze beweegreden, dat, waar de raad van IJzendijke immer den onderwijzers goed heeft bezoldigd, thans de tegemoetkoming van het rijk voor een zeker deel in de ge meentekas zou terecht komen. De voorz. deelde mede, dat B. en W. hunne voorstellen hand haafden. Het aanvangssalaris voor het hoofd der school in de kom is nog ƒ100 hooger, dan in de ge meenten waar het aantal leerlin gen aanmerkelijk hooger is. Zelfs Groede bepaalde dit op ƒ1000 van onbillijkheid kan alzoo geen sprake zijn tegenover den heer Boskamp. Indien aan de gevraagde ver hooging werd toegegeven, zou de gemeente toeleggen. Dhr. Hendrikse vond het jam mer, dat de onderwijzers die eerst zeggen, dat IJzendijke hen goed betaalt, haar als 't ware aanwrijft, dat ze de tegemoetkoming in den zak steekt. Dhr. Carpreau kon zich wel vereenigen met de regeling voor de bijstands-onderwijzers. Even wel achtte hij de regeling voor dhr. Boskamp niet gerechtvaardigd. Een aanvangssalaris van ƒ1200 kwam hem billijk voor. Men mag tevens niet vergeten, 'dat hem vrije woning toekomt. Niemand zal zijne tegenwoordi ge woning vrij noemen, wijl van 's morgens tot na den middag het publiek kan in- en uitloopen. Als voor een eminent hoofd ge lijk te Groede die honderden in de maatschappij eene positie heeft bezorgd, ƒ1000 aanvangssalaris wordt gesteld, dan kan ƒ1100 voor den heer Boskamp toch niet onbillijk genoemd worden. Dat zijne woning niet zoo comfortabel is als een paleis, moge waar zijn, doch waar die woning jarenlang door burgemeester Bekaar is be woond geweest, zal deze toch ook wel goed genoeg zijn voor Bos kamp als er geschilderd, behan gen of getimmerd moet worden, gebeurt ditin elk geval kan dit argument niet in aanmerking ko men tot verhooging van het cijfer der aanvangsjaarwedde. Het amendement-Carpreau om dit cijfer op ƒ1200 te brengen, werd verworpen met 0 tegen 1 st., die van den voorsteller. Daarna werd het geheele voor stel van B. en W. met alg. st. aangenomen. Naar aanleiding van een inge zonden verzoek van dhr. Carpreau tot verhooging zijner jaarwedde als gemeente-ontvanger, stelden B. en W. voor dit te brengen van 400 op ƒ500. De voorz. voegde daaraan toe, dat ingevolge het Prov. blad, dat het salaris voorschrijft en wel van ƒ400ƒ500 indien de ontvangs ten ƒ15000ƒ25000 bedragen, eene verhooging wel rechtvaardigt, wijl de ontvangsten ruim ƒ19000 beloopen. De meerderheid van B. en W. was er voor ƒ100 te verhoogen en de minderheid, door hem verte genwoordigd was voor ƒ50. Dhr. Hendrikse meende, als me de tot maatstaf werd genomen het aantal inwoners, het vreemd was, toen het aantal |zielen boven de 3000 was, het salaris ad ƒ400 voldoende bleek, en nu, wijl dat getal is geslonken tot beneden 2800 de jaarwedde te weinig blijkt. De voorz. deelde mede, dat de werkzaamheden uitgebreider zjjn, dan in andere gemeenten, en hjj daarom voor eene verhooging was. Dhr. Carpreau niet zullende meestemmen over dit verzoek, meende evenwel tot aanneming daarvan te mogen adviseeren met het oog er op dat bij eene 35ja- rige dienstvervulling, eene verhoo ging van jaarwedde alleszins bil lijk moge geacht worden. Dhr. Leenhouts zeide dat ook andere menschen dan ambtenaren langdurig hun plicht vervulden en soms wel verminderden in hun inkomen bovendien zijn de inge zetenen er niet om de jaarwedden van de ambtenaren te sty ven. Dhr. Hendrikse merkte den heer Carpreau op, dat van onbillijkheid geen sprake kon zijn. Indien de gemeente niet zooveel schuld had, en niet zooveel geld aau artikelen van luxe had verkwist, dan zouden we de ambtenaren beter kunnen bezoldigen nu het met de finan- cieën uiet is «couleure de rose" is hij tegen verhooging. Adressant mag zich nog gelukkig achten, dut bij zijne langdurige dienst zijne jaarwedde, niet vermindert. Het voorstel van B. en W. om de jaarwedde te brengen op ƒ500 werd verworpen met 4 tegen 2 stemmenvóór dhrn. Bekaar en Calon en over dat van dhr. De Jaeger deze te brengen (op ƒ450 staakten de stemmen; vóór dhrn. De Jaeger, Calon en Bekaarte gen dhrn. Hendrikse, Doens en Leenhouts. dhr. Carpreau hield zich buiten stemming. De voorz. verklaarde ook dit voorstel te zijn verworpen. Daarna kwam in behandeling de gemeente-begrooting voor 1902. (Wegens overvloed van stof zijn we genoodzaakt het vervolg van ons verslag te laten rusten tot een volgend no. Rbd.) Hoofdplaat, 28 Oct. Bij de he den gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, ter ver vulling der vacature ontstaan door het vertrek van den heer Iz. Ris- seeuw, zijn candidaat gesteld de heeren H. F. Temmerman, B. J. M. Thomaes en A. J. Verplanke. Dinsdag 5 Nov. a. s. heelt de stemming plaats. Groede. De heer P. Luteijn, kweekeling aan de Rjjks-kweek- school voor onderwijzer te Mid delburg slaagde gisteren te Venlo voor bet examen in de vrije en orde-oeteuingen der gymnastiek. Groede, 29 Oct. Heden had al hier door Notaris Hammacher de herveiling plaats van de hofstede en landen, bewoond door de wed. P. B. Geeraertkoop. ster der hofstede werd wed. P. B. Geeraert alhier voor ƒ21011 en ƒ4645 voor gebouwen en plant», ge, koop 2 Jac. van de Bande al. hier ƒ2820 en ƒ88.50 boomprjjs, id. 3 I. v. Baul Oostburg ƒ1300, id. 4 Gebr. Baars te Hoofdplaat voor ƒ1600 en ƒ1250 beomprij», id. 5 H. Beulens alhier voo r100, id. 6, 7, 8 en 9 Baron d'Esealo- pier te Parjjs voor ƒ2370, ƒ2824, /3125 en ƒ2321, "id. 10, 11, 12 en 13 J. Th. Hendrikse te IJzen dijke voor ƒ3906, ƒ4544 en 354 boomprij8, ƒ3090 en f 5755, id. 14, 15 en 16 A. Verhage lundb. alhier voor f7550, f5010, f 106(1 en f 452 boomprijs, ia. 17 P. Monjé te Breskeus f1755, id. 18 J. Luko te Breskeus f 3600, id. 19 J. van Dijke alhier voor f3660, id. 20 en 21 Jac. Dhont te Schoon- dijke voor f3850 en f3520, id. 22 J. C. du Mez, alhier f250. In massa bracht deze verkoop op ƒ85021 van de hofstede en landerijen en der boom prijzen 6789.50 is saiuen f 91810.50. BresKens. Geboorten. 16 Oc tober. Maria Catharina, d. van Ilendericus Baart en Rosalia J. de Vliegher. 18 id. Sara, d. v. Pieter Oosterling en Maria S. Keij- mel 20 id. Izaak, z. van Corne- lis Vermeulen en Cath. J. Die- rings. 23 id. Jozina Cornelia, d. van Johannes J. Luteijn en Su- zanna van Houte. 25 id. Jean- nette Catholine, d. van Sietze van der Goot en Jeannette C. Mejjer. 26 id. Geeraard Jannis, z. v. Gee- rard J. Boekhout en Janneke E. de Jonge. Overlijden. 24 October. Pauli na Josuwina Kopjens, 63 j., echtg. van Jacob de Roojj. Te Nijmegen viel op den laatsten dag der kermis, 14 Oct. de 17 jarige J. D. uit een lucht- schommel. Aan de gevolgen van dien val jS ds ongelukkige overleden. Op de Maas bij Lottum is een zandaak omgeslagentwee der acht er zich op bevindende werklieden verdronken. Onder Jaarsveld is uit de Lek opgehaald het Ijjk van A. d. V., veehandelaar te Benschop. Hjj was met de Culemborgsche stoomboot van Rotterdam komen de te Jaarsveld afgestapt. Ruim 500 gld. aan geldswaar de werd bij hem gevonden.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2