imi r s k n s in i, 11A N i, Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 638. Woensdag 30 October 1901. lle Jaarg. H in non land. F E UIL L ETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.628, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents; elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt ellten Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever 0. DIKLI'.HA.\ te Breskens. Zaterdag heeft te Renkuin de opening plaats gehad van het door H. M. de Koningin-Moeder be stemde Oianj e-Nassa u- oord" als sanatorium voor longlijders. Dit belangrijke teit op sanitair gebied verhoogde nog door de om standigheid dat de opening plaats vond door H. M. de Koningin, in gezelschap van Z. K. ET. den Prins in tegenwoordigheid van H M. de Koningin-Moeder. Dat heel Renkum op de heen was, langs de wegen die de Vor stelijke bezoekers namen, is te begrijpen. Het Koninklijk echtpaar, zoowel als de Hoogste Stichtster, waren verzekerd van een buitengewoon hartelijk welkom van de bevolking die met een groot contingent uit omliggende plaatsen was vermeer derd. Onder de vlaggentooi der hui zen, reden H. M. de Koningin en haar Gemaal van Arnhem over Renkum naar »Oranje-Nassau's oord" door de groote oprjjlaan tot voor het oude paleisgebouw uit het dak Waarvan de Standaardvlag omhoog rees. II. M. de Koningin-Moeder, kort te voren van Eede over licii- nekom en Wag ningen aangeko men, wachtte Haar kinderen in de vestibule op. Daar stond ook het bestuur van het Sanatorium met de geneeshee- ren en de adjunct-directresse ter ontvangst geschaard Het waren de heet en: jhr. De Ranitz, voorzitter; jhr. S. M. S. De Savornm Lobman, secretaris dr. Homoel, tur. De Neree en dr. Roessingh. Aan H H. M M. Koninginnen werd bij haar binnentreden een bouquet aangeboden door den jon geheer en jongejuft' .Donath, beiden de aanvallige kindereu van den directeur der nieuwe inrichting. De Kapel van het 8e reg. int. speelde bij aankomst van H. M. in het gebouw het Wilhelmus. De Vorstelijke familie werd nu onmiddellijk geleid naar de voor de openingsplechtigheid bestemde corridorzaal van het paleis. Zij namen in het middengedeelte plaats links en rechts omgeven door de genoodigden. Zware portieres van wijnrood damast en hoekvullingen van pal men waren de eeltige versieringen van dit vertrek. Het gevolg nam achter Hare Majesteiten in een der corridors plaats, terwijl de overige op de middenhal uitkomende ka mers bezet waren met het perso neel van het Sanatorium, het bouwkundig personeel, de leden van het zangkoor en door genoo digden die de inrichting op een of andere wijze gesteund hebben. Aan een der zijwanden prijkten de olieverf-portretten van Koning Willem III en van Koningin Em ma geschilderd en aan het ge sticht geschonken door den heer Belmer te Barneveld. Onder het binnentreden van het Vorstelijk gezelschap en gevolg roept de ver- eeniging «Gemengd Koor" te Wa- geniugeu Gods zegen op den hier te wachten arbeid in. Hierna hield jhr. S. M. S. De Ranitz, de voorzitter van het voor- loopig bestuur zijn inleidiugsrede. Daarna aan de uitnoodiging tot de opening over te gaan gevolg gevend, sprak H. M de Koningin met luide, goed hoorbare stem »Ik acht mij gelukkig ingevol ge den wensch der Koningin, mijn dierbare moeder, dit sanatorium te openen. Waar dit werk nn is voltooid, waaraan de hooge stichtster haar tijd en beste krachten gaf en wel dra dit huis zijn deuren zal open stellen voor de kranken, die hier genezing zoeken, zullen zij steeds dankbaar haar gedenken, die voor haar volk en in het bijzonder voor hen die lijden immer een zegen was en blijven zal. Namens de Koningin-Moeder open ik dit sanatorium, met de bede tot God, dat deze stichting velen tot zegen zij." Een driewerf Leve de Koningin op verzoek van minister van Lijn den aangeheven, volgde. Daarna op het sein van dezelf de een even krachtigLeve de Koningin-Moeder Zoo was het gebouw dan aan •zijn menschlievende bestemming overgegeven. Dit feit werd op stichtelijke wijze herdacht met Gezang 207 vers 5 eerste gedeelte en vers 4 tweede gedeelte: «Wel zalig 't huis dat rijk met vreugd gezegend U niet vergeet, maar zich in U verblijdt." Aldus weerklonken de eerste strophen van dien lofzang. Daarna sprak de Hofprediker dr. Van der Flier een dankgebed uit. De predikant bracht dank aan H. M. de Koningin-Moeder, dat zij deze stichting tot stand deed komen, de Vorstin, die een open oog, een tnilde hand en een warm hart bez>t voor de nooden des volks. Uit haar trouwe hand wor it deze stichting aanvaard als een uiting van haar grootste liefde en barmhartigheid. Kroon het met Uw zegen, vervul het met Uwen geest, GodSpare lang onze ge liefde Koningin-Moeder. De geachte voorganger eindigde in gebeden voor de geliefde Ko ningin, wier geluk het geluk is van het volk, voor een Prins-Ge maal, die een vaste en breede plaats in onze harten inneemt en voor allen, die zich aan deze heer lijke inrichting hebben gegeven. Laat aldus besloot hij zijn bede Oranje-Nassau-oord wor den een Bethel, een huis Gods. V oordat de rondgang door het gebouw begon trad Koningin Em ma op jhr. De Ranitz toe, hem persoonlijk dank zeggende voorde zorgen aan de stichting gewijd en voor den trouwen bijstand door hein verleend. HM. voegde daar aan een hartelijken handdruk toe. H. M. betuigde ook dank aan de andere keereu, leden van het voorloopig bestuur, voor den kost baren tijd aan de zaak gegeven. De Koningin onderhield zich met freule Favrat, de adjunct-di- Dat alles overwoog de predi kantsvrouw ernstig en bezorgd over het lot harer dierbaren, dat zij in gevaar zag door een ohoverlegden stap, streefde zij er naar, Magda- lena tijd en gelegenheid te geven, om zichzelve te beproeven, eer zij besliste over de toekomst van Ri chard en haarzelve. Toen zij haar einde voelde naderen, deelde zij haren oudsten zoor, hare beden kingen mede en toen zij zag, dat deze die ten volle deelde, liet zij haren ver verwijderden lieveling haren laatsten wensch achter in de bede, dat hij Magdalena niet bin den zou, voordat zij iets meer van de wereld gezien had. Het zou niet edel van u zijn, aldus sloot zij haren brief, voor deel te trekken van haar jeugd en onervarenheid ten gunste van uw eigen hartstocht of hare dankbaar heid, al was het in nog zoo ge ringe mate, invloed te doen uit oefenen op de vrije keuze van haar hart, dat zij zelve nog zoo weinig kent. Zij is toever trouwd goed, waak daarover, mijn zoon Wel zou mijn innigste wensch vervuld zijn, als ik haar geborgen wist in uwe liefde, maar niemand mag zich hare verlaten heid ten nutte maken, om haar een besluit te doen nemen. Geen angstig hopeloos, neen een jube lend hart moet mijnen lieveling de vervulling zjjner wenschen schenken. Zij is nog zoo jong, nog geen achttien jaar en daarbuiten lokt en lacht het leven, dat zij zich zoo geheel anders droomt, dan het is. Laat het haar zien van nabij, of hare fantaziën blijven bestaan laat haar de meuschen leereu ken nen en vergelijkingen maken en, als gij dan nog de ééne zijt en de eenige, dan mijn zoon, leid haar dan naar uw huis en de zegen u- wer ouders en de dank van haren vader zullen met n zijn. Ik ver lang geen lang tijdsverloop, ik neem ook rekening met de mate uwer krachten en mij dunkt, dat anderhalf tot twee jaar voldoende zijn, om haar en u zekerheid te geven. Gij zijt veraf, mijn zoon, maar ook zonder dat uwe lieve stem mij de vervulling mijner be de verzekert, neein ik de vaste hoop mede, dat gij aan mijn weuseh zult voldoen. Reeds rustte zij naast haren echtgenoot, de moederlijke vrouw, toen haar laatste groet den ver verwijderden zoon bereikte en Mag dalena stond in het volle besef harer verlatenheid alleen met Wer ner aan haar graf. Richard was te veraf, om de begrafenis te kunnen bijwonen en daar hij, zij het ook inwendig weerstrevend, zich door den laat sten wensch zijner moeder verhon den gevoelde, nam hij het besluit niet weder te keereu, voordat hij handelen kon naar zijn eigen ge voel. Werner was in zijne afwezig heid verplicht,, een onderkomen voor het jonge meisje te zoeken, dat nu voor het eerst op eigen kracht moest gaan steunen. Het was niet gemakkelijk een geschikt verblijf voor haar te vinden, zij was verwend door de liefde en door eene grootere onafhankelijk heid, dan verstandig was geweest, met betrekking tot hare armoede. De goede predikant, die zich- zelveu een lang leven had toege dacht, en haar steeds had beschouwd als zijne toekomstige schoondoch ter, was niet bezorgd geweest over hare toekomst en zijne vrouw had vol moederlijke zwakheid vele klei ne behoeften ondersteund, die, zooals zij verontschuldigend zeide, alle haren oorsprong hadden in een meer verfijnd gevoel en in een bijzonderen schoonheidszin. Magdalena's ongewoon muzikaal talent, hare kunde en hare aan gename manieren beloofden haar wel eene goede plaats als gouver nante, maar hare licht kwetsbare gevoeligheid en de eischen, die zij het leven stelde, en die reeds in

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1