Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 637. Zaterdag 26 October 1901. lle Jaarg. Binnenland. in E UIL L ETON. IIRESKENSCHE COURANT. ABONNEMENT. Per 3 maanden /(1.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADYERTENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer"4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIKLKMA.V te Ureskens. Het lib hl. heeft uit de rappor ten van de jongste volkstelling eenige belangrijke cijfers opgediept omtrent het aantal vreemdelingen dat hier te lande verblijf houdt, de wijze waarop zij over de vet schillende provinciën en steden verdeeld zijn enz. Daaraan wordt het volgende ontleend »De verzameltabel voor het ge heele Rijk leert ons dat op 31 December 1809 de werkelijke, dit is de in ons land gevestigde be volking, bestond uit 5.051.148 Nederlanders en 5-.989 vreemde lingen, zoodat op het tijdstip ruim 1 pCt. der ingezetenen tot eene andere nationaliteit dan de onze behoorde. Op elke 10.000 inwoners waren bijna 104 vreemdelingen. In 1889 bij de laatste volks telling werden 48 884 vreem delingen geteld, zoodat het aantal in 10 jaren met 4100 is ver meerderd. „Er waren toen op 10.000 inwoners 108 vreemdelin gen, zoodat in de laatste 10 jaren het verhoudingscijfer is gedaald''. «Limburg telde in 't eind van 1899 op 281.934 inwoners niet minder dan 14.770 vreemdelingen of ruim 5 pCt. daarvan waren 10 528 Duitschers en slechts 3625 Belgen lu Zeeland daarentegen behoor den van de 5551 2,6 pCt. vreem delingen bijna alle, nl. 5231, tot de Belgische nationaliteit. Ook in Brabant waren 3605 Belgen gevestigd, maar zij vormden daar nog geen 0,7 pOt. der bevolking.'' Uilteraard women de meeste vreemdelingen in de groote ste den aangetroffen. De vier gemeenten boven 100.000 inwoners hadden te zamen 14 744 vreemdelingen of 1,3 pCt. onder haar bevolking, maar alleen Am sterdam en Rotterdam meer dan liet gemiddelde. Amsterdam 7126 of 1,4 pCt. Rotterdam 49S3 1,6 's Gravenhage 2013 1, Utrecht 626 0,6 - Men schrijft uit Vlissingen Naar aanleiding van een adres van 188 ingezetenen uit deze ge meente onlangs aan den gemeen teraad verzonden tot het verkrij - gen van een H. B. S. aldaar, is aan den Gemeenteraad een adres, met tal van handteekenlngen voor zien, gezonden met verzoek niet tot de oprichting van zulk een school over te gaan. Het tegenadres motiveert op de gel Ljke gronden dat Vlissingen vooralsnog geen H. B. S. behoeft en dat de gemeente de kosten daaraan verbonden, geraamd op ÏO.UOO per jaar, onmogelijk kan dragen. Dat o. m aan de kortelings ge organiseerde school E een driejari ge cursus met uitgebreid leerplan is toegevoegd voor leerlingen van 12 a 13 jaar tot 16 a 17 jaar, waar talen en wiskunde voldoende wordeD gedoceerd dat de bevolking van Vlissin gen, groot 19.000 inwoners, voor een groot deel uit den arbeiden den stand bestaat, die van derge lijke inrichtingen geen gebruik kan maken dat de bloei der gemeente in de laatste tien jaar geheel onafhan kelijk van 't eigen bezit van een H. B. S. gebleken is dat de algeineene ontwikkeling die de H. B. S. beoogt en ook andere scholen beoogen de ge meente niet ten goede komt, daar de leerlingen na het eindigen hun ner studie naar elders vertrekken en dat een klein deel der inge zetenen niet mag bevoorrecht wor den boven 't grootere deel, dat de behoefte aan een H. B. S. niet gevoeld en dat dit grootere deel evenzeer de financieele lasten dra gen moet. Het, ook in ons blad meer malen aangehaalde, boycotplan, uitgaande van de Amsterdamsche bootwerkers, en ten doel hebbende, geeue schepen onder Engelsclie vlag, te lossen, voor aleer de oor log in Zuid-Afrika heeft opgehou den, mag niet op die algemeene medewerking bogen, als de ont werpers zich daarvan hadden voor gesteld. Bij gemis daarvan, kan het niet anders, of het plan zal moeten worden. De bedoeling was overigens zeer schoon. Naast het zelfopofferende idee, uit wraak tegen de tergende schen ding van het volkenrecht door Engeland, kwam de geest des volks voorbeeldig aan den dag voor de machthebbenden in Euro pa. Maar waar thans tal van ree- ders enz., enorme schade voor hunne zaak voorziende, zich ont houden aan medewerking, en hun ne terughoudendheid alzoo voort spruit uit eigenbelang, behoeft het wel geen verwondering te baren, dat elke regeering van een klein land zich eveneens terughoudt, uit vrees voor verwikkelingen, waarmede de belangen van een ganscli land en een gansehe natie op het spel staan. We voorzien, dat de Nederland- sche regeering het mislukte boy cotplan als een machtig wapen zal hanteeren bij het aanstaand alge meen begrootings-debat, indien zij, zooals te verwachten is, mocht blootstaan aan krachtige aanval len nopens het stilzwijgen en stil zitten der regeering in zake de Engelsche-Zuid-Afrikaansche bloed en roofquaestie. ItltfSRKW, 25 October 1901 De lieer J. J. de Leeuw meldt aan de M. C. dat hij niet als chef van dienst bij de Ijzend. Stoom tram is ontslagen. We achten ons verplicht dit schrijven mede op te nemen, waar we het oorspronkelijk aan de M. C. ontleenden. Het komt ons evenwel vreemd voor dat zulk een bericht de we reld wordt ingezonden, terwijl het blijkbaar, lettende op de tegen Zij stond veel vrijer tegenover den ouden broeder en zocht ook haar troost over het leed dat haar getroffen had. meer bij hem dan bij Richard. Eu zelfs de ouders beperkten het verkeer der jonge lieden onmerkbaar, Magdalena's wandelingen met Richard werden verminderdde moeder had meestal te veel huiselijke bezig heden voor haar. Had zij evenwel nu en dan ge legenheid tot het doen eener wan deling, dan vergezelde Werner ben steeds en dan eerst heerschte ook de oude vertrouwelijke toon tussehen Richard en Magdalena. Was het bij haar slechts het eerste ontwaken der ziel uit de droomen der kindsheid, een nog duister verlangen en wenschen, dat haar hart onrustiger deed kloppen, zoo vaak Richard haar vol teedere bewondering aanschouwde, ol als eenige liefkozing hare zachte lok ken streelde, in het streng be- heersehte gevoel van den jongen man evenwel lag het volle bewust zijn eener reine machtige liefde voor het schoone wezen. Hij had nauwelijks de waar schuwende bede zijner moeder noodig gehad, om niet overijld het ontwaken van haar hart te be spoedigen, hem was de argeloos heid en kinderlijkheid van dat hart heilig en hij wachtte gedul dig, totdat deze knop in volle pracht zou ontloken zynmaar voor hem, voor hem alleen. Eene reis naar Italië, waarnaar hij zoo vurig verlangd had en die langer duurde dan het plan ge weest was, stelde tijd en afstand scheidend tussehen hen beiden, zonder dat haar liefelijk beeld in zijne herinnering verbleekteIn tegendeel, het verlangen verleende dat beeld gloeiende kleuren en ontnam het alle kleine schaduwen en gebreken. Magdalena was de prijs waarvoor, het doel waarnaar hij streefde. Maar nog eer hij terugkwam, werd het jonge meisje beroofd van hare vrienden. Eene heerscheude ziekte sleepte beide pleegouders in korten tijd ten grave en nu eerst waarlijk wees, stond zij radeloos en besluiteloos hij het lijk der vrouw, die haar eene zoo trouwe moeder geweest was. De predikantsvrouw had haren echtgenoot slechts eenige weken overleefd en Magdalena was haar laatste zorg op aarde. Hare beide zonen, goed opgevoed, tevreden in hun zelfverkozen beroep, schenen haar toe geborgen te zijn, alleen het ontluikende meisje met hare onvervarenheid en schoonheid, met hare jeugd en afhankelijkheid, moest den strijd beginnen met het leven, een strijd, waartegen zij, de goede vrouw gedacht dit vol smart, met hare neigingen zoo weinig was opgewassen. Want datgene waartoe zjj aanleg had in hare kindsheid de moeder lijke vrouw kon zich dit niet ont veinzen was sterker geworden. Bij al de liefde en dankbaarheid, bij al de teederheid, die haar zoo bekoorlijk maakte, strekte toch haar streven zich uit tot buiten de nauwe betrekkingen, die de schuilplaats in een dierbaar tehuis haar had toegestaan. Hare natuurlijke neigingen, in vereeniging met de zorgvuldige op voeding haar gegeven, lieten haar dikwijls onbevredigd in gezelschap van de vriendinnen van haar leef tijd en Richard's schilderingen van de kleurenrijke tooverachtige we reld, die hein omgaf, Werner's vertellingen over het leven der gra felijke familie, waar hij onder richt gaf, gaven hare wenschen steeds nieuw voedsel. De predikantsvrouw kende de liefde van haren zoon en eene ver binding tussehen de beide kinde ren, die haar zoo dierbaar waren, zou haar wel alle zorg voor Mag dalena's toekomst ontnomen heb ben, als die verbinding rijper en duidelijker in wenschen en willen geweest was. Van haren zoon was

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1