Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 636. Woensdag 23 October 1901. lle Jaarg Binnenland. FEUILLETON. o BBE8KEIV SC1ÏE COURANT, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIË-N. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ikir blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. lllIXIDi tV te ISresKens. Vau het voorloopig Comité uit de Transportarbeiders is het vol gende schrijven verzonden Juist een week is het geleden, dat onze oproep om de Engelsche Schepen nu 31 Dec. te boycotten, geplubliceerd werd in de bladen. De pers heeft haar meening ge zegd ovei ons plan; deze keurde het goed, gene keurde het af, maar een feit is het, dat de bewijzen van sympathie ons bij honderden toevloeiden. Wij, de arbeiders, die dit wereldschokkende plan ont worpen hebben, hebben eenvoudig gezwegen op alle goed- en afkeu ringen. Nu kunnen wij eenvoudig niede- deelen, dat, ondanks de tegenwer king van enkele bladen, het plan wordt doorgezet. De Voorloopige Commissie heeft Vrijdagavond vergaderd, het voor en tegen nogmaals overwogen en het resultaat daarvan was .door zetten met al de energie die in ons is. Onzen dunk aan hen, die ons hun steun toezegden. Eerstdaags zullen wij in de pers meer van ons laten hooren. Er wordt ge werkt, en hiermede tot later. Van bevoegde zijde wordt nog het volgende medegedeeld Op de Hamburger beurs is bij het vernemen van het boycotplan te Amsierdaui tusschen vele der voornaamste reeders, cargadoors en agenten het voornemen opge vat, op de meest krachtige wijze het boycotplan te steunen, en ook door Hamburg en omgeving er aan deel te nemen. Naar Bre men, Embden, Bremerhaven en verder naar alle andere havenste den zijn uitnoodigingen tot deil neming gezonden door de reeders. Zi) willen deze uitstekende ge legenheid benutten om het pruc- lische van het voorstel. Echter verbinden zij er één voorwaarde aan en wel dezedat schepen (Engelsche), die nu reeds geehar terd zijn, op den dag van uitvoe ring en in werkingtreding van het plan, zullen bevracht en ook ge lost worden in de havens van aan komst, als er op het oogenblik geen andere schepen aanwezig zijn. Bjj den Gemeenteraad van Dinksperloo was een verzoek der commissie tot wering van het schoolverzuim om het aan de kin dereu te geven verlof voor land bouw op een bepaalden tijd toe te staan. De Raad beschikte afwij zend, omdat het niet allen ouders gelegen komt op denzelfden tijd hun landbouw te verzorgen. Naar aanleiding van een ver zoek der commissie tot wering van schoolverzuim in de gemeente Fianekeradeel, om den werkgever verantwoordelijk te stellen voor het schoolverzuim der kinderen, dm hij voor landarbeid in dienst heeft, hebben B. en W. een ver ordening ontworpen. In deze wordt de veldarbeid voor kinderen beneden de 12 jaar verboden, met uitzondering van de 6 weken waarvan de leerplicht wet spreekt en wordt de werkge ver aansprakelijk gesteld voor de overtreding. De Hollander een anti-re volutionair blad, zal, wat door velen gevreesd is, zich niet te be angst moeten maken voor de her ziening van de Zondagswet, alsof op dien dag alles geweerd zal worden wat thans zooal plaats vindt. Aan een Calvinistische Zondag valt in ons land niet te denken, omdat, zegt genoemd blad de meerderheid van ons volk alleen in theorie christelijk is, en den Zondag tot genoegen bestemt. ItltlSREXS, 32 October 1901 Ter aanvulling van ons kort bericht der zitting van den Ge meenteraad van Breskens, op Vrij dagnamiddag te 3 ure, gehouden, diene, dat de heer P. Monjé af wezig was. Ter regeling der jaarwedden van het ondei wijzend personeel, stel den B. en W. voor het aanvang- salaris voor het hoofd van school A te bepalen op ƒ900 tot een maximum van ƒ1100 en voordat van de Nieuwe Sluis op ƒ750 tot ƒ950 en voor het hulppersoneel op /500 tot ƒ700. Voor het bezit der hoofdacte ƒ100 bovendien en indien het be zit overeenkomstig de wet ver plichtend gesteld is ƒ200. Voor de verplichte akte Fran- sche taal ƒ100. Voor het herhalingsonderwijs werd bepaald 60 cents per lesuur, en voor vergoeding van huishuur aan de gehuwde onderwijzers ƒ50. Deze regeling werd met alge meene stemmen aangenomen. Tengevolge van dien zullen op 1 Jan. a. s. de jaarwedden bedra genvoor de heeren Wisse 1100, De Priester ƒ800, Frelier ƒ650, Van der Male ƒ550 en mej. Weinelsfelder ƒ550, alsmede met 1 Juli voor den heer De Buisonjé ƒ850 en mej. de Masier ƒ700.- Aangeboden werd een ontwerp verordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag. Deze zal geheven worden tot een maximum van ƒ3000. Als aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud werd aangeno men een bedrag van ƒ250. Burg. en Weth. waren geleid tot dit cijfer door de overweging dat, waar de kieswet ƒ275 aan geeft, zij niet het recht hadden J 300 te stellen om alzoo kiezers af te maken. De aftrek voor elk kind zal thans 15 bedragen, doch i'n ver band met de leerplichtwet zal deze geldeu ten opzichte van kin deren beneden den leeftijd van 14 jaar. Met dien leeftijd beginnen de ouders eenige fiuanciëele vrucht hunner kinderen te trekken, en zij die dat niet behoeven, mogen gerekend worden een zoodanige welstand te genieten, dat zij die 7. Was hij de held of zeker toch een der schimmen van haar rneis- jesdroomen, zij was zijn goddelijke lievelinge, zijn kleine muze, zijn ideaal dat hem bij elk bezoek rei ner en volmaakter toescheen. Niemand verstond het zooals Richard om aan hare kinderlijke scherts toe te geven, hare spelen eene bekoorlijke gewichtigheid te schenken en terwjjl hij haar leid de, werd hij haar makker. Zij mocht hem vergezellen op zijne tochten, als hij ging teekenen, zij moeht vrjj hare kinderlijke mee- ning zeggen en hij was verrukt door haarjjjuisten smaak en door haar diep gevoel. En als dan haar kinderlijke zin zijn recht liet gelden en haar medevoetde in zijn rijk, als zij met de behendigheid eener gazel le de berghelling beklom om braambeziëu te zoeken, of als zij heenvlood om kapellen te verja gen en schoenlappers te vangen, die over de slooten aan den zoom des wouds zweefden, dan was het kind in hare ongekunstelde gratie en schoonheid het bekoorlijkste voorbeeld voor zijne kunstmatige scheppingen. En als zij dan weer huiswaarts gingen, dan voorspelde hij haar, dat ook zij eene kunstenares zou worden en dan zeide hjj haar ook, hoe zij bij ernstige studie en vol hardende vlijt iets groots zou kun nen worden, als zij in eene dicht- bezette concertzaal een wereld van tonen zou doen weerklinken. En Magialena's jeugdig hart luisterde dan met verrukking, het voerde haar weg, ver weg over de kleine stad, over berg en dal naar de schitterende verte, waar de schoonheid bloeit en roem en rijkdom wonen, waar zorg noch arbeid is, alleen reine eeuwige vreugde. Zoo groeide Magdalena op en ieder jaar ontnam haar iels van de overdreven droomeu harer kinds heids en schonk aan hare wen- schen en verwachtingen een meer gezonden bazis. Zij liet hare droomen van glans en vreugde niet varen, maar die droomen kwa men de werkelijkheid veel meer nabij, zij namen eene mogelijke gestalte aan. Zij was nu zestien jaar oud ge worden en Richard bezocht reeds lang de akademie en had zich reeds een naam verworven, toen haar vader stierf. De hoofdman, die zijn einde voelde naderen, legde de toekomst van zijn eeuig kind biddend en vertrouwend in de handen zijner vrienden. Het lot was hem zeer gunstig geweest, toen hij zijne schreden, na een leven vol van velerlei zorgen en ontberingen, naar het kleine stadje wendde. Hier had hij gevonden, wat bjj daar buiten in de wereld tever geefs zou gezocht hebben Trouwe hoeders en beschermers voor zijn dierbaarste kleinood. Magdalena nog op den drempel der kindsheid, trof deze eerste smart diep en geweldig. Zij had, als zij dacht aan verandering, al leen gepeinsd over de vreugde, niet over de smart van het leven. Eu wat haar betrof was het ter nauwernood eene verandering, alleen een ledig ,veroorzaakte het in het leven, dat zij tot dusverre geleefd had, een ledig in haar hart, dat den vader zoo feeder had liefgehad. Maar hare vrien den deden al wat in hun vermo gen was om dit ledig aan te vul len door verdubbelde liefde. Zij verhuisde nu geheel naar de pas torie, die haar nog steeds een tweede te huis was geweest. Zij had het voorrecht niet in nieuwe, wellicht moeilijke omstandigheden te komen. Zoo hing zij, daar haar vader haar noch vermogen, noch familie had achtergelaten, met ie dere behoefte .van liaar jeugdig leven alleen van den steun en van de liefde der predikantsfamilie af. Inderdaad werd zij het kind des huizes.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1