Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 635. Zaterdag 19 October 1901. 11" Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. RRESKENSCIIG CODE ANT. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.325, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel uieer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever (V 1)11 I,I1IV\ te Breskens. ■Jachtwet. Met het oog op een eventueele bespreking van de jacht wet in de Tweede Kamer heeft het lid dier Kamer de heer W. P. G. Helsdingen, te Arnhem, aan burgemeesters verzocht, hem op onderstaande vragen te willen ant woorden I. Is het u bekend, dat het wild, zooals hazen, konijnen en fazanten in uwe gemeente schade aanricht, waardoor de landbouwers financieel nadeel lijden Een ra ming omtrent de hoegrootheid dier schade zou zeer op prijs worden gesteld. II. Welke zijn de oorzaken der overtredingen van de jachtwet (bijv. schade door het wild vei- oorzaakt, enz III. Welke nadeelen kleven volgens u aan de tegenwoordige jachtwet IV. Zoo u verandering in deze wet wenscbt, in welken geest zou ze naar uw oordeel gewijzigd die nen te worden V. Indien u de tegenwoordige jachtwet wenscht te behouden, op welke gronden steunt dan die meening 6. Voor hen, die in het dal staan, zien er de door de zon bestraalde bergtoppen uit als goud, zij be merken het niet, hoeveel kloven en afgronden die verblindende glans en die verwijderde verte aan hunne oogen onttrekt. Als haar vader vertelde van zijn leven in de hoofdstad, van het koninklijk paleis, van de helver lichte zalen en de tooverachtige pracht, van de gunst en de lief talligheid der vorstelijke gebied ster en van de beminnelijkheid en de rechtvaardigheid van haren vor- stelijken gemaal, dan klopte haar jeugdig hart sneller, dan gloeiden Men verneemt, dat in voor bereiding is een regeling, waarbij de bemoeienis der Regeering met benoemingen zou worden uitge breid tot verschillende andere hoo- ge en gewichtige betrekkingen, dan waarover nu reeds, alvorens te worden begeven, in den boe zem van het Ministerie wordt te rade gegaan. In afwachting van het tot stand komen van bedoelde regeling zou nog niet zijn overgegaan tot ver vulling der betrekking van secre taris-generaal aan het Ministerie van Buitenlar.dsehe Zaken, waar voor inmiddels een titularis, met denzelfden rang van een der ande re Departementen, genoemd wordt in aanmerking te komen. Naar men verneemt wordt thans van Regeeringswege een onderzoek ingesteld naar de mo gelijkheid om voor de beambten en bedienden aan de Departemen ten, die tot dusverre om beurten den Zondagsdienst moeten doen, tot algeheele Zondagsrust te gera- keu. Door een comité van trans port-arbeiders is een rondschrijven verzonden, betreffende eene alge- meene weikstaking en strekkende hare wangen. Dan droomde zij van die heerlijkheden zoo duide lijk, als behoorden ze tot haar eigen leven. Dan zag zij die zee van licht en die schitterende orde- teekeuen, dan ademde zij den geur in der buitenlandsche bloemen, dan hoorde zij de ruischende mu ziek en voelde zij den blik der vorstelijke vrouw op haar gericht. Zij schiep in haar hoofdje sprook jes als in duizend en één nacht en was gelukkig gelukkig! En bracht dan de zomer de adellijke famüieën op de nabij het stadje gelegen goederen, draafde dan een schoon vierspan over de straat met rijkgekleede dames en vroolijke kinderen, hoorde zij dan de jachthoorens schallen of bracht een heldere herfstdag zelfs wel een optocht van ruiters en ama zones de deur voorby, dan ver- om na 31 Dec. bijv. »geen sche pen onder Eugelsche vlag varende meer te laden of te lossen voor en aleer de vrede zal zijn geslo ten". De rueeste bladen hebben hun meening over dit plan uiteengezet en zooals te verwachten loopen die meeningen nogal uiteen. Het ILbUl. beschouwt de zaak uitsluitend van een nuchter com mercieel standpunt en is er dan zeer tegen. Het somt verschil lende bezwaren op, nl. lo. is in de circulaire wel van een alge- rneerre internationale beweging sprake, maar niet geno> md zijn de Vereeuigde Staten van Noord- Amerika, Rusland, Spanje, Portu gal, Turkije en Japan. Maar nog eeir tweede voorwaarde moet ver vuld worden ook al doen alle landen mee. Namelijk deze, dat de Eugelsche reeders hun geboy cotte schepen niet toch in de ha vens doen verschijnen onder..., andere vlag. Verder stelL het' llbld. in het licht dat Engeland bijna de helft der handelsvloot bezit en vraagt dan Heeft men nu wel nage gaan de waarschijnlijke gevolgen, welke het boycotten van bijna de helft der wereldscheepvaart, die kreeg hare verbeeldingskracht wer kelijke vormen en dan zuchtte haar jeugdig hart die onbekende wereld tegen. De predikantsvrouw had dan moeite ora het kind belangstelling in te boezemen voor de eenvoudi ge huiselijke bezigheden, waartoe zij haar ijverig aanspoorde en dan zocht Magdalena liever haren steun bij de beide mannen, dte onbe wust hare neigingen meer voed sel gaven. Een reeks van feestdagen, wer kelijke feestdagen voor haar ziele- leven echter brak aan, als de bei de zonen van den predikant in de vacantie naar huis kwamen, een vreugde, waarin de ouders even innig aandeel namen en zich door dit gemeenschappelijk gevoel nog sterker aan het kind verbonden gevoelden. grootendeels door stoomschepen wordt gedreven, zal tengevolge hebben, indien Engeland niet toe geeft Het blad beantwoordt deze vraag aldusDe boycot betee- kent dus - als wij wel zien een ontzaglijke stremming in het verkeer, er mee gelijk staande als of plotseling ongeveer de halve wereldvloot ware vergaan, alsof bijv. de geheele graanoogst voor de helft of een derde ongeveer ware mislukt en een ontzaglyke hoeveelheid grondstoffen en fabri katen ware verbrand. Een ramp dus van onafzienbare gevolgen, indien niet reeds het dreigement alleen Engeland tot inkeer doet komen, maar dat land den strijd aanvaardt en de andere landen tracht uit te hongeren en hun nijverheid ten gronde te richten. Wij herhalen, zoo besluit het llblil., het denkbeeld is grootsch en het zou, als de uitvoering doel trof, een heerlijk voorbeeld zijn van wat de volksgeest vermag. Alvorens echter tot de uitvoe ring over te gaan, overwege men in alle opzichten de vóór- en de nadeelen, er aan verbonden. De Nieuwe Caura it oordeelt on geveer in gelijken geest. Een ernstige bestrijding van dit Beide zonen waren veel ouder dan Magdalena, veel te groot om hare speelmakkers te zijn. Toch waren het hare goede vrienden en kameraads en zij had beide tee- der lief. Evenzoo in den grond verschil lend van aard als deze beide jon gelingen waren, evenzoo verschil lend was ook de neiging van het kleine meisje voor hen. Den ou dere, die in navolging van zijn vader in de theologie studeerde en reeds in de eerste klasse Zat, ver trouwde zij volkomen, zij was hem stipt gehoorzaam en liet zich gaar ne door hem leeren. Werner was haar goede trouwe vriend en be hoorde volkomen bij de andere geliefde. Maar de jongere, Richard, kwam nader bij het beeld harer fantasie, hem zocht zij meer ge lijk te worden. lichtzinnige plati acht het blad eigenlijk niet noodig. Dat het geopperd werd is een bewijs van een goed hart, maar van een zeer gebrekkig inzicht in zeer eenvou dige zaken. De Mit/d. ertnoemt het.»Een eigenaardig manifest" en schrijft o. in. Hoeveel aantrekkelijks er, bij een oppervlakkige kennisname van dit plan, daarin voorhielen, ook voor ons, gelegen m#ge zijn, het is ons nog niet mogelijk te be- oordeclen of de voorgestelde maat regel consequent kan worden toe gepast en welke gevolgen zij heb ben kan, niet alken voor Enge land, maar ook vooral voor de scheepvaart en den handel voor andere landen. Sommige arbeiders-bladen ver zetten zich nu reeds tegen het idée. En openbaart zich dit ver zet ook, zij het slechts bij enke le arbeiderskringen, zoodat de maatregel niet overal wordt toe gepast, dan verliest de beweging haar kracht en wordt haar doel niet bereikt". Het J'alk dat Zaterdag, toen het 't eerste bericht over den boycot uit een Duitsch blad moest ver nemen, het plan dolzinnig ge- Wel geleek hij den broeder, maar in gestalte overtrof hij hem; het schooue hoofd was edeler be neden, het oog blikte vuriger, meer zelfbewust en op zijn voor hoofd had de muze der kunst ha- reu lietdekus gedrukt hij was kunstenaar bij Gods genade. Dat hij kunstenaar was, zij het ook een beginnende, was Magda lena genoeg om hem hooger te stellen. Hum stond de weg open, die leidde naar de schitterende hoogte en de roem moest hem vergoeden, wat de geboorte hem had onthouden. Hij had zijne stu diën op het gymnasium nog niet voleindigd, maar beoefende tege lijkertijd reeds de kunst, met een uitslag, zeldzaam voor zijn jeug digen leeftijd. .VJagdalena werd niet moede te beschouwen en te bewonderen, als

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1