Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor net voormalig vierde District. No. 634. Woensdag 16 October 1901 lle Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. iiitr.sknsmi; courant. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.325, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren eu brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt elUru Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IMH.IAiAV te Breskeus. Staten ümeraat. Tot lid van de Tweede Kamer voor het district Harliugen is gekozen de heer Schokking, die reeds in Juni jl. gekozen was. Gelijk we destijds bij een over zichtje van de Kamer-zitting ver meldden, is bij het onderzoek van de stukken op diens benoeming betrekking hebbende, gebleken, dat eene abnormaliteit was begaan. Deze weid door de commissie van dien aard geacht, dat ze, van iuvloed kunnende zijn op den uit slag der stemming, der Kamer ad viseerde de benoeming niet goed te keuren. Dien overeenkomstig werd be sloten en eene nieuwe verkiezing gelast, waarvan de thans plaats gehad hebbende, het uitvloeisel was. De geconstateerde onregelmatig heid bestond hierin, dat de Bur gemeester der gemeente Harlingen, welke hoofdplaats is van het kies district van dien naam, op 4 Ju ni jl bij de algemeene verkiezin gen geweigerd heeft eene opgave tot candidaatstelling van den keer W. P. Zeilmaker te Arnhem, te 5. Zij was de dochter van een in validen officier zonder middelen, die na den vroegen dood zijner vrouw zich met zijn dochtertje te rugtrok in het kleine landstadje, dat toen het tehuis harer geluk kige kindsheid werd. Had hoofd man Göring deze plaats uitgeko zen, omdat het zijne geboorte plaats was en omdat hij meende nog betrekking te hebben op ou de vrienden zijner jeugd, of was het alleen het goedkoope leven in dit, van het groote verkeer nog afgezonderde oord, een leven, dat overeen kwam met zijne beschei- deu middelen vau bestaan, ge- aanvaarden, op grond er van, dat naar zijne meening, die lijst niet was overeenkomstig de bepalingen der Kieswet. Tengevolge van dien kwam de heer Zeilmaker niet op de ofiiciëe- le candidatenlijst. Zooals reeds gezegd leidde het onderzoek der Kamercommissie, aan wie de beoordeeling van de geldigheid eener benoeming was opgedragen, tot de conclusie dat de benoeming onwettig was door de begane onregelmatigheid van den Burgemeester van Harlingen. Daaruit vloeide voort, dat die Burgemeester handelde in strijd met de tweede zinsnede der eer-te alinea van art. 53 der Kieswet, waarin we lezen, dat de Burge meester niet bevoegd is eene op gave te weigeren, dan wegens het gemis van het vereischte aantal ouderteekeiiingeu. Zegt dat arti kel zeer duidel.jk dat om geene andere redenen de opgave van can- didaten kan geweigerd worden, dan volgt daaruit absoluut, dat de weigering uitsluitend op dien grond geschiedde. Die Burgemeester moet dus de besliste overtuiging gehad hebben, dat het aantal bandteekeningen niet voldoende was. noeg, hjj vei liet het voor zijn dood niet weer, De hoop op omgang met zijne vrienden, waarmede hp zich ge vleid had, bleek ijdel te zijn tijd en omstandigheden ontwikke len den mensch in verschillende richtingen en als deze veranderin gen zich niet van lieverlede vor men in wederzijdsche gemeenschap, als niet het dagelijksch verkeer telkens opnieuw de kleine hoeken en oneffenheden afslijt, die ge vormd worden door de eigenaar digheden der verschillende karak ters en die scheiden, wat by el kander behoort, dan ontwaart tnen bij eene ontmoeting ua tul van jaren eene diepe klove, waarover hoffelijkheid en verplichting slechts eene broze brug vermogen te leg gen. Enkelen van de kennissen zij- Kwamen op de lijst evenwel meer dan veertig namen voor, en was volgens zijne meening het vereischte getal der geldige ou- derteekeningen niet aanwezig, dan bevatte de lyst namen van perso nen die niet bevoegd waren daar op voor te komen, tegen welke handeling eene gestrenge straf is bedreigd. Hebben we daarvan niet ge hoord, dan blijkt het, dat de meer dere namen niet ongeldig op de lijst geplaalst waren. Ter controleering van de echt heid vau de opgave heelt de Bur gemeester de kiezerslijsten van de stcnidistricten waaruit het kiesdi strict bestaat, te zijner beschik- king. Uit die lijsten moet dus de rechtsgeldigheid eener opgave ge constateerd worden. Zoo kuuneu we voortgaan. Het feit ligt er eenmaal, dat de Bur gemeester, eene opgave geweigerd h»eft waartoe hij niet bevoegd was. Zijne overtreding tegen eene der artikelen van de Kieswet wordt gestraft met eene vernietiging vau de stemming Tegen tal vau ar.dere overtre dingen der Kieswet begaan door ner jeugd waren als hjj de we reld ingegaan en niet meer terug gekeerd naar hunne geboorteplaats; andereu waren gebleven, maar die anderen hadden hunne bekrom pen zienswyze ook op hunne naas te jbetrekkingeu toegepast. Van de veranderingen eu bewegingen der tijden drong slechts weinig door in dezen afgelegen hoek dei- aarde. Slechts eeue enkele familie, die in het plaatsje was komen wonen, toen hy het als half volwassen knaap verliet, trok hem inniger aan en uit het wederzijdsche wel- gevalleu eu het gevoel van ach ting, dat deii hoofdman met den predikant verbond, ontwikke.de zich spoedig een hartelijk gevoel, eene ware duurzame vriendschap. Predikant Lenz, die wel vijftien jaar ouder was dan de hoofdman, kiezers of niet-kiezers worden langdurige gevangenisstraffen of zware geldboeten bedreigd. Er moet dus een zeer diepgaand ver schil bestaan tusschen overtreding en overtreding eener zelfde wet. In hoever divt strookt met het ar tikel der Grondwet, hetwelk be paalt, dat alle Nederlanders gelijk zijii voor de wet, is ons niet recht duidelijk. Meer begrijpelijk, zal het, dunkt ons, zijn, als we zeggen, dat aan een burgemeester, die tevens is vooizitter van een stem- of een hoofdstembureau, eene te uitge- bteide macht is toegekend. <>e weten wel, dat ook in ge vallen als het onderhavige, immer een beroep kan worden gedaan op de commissie of het lichaam dat over de al- of niet-goedkeuring eetiér benoeming, waaraan een vlekje kleeft, moet beslissen, maar dat is, dunkt ons, geeu voldoende waarborg voor de lechtsgeldigheid der kiesbevoegdheid met den aan kleve van dien. Als de wijze van verkiezing, ge lijk die tegenwoordig bij de wet is geregeld, van het begin, dat ze aanlandt bij de autoriteiten tot dat ze eindigt, stipt officiëel is, komt het ons bevreemdend voor bewoonde alleen met zijne vrouw de vriendelijke pastorie. Hun bei de zoons waren op het gymnasium. Hij was een zeer beschaafd man, niet ontbloot van geest en wereld- sche vormen eu wellicht waren deze uiterlijke gaven, die den hoofdman vertrouwelijk toelachten, als klanken uit vroegere tijden, de eerste aantrekkingskrachten ge weest om die zeldzame eigenschap pen te doorgronden, verborgen on der een zoo veelbelovend uiterlijk. De omgang tusschen de beide families, mettertijd inniger gewor den, werd der kleine Magdalena het meeste ten zegen, daar zij wellicht anders al te wild en al te vrij zou zijn opgegroeid en de teedere liefde der predikantsvrouw, die menig jaar tevergeefs bij haar zoons zich nog een dochtertje ver langd had, schonk het kind dut- dat de geheele officiëele leiding daarvan is opgedragen aan een college van minstens een drietal beëd.gde personen, behalve de candidaatstelling, die geschiedt in handen van één persoon. Evengoed als een stembureau onmiddellijk moet beslissen over de al- of niet geldigheid van een uit de tbus komend stembriefje, evengoed zou o. i. hetzelfde bu reau zitting moeten hebben voor de ontvangst van de officiëele in levering der candidatenlijsteu, ten einde onmiddellijk, bij vermeende onregelmatigheden, te kunnen be slissen. Alsdan was er meer waar borg tot voorkoming vau informa liteiten, als thans te Harlingen plaats vond. Dat de ontvangst eener opgave van een candidaat minder officieel zou zijn, dan de verder volgende kiesverrichtingen, zien we niet in. Daarom komt ons de regeling van de bevoegdheid van één persoon bij ue eene officiëele handeling tegenover die vau een bureau bij de andere, niet meer officiëele, haudelingen, onpractisch en on verdedigbaar voor. gene, wat geen vaderliefde, hoe groot ook, vermag te geven een waakzaam vaderhart. Zoo had dan de kleine een dub bel tehuis en overal beminde men haar. Men nam het den hoofd man dikwijls kwalijk, dat hij haar zoo weinig met kinderen van haar leeftijd in aanraking bracht, maar daar stoorde hij zich niet aan. Hem, den zieken eenzamen man, viel iedere scheiding van zyn kind, hoe kort ook, zwaar. Magdalena's tegenwoordigheid schonk aan zijn le en licht en gloed, doel eu reden van bestaan en hare opvoeding maakte de hoofdbezigheid uit van de lange dagen in zijn eentonig leven. De predikant stond hem hierbij trouw ter zijde, daar hij haar in eenige vakken, voornamelijk in de de muziek, zelve onderrichtte ea

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1