Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor liet voormalig vierde District. No. 631. Zaterdag 5 October 1901. lle Jaarg. Binnenland. -FEUILLETON. BKES<KENSCHE COURANT. ABONNE M E N T. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het gehoede Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.823, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Uit blad verschijnt elltcii Dinsdag- en Vrijdagavond hij tien uitgever C. IHII.IilVN te Bresliens. Onze Belgische naburen, met wie we, als het festiviteiten geldtt op een zeer loyale voet staan, heb ben andermaal een struikelblok in den weg gelegd voor wat betreft onze handel met België in hanen en kippen. De varkenshandel wordt reeds belemmerd van af 1886, die in rundvee ondervindt sints een 10- tal jaren af en toe moeilijkheden en thans is die in het bovenge noemd pluimgedierte, uit oorzaak- der hoendereholera schier verboden. De handel in dit pluimvee, was, zooals men weet, niet onbelang rijk, doch thans is zij den bodem ingeslagen. De bepalingen regelende den beperkten invoer, staat bijna ge lijk met een globaal verbod. Er bestaat alleen gelegenheid tot invoer op Woensdagmiddag, gedurende één uur, langs de stati ons Clinge en Selzaete. Voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren zjju geen stations aangewe zen. Zouden we nu het onverkwik kelijke schouwspel moeten gaan zien van de smokkelhandel in ha- 2. Over bet strand en door het zand der verre duinen, die zieh ptil en verlaten uitbreidden, volg de hij zijne kleine geleidster, die niet hare naakte bruine voetjes voor hem heen trippelde en af en toe schuw omzag, of die groote gestalte achter haar, haar niet in haalde. Een eigenaardige beklemdheid snoerde hem de borst toe de wol ken joegen wild boven zjjn hoofd, als waren ze op de vlucht en in deze woestenij, waarin geen men- schelij k geluid zich deed hooren, weerklonk het gekryseti der meeu wen, dat de stilte afbrak als een nen en kippen Op de onlangs gehouden vergadering der Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel werd beslo ten een som van ƒ800 uit te lo ven voor het beste, populair en bevattelijk geschreven werkje, waar in a. wordt uiteengezet de samen stelling, voedingswaarde en ver - teerhaurlieid van boter en van de meest gebruikte, op boter gelij kende vetwaren. b. worden beschreven de tot dusver bekende methodes van on derzoek van boter op de aanwe zigheid van vreemde vetten, met vermelding van die zelfstandighe den, door welker toevoeging het onderzoek in eik geval zeker is. Deze prijsvraag is thans uitge schreven. De antwoorden moeten uiterlijk op ill Januari 1002 wor den ingezonden aan den secretaris der vereeniging, deu heer J. A. Bos te Leiden. Het doel der prysvraag is, om aan het groote publiek, dat niet wetenschappelijk is ontwikkeld en geen kennis heeft van de techniek der bereiding van boter en op bo ter gelijkende vetwaren, een dui- klaagzang. Eindeljjk werden de eerste wo ningen zichtbaar en de rook, die daaruit opsteeg was hem de eer sle gastvrije welkomstgroet. Het was een armoedig dorp hetwelk hij doorschreed, rechts en links stonden de hutten onregelmatig verstrooid, hutten die zich slechts door het grootere of kleinere of kleinere stuk tuingrond en de wij ze, waarop dit onderhouden en omheind was, van elkandei onder scheidden. Hier en daar keek een nieuws gierig gelaat uit de nederige vens ters naar de eigenaardige verscho ning en de mannen trokken groe tend aan den breedgeranden hoed. Onmerkbaar efi'ende zich de weg een weinig en nog verder van de straat verwijderd dan de overige huizen, werd eeue woning zichtbaar, delijk inzicht te verschaffen aan gaande deze buide voedingsmidde len en het onderzoek daarvan. Hiertoe wordt vereischt 1. Aanwijzing van de grondstof waaruit boter wordt vervaardigd, van de voornaamste bestanddeelen van het product, benevens eene koite hesehi ïjviug van du wijze van bereiding. Eene beschouwing over de voe dingswaarde en de verteerbaarlieid van beide voedingsmiddelen, op grond van samenstelling en berei ding, waarbij moet worden ge raadpleegd de bestaande literatuur over dit onderwerp, met opgave van de bronnen. 2. Eene uiteenzetting van de bekende metbodes van onderzoek van boter op de aanwezigheid van vreemde vetten met opgaaf van de voor elke methode benoodigde hulpmiddelen en eene beschouwing over de zekerheid en betrouw baarheid, waarbij in aanmerking moet worden genomen de invloed der verschillende grondstoffen. Hierbij op te geven de zelfstan digheden, zooals Öesam-olie enz. die de eigenschap bezitten, om, indien zij in geringe hoeveelheid aan de, op boter gelijkende vet waren woraen toegediend, elk on waarvoor het kleine meisje op den vreemdeling wachtend stilhield. Hoe bescheiden zy er ook uit zag, toch onderscheidde zij zich van de overige hutten en ver diende wel tien uaain van huisje. Eu ai bestund het ook slechts uit ééne verdieping, toch voerden twee trappen er heen, heldere katoenen gordyuen sierden de vensters en een groen geverfd hekwerk om sloot den voortuin, die, schoon ontbladerd door de herfststormen, toch toonde, dat hij met eenige zorgvuldigheid werd onderhouden, dat men lner niet alleen liet nut tige, maar ook het aangename hul digde. Aan heide zyden van den klei nen voorvloei', die zijn licht ont ving van den achterkant van het huis en het in twee deelen ver belde, ^evondcn zich twee vens- derzoek mogelijk te maken, en tevens te vermelden de prakti-che resultaten verkregen in die Staten, waar eene dergelijke bijvoeging door de wet is voorgeschreven. IfHIiSKIi.VS, 4 October looi Aan liet postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Sept. ingelegd ƒ4174.723, terugbetaald ƒ6805.31 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven hoekje, draagt het num mer 3414. Met ingang van 16 October a. s. is benoemd tot postbode te Schoondykc O. VV. Bosschaart te Middelburg. Aiirdeuburg. De heer J. van den Berg Hzn., fabrikant alhier^ onlangs bekroond met de zilveren medaille te Osteude, behaalde thans met zijne inzending Sapello en Zeeppoeder op de Internationale tentoonstelling van Handel, .Nij verheid en Kunst, gehouden te Londen, de gouden medaille. Nadat reeds eenigen tyd de naam »Barnum" op schier elks lippen kwam, heeft eindelijk het reuzen-circus met daaraan verhon den tentoonstelling van wilde die ters, maar aan geen enkel ver toonde zich een menscbelyk we zen. De vreemdeling, die een snel len opmerkzainen blik op dit huisje wierp, toen zyne kleine geleidster het met den vinger aanwees, lach te tevreden hij deze waarneming, want liet was zijn voornemen te verrassen, lly gaf het kind een geldstuk, waarmede zij yliugs deu terugtocht aanu.au en lichtte de de klink van de eenvoudige tuin deur op. Geen hond sloeg aan, geene menschelyke stem liet zicli hoo ren, toen hij op liet huis toetrad en de beiue trappen ineens uver- schreidend, toch slechts aarzelend de hand op de deurknop legde. De deur ongesloten gi'ig °pen met zacht knarsend geluid draaide ze op hare hengsels eu ren eu natuurwonderen, Vlissin- gen aangedaan. Op het ruime veld, genaamd »het Eiland" waren alle Ue linnen tenten opgetrokken, die de geheele oppervlakte in beslag namen. Maandagnacht van Bergen-op- Zoom gekomen, begonnen de ver schillende werklui Dinsdagmorgen liall zes met het affaüeu eu het vervoer vau alles wat tot het uil en inwendige van de zeileustad behoort. Die intocht en de opbouw van de kolossale tenten was bijzonder interessant. Aan eene ongekende kalmte paarde zieh een zeer zeldzame or de eu regelmaatdeze onmisbare factoren, geiuegd by ae groote hoeveelheid werklui is het seiner onuiugeiyke vau de verplaatsing van de eene stad naar de andere op zul k een ongeloótlyk korte tyd, zeer wel mogelyk. »Tyd is geld", is de leds dei- firma, die meer dan iemand anders de praktijk daarvan in toepassing weet te brengen. Een eu ander dwingt eerbied af. Zoowel het mauueuvieereu met de zwaarste wagens als met de grootste spannen paarden. wal hield hem vastgenageld staan op den drempel, wat deed liern aarzelen dien te overschrydeu V lil den kleinen doodstillen vour- vioer stond eeue opene doodkist, beschenen door het licht van klei ne gele waskaarsjes, die op tuinen kandelaars aan het hoofdeinde stoiiUun. De uitgekalkte voorvloer was armoedig eu eenvoudig ais de dood kist, zelis de weinige lierstbloe- nien, die men ais laatste sieraad daarop had gestrooid, waren bleek en kleurloos door deu regen der laatste dagen eu geen enkele zon nestraal kuste met warmen af scheidsgroet de oogen, die zich \oor immer gesloteu hadden. Al les stuiu, ledig, arm Maar de vrouw, die rustte iu deze enge woning, was jong eu schoon als een engel en hot zijde-

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1