[en familiegeschiedenis. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 629. Zaterdag 28 September 1901. 10e Jaarg, Binnenland. FEUILLETON. BRESKKNSCIIE COURANT, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.626, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents; elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit. bind verschijnt, eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IIIITDIVV te Ureskeus. Stalen-Geveraat. De Tweede Kamer behandelde Dinsdag het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. In tegenstelling van vroeger is dit adres eene algemeene terug slag op de troonrede, toen deze op den voet werd gevolgd. Voorheen gaf dus de behande ling aanleiding tot het algemeene politieke debat, dat als 't ware herhaald werd bij de algemeene beschouwingen over de begrooting. Ter besparing vau de weder- zjjdsche krachten, i3 een convenue gesloten het meergenoemd adres in algemeene termen samen te stel len, ten einde het groote debat te verdagen tot bij de Staatsbegroo- ting. Deze mededeeling van dr. Schaep- man lid der redactie-commissie was voor de Kamer een voldoende wenk dezen stelregel op te vol gen. Alleen de socialistische af gevaardigde Helsdingen, z jn eerste Karaerrede houdende trad in eene breedvoerige partij-beschouwing over de onware voorstelling van eene der zinsneden van de troon rede, waarin voorkomt, dat er veel in den volkstoestand tot dank stemt. Minister Kuyper antwoordde hierop dat er niet staat zooals de heer Helsdingen het wil doen voor komen, de toestand der arbeiders, maar van den algemeenen volks toestand, en daarin sints de laat ste 20 jaren werkelijk verbetering is gekomen. Enkele andere ondergeschikte punten die ter sprake kwamen, werden echter in haar geheel ge reserveerd tot het groote staat kundig steekspel, in de eerstvol gende weken te leveren. Woensdngavond, nadat H. M. het adres van antwoord in ont vangst had genomen, is het Ko ninklijk echtpaar naar Het Loo vertrokken. De Prins weet zich zeer aardig in te burgeren in de residentie. Vaak doet hij reeds vroeg uit- stnpjes om de hoofdstad te leeren kennen en groet alsdan zeer min zaam degenen, die, hem herken nende, sulueeren. De wacht vóór het Paleis in het Noordeinde is zoodanig uitge breid, dat daar thans mede een zestal agenten geposteerd zijn. Verleden Maandag trachtte een vrouw, die later bleek krankzin nig te zijn, het Paleis binnen te dringen, wat haar natuurlijk belet werd. Aan het departement van Wateistaat, Handel en Nijverheid wordt de Zondagstilst finaal inge voerd. De wachtdiensten voor de boden en vaste knechts worden des Zondags afgeschaft. Dergelijke maatregelen worden binnenkort voor alle departemen ten verwacht. Blijkens een mededeeling in de Staahcourant van gisteren avond is tot opvolger van den heer Siekesz als directeur-generaal van landbouw (thans aan het Departe ment van Waterstaat) benoemd de heer Lovink, inspecteur der Staats- bosschen en ontginningen te U- trecht. RRE-SKE.VS, 27 September 1901 De loting voor de nationale mi litie in dit jaar zal plaats hebben als volgt te Sluis Donderdag 17 Oct. te 10.30 voor Sluis, Retranché- ment, Cadzand, Eede, St. Kruis en Aarden burg te IJzendijke Vrijdag 18 Oct., te 9.30 voor IJzendijke, Bier vliet, Schoondjjke, Waterlaudkerk- je en Hoofdplaat. te Oostburg Zaterdag 19 Oct., te 10 uur voor Groede, Bres- keus, Nieuwvliet, Zuidzande en Oostburg. Dinsdagavond is een droevig ongeluk voorgevallen. De voerman A. Pieters van Aar denburg, 's avonds van Breskens komende, is ter hoogte van de hofstede »de Maagdenberg" onder Oostburg door zrju wagen overre den en op den weg blijven lig gen. Toen de laatste tram van Draai brug naar Oostburg kwam gere den, bemerkte de machinist Com- melin te dier plaatse een man op den weg liggen en deed de tram stoppen. Het bleek P. te zjjn, van wien men vermoedde, dat hij sliep, doch bij het zien van de ernstige hoofdwonde, namen de machinist, de conducteur de Kramer en een der passagiers Steenhart P. op en droegen hem in de bagagewagen van de tram, waarna de reis ver volgd werd. Ter hoogte van de woning van dr. Herman de Groot te Oostburg gekomen zijnde, stelde de conduc teur dezen met de vondst in ken nis, die evenwel niet anders dan de dood kon constatateeren, waar na het lijk naar het gemeentehuis werd vervoerd, vanwaar het den volgenden dag naar de woonplaats van den ongelukkige werd overge bracht. Op welke wijze het ongeval is ontstaan, zal natuurlijk wel een diep geheim blijven. Mogelijk is het, dat P. gaande naast den wagen, door het glib berige van den weg 'is gevallen en onder den zwaar beladen wa gen is terecht gekomen met het bekende treurig gevolg. Pieters deed ditmaal zelf de reis naar Breskeus in plaats van zijn zoon die ongesteld was. Groede. Het hulpkantoor der posterijen alhier zal van af 29 September a. s. des Zondagsmor gens geopend ziju van 7>/28l/2 uur (Amsterd. tijd.) Onder de gemeente Sas van Gent is drijvende gevonden het lijk van een achtjarig knaapje, dat daar sedert Zondag door zijn ouders werd vermist. De llollandsche loods K. Visser, te Vlissingen, die het jacht «Victoria en Albert" zoowel op 74. (Sto T.) Maar wij moeten onzen lezers nog een feit mededeelen en wel licht het meest vreemde dat in deze geheele geschiedenis voor komt. Philip Baring werd ter dood veroordeeld voor den moord op den jongen landeigenaar, aan den weg van Ballycastle gepleegd, en terwijl wij het gordijn laten val len voor de ontmoeting der twee ling-broeders want Matthew Baring was ten slotte zijn broe der nog gaan bezoeken ver plaatsen wij ons op den avoud voor de terechtstelling. In dezelfde gevangenis, ofschoon in een andere cel, was Frank Lexton opgesloten, hij had dien dag ook zjjn vonnis vernomen, 't luidde «zeven jaren tuchthuisstraf", en toen hij dacht over alles wat hij had doorleefd, en hoorde dat binnen weiuige uren Philip Ba ring de eeuwigheid zoude ingaan, toen dacht hij aan eene mededee ling welke hjj, Baring, gedaan had, als ooit zulk een lot het zij ne mocht worden. Zou hjj zjjn plan uitvoeren, of zou hem den zedeljjken moed daar toe ontbreken Frank Lexton dacht en herdacht en sloot dien nacht geen oog. Hjj zou aan den oppasser den volgenden morgen vragen of het vonnis was voltrokken geworden^ en hij wachtte tot die morgen aanbrak. Maar er werd geen klok geluid op het bepaalde uur van Philip Barings terechtstelling want hjj was dood in zjjne cel gevonden, terwjjl de wachter helder wakker bij hem zat. Toen eene ljjkschouwing werd gohouden en de oorzaak van zjjn dood werd ontdekt, viel de ver denking op den oppasser. Men wilde dat deze den doode vergif zou hebben gegeven. Toen Frank Lexton dit vernam, verzocht hjj den directeur te mogen spreken. Hij openbaarde toen het vol gende. Zjjn voordeel doende met eenige kennis der tandheelkunde, die hij, Philip Baring, buitens lands had opgedaan, had hjj een valschen tand, dien hij in den mond droeg, geheel en al uitge hold en daarin een zwaar gecap- suleerd balletje acouiet gedaan, De tand was zoo zuiver ge maakt, dat men hem niet van de echte kon onderscheiden en hij dus ook niet was bemerkt, toen de gevangene was onderzocht. De directeur had geen reden om deze vreemde verklaring te betwjj- felen, want zjj werd bevestigd door 't geen men open in 't Ijjk vond en de beul, hoewel hjj een volmaakt held op zjjn manier was, verhaalde later dikwerf met afgrjj- zen, hoe zjjn slachtoffer hem be drogen had. NASCHRIFT. Aan de werkeljjke grenzen van Coleraine verheft zich een oud kasteel, het kasteel, van waaruit, eeuwen geleden een man, met na me John Tierce, een reis aan vaardde naar het Zuiden, mede voerende de erfstukken van het geslacht O'Maille, om met dèn opbrengst van dezelve de Jacobie- ten-rebellie te steunen erfstukken die in deze eeuw, op zoo wonder dadige wjjze, als wjj boven ver haalden, weder in handen kwamen van hun rechtmatigen -eigenaar. De wereld kende het verhaal maar weinigen wisten, hoe wei nig het heeft gescheeld, dat Mat thew Baring moest boeten voor de misdaad van een ander. Eu laten wjj nu onzen lezers, die naar wij hopen het verhaal met aandacht hebben gevolgd, een tooneel voorstellen, dat ongeveer acht jaren na den dood van Phi lip Baring voorvalt in eene dei- ruime kamers van het aloude ka steel, Coleraine Abbêy, door den tegen woordigen eigenaar George O'Maille gerestaureerd en veel ver fraaid.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1