Binnenland. Gemengd. proclamatie. Krachtig heeft de Morning Le ader geprotesteerd tegen de fictie dat de Boeren nu niet langer krijgsvoerenden zouden zijn. En het blad heeft de vraag ge steld of de liberalen de eerloos heid zullen dulden, dat het strij den voor de onaf hankelijkheid van zijn land gestraf; zal worden met den kogel. Ook de Wee lm. Gazette spreekt in dergelijken geest, ten aanzien van de voorgenomen confiscatie der goederen van de Boeren. Het blad beweert, dat dit geen zins de consequentie is van Kit cheners proclamatie en dat het ook niet in overeenstemming zou wezen met hetgeen Chamberlain in het Lagerhuis over die procla matie zeide. Intusschen, van die liberalen moet het eerste blad niet veel ver wachten en als het tweede denkt, dat Joe zich storen zal aan het geen hij zelf gezegd heeft, dan kent het hem niet. Dat liedje kent men hiér ook. Partijbelang. De Provinciale Sta ten van Zuid-HoPand kozen tot lid van de Eerste Kamer voor die provincie in de vacature jhr. mr. J. Roëll, de heer S. van Velzen (a. r.) oud-lid der 2e Kamer, met 43 stemmen, tegen 32 op mr. Blussé, (lib.) oud-lid van Gedep. Staten. Op gelijken voet was de stem ming waar te nemen bij de be noeming van een lid der le Ka mer voor Zeeland. Zoowel rechter- als linkerzijde waren in beide vergaderingen één van zin. Dat die correcte eenstemmigheid verkregen was door gemeen over leg, is buiten twijfel, al stemmen Lexton het logement kon verla ten en van waar hij ook zeer ge makkelijk sir George kon beroe pen, die zijn bed voor dien nacht aan Maurits Westerbury afgestaan hebbende, in eene andere kamer een paar uur op eene sofa was gaan liggen. Toen dus Lexton de deur van zijn slaapkamer ontsloot en uit zijn zitkamer door de glazendeur in den tuin trad, werd zijne be weging opgemerkt door den man daar boven, die oogenblikkelijk sir George wekte en met hem de gangen van den kapitein bespied de. Hat eerste oegenblik was het sir George niet recht duidelijk, hoe hij doen moest, want eer Lex ton uit het gezicht verdwenen was, was de politie-beambte steelsge- wijze het logement uitgegaan, zoo als hij was binnengekomen en rdt vervolgd.) de leden ook zonder ruggespraak, met hen, die benoemen. In de clubvergaderingen wordt de gedragslijn bepaald en daar naar wordt blijkbaar wederzijds getrouw gehandeld. Als men het zelfde verschijnsel in die besturen van kleinere ge meenten waarneemt, noemt men dat »aan den leiband loopen van deze of gene invloedrijk persona ge", maar in die hoogere kringen bestempelt men die conventies met den weidschen naam partij be lang". We zouden dus kunnen zeggen, dat het verouderde vleiband-loo- pen" zonder bezwaar kan vervan gen worden, door het moderne, meer gebruikelijke en alleszins verdedigbare ^partijbelang". H. M. de Koningin en Prins Hendrik brachten gisteren bij hun doorreis van Het Loo naar Den Haag, een bezoek aan Rotterdam Het bezoek van H. M. de Koningin aan de Residentie, in verband met de opening der zit ting van de Staten-Generaal, zal duren tot na de aanbieding der adressen van antwoord op de troonrede. Hedenmorgen 10 ure, ontving de Koningin de Kamerleden tot het afleggen van den eea of be lofte. De zitting der Staten-Gene raal is jl. Zaterdagmiddag geslo ten, door minister Knijper, met de traditioneele opsomming van het in het afgeloopen zittingjaar ver richte. De Duitsche Kroonprins, die een bezoek heeft gebracht aan Brussel en Antwerpen, kwam gis teren met enkele heeren in Den Haag aan. Aan den oud-minister mr. N. G. Pierson is een pensioen toe gekend van ƒ3589. Prcv. blad no. 84 bevat een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland omtrent de regeling der jaarwedden van de onderwij zers enz. in verband met de nieu we bepalingen van art. 20 der wet tot regeling van het lager on derwijs. Burg. en Weth. worden ver zocht de regeling van de jaarwed den bij den raad aanhangig te maken. Wanneer in een gemeente aan het hoofd der openbare lagere school geen vrije woning verschaft is ot zal worden, is een raadsbe sluit tot bepaling der vergoeding voor huishuur noodig. Voor zoover de huurwaarde van de aan het hoofd der school ver schafte vrjje woning gesteld is op minder dan ƒ150, rijst de vraag, of verhooging van het bedrag niet billijk moet worden geacht. Daar, waar de huurwnarde op ƒ150 of meer is gesteld,, bestaat de mogelijkheid, dat zich sedert de vaststelling van het bedrag omstandigheden hebben voorge daan, welke thans eene herziening wensehelijk maken. Voor zoover in eene gemeente gehuwde onderwijzers tot bijstand van het hoofd der school aanwe zig zijn. die den leeftijd van acht- en-twintig jaren bereikt hebben, zal de aan hen te verleenen tege moetkoming in de huishuur wor den bepaald. Het verdient aanbeveling, die tegemoetkoming niet in de jaar wedde op te nemen, maar afzon derlijk te bepalen. HRliSK KVS. 17 Sopt ernberllMll Zllidztlllde. Ten vervolge op de destijds door den Kerkeraad ge dane toezegging van .beroep aan den heer A. P. van der Vlngt, cand. te Nieuwerkerk, is deze thans definitief tot predikant be roepen. Met ingang van I October a. s. is benoemd tot postbode te Groede C. van Leeuwe, thans in gelijke betrekking te Schoondijke. De l.eei J. Stern te Sluis is met ingang van 1 Oct. a. s. be noemd als surnumerair der poste rijen en telegrafie te Terueuzen. De liberale Kiesvereeniging in het voormalig 4e district heeft in een matig bezochte vergade ring besloten, de vraag, of zij zich van de Liberale Unie zal afschei den, in eene volgende bijeenkomst te beantwoorden. firn ede, 17 Sept. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, is bij en kele candidaatstelling gekozen ver- klaaid de heer lz.. Becu, landbou wer. Zaterdag werd te Auister- een 27jarige werkman in de Hout haven zoodanig door een balk ge troffen, dat hij spoedig overleed. - Te Raamsdonk is gisteren zekere J. T. door de duisternis misleid te water geraakt en ver dronken. Te Heeswijk kwam gisteren een voerman niet paard en kar in aanraking met de stoomtram de man werd va de kar geworpen en kwam onder de wielen terecht; hij bleef op de plaats dood Er zaten van gisterenavond al weer vrouwen in ouderwetsche omslagdoeken gewikkeld en man nen in winterjassen, voor den in gang van de publieke tribune der Tweede Kamer, in afwachting of er vandaag lieden zullen komen, die er eenige guldens voor over hebben om de plechtige openings zitting der Kamers te 's Graven- hage bij te wonen. 't Is in zulk weer niet alles om een kleine 40 uur in de open lucht door te brengen. De lievige buien dreven de nieiiïchen dan ook naar meer be schutte plaatsjes onder den ingang van de loterijzaal. Bij de uitspraken, die gis terenmorgen door de arr. rechib. te Utrecht werden gedaan, had een der beklaagden, wiens zaak de vorige week bij verstek behandeld was, zich tasschen het publiek begeven, teneinde te vernemen, hoeveel straf de rechtbank hem had toegedacht. De eisch midde, 1 jaar. Doch en daarop had bekl. niet gere kend, de rechtbank concludeerde tevens tot zijne onmiddellijke ge vangenneming, zoodat hij, dank zijne nieuwsgierigheid, zich on middellijk in de lianden der rijks veldwachters bevond. Te Rotterdam k.eeg aan de Rijnhaven een grondwerker uit Heusden een ijzeren takelblok op het hoofd, llij bleef op de plaats dood. In de Zevenhuissteeg te Rot terdam is een man in de jenever gestikt. Bij Beerta is een zesjarige jongen door de stoomtram overre den en gedood. Te Sneek heeft het verle den Donderdagochtend onder een hevig onweer ruim een uur hevig geregend. Een groot gedeelte der stad stond onder water. Kelders stroomden vol en in sommige ar beiderswoningen stond een voet water. Bootnen werden door het woelende water ontworteld, andere door den bliksem getroffen en neergesinakt. In den omtrek onder IJsbrech- tum doodde de bliksem een paar koeien en een schaap. Te Vlaardingen is binnen gekomen de logger Katwijk 5, toebehoorende aan den reeder E. Meerourg. Op deze logger werd op de Noordzee de 22jarige J. de Vlucht door den boegspriet ovef boord gestagen. Hoewel de be manning alle pogingen aanwendde tot reddiug, zonk De Vlucht voor aller oogen in de diepte weg. De man laat vrouw en 2 kin deren in zorgvolle omstandighe den achter. Te Teringen is een l1/2 jarige jongetje in een pot met lieete pap gevallen en aan de be komen brandwonden overledeu. De hoofdconducteur der H. S. M. Hoenderdaal was reeds eenig- zins ongesteld toen hij Donder dag op reis ging van Rotterdam naar Arnhem. Aldaar aangeko men vroeg hij zijn medeconduc teur een poeder voor hem te ha len. Toen deze terugkwam vond hij zijn chef badende in het bloed. De geneesheer constateerde hart aderbreuk. Zijn vrouw werd di rect per telegraaf ontboden. Hoenderdaal stond als zeer braaf huisvader en degelijk conducteur bij ieder bekend. Hij laat een vrouw met 6 kinderen achter. In een perceel aan de Van Bylandstraat te 's Gravenha-e heelt in den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. een inbraak plaats gehad. De dief of dieven moe ten achter door den tuin zijn bin nengekomen. Ze hebben een bla ker met kaars van de bovenslaap- kamer der dienstbode gehaald en daarna eieren genuttigd, vermoe delijk na ze .eerst in het perceel van de inbraak zelf gekookt te hebben er werden eierschalen op den grond gevonden. Tot dusver werd niets van waarde vermist, maar de inbrekers zullen hun be zoek herhalen althans ze lieten een briefje in dien geest achter. Ditmaal is er even over de grens van Amsterdam ingebroken, namelijk in het kantoor der Deli Cacao-fabriek aan den Sloterstraat- weg. De inbrekers zijn denkelijk zeer teleurgesteld toen ze het ge roofde nazagen. Immers de 13000 gulden aandeelen die zij bemach tigden, zijn ongeteekend, en dus waardeloos. Verder worden vermist eenige plakzegels en post zegels, benevens een bedrag van 525 et. dat zich in een bakje bij die zegels bevond. Het tweede kantoor, achter het eerste gelegen, zou hun een beter buit kunnen verschaffen. Wel is gepoogd de deur te forceeren en een glasruit ingedrukt, maar men schijnt of machteloos gestaan te hebben, öf gestoord te zijn. Zeker is althans dat ze daar niet zijn binnengedrongen. Gevonden werden een duimstok, een sigaret, een kaars en lucifers. De politie zal nu trachteu aan de hand van die voorwerpen eenig licht te ontsteken. Of 't lukken zal Wederom zijn inbrekers te Amsterdam aan het werk geweest. In de Plantage Parklaan 2 woont mejuffrouw Dumée Deze dame die erg bang is voor inbrekers, had de gewoonte de ■sleutels van de verschillende kas ten op te bergen in een hoekje van een kast. De inbrekers die met een valschen sleutel zijn bin nengekomen hebben deze schuil plaats ontdekt en van hun vondst goed gebruik gemaakt. Zij heb ben veel tafelzilver meegenomen. De juiste hoeveelheid kon nog niet worden opgegeven. Verder was van hun gading een zilveren theeservies. Van de daders ontbreekt elk spoor. Te Berkel geraakte het 7 jarig zoontje van P. Roeien onder

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2