Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. [en familiegeschiedenis, No. 626. Woensdag 18 September 1901. 10e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. BBESKENSCIIE COURANT. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit. blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIFXEMA.V' te Breskens. Betrekkelijk onverwacht is de omkeer in het ziekte-proces van Mac. Kinley ingetreden. De hoop op herstel die uit de bulletins der behandelende ge- neesheeren sprak, is plotseling den bodem ingeslagen. Nadat tusschen Donderdag en Vrijdag de ongunstige verandering werd geconstateerd, en alle mid delen zonder de gewenschte uit werking bleven, werd het duide lijk, dat de President er niet bo venop zou komen. De uitputting had de uiterste grens bereikt. Familieleden, de Ministers en persoonlijke vrien den, die in een kamer naast de ziekenkamer vertoefden, werden een voor een binnen geroepen om afscheid van hem te nemen. De stervende was toen nog niet ge heel buiten bewustzijnhij had den doctoren gevraagd hem toch maar te laten sterven in de hel derste oogenblikken sprak hij zijn trouwe echtgenoote, van wie hij een teeder afscheid nam, nog woorden van moed toe. Men probeerde hem zuurstof te doeu inademen en zette dit ook nog geruimen tijd voort nadat de stervende, kort vóór 7 uur, het bewustzijn had verloren. Nog enkele seconden flikkerde nu en dan het leven op, maar tegen middernacht was het be wustzijn volkomen geweken se dert 9 uur was de pols nauwelijks meer te voelen en de ledematen va.i den stervende werden koud. Zoo kwam het einde. Mc. Kin ley stiei f als een geloovig chris ten. Toen men hem jl. Vrijdag operee.de, bad bij tijdens de toe diening van de chloroform en de geneesheeren hoorden duidelijk de woorden van het Onze Vader .Uw Koninkrijk kome, Uw wil geschiede". De President stierf te 2 uur 15 min. des nachts. Hij was se dert 7.50 u bewusteloos. Er was geen geestelijke bij toen hij stierf. Zijn laatste woorden waren .vaart allen wel, vaarwel, het is Gods wensch, Zijn wil geschiede". Deze woorden werden door dr. Mann opgeschreven. Het stoffelijk over schot zal naar Washington wor den overgebracht en op Staatskos ten ter aarde besteld. Roosevelt, de vice-presidentj heeft den eed als President afge legd, ten overstaan van het ge heele Kabinet. De echtgenoote van den Presi dent zag dezen het laatst tusschen 11 en 12 uur Donderdagavond; zij zat aan zijn bed en hield zijn hand vast. De leden van het Kabinet wa ren in een afzonderlijk vertrek dr. Rixey, mr. Barber en mis Dun can waren niet Cortelyon in de stert kamer. Een groote menigte in de stra ten, opgewonden door het doods bericht rende in de richting van Czolgosz' gevangenis doch werd door politie te voet en te paard teruggedreven. De fatale termijn in Kitchener's proclamatie van 6 Aug. gesteld, is dan nu voorbij. Er is niemand in Engeland, die in trouwe ge looft, dat die proclamatie na 15 Sept. meer succes zal hebben dan het microscopische dat zij vóór dien datum heeft gehad. Men voelt het wel, dat de toestand er voor de Britten niet beter op wordt en dat inzonderheid de op stand in de Kaapkolonie als zeer ernstig moet beschouwd worden. De Daily Mail geeft nu als il lustratie van zijn jongste alarmee- rend bericht de mededeeling, dat Maritz, die cenige weken geleden met slechts tien volgelingen in het Fraeserdistrict viel, nu reeds 300 man onder zijn bevelen heeft. En voortdurend sluiten zich meer kolonisten bij zijn comman do aan. Zoowel officiëele als andere be richten zegt deze correspondent luiden, dat maanden zullen moeten verloopen eer de opstand in de Kaapkolonie gedempt zal kunnen worden en dat in weerwil van Kitchener's proclamatie. Lotters overgave en Van der Merwe's dood hebben wel eenigeu terugslag geoefend, maar in strijd met de gewoonten van heeren oor logscorrespondenten blijven dezen den toestand zeer pessimistisch in zien. Ook in latere telegrammen, den inval in de Kaapkolonie be sprekend, seint de correspondent van bovengenoemd blad uit Kaap stad, dat de Boereninvallers zich naar de vrijgebleven districten in de Kolonie begeven om daar ook de bewoners tot den opstand over te halen. Zou men niet gaan in zien, dat Kitchener's proclamatie ju:st het tegenover gestelde eö'ect heeft dat men er van verwachtte? Want al mogen ook grijsaards, of moede, dappere, krijgers zich overgeven, zooals in het telegram uit Bloemfontein wordt beweerd, zooveel is zeker, dat de Boeren aanvoerders niet versagen. Dat bewijst het antwoord door Botha, Steijn en De Wet gegeven aan de beide dominés die als vredesge- zanten vogelaars met zoet ge fluit werden uitgezonden door Kitchener. Dat bewijst het feit van het nu offensief optreden in de Kaapkolonie van Theron, die Heidelberg aanviel, van Myburgh die Ladygrey aanviel. Dat bewijst de door den corr. van voornoemd blad in de Kaapkolonie geseinde bijzonderheid, dat de Boeren over al de beste posit'es hebben inge nomen die voor hun tactiek diens tig zijn. Daarentegenover stellen de Britten alleen zulke wanhopige dingen als het afmaken der kud den die zij bemachtigen waar uit volgt, dat zij niet in staat zijn die voor herovering door de Boe ren te beschermen. Dan worden er complotten uit gedacht als die ten laste van Krau- se en Broeksma, waarbij men de dwaasheid uithaalt ook consulaire ambtenaren te betrekken en dus de kans op diplomatiek gewirwar in het leven roept. En eindelijk is er, het wanho pigste van alles Kitchener's 71. Wat was het dan? vraagde Lextou met gespannen aandacht. Dat kan ik je niet zeggen. Ik zou het nog eens noodig kun nen hebben. Hoe spoedig dit het geval zou de zijn, vermoedde hij geenszins. Je zegt, dat je denkt, dat ik bewaakt word als dat zoo is, dan zal het doodelijk zijn voor u en voor uwe wraakzuchtige plannen, als gij bij mij gevonden wordt. Daar hebt ge misschien ge lijk aan, antwoordde Baring. Ik heb nagedacht over wat ik zeide, dat ik u niet zou verlaten. Ik had ongelijk. Het is beter dat wij scheiden. Hoeveel geld heb je? Ongeveer twee honderd pond en het overige der juweelen. Is dat alles Het overige moet ik ontvan gen op verschillende plaatsen, waar ik de diamanten achter liet ter verkoop, antwoordde hij zeer wij selijk. Dan kunt ge mij die twee honderd pond geven Ja, en de overige diamanten. Die heb ik niet noodig. Dat is niet veilig om daarmee te reizen, daar heb je zeker ook wel aan gedacht, toen je dat edel moedig aanbod deed Op mijn Och, zwijg maar en luister. Goed, ik luister, zeide Lex- ton zich verbijtend op 's mans kalmte en bevelenden toon. Ik zal dit logement met het aanbreken van den dag verlaten. Hoe denkt ge dat dan te kunnen doen met die kerels, die deze plaats bewaken Doch Haring gaf op deze vraag geen antwoord. Waar is dat geld die twee honderd pond, waarvan je gespro ken hebt Hier In bankpapier Een gedeelte ja, 't overige in goud. Goed. Ik kan niet zoo goed meer zien, anders zou ik het na tellen maar ik zal je maar op je woord gelooven. Daarenboven is er genoeg om mij te onderhouden voor zoolang, als ik nog zin heb om te leven. Nu zal ik een jas van je leenen, tegen dien welken ik draag. Maar Ja, ja. Je wilt weten, hoe ik weg zal komen? Wel je zult me helpen. Gij, want gij wordt bewaakt, zult die mannen van de plaats leiden, voor er nog iemand op is en als zij goed en wel be zig zijn om uwe bewegingen te bespieden, dan ga ik voor mij zorgen. Je moet echter zorgen dat mij genoeg tijd blijft om weg te komen. Als je een sigaar ge rookt hebt, dan kan je weer te rugkomen en dat zal wel geen achterdocht wekken integendeel, zij zullen des te meer reden heb ben om u te vertrouwen, als zij teleurgesteld zijn, dat ze geen jacht hoeven te maken. Begrijpt ge En hij viel zoo kalm en zoo rustig op het bed ter neer, alsof bij niets op zijn geweten had, zoo volkomen zeker was hij, dat de vrees zijn makker klaar wakker zoude houden. Maar geen van de beide man nen sloot zijn oogen voor den slaap en het was even na vieren, toen de dag begon aan te breken, dat Philip Baring van het bed opstond en na zich haastig ge- wasschen en den anderen jas aan getrokken te hebben, klaar stond om te vertrekken. Het was dus besloten, flat Frank Lexton zeer kalm het terrein zou verkennen, want de man had blijk baar zijn wachtpost verlaten er was ten minste van uit het vens ter geen spoor meer van hem te zien. Maar zij bedrogen zich, want hij was het logement binnen gegaan door eene zijdeur met sir George en zette zijn waakzaamheid voort door een der bovenvensters, die het gezicht gaven op den eeni- gen weg, langs weikeu Frank

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1