Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. Een familiegeschiedenis. No. 625. Zaterdag 14 September 1901. 10e Jaarg. buitenland. FEUILLETON. SKE1VSCHË 01 ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika U.S2r', bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. I!it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIIXIDIA.V te Breskens. Nu de beterschap van den Pre sident Me. Kinley aanhoudt en er alle gegronde hoop op herstel is, kunnen we ook deze mislukte aan slag op het leven van een regee- rend persoon ah tot het verledene beschouwen te behooren. De Czaar van Rusland heeft op zijn doorreis naar Frankrijk te Dantzig zijn neef Wilhelm II ontmoet, met al het noodige wat daarbij behoort. Dat de oorlog in Zuid-Afrika zijn einde nadert schijnt thans minder waar te zijn dan ooit. Toen eenige dagen geleden het bericht kwam, dat Kitchener om meer cavalerie had gevraagd, moest de wedervraag wel luiden waar haalt Roberts die vandaan Maar de maarschalk heeft er iets op ge vonden. Hij stelt 5 shilling per dag disponibel voor uit Zuid-Afri- ka teruggekeerde yeomen, die we der dienst willen nemen. Als dat niet trekt, trekt niemendal, meent de Pall Mall Gazette, want er zal gelegenheid te over zijn voor «pleasant shooting" (een aange name jacht) in Zuid-Afrika. Intusschen - het staat te vree zen, dat er niet zeer veel veemen op deze lijmstok zullen aanvlie gen. Ten eerste hebbeft zij, de meeslen althans, geen bijzonder aangename herinneringen van het oorlogsveld. Maar ten tweede wordt aan het dienstnemen de voorwaarde verbonden, dat men aangeworven wordt «voor een jaar, en indien de oorlog langer mocht duren, voor den geheelen oorlog". Dat is de leelijke achterkant van de medaille. Want beze bijvoeging houdt de erkentenis in, dat men aan de doeltreffendheid van alle maatre gelen tot beëindiging van den oor log wanhoopt. Vijftien Septem ber staat voor de deur en Kit cheners proclamatie heeft het ef fect gehad vaD eer, blank vel pa pier. Na dien datum zal het eeni ge verschil zijn, dat men de Boe ren zal gaan belasten met het onderhoud van hun vrouwen en kinderen in de hoop dat de Boeren wel eens die rekening zul len verevenen en dat men de aanvoerders dreigt met verban ning zoo gauw nxen ze in han den krijgtHet is zeker, dat de Boeren het opblazen van de treinen daargelaten in den laatsten tijd minder offensief zijn opgetreden. Maar het gras be dekt weder de velden, en daarme de neemt de krachtsontwikkeling der Boereu weder toe. Kitchener zendt wel zijn waseh- lijsten vol gevangenen, (grijsaards, vrouwen en kinderen) en vol van allerlei buit. Maar de aanvoer ders der Boeren pakt hij niet. De Wet, Botha, Reitz, Burger, Steijn, zijn hem te vlug af. Onlangs werd Steijn's broeder gevat nu legde Kitchener de hand op een den President toebe- hoorende drukpers. Het eerste beteekende niet veel, het laatste niemendal. Steijn's mannen in de districten Bethlehem en Senekal zijn ver- woeder dan ooit zoo seint Reu ter. En dat zal wel waar zijn. Ten noorden en ten noordoos ten van Kitchener's hoofdkwartier, treden de Boeren nog steeds krach tig op. Central New» maakt melding van herhaald »snipen" in de vorige week door de Boeren op de trei nen van Wilge Rivier naar Brug- spruit, aan den Delagoa-spoorweg. Donderdagnacht moesten zelfs twee gepantserde treinen er aan te pas komen om bij Balmoral klompjes Boeren te verdrijven. Voortdurend zijn in die week de soldaten in de blokhuizen langs den spoorweg op hun qui-vive ge weest en bijna iederen nacht wer den zij wakker gehouden. De Engelschen zijn er niet erg gerust op, vooral nu konnnandant Pretorius zuidelijk en komman- dant Prinsloo noordelijk der lijn worden gesignaleerd. Van Prinsloo wordt gemeld, dat zijn vrouw getracht heeft hem tot overgave te overreden natuurlijk geweigerd Uit Kaapstad wordt aan de Gan- lois geseind, dat talrijke arresta ties plaats hadden te Pretoria. De politie beweert op het spoor te zijn van een uitgebreid com plot van Hollanders, waarin 200 menschen betrokken zijn. Het plan der samenzweerders was om de mijnen in handen te spelen van de zich onderworpen hebbende Boeren te Pretoria en die stad door een coup de main meester te worden. Waar heusch een einde aan schijnt te komen, is de Chineesche «opstand". Uit China nl. komen nu eens gunstige berichten. De troepen van Yoean-Sji-Kai zijn Maandag te Peking aangeko men en zullen zich met het po litietoezicht belasten. Het zijn flinke soldaten, die goed gedrild zijn. Een aantal werklieden is bezig met het in orde brengen van paleizen en straten. Van meer belang is echter nog het bericht, dat de Keizer bepaald heeft, dat de examens voor de mandarijnen zullen worden gewij zigd. Deze examens bestonden tot heden uit het leveren van geleer de verhandelingen over klassieke Chineesche onderwerpen, vooral beschouwingen over groote Chi neesche letterkundigen van eeuwen her. Dit alles had niets te maken uiet een practi-chë opleiding tot de Regeeringstaak der mandarij nen Het schijnt echter, dat de libe rale hofpartij hierin verandering heeft weten te brengen. Voor de examens zal gevraagd worden ken nis van de geschiedenis van Chi na, doch ook der Westersche lan den, verder over kunsten en we tenschappen en de industrieën der Westerlingen. Hoelang die bui van Westersche sympathie duren zal Zoolang Prins Tsjoen in Berlijn vertoeft misschien. Deze zoon van het Hemelsche Rijk houdt thans zich bezig met het aanbieden van ge- 70. Neen, als ik goed begrijp, dan hoeft zulks haar nog dier baarder voor hem gemaakt. Zij zeide zoo iets vandaag en hij be- weos het doordat hij mij neer sloeg. Hjj is een sterke kerel en hoewel ik goed worstelen kan, was hij mjj te machtig. Ja, een sterke kerel, her haalde Baring langzaam, omdat hjj haar trouw bljjft, ofschoon er schaude op haar rust. En hjj keerde naar het venster terug om nog eens naar hem te zien, maar keerde even snel terug naar het midden der kamer en legde de hand op den arm van Lexton en zeide Ik moet van hier ontsnap pen, ik uioet de overhand krijgen. Ik geloof niet, dat 't met de jon geren is als met de ouderen, en dat is niet waarschijnlijk met jeugd en hoop voor zich. Maar als het beste gedeelte van het menschelijk leven voorbij is en hij niets meer over houdt dan twijfel en smart, als zijn geest duister is en hij slechts ééne toekomst voor zich ziet, eene toekomst, onbekend en gevreesd, dan kan 't hem op het laatst niet meer schelen. Zoo ver ben ik van nacht gekomen, en als ik de straf die mij wacht niet vreesde, dan zou ik alles open baren, van af den noodlottigen stap, waartoe drank en wanhoop uijj hebben gedreven, tot aan dien vreeseljjken dag, toen ik honger leed en dien man volgde van huis tot huis, van hoeve tot hoeve, rij ker wordende bij eiken stap en ik zelfs niet bevreesd voor het on weer, hem voor mijne voeten neer schoot en beroofde van wat hij bij zich had. Als ik er nu op terug zie, dan sidder ik. Het schijnt mij zoo vreemd, dat dit een werkelijk voorval in mijn leven is. Ik tracht het van mij af te zetten als iets onmogelijks en ik geloof soms dat ik onschuldig ben, door mijne ei gene pogingen om te vergeten, dat ik wel schuldig ben. Spreek wat zachter man spreek zachter, enje doet mijn arm zeer! Maar Philip Baring ging haas tig voortalsof de andere niets gezegd had. Kunt ge mij geloo- ven, als ik je dit zeg en met mij denken, dat wjj geboren zijn om te zondigen, dat de helsche geest meer of min in elk mensch huist, maar dat zoo weinigen verzocht worden Frank Lexton zweeg en zijn makker ging voort. Toen het gerucht verspreid werd, dat ik gesneuveld was in de Krim, liet ik mijne vrienden in dien waan en trok naar Australië. Daar ontmoette ik een oud schoolmakker, die tandarts was en bij wien ik verscheidene maanden inwoonde, totdat ik een lastpost voor hem werd, omdat ik zoo weinig verdiende en hij eene vrouw en kinderen te onderhouden had. Doch hij was zeer goed voor mij en zeide mij niet, dat ik moest gaan, ik voelde dat ik hem last veroorzaakte en ging. Ik keerde onder een anderen naam naar Eu ropa terug, want ei was iets, da:) mij dreef om dichter te zijn bij mijn verloren geluk, maar ik had geen geld. Hier en daar kreeg ik nu en dan eens wat werk. Zoo gingen er jaren voorbij en elke maand zonk ik dieper en die per, totdat ik hoorde dat zij dood was. Toen begon ik te denken dat ik mijn verlies bitterder dan ooit gevoelde, want ik [redeneerde dat zij niet gestorven zou zijn, in dien zij mijne vrouw ware geweest. Toen verviel ik tot den laagsten graad der misdaad, zette het kwaad van morgen ter zijde en leefde slechts voor het heden. De beide mannen zwegen en dat stilzwijgen duurde ongeveer een uur. Zij schenen hun loe- komstigen weg te overleggen. Eindelijk vatte Baling weder het woord op. Eens woonde ik eene terecht-

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1