Buitenland. Binnenland. Gemengd. bestrijding der kosten ran de ge meenschappelijke zorgen. Dat zal in de toekomst niet verminderen. Door de invoering van de progessie in het belasting wezen overigens een zeer on billijk brokstuk der nalatenschap van het pas afgetreden ministerie zullen de hoogere aanslagen verminderen, en deze vermindering zal ten laste komen van lien, die de middenstand in onze gemeente vormen. De wetteljjke voorschriften, die door de gemeenten moeten worden opgevolgd, geven voldoende blijk te kunnen constateeren, dat vau booger at met de belangen dei- middenklasse niet altijd rekening wordt gehouden. Hebben we thans in korte trek ken de economische toestand van onze gemeente blootgelegd, we hopen er in geslaagd te zjjn, hen die bun aanslagbiljet met minder welgevallen beschouwden, te heb ben kunnen wijzen op de eerste oorzaken. Dat evenwel een sub- sidietje van ƒ625 voor de Bewaar school niet dikwijls behoeft terug te keeren om het er eens over te zijn, dat dan deze inrichting een zware lastpost voor de gemeente zou worden, zal men wel alleszins begrijpen. Zaterdagvoormiddag hebben we aan ons bureau een kort be richt aangeplakt van den moord aanslag op Mac. Kin ley, President van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De President bevond zich op de Amerikaansche tentoonstelling te Buffalo, weinige dagen geleden door hem geopend. Hij wandelde in de nabijheid van een muziek tent toen de dader op hem toe trad en hem de hand reikte. Op zichzelf behoeft dit geen verbazing te wekken. Het is een gewoonte van de Yankees om, waar zij hun Pres. ontmoeten, het zij op 't Witte Huis, hetzjj el- Hij is verloofd met Clara Baring. Met haar verloofd Ja. Hij dacht, dat haar vader de poging tot moord op zijn neef had gedaan. Ook was ik misleid door uwe gelijkenis, want toen ik tegenover Matthew Baring stond, hield ik hem voor u Hij had een gewonden arm ook en ik zag, dat uw arm gewond was, toenhij zweegmaar zjjn makker vulde den zin aan. Toen je mij naar omlaag stootte, juist zoo. Maar die sir George O'Maille heeft zeker zjjne verbintenis met Clara afgebroken, - ff haar vader I dt vervolgd.) ders, hem familiaar de hand te geven, dikwerf met een uiterst gemeenzaam «Hullo Bill (verklein woord van William) de voornaam van den President. Zoo is 't nu denkelijk te Buffalo gegaan. De moordenaar trad op den Pres. toe, reikte hem de eene hand en vuurde met de andere een wapen op hem af, dat hij in een zakdoek had onttrokken aan de speurende blikken der dedicti- ves, die Mc. Kinley vergezelden en die den gewonden President dan ook het eerst bijstonden. De omstandigheid, dat Mc. Kin ley, die in het hospitaal werd be handeld, ongeveer drie uren na den aanslag kon en mocht ver voerd worden, toont aan, dat de aanslag geene direct ernstige ge volgen had. De twee schoten, door den on verlaat gelost, vielen snel na el kander het publiek was stom van ontsteltenis men wist niet dade lijk wat er gebeurd was Mc. Kin- 'ey zelf, die nog overeind stond, scheen meer verbaasd dan ver schrikt, maar al spoedig verbleek te hij, deed een stap achterwaarts en viel in de armen van een der omstanders. Volgens een minder waarschijnlijke lezing deed de pre sident zelf nog een twintigtal schreden en bereikte met vasten tred zijn zetel, waar hij ziju hoed neerlegde en zelf vlug zijn vest losknoopte, terwijl hij zijn omge ving uitnoodigde, zich niet onge rust te maken. Zijn secretaris zou toen gezegd hebben »Maar u is gewond 1" «Ik geloof het niet", antwoordde Mc Kinley, »ik ben niet gevaarlijk gewond". Nadat de president gezeten was, werd hij steeds bleekerdoch hij uitte geen kreet. Toen zonk hij ineen, dén hand tegen het onder lijf gedrukt, met de andere hand over de borst tastende. Zijn oogen waren helder geopend en hij was volkomen bp kennis, tot zijn se cretaris zeide hp»Cortelyou Mijn vrouwWees voorzichtig tegenover haar. Vertel haar niet." Mevrouw Mc. Kinley bevond zich Vrjjdagmiddageigenlpkslechts bp toeval niet aan de zijde van haar echtgenoot. Zij had hem vergezeld op zijn reis naar Buf falo en was tegenwoordig geweest bij de recepties, wandelingen door de tentoonstelling, parades, enz. Dien middag was zij wat ver moeid en ging niet mede. Mep deelde haar niet dadelijk 't gebeurde mede, en eerst te zeven uur bracht dr. Rixey haar voor zichtig op de hoogte. Zij hield zich flink. Maar Mc. Kinley zelf moet zich buitengewoon kordaat hebben ge houden. In zijn stoel1 gezeten, viel zijn blik op 't tooneel om hem heen. Na de eerste verbazing wierpen twee detectieven en andere om- stapders, onder wie een neger, zich op den sluipmoordenaar, sloe gen hem ter aarde en ontrukten hem de revolver, waaruit hij volgens een lezing, die niet be vestigd is nog een schot op den president wilde lossen. De menigte, ontwarende wat ge schied was, wilde den booswicht te lijf. Men hoorde slechts een kreet Lynch hem Soldaten en poli- tie-agenten moesten een sterk cor don om den moordenaar vormen en herbaalde malen het publiek afslaan, eer men den man in een rijtuig kon brengen. Doch het publiek wilde zich zijn prooi niet laten ontnemen. Men wierp zich voor de hoofden der rijtuigpaar- den, hield de wielen vast. Wanhopig vechtende bereikte de politie eindelijk het hoofdbu reau, na een uur zich door de me nigte heengeworsteld te hebben. 10.000 mannen en vrouwen ver drongen zich om het politiebu reau en eensdeels omdat een lei der ontbrak, anderdeels op de ver klaring van den commissaris, dat de president niet doodelijk getrof fen was, kon voorkomen worden, dat een stormloop op het bureau door de verbitterde menigte on dernomen werd. Toen Mc. Kinley 't geworstel om zich heen zag, riep hij »Laat niemand hem slaan". Terwijl Czolgosz werd heengesleurd, ver loor de president het bewustzijn, om weer bij te komen toen bij op de brancard lag, die hem naar 't tentoonstellingshospitaal zou bren gen. Onder het gaan zei hij nog «Het spijt mij, dat ik de oor zaak ben van verwarring op de tentoonstelling. De laatste berichten over den patiënt luiden geruststellender is hoop op herstel. IIIIKSKKVv, 10 September! 1101 De heer J. van Luijk beeft ont slag genomen als directeur-kapel meester van bet muziekgezelschap «Uit het VolkVoor het Volk" alhier. Met de waarneming der leiding is door het bestuur belast de heer L. Maas. Eergisteren bracht dit gezel schap, thans onder directie van voornoemden waarnemenden ka pelmeester, een contrabezoek aar. de Zuster-vereeniging te Schoon dijke. Aan den ingang der kom van de gemeente werd het ver welkomd door het Bestuur van «Oefening Kweekt Kunst", waar na beide gezelschappen met een gecombineerde marsch in optocht naar de estrade op de markt trok ken. Het zou onbescheiden zjjn zelve te getuigen van het optreden van onze vereeniging te Schoondijke, maar het is dit niet, als we na mens de Schoondijkenaars zeggen dat de uitvoering een zeer goe den indruk beeft gemaaktde be langstelling van de zijde van het publiek was werkelijk groot. Nadat het programma was af gewerkt, en men zich tot de te rugtocht gereed "maakte, werd op hartelijke wijze van de inderdaad gulle gastvrouw afscheid genomen, onder dankzegging voor de waar dige ontvangst ons bereid en on der wederkoerige betuiging, dat de beurtenruil niet weinig heeft bij gedragen tot versterking van de kunst-vriendschapsbanden. Met een «tot weerziens", trok men met een opgewekte pas-re- doublé, en gevolgd door een mas sa volks, naar Breskens terug waar men in volmaakte orde en in goede harmonie aankwam. A. s. Zondag zal tot sluiting van het seizoen een concert op de markt gegeven worden. Groeile. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroe pen ds. J. Visser te Eguiond aan Zee, die tevens een beroep ont ving naar Culemborg. Sluis. Zondag 17 November a. s. hoopt de heer Rozemejjer, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Valburg zijn intrede in deze gemeente te doen. Bij Kon. besluit is aan den beer J. A. Neeteson, burgemeester van IJzeudijke, toestemming ver leend tot 1 Nov. a. s. te Schoon dijke te blijven wonen. Greede. Bij Kon. besluit is aan den beer J. Van de Lijke, zich noemende en schrijvende J. Van der Lijken, hoofdopzichter bij het Bouwdepartement in de kolonie Suriname, vergunning ver leend tot het aannemen vaii het ordeteeken der 3e klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem onder laatstgenoemden naam door het Hoofd der Republiek Venezue la geschonken. Te Vlissingen is een 14-ja- rige smidsjongen, B. genaamd, van een opperdek van het op de werf der Mij. «De Schelde" in aan bouw zijnd stoomschip «Goentoer" in het ruim gevallen. De jongen bekwam een ernstige hooldwond en is, na verbonden te zijn, naar het gasthuis vervoerd. Zijn toe stand is zorgwekkend. De collecte voor de scholen met den bijbel bedroeg te Schoon dijke ƒ45.675. Ds J. Ossewaarde, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Meppel, heeft bedankt voor het beroep naar Vlissingen. Tot onderwjjzer in de Ne- derlandsche taal aan de 3e en 4e klasse van de Rijksnormaallessen te Oostburg is benoemd de heer L. Flipse, hoofd der Chr. school aldaar. flroede, Door het Bestuur der Scliietvereeniging alhier is aan het Waterschap «Groede en Baanst" toestemming gevraagd eene schiet baan te mogen aanleggen in het noordelijk gedeelte van dat Wa terschap. Te Drunen beet een snoek een koe die aan 't drinken was in de onderkaak. Het verschrikte dier schudde zoo hevig, dat de snoek een eind verder in de wei werd geslingerd eu daar door den koeherder buit werd verklaard. Te Amersfoort is Zaterdag avond gevochten tusscben Hol- landsche en Duitsche kermisgas ten. Een Duitscher, zekere Hein- rich Weber, bijgenaamd Hercules, werd later door de politie op den weg doodgevonden. Wel was hij verwond, maar men meent, dut de man aan hartverlamming is over leden. Onder IJsel monde is een 51-jarige arbeider, die den weg wilde oversteken, door een snel trein gegrepen en gedood. Te Amsterdam lieten twee dames valiezen inhoudende groote geldswaarde eenige oogenblikken onbeheerd staan in de vestibule van het Centraalstation te Amster dam. Toen zij weer naar haat bagage omkeken, was alles ver dwenen. Volgens De Te!, zijn de valie zen terecht gekomen. Een reiziger had ze bij vergis sing meegenomen en toen hij het bemerkte de bagage weer terug gebracht. Aan boord van het s s «Os borne", liggende aan de Boompjes te Rotterdam, had in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een erns tig ongeval plaats. Zoowel op het dek als in het laadruim waren een aantal boot werkers werkzaam, toen een ijze ren ertsbak, die op eene bascule op het dek stond, daar afgleed en in het laadruim stortte. In zijn val wierp de ertsbak een groote brandende petroleum-lau- taarn om, die op den rand van bet laadruim stond. De brandende lantaarn kwam in het laadruim terecht op 't hoofd van den 56 jarigen bootwerker C. Sanders, en de brandende petro leum deelde zich mede aan eene hoeveelheid hooi, die tusschen de lading gietijzer lag. Daar Sanders tusscben het bran dende hooi stond, werd hij zoo wel door de brandende petroleum als door het hooi, dat met petro leum doorweekt was, ernstig over het geheele lichaam geschroeid. Andere bootwerkers doofden de vlammen.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2