b familiegeschiedenis, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 623. Zaterdag 7 September 1901. 10e Jaarg. It K K S k K S r IIK COURANT, ABONNEMENT. Per 3 maanden yu.50, franco per post door het geheele Rijk yü.55, voor België y0.625, voor Amerika y0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden-ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever 0. DIKLIDIA.V te Ifrcskeiis. Itltl sKli.YS, 0 September 11(01 De wettelijk voorgeschreven ver gadering van den gemeenteraad alhier op jl. Dinsdagnamiddag werd door slechts 4 leden bijge woond de heeren Monjé, Van Houte en De Hulster waren af wezig. Het herkozen lid, de heer Weijk- raan werd beëedigd en geïnstal leerd en door den Voorzitter met zjj ne herbenoeming gel ukge wenscht, in de hoop dat hij nog lange ia- ren in het belang der gemeente moge werkzaam zjjn. De lieer Weij kraan werd als Wethouder, en ruede zoowel als de lieer De Hulster als ambtena ren van den Burgerlijken Stand herbenoemd. De begrooting van het algem. Burgerl. armbestuur werd goedge keurd in ontvang en uitgaaf op ƒ147, waaronder begrepen een subsidie uit de gemeentekas ad ƒ40. De heer Weijkman moest hier bij de opmerking maken, dat het voor sommigen gemakkelijk schijnt te gaan, om zich als bedeelde aan te geven en niettemin een kleine verdienste voor geene noemens waardige werkzaamheden versraa den. Hij wil niet zeggen, dat het den persoon die hij op het oog had, niet toekwam, maar wil de alleen maar eens wijzen op den geest van sommige menschen, die tegenover een verdienstje onver schillig zijn en maar liever ter stond bedeelde worden. De gemeente-rekening werd in ontvang op /'11777.47 en in uit gaaf op y 11197.61, alzoo met een batig saldo van y580.4ö voorloo- pig vastgesteld. Ingekomen was de begrooting voor de Bewaarschool ter goed keuring van den Raad met eeue aanvraag om subsidie ad ./'650. Alvorens tot de onderdeelen dier begrooting overgaande, wenschte de Voorz. enkele algemeene be schouwingen te leveren. Ilij stelde op den voorgrond dat de belangstelling in de totstand koming van de tegenwoordige be waarschool, vrij algemeen was en zelfs van gemeentewege een sub sidie tot dekking van het jaar- lijksch tekort werd toegezegd. Daardoor is de bewaarschool tot stand kunnen komen, maar heeft tevens de gemeente een zoodanig recht op deze instelling verkre gen, dat ze als 't ware een onder deel van de 'gemeente, met een particulier beheer, uitmaakt. Daaruit vloeit voort, dat dit beheer zich strikt moet houden bij de uitgaven te letten op de cijfers harer begrooting, die de gemeen te vaststelt. Indien de uitgaven eventueel de cijfers der goedgekeurde begrooting overschrijden, dan moet het be stuur de goedkeuring van den Raad erlangen. De voorz. achtte het noodzake lijk nog eens duidelijk te doen uitkomen, dat de verhouding van de bewaarschool tegenover den ge meenteraad aldus is, zoolang de gemeente het tekort dekt. liet is immer zijne aanwijzing geweest oui het gebouw, naast het doel waartoe het werd opge richt, zoo productief mogelijk te maken, en alzoo de inkomsten op alle wijzen te trachten te vermeer deren. Door het gebouw in de vrije uren te verhuren aan de ver schillende vereenigingen, wordt dat nagestreefd, en doordat de be waarschool aldus bare inkomsten vermeerdert, vermindert het subsi die der gemeente. Toch achtte hij zich verplicht, ook in dezen te wijzen op eene omstandigheid, die niet geheel strookt met zijne bedoeling en grootendeels het gevolg is van be- stuursbetrekkingen, die gecombi neerd worden waargenomen. Zoo heeft men personen, die tegelijk lid van het bestuur der bewaar school zijn en tevens deel uitma ken van besturen van vereenigin gen, die de bewaarschool huren. Dat werkt terug op de inkomsten intusscben geheel ter goeder trouw van de bewaarschool. Als voorbeeld stelde de voorz. het feit, dat hij gedurende 2 avon den in de week het lokaal zal noodig hebben voor de wapenoefe ningen. Aangezien daarvoor een der avon den zal invallen, die wel niet ge bruikt wordt, maar toch aan eene muziekvereeniging is verhuurd, is onmiddellijk er op gezinspeeld de huur te verlagen. Waarom toch Het is waar, er is te weinig timmerhout om de verschillende besturen door sommigen niet ge combineerd te doen waarnemen, maar dat mag toch geen reden zijn, als lid van het eene bestuur de belangen van de andere veree- niging te bepleiten, met voorbij- ziening van de belangen van de vereenigi ig waarvoor men op dat oogenblik geroepen is. Thans tot de cijfers der begroo ting komende, vond de voorz. on der de ontvangsten een post ad ƒ320 voor schoolgeld. Op de vorige begrooting bedroeg deze post y3(30. Hij wilde aan nemen dat er omstandigheden zijn, die eene vermindering rechtvaar digen, maar een verschil van /'40 komt hem te hoog voor. Daarom wenschte hij den gulden midden weg te nemen en het schoolgeld brengen op /'340, waardoor de ontvangsten met y'20 stijgen. Op de uitgaven is geraamd voor brandstoffen y'30. Ten vorigeu jare werd hetzelfde bedrag uitge trokken en slechts /'19.46 uitge geven. Het kwam hem niet al leen onduidelijk, maar ook niet te verdedigen voor, dat thans weer zoo n hoog cijfer wordt geraamd, en was van oordeel, dat zonder eenig bezwaar deze post met fro kan verminderen. Daardoor vermindert het bedrag der subsidie met /'25 en stelde hij voor de begrooting tot de door hem besproken cijfers goed te keuren en alzoo het subsidie te bepalen op y625. De heer Du Burck kon zich met dit voorstel niet versenigen. Het schoolgeld is met y40min der geraamd, omdat tengevolge FEUILLETON. Spreek wat zachter Zij is een slimme en mooie 'rouwmaar even mooi en valsch haar moeder. Ik zal haar nooit vergeten, zeide Lexton kalm, en ik geloof, d"t ik haar nog meer bemin voor wat zij van avond heeft gedaan. Maar er valt niet aan te twijfe len, dat ik verdacht word en ik '°el me niet veilig, voordat ik den laatsten steen van den ge vonden schat kwijt ben. De beide mannen zwegen een Poos. want zjj hoorde de dochter van den waard het avondservies 111 de andere kamer wegnemen. Zij wachtten dus, totdat zij weg was gegaan en 'de deur gesloten had. Scheen die kerel op deze kamer te letten vraagde Lexton, in de richting van het venster starende. Ja, dus wij kunnen van nacht niet ontsnappen. "Jongen da's kwaad, wat jou betreft. Ik voor mij kan, na wat hier gebeurd is, zoo niet weg loopen, dat zou kwaad vermoeden wekken^ Je bent zelfzuchtig tot 't laatste toe, Frank Lexton, zeide de ander. Ik kan gaan en opge hangen worden, of verpletterd on der in de kloof liggen, al naar dat het u past, als je maar van rnjj af bent. Maar je vergist je als ge denkt, dat ik van je -heen zal gaan want dat doe ik niet. Het gevaar, dat we samen ge deeld hebben in 't verledene, zul len we samen deelen in de toe komst, je zult voor mij moeten zorgen, Frank Lexton, zoolang je leeft. En de man lachte koel en sar- catisch. Je woorden zijn dwaas en onredelijk daarenboven, en men zal u door de lieele herberg hoo- ren, als je zoo lacht. Drinkt geen whiskey meer, je vergeet waar je bent, man, en het gevaar dat ons bedreigt. Maar Fhilip Baring lette niet op die waarschuwing en vraagde overluid en met geheel veranderde stem Heb je een portret van die meid Welke meid? Van de dochter van mpn broer, zij gelijkt zoo op haar moe der, of op wat haar moeder was en in mijn gedachten is geweest al die jaren lang. Ik dacht, dat ik haar van avond zagdat was maar voor een enkel oogenblik en als je de sombre gedachten ken- det, die bij mij opkwamen, toen gij haar bedreigdet met schande en dood, dan zoudt ge voor mij gevreesd hebben. Bij mijn ziel Frank Lexton, want dat oogenblik ware bijkans uw laatste geweest. Het was alleen het bewustzijn van het gevaar voor mij zeiven, dat nip terughield want ik wist dat, als ik haar beschermd had, ik mijne vrijheid en mijn leven had verbeurd. Arm kind, haar hulpgeroep scheen mij een kreet uit het verledene. Het was mij, alsof de jaren, die tusschen toen en thans vervlogen, verdwenen waren en zij voor mij stond als vroeger, oui mijn lang doorstre den geschiedenis van angst, ver driet en miskenning te vernieu wen. Het was alles, dat er goeds in mij was en ik dank God, hoe wel ik geen schuldbekentenis afleg of om genade vraag, daarvoor ben ik te diep gezonken, maar ik dank God, dat ik haar nimmer kwaad heb gedaan. Frank Lexton keek hem ver baasd aan. Het was een zwak van zijn makker om zoo te praten, als hij gedronken hadmaar het was ook meestal de voorbode van een boosaardig besluit en hij vrees de hem in zulke oogenblikken meer dra op andere tijden. Vergeet dat nu maar, Ba ring, het verledene is dood.: Het dient tot niets om er op terug te zien. Wilt ge uaar het

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1