Binnenland. eid der Kadeinaatschappjj op voor deze bevredigende wijze zou rege len en dat de Sultan zijn leed wezen uitdrukte, dit alles den am bassadeur niet eerder persoonlijk te hebben kunnen mededeelen. Vrijdag 16 dezer, werd Con- stans des avonds te half acht ver zocht te Jildiz te willen komen, alwaar hij tot een uur in den mor gen heelt moeten handelen en din gen, om eindelijk den terugkoop door den Turkschen Slaat van de Kade. oncessie af te sluiten voor 42 millioen fr., te betalen binnen zes maanden uit een af te sluiten obligatieleening, groot 52 milli oen, gewaarborgd door de ontvang sten der exploitatie en de aange legde kaden voor Galata en voor Stamboel. Gedurende dien termijn zal al les blijven zooals het was. Algemeen wordt deze overwin ning van Constans veeleer be schouwd als een nederlaag, en als nadeelig voor de belangen van Frankrijk want de Turken zullen die 52 millioen franken uit Duitsch- land moeten halen. Het eindresultaat van Constans' hardhandig optreden en het door hem uitgelokt conflict, zal weinig anders wezen, dan dat hij die groote onderneming uit Fransche handen in die van de Duitschers heeft laten overgaan. Intusschen melden de laatste berichten, dat de Fransche regee ring, deze toestand onhoudbaar achtende, de heer Conslans bij den Sultan liet mededeelen, dat hij aanwijzing had ontvangen te vertrekken. De Sultan heeft daar op toegegeven en is een besluit gevolgd, waarbij de Kade-maat schappij geheel in haar recht her steld wordt. Het is dus inder daad een storm in een glas water geweest. Middelburg, 27 Aug. In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten is tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gekozen de heer WHo- vy, oud-lid van den Gemeenteraad moord van uw vriend De politie wist natuurlijk niets van de redding van Westerbury. Als dat zoo is, dan geloof ik wel, dat je in Ierland zult moeten komen om tegen den ge vangene te getuigen. Doch sir George, die zich over Clara boog, scheen niet de minste notitie te nemen van de aanwe zigheid van den politie-beambte, die met luider stem voortging, ter wijl hij meer en meer verstoord werd en naar zijn makker zag, die inmiddels de schrijftafel van Cl ar" k"'1 «oproken en den inho vervolgd.) van Amsterdam, lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, met 24 stemmen. Op den heer mr. W. II. de Beaufort, oud-minister van Buiten- landsche Zaken, waren 11 stem men uitgebracht. KltKSItfiVS, 37 Augustus 1901 Eergisteren maakte het muziek gezelschap «Uit het VolkVoor Hht Volk" alhier, een uitstapje naar de badplaats Hejjst. Dat velen der donateurs en hun ne vrouwen van deze goedkoopere reisgelegenheid gebruik maakten, laat zich denken. De reis bood uit den aard der zaak een aangenaam ritje aan en werd met eene opgewekte toon verlevendigd. Te Heijst gearriveerd, werd het gezelschap ontvangen door den heer Dubois, secretaris dier ge meente en van de badseizoenfesti viteiten, waarna onder een flink uitgevoerde marscli koers werd ge zet naar het «Hotel Leopold II", alwaar men zou middagmalen en intusschen de instrumenten wer den opgeborgen. Na de noodige beschikkingen te hebben gemaakt, verspreidde het gezelschap zich in verschillende groepen, door de straten en aan het ruime strand. Te 12 uur begaf de muziekver- eeniging zich en corps naar de kiosk op het terras, ter uitvoering van het door haar te geven con cert, waarbjj heel wat belangstel ling aan den dag werd gelegd en vooral het vaandel aller aandacht trok. Na de pauze, in welke de feest commissie het gezelschap onthaal de, werd door den heer Van Se- venaut, vice-president dier com missie, onder dankbetuiging voor het bezoek aan de badplaats en voor de gegeven uitvoering, die, lettende op de jeugd der vereeni- ging, goed kon genoemd worden, eene medaille ter herinnering aan het permanente festival te Heijst, aangeboden. Deze hulde werd on middellijk begroet met het spelen der Brabaufor.ne, waarvoor we- derkeerig den dank van het publiek werd ingeoogst. Ondertusschen begon langzamer hand den inwendige mensch zijn rechten te doen gelden, en zette men zich eindelijk aan tafel in meergemeld hotel, waar voor 36 couverts gedekt was. Onze per soonlijke indruk van het diner was goed, doch daar smaak zonder cri- tiek is kunnen we niet in eene beoordeeling treden over de meer of minder gunstige indruk van an dere dischgenooten. Na afloop van den maaltijd, be gaven sommigen zich naar Brug ge Zeehaven, andereu naar Blan- kenberghe, en weer anderen ble ven te Heijst zich amuseeren. Des avonds te half twaalf arri veerde het gezelschap, wel vol daan over het uitstapje, te Bres keus. Dat spoedig allen zich in Morpheus' armen wierpen, om nog eens aangenaam te droomen, laat zich denken. Door de kinderen der Chr. School te Oostburg is een bedrag van ƒ110 bijeenverzameld voorde vrouwen en kinderen in de En- gelsche kampen in Transvaal. Sluis, 22 Aug. Hedenmiddag hield de gemeenteraad eene zit ting, die door alle leden, behalve de heer K. F. Koksma, werd bij gewoond. Na voorlezing der notulen wer den deze onveranderd goedgekeurd. Een paar ingekomen missives van Ged. Stalen, houdende goed keuring van genomen raadsbeslui ten, werdeu voor informatie aan genomen. Bij de behandeling der gemeen te-rekening over 1900, vroeg de heer J. O. Stern inlichtingen om trent eene nota ten name van J. J. Bujjsse ad ƒ13 40 wegens le vering en herstel van gereedschap pen ten dienste van het uitbreken van den duiker aan het sluisje. Indien die levering heett plaats gehad voor de gemeente, blijven die gereedschappen aan haar, en zoo ja, hebben we die wel noodig De heer A. Hubregtse was van meening dat deze behoorden aan de sjouwerlui, door wie dit werk is uitgevoerd. De heer J. de Brujjne kon niet terstond eene oplossing op deze vraag geven, doch wenschte het mandaat te zien, opdat uit de specificatie wel zou kunnen blij ken wat van deze zaak is. Na voorlezing van het desbe treffend mandaat bleek, dat deze post niet was uitgegeven voor nieuw materieel, doch vóórslijpen en vermeeren van de kaphamers en verstalen van andere benoodig- de gereedschappen. De heer Stern meende dat Burg. en Weth. wel wat nauwkeurig dienden op te letten, dat men voor zulke zaken er niet te ruw inkap- te. Voor een som van ruim ƒ13 kan men heel wat laten slijpen. De heer De Bruijne gaf alsnog te kennen dat uit de nota op te maken valt, dat wel niet direct geleverd is, maar feitelijk toch ge leverd is, nl. het werk bestaande in het vernieuwen van de gereed schappen. Schijnbaar is de som hoog, maar als dergelijke werk tuigen moeten vermeerd en ver - staald worden, en dat is dikwijls moeten gebeuren, wijl de bouw zoo vast in elkander zat, dan loopt dat nog ongemerkt op. Boven dien het is door den gemeente bouwmeester voor «gezien" getee- kend, ten bljjke dat het werk aan de gereedschappen is gedaan. De heer Stern repliceerende, merkte op dat de gemeente-bouw meester er wel eens meer ruiin inkapt, zonder iets ten nadeele van diens functie te willen zeg gen. De voorzitter was het met den vorigen spreker niet geheel eens, dat de gemeente-bouwmeester er wel eens ruim inkapte. Hij ge loofde niet te veel te zeggen, dat deze ambtenaar de algemeene te vredenheid wegdraagt. De heer Stern zeide verder, dat de post voor handwerksonderwijs zijne aandacht heeft getrokken. De uitgaaf daarvoor bedraagt ƒ55, terwijl de opbrengst der vervaar digde stukken slechts ƒ8 beloopt. Hij vroeg of in dezen wel met de noodige zuinigheid gehandeld wordt. De voorzitter lichtte nader de zen post toe door mede te deelen, dat de aanschaffing geschiedt voor 3 scholen. De gemaakte voorwer pen, strekkende tot bevordering van het onderwijs hebben natuur lijk niet zulk eene groote waarde, en kunnen ook niet zooveel op brengen. De beer De Bruijne voegde daaraan toe, dat die voorwerpen niet publiek verkocht worden, doch onderhands worden terug verkocht voor een goed doel. De heer Stern zegt, dat tegenover die groote post die kleine post staat, maar het is en blijft natuurlijk maar onderwijs. De heer Stern zeide, dat het er met dat onderwijs maar treurig uitziet, als er geen nuttige werken worden gemaakt. Hij beval ook in dezen zuinigheid aan. De heer De Bruijne merkte op, het moeilijk aanneembaar te ach ten, dat een kind, hetwelk begint te leeren, zaken van waarde maakt. Daarna werd de rekening met alg. stemmen (4) voorloopig vast gesteld in ontvang op ƒ23.297.455, en in uitgaaf op ƒ22.187.19 al- zoo met een goed slot van 1.110.265. De heeren Hennequin, burge meester en De Bruijne, wethouder, stemden niet mede. De rekeningen van het Gast huis, in ontvang op ƒ3475.25 en in uitgaaf op ƒ3199.38 en van het Weeshuis in ontvang op f 1797.62 en in uitgaaf op 1550.64 werden met algemeene stemmen vastgesteld: Bij het onderzoek van en de stemming over deze reke ningen, was de heer Stern, regent dier gestichten, afwezig. Daarna stelden Burg. en Weth. voor aan den agent van politie Pirée, eene gratificatie van ƒ20 te verleenen, ter gelegenheid van zijn 25-jarige ambtsbediening. Aangenomen met 4 stemmen. Vóór de heeren Maenhout, Hu- bregtsen, De Bruijne en de Voor zitter. De heer Zonnevjjlle hield zich buiten stemming en de heer Stern stemde tegen. De voorz. deelde nog mede, dat ook het tapijt voor de raadzaal, het geschenk van den heer mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, was gearriveerd. Hjj stelde voor den heer mr. Hennequin den dank namens de vergadering over te brengen, welk voorstel met instem ming werd begroet. Namens den raad gevoelde de voorz. zich verder verplicht afscheid te nemen van den heer Hubregt- sen, voor wien deze vergadering de laatste zal zijn, die hjj als mede lid bijwoont, doch die misschien nog wel eens als toehoorder hier zal zijn, zijn dank over te bren gen, voor de goede diensten, die hjj aan de gemeente bewezen heeft, en voor de vriendschappeljjke om gang immer aan den dag gelegd; hjj hoopte dat het den heer Hu- bregtsen wèl moge gaan. De heer Hubregtsen dankte den Voorzitter voor de welwillende woorden tot hem gericht en wensch te zijn opvolger toe, dat deze het er even goed zal afbrengen. Bij de gewone omvraag, zeide de heer Maenhout dat in de vori ge vergadering op zjjn verzoek be sloten was tot het laten verven van de lantaarn te Heille. Daar dit nog niet was geschied, vroeg hjj wanneer dat zou kunnen plaats hebben. Binnen een acht dagen is het kermis te Heille en als het dan wat opgeverfd is, staat het wel zoo proper. De voorz. antwoordde, dat dit toch onmogelijk zoo spoedig zal kunnen gedaan worden. De heer Zonnevjjlle achtte het noodig nader mede te deelen waar om hjj zich buiten stemming hield, omtrent het pas gedane voorstel van Burg. en Weth. Op het op roepingsbriefje stond enkel over ƒ20 te mogen beschikken van den post «onvoorziene uitgaven", zonder de vermelding waarvoor dat dienen moet, en dat viel hem te koel jop de maag. Indien er had bjjgestaan waarvoor het was, dan kon men daarover een oor- I deel vellen, of dat van wege de I gemeente noodig was. Zjjn col- I lega Stern heeft er misschien ook I zoo over gedachtdie stemde te- I gen. Het zou hem aangenaam f zjjn dat er in het vervolg iets I meer licht werd gegeven, als B. I en W. over dien post wilden be- schikken, en het op het briefje I vermeldtn. Met alle eerbied voor Pirée, vond hjj in dezen geen vrjj- I heid, onbevoorbereid, zjjn stem I aan dit voorstel te geven. Niemand meer het woord ver- j langende, werd de zitting gesloten. I .Nclioundijke. De op Zondag jl. I gehouden collecte voor de vrouwen I en kinderen onzer Stamverwanten in Zuid-Afrika heeft in de Geref. kerk alhier opgebracht ƒ127.60. Zuidzandc. Zondagavond nam onze leeraar de heer ds. G. van I Dis afscheid van deze gemeente wegens zjjn vertrek naar Zaum- j slag. Hij sprak naar aanleiding van Hand. 20 27. Aan het eind van de godsdienst- oefening werd hem namens de ge- I meente een woord van dank toe- I brecht door den consulent, de heer ds. A. Scholte van Oostburg. Oostburg. Tengevolge van hel

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2