Gemengd. Naar mijn verinogen heb ik ge tracht de belangen van ons dier baar vaderland te behartigen, mijn wijsheid vragende van Hem, Wien te dienen ook op het gebied van den Staat de wensch was van uw afgevaardigde. De meer bijzonde re belangen uwer provincie, voor zoover deze van algemeen belang konden geacht worden te zijn, behoefden door mij niet te worden voorgestaan. Een bijeenkomst der Staten van Zeeland, om in de vacature te voorzien, zal waarschijnlijk op 27 dezer plaats hebben. Deze week hebben de na- verkiezingen voor de Tweede Ka mer plaats gehad, waardoor de nieuwe Kamer thans voltallig is. Zij zal in September bestaan uit 2G liberalen, 9 vrijzinnig-demo craten, 7 sociaal-democraten, 24 anti-revolutionairen, 6 vrij-anti- revolutionairen, 3 christelijk-his- torischeu en 25 Katholieken. (Sld.) !EltrsivK\s, g:{ Augustus 1!>01 In de Woensdagavond gehou den vergadering van de deelne mers aan de Schietvereeniging der afd. Breskens van Volksweerbaar heid is besloten deel te nemen aan de op 7, 8 en 9 September a. s. te Vlissingen te houden schiet wedstrijd. OostlMirg, 21 Aug. De heer J. F. van de Plassche, onderwijzer te Rotterdam geboren alhier, slaag de heden voor de akte Fransch. (lostliiirg. Twee dames kwa men heden per rijwiel van Zuid- zar.de naar deze gemeente. Een uit zijne annen. Deze uioest hun laatste omhelzing zijn geweest. Zij vertrouwde op zich zelve en zij wilde geen ander levensdoel hebben dan om de onschuld van haar vader aan den dag te bren gen of, zoo zij daarin niet slaag de, van hier te gaan, zoodat Geor ge haar niet meer kon naderen, weg van die plaatsen, geheiligd door de liefde van dien vader, ver van bet vreedzaam tehuis, dat eens het hare was. Zij wilde zich gereed maken om dadelijk naar Ierland te gaan, en als men haar niet bij haar vader wilde toelaten, dan wilde zij ka mers huren diiiir, waar zij hem ten minste op de wandelplaats der gevangenis kon zien. Zij kon niet in Engeland blijven, terwjjl hij zoo ver weg was. Het was haar plicht om hem te vertrouwen en al waren de bewijzen nog zoozeer tegen hem, dan zou hij ze toch vernietigen en alles kunnen ver klaren. Het was wreed van Geor ge om in hem te twijfelen, zoodat hij er kalm bij was blijven staan, terwijl men haar vader op zoo 011H ihandelde. t vervolgd.) der dames kwam bij de markt in onaangename aanraking met een paard van een voerman, dia al daar met zijn wagen stond. Het rijwiel kwam tusschen de acbterpoo- ten van het paard en de dame Gelukkig dat het paard oud en stram was anders had de dame er minder aangename gevolgen van kunnen hebben. Te Kampen is Maandagmid dag een kinderwagen, waarin twee kleine kinderen zaten, terwijl de moeder op een gen afstand stond te praten, achteruitgeloopen en in het water geraakt. Zoodra de moeder het ongeval zag, sprong zij de kindereu na doch zou stel lig met hen verdronken zijn, in dien niet de brievenbesteller Feit en de schoenmaker Dekker zich ook te water hadden begeven. Niet dan met veel moeite slaag den zij er in de moeder en de kinderen behouden op het droge te krijgen. In de Nieuwehaven te Rot terdam is een tjarige jongen van een schip gevallen en verdronken. Te Hei en Boeicop is op een veld met aardappelen een kin derlijkje gevonden. De ongehuw de J. de W. heeft bekend het kindje waarvan zij bevallen was, daar te hebben nedergelegd. Het lijkje van het knaapje, dat sedert Zaterdagmorgen te De venter vermist werd, is Woensdag uit den IJsel opgehaald. Sedert Woensdagmiddag half vijf werd te Breda een meisje ver mist van twee en een half jaar. Het kleintje was met de moe der en eenige grootere kinderen bij den bosch wachter van 't Mast- bosch geweest. Onder het spelen was het kind op eens verdwenen, wat des te raadselachtiger was, daar in die buurt geen water is en 't kind dus niet verdronken kon zijn. Den geheelen avond en nacht werd door de politie en verschei dene mensehen gezocht, maar ner gens kon men iets van 't kind ontdekken. Eerst gisterenmorgen om elf uur werd 't door een marechaussee ter ruggevonden achter 't schietter- rein, ongeveer een uur van de plaats van vermissing. Een Duitscbe dierentemmer die op de Itott. kermis werkzaam was in een kooi met leeuwen viel en een der beesten sprong op hem en scheurde hem de vechter dij open. Gelukkig was hulp bij de hand. De leeuw is tijdelijk in de Dier gaarde aldaar gestald. Bij Hasselt zijn Woensdag avond vier boerenwoningen geheel door brand vernield. Bij een hevige aardschok is Zondag te Tusa, nabij Messina, 't historisch kasteel van Alesa, door de Saraeenen gebouwd, geheel in gestort. De puinhoopen werden wel 150 M. verstrooid. In Hongarije hebben twee zestienjarige schooljongens, die zich verbeeldden hetzelfde meisje lief te hebben volgens alle «re gelen" geduelleerd op de revol ver. Een der verliefde kwajon gens kreeg een schot in de maag en verkeert in levensgevaar. Te Mansfeld (Thuringen) ver maakten zich twee jongens van twaalf jaren met brandende luci fers te houden tegen een electri- sclie geleiding. Zij werden door den stroom getroffen, vielen bui ten kennis neer en stierven wel dra aan de gevolgen. Dinsdag vierde men te Am sterdam Hartjesdag. Het ging er in den avond vrij woest toe. Zoo meldt De Tel. het volgende In de Wagenaarstraat bij de Pontanusstraat werden voortdurend stapels hout gestolen, op verschil lende karweien aangevoerd en met petroleum begoten en aangestoken. Oud en jong danste er om heen. In den vooravond reeds werd de brandweer, die op het zien van den rossen gloed uitreed, uitge jouwd, toen ze het brandje blusch- te. Omstreeksch elf uur werd de toestand ernstiger. Weer waren op dezelfde plaats massa's hout neergelegd, weer met petroleum overgoten en weer klonk het al arm voor de brandweer. Een aantal spuiten onder bevel van den officier Boele rukte uit. Op het terrein gekomen, onder vond de brandweer ernstig verzet van de zijde van liet publiek. Er werd met steenen gegooid, ja zelfs werden eenige brandwachts door messen, gelukkig niet ernstig, verwond. Het verzet was van dien aard dat de heer Boele zijn manschap pen moest gelasten «trek je bij len Eerst toen kwam de me nigte tot bezinning en trok zich terug. Als kwajongens bleef men op een afstand staan schelden. Een sterk detachement politie en de bereden brigade, waren noo- dig om de menigte te verspreiden. Ongelukken hadden natuurlijk, als naar gewoonte op Hartjesdag hier en daar plaats. In de Anjelierstraat werd een vrouw door een hosser.den troep onder den voet geloopen. Zij werd ernstig verwond en naar het Bin nengasthuis vervoerd. Verder had den nog enkele kleine ongeluk ken plaats, die geen menschenle- vens te betreuren hadden. Het stoffelijk overschot van Mevr. Kruger werd den 21 Juli plechtig, doch zeer eenvoudig ter aarde besteld. De lijkdienst werd gehouden in de Dopperkeric en geleid door ds. Bosman van Pretoria, predikant der Nederduitsch Geref. kerk. Om 3 uur in den namiddag nam de lijkdienst een aanvang, doch een uur voor dien tijd waren er reeds duizenden belangstellenden in en om de kerk. Het kerkgebouw was meer dan vol, en onder de treu rige, doch indrukwekkende tonen van het orgelspel betrad ds. Bos man den kansel. Z.Eerw. opende den lijkdienst door te laten zin gen het 8ste vers van Psalm 103, daarna las hij Openbaring 7 van vers 9 tot het einde en vervolgeus Richteren 5 7 deze woorden «Een moeder in Israël". Spreker schetste de overledene overeenkomstig deze woorden als een moeder in Israël in den vol- sten zin van het woord. Zij had zich als zoodanig in baar leven geopenbaard en wel op tweeërlei manier, op natuurlijk en geestelijk gebied. Op natuurlijk of liever op maatschappelijk gebied, als een die medeleefde met haar volk, waarvoor ze leefde, voelde en bad. Zij was een met ons volk, zij was het eigendom van ons volk. En wie, ja wie, zoo vroeg spre ker, zou haar plaats innemen De toekomst zal het leeren. Doch ook geestelijk was zij een moeder in Israël, een voorgangster, een voorbeeld voor haar volk. Dit was zij niet alleen voor de ge- loofsgenooteu van haar eigen kerk, neen ook voor haar medechriste nen buiten haar kerkgenootschap. Spreker wus meer dan eens, na een gesprek met haar over het- innerlyke, over het zieleleven, ge heel verkwikt en opgeruimd ver trokken. Het deed hem goed weer eens met haar te hebben gespro ken, met haar zoo zacht van aard, zoo goed van hart en ruim van geest. Zij kan ons allen als voor beeld dienen. Daarna sprak Z.Ew een kort woord tot de nagelaten familiebetrekkingen die hun moe der in huis nu zouden missen. In het gebed verwijlde spreker bij den President. Hij zeide al len zouden zeker denken aan, voe len voor en bidden met den Pre sident in dezen weg van zware beproeving. In het laatst van zjjn gebed smeekte hij den Allerhoog ste, dat Hjj in genade op ons land en volk neder wilde zien, opdat er spoedig een einde mocht komen aui. dezen treurigen oorlog. Ten slotte werd nog gezongen Ps. 25 7 en 8, met eene kleine verandering in het achtste vers als toepassing op den President. «Zie op hem in gunst van boven", enz, Na het uitspreken van den ze gen verliet de menigte het kerk gebouw. Men kon het aan de menschen zien, dat een ieder on der den indruk van het oogenblik verkeerde. Na afloop van deze plechtigheid werd het stoffelijk overschot der overledene grafwaarts gebracht, om daar in een eenvoudige groeve nedergelaten te worden. Achter den lijkwagen volgden de familie leden, een groot aantal vrienden en bekenden en een ontelbare me nigte belangstellenden. De lijk kist werd gedragen door de ouder lingen en diakenen der kerk. Aan de groeve werd door een der ouderlingen gelezen Ps. 103 en naar aanleiding van dezen psalm een kort woord gesproker., waarna ds. Bosman met dankgebed deze plechtigheid sloot. De Echo doet een verhaal van een soort brutale dreiging. Mejuffrouw S., in de Gouds bloemstraat te Amsterdam had aan den zaakwaarnemer K., op de E- gelantiersgracht twee vorderingen ter incasseering gegeven tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer veertien gulden, onder voorwaar de dat de zaakwaarnemer twintig procent der te ontvangen gelden zou genieten voor zijn bemoeiin gen. Toen juffrouw S. na eenigen tijd den zaakwaarnemer om afre kening vroeg, ontving zjj een re kening van hem, waarop, behalve het bedrag der afgesproken pro visie een post van ƒ4 voorkwam' voor het schrijven van brieven en van ƒ25 voor 'n reis naar Haar lem, zoodat de juffrouw in plaats van geld te ontvangen, nog een bedrag van ƒ18,70 betalen moest aan den zaakwaarnemer. Zij diende bij de politie tegen den man een aanklacht in, maar daaraan werd geen gevolg gege ven. Eenige dagen later Vrijdag jl. vervoegden zich daarop 's avonds laat per rjjtuig bij juffrouw S. twee personen, die voorgaven rechercheurs van politie te zijn en die haar bang maakten met ver halen, dat zij zeer onaangename gevolgen zou ondervinden van dt «valsche aanklacht" die zij bij de politie had ingediend en die reeds door middel van het politierapport ann a'le bladen was medegedeeld, Het eenige wat er op zat was, dat de juffrouw nog maar gauw de kwitantie van den zaakwaarne mer betaalde, en hun zeven gulden gaf voor de kosten van hun rjj tuig, dan zou het misschien nog wel losloopen. De juffrouw echter betaalde niets. Zaterdagmiddag reed daarop weer een rijtuig bjj de juffrouw voor. Er stapte een «heer" uit, die zich bekend maakte als redacteur van De Echo. Hij vertelde haar, dat hem, als medewerker van het «politierap port voor voornoemd blad, de ge- heele zaak van de «valsche aan klacht bekend was, en kwam nn eens vragen of de juffrouw van zins was de kwitantie van den zaakwaarnemer alsnog te betalen-

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2