[en familiegeschiedenis, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde Distriet. No. 616. Woensdag 14 Augustus 1901. 10e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. It H S K i\ ABONNEMENT. Per 3 maanden /IhóO, franco per post door liet geheele Rijk y'0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika y'U.S25, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. C 0 U B A ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond hij den uitgever C. Dll l.l 'IVN te lireskens. In de laatste weken hebben in Natal een 10d0-tal pachters van Hollandsehen oorsprong zich aan gesloten bij de Boeren. Van een anderen kant neemt de uitbreiding van den opstand der Afrikaanders in de Kaapkolonie zulke verhouding aan, dat Kitche ner de troepen in Transvaal heeft moeten verzwakken, om die in de Kaapkolonie te versterken. Dit legt de overwinningen uit der Boeren te Rietvlei en aan de Sabirivier. Zij hebben sedert eeni- gen tijd de geheele Lydenburg- streek en een groot deel van den spoorweg naar Komatipoort terug bezet. Het aantal Engelsclie de serteurs, die naar de Boereu over- loopen, wordt grooter met den dag. Dit bericht sluit aan bij de tij ding, welke de Parijsche Temps ontving van haar correspondent in Transvaal, waarin gezegd wordt, dat verschillende Engelsche vrij willigerskorpsen in de laatste tij den vlakaf geweigerd hebben te marcheeren, zelfs tegen dubbele soldij. Een zeker aantal mannen van Brabauls Horse zijn met wa pens en al naar de Boeren over- geloopen, de kudden schapen in leverend, die zij moesten bewa ken. Misschien zijn deze berichten iets overdreven, geheel onwaar schijnlijk klinken zij nieter is reeds meer sprake geweest van de ontevredenheid van alle Britsche soldaten, uiaar men begrijpt, dat zulke berichten door den censor eenvoudig niet worden doorgelaten j woidt zoo iets vermeld in officieele telegrammen, dan zal het departe ment van Oorlog te Londen er wel voor zorgen, dat zoo iets nooit publiek wordt. Slechts een paar maal herinneren wij ons in de of- ficieele verlieslyst vermeld te heb ben gezien deserteurs, maar slechts ten getale van drie. Onhoudbaar moet de toestand in Zuid-Afrika wel geworden zijn. Dat begrijpt men zelf, wanneer men slechts even er over nadenkt. De oorlog duurt nu bijna twee jaar. De totale verwoesting van Vrijstaat en Transvaal kent men, maar ook ir. de Kaapkolonie en in Natal gaat niets meer om, de handel staat stil; nu komt de zo mer en raakt de oorlog niet aan een eind, dan wordt heel Zuid- Afrika geruïneerd. De Engelschen moeten behalve hun leger ook de duizenden krijgsgevangenen onder houden en de vrouwen in de kam pen. Dit laatste geschiedt wel heel gebrekkig, maar ook de waar vail minder qualiteit moet worden aangevoeld. Kan Engeland den opstand niet bedwingen, dan ligt het ij den aard der zaak, dut de bevolking ook in de Kaapkolonie en in Na- tal ontevreden wordt en naar een oplossing zoekt, welke ook, die een eind maakt aan dezen onduld- baren toestand. Een zeer bekende figuur in het koninkrijk Italië de oud-nii- nister Crispi is Zaterdag op 82- jarigen leeftijd overleden. Francesco Crispi werd 4 Oct. 1819 te Ribera, op Sicilië, gebo ren. Hi) studeerde en promoveer de te Palermo in de rechten. Toen hij advocaat werd, was hij reeds gehuwd, tegen den zin zij ner familie. Dit huwelijk duurde slechts kort. In 1848 nam hij deel aan den opstand in Palermo; tot de onderdrukking daarvan was hij Minister van Oorlog. Hij vluchtte naar Frankrijk. In 1860 trok hij met Garibaldi naar Sicilië en een jaar later was hij in het Parlement aanvoerder der constituoneele linkerzijde. In 1876 president der Kamer, werd Crispi het volgend jaar Minister van Binnenlandsche Zaken. Van 1 Juli '87 tot Febr. 1891 en van 1893'96 was liij Minis ter-president. Het lijk zal denkelijk naar Pa lermo worden gevoerd en daar op stadskosten bijgezet. De vorige week hebben frankeerzegels met het poststem pel 's Gravenhage dienst gedaan die door middel van een nieuw procédé vernietigd waren. Het was aan de postadministraties van verschillende landen bekend dat handige bedriegers er zich sedert jaren op toelegden om den stem pelinkt uit gebruikte postzegels, bij voorkeur uit die met hooge waarde, weg te wasschen en de zegels daarna opnieuw als onge bruikte in omloop te brengen. Vergeefs heeft men deze be- driegelijke praktijken trachten te verhinderen door de aanwending van bijzondere soorten van stem pelinkt. De ingenieur Van der Valk heeft er echter een afdoend middel tegen bedachtmet een door hem uitgedacht stempel dat roodgloeiend met den postzegel in aaurakiug komt, wordt het ver- nietigingsmerk er op geschroeid. Zulk een ingeschroeid stempel is natuurlijk onuitwischbaar, daar overal waar het stempel het pa pier heeft geraakt een uiterst dun laagje van het papier en vau de kleurstof van den postzegel ver koolt of in den vorm van gas ontwijkt en dus een deficit ont staat dat de handigste bedrieger niet meer kan aanvullen. Die inwendige verwarming van het stempel geschiedt door middel van petroleum die door een bi- zondere constructie van den bran der omgezet woidt in moerasgas, dat brandt met een vlam waarin koperdraad als was smelt. Zelfs bij 240 stempelingen in de minuut geeft het brandstein- pel, volgens den uitvinder, nog een goed leesbaren afdiuk. De stcmpehuachine wordt met de voet in beweging gehouden. Er bestonden in ons land over 1900 651 scholen met den bijbel, die enkel uit particuliere bydrageu gebouwd zijn en een waarde vertegenwoordigen van on geveer y'6.000.000. 01. Frank Leiton zag haar gespan nen aan zij beefde zichtbaar en toen verraadde hare stem geen in- wendigen strijd. Hoe kwam u in het bezit van dien groolen rijkdom? Hij was voorbereid op zijn ant woord, want toen die vraag ge daan werd, verraadde geen spier op zijn gelaat eenige verrassing. Mijn broeder is gaan lijden aan gemoedsbezwaren. Ik was een jonger zoon, zooals li weet, en toen hij hoorde van mijn ar- moedigen toestand, heeft hij de nalatenschap van onzen vader met mij gedeeld, hij heeft mij de hal ve waarde van de bezittingen in land uitgekeerd, de helft van de uitgezette kapitalen, en een gelijk deel van de erfstukken onzer fa milie. Het halssnoer dat ik u toonde, is daar een stuk van. En zeg mij bij uwe ziel en zaligheid, is dit de waarheid Ja. En nu, zei de hij, is uw eerste vraag beantwoord, welke is de tweede Deze hoe waart ge getui ge van de misdaad, van welke gij mijn vader beschuldigt? Waar waart ge, toen de moord gedaan werd Frank Lexton lachte gedwon gen. Dat zijn twee vragen in eens, maar dat is minder. Ik zal ze u beantwoorden. Denk er aan, bij uwe ziel en zaligheid. Bij mijne ziel en zaligheid, ja. Hij zweeg een oogenblik en zijn blik dwaaMe naar het gor dijn. Ik onderzocht de wegen langs de kust en was in slaap ge vallen aan den rand der kloof, maar aan den overkant van waar de misdaad werd bedreven. Ik ontwaakte door het geluid van stemmen en zag al, wat er gebeurde. Ik wist niet dat de moordenaar uw vader was, totdat ik hem op Olmenhof zag en zijn gelaat herkennende, benevens de wond, die hij van den lakei van O'Maille in zijn arm gekregen had. Nu, voegde hij er met de triumfeerende uitdrukking van een veroveraar bij, mijne belofte heb ik nagekomen en Een oogenblik. Gij hebt geantwoord maar niet leugens! Hoe zoo De rijkdom, die, zooals ge gezegd hebt, van uw broeder af komstig was, kwam uit den in houd van een tasch metjuweeleu, die gestolen werd uit de handen van den vermoorde eu het eigen dom is van Sir George O'Maille. Bp Gij liegt Neen, dat halssnoer draagt het wapen der O'Maille's. Ik her kende het. Brandmerk nu myn vader als een moordenaar, dan zal ik bewijzen, dat gij zyn mede plichtige zyt en helper aan de misdaad. Lexton zag haar aan met een wilden lach. Je bent heel mooi ma bel le, je hebt een mooie partij ge speeld om mij uit te brengen. Hoe jammer dat zij niet op fei ten, maar alleen op veronderstel lingen berust. Maar geloof je, dat zulke heldendaden u zullen redden By myn ziel, ik heb er u des te liever om en ben des te vaster in myn besluit om u te bezitten. Dat zult ge nimmer, ant woordde zij, en ge zult dbze plaats ook niet verlaten, voordat ge op voldoende wyze rekenschap hebt afgelegd aan Sir George omtrent dat halssnoer. Dat was een stoute verklaring. Lexton meende dat ook en ant woordde op woestcn toon Pas op, of je zult maken, dat ik gevaarlyk word. Ik be- gryp, dat dit een complot is van u of van hem om mij bang te maken, maar je vader blyft daar om toch moordenaar en als zoo danig zal ik hem aangeven, want je hebt mij voor den gek gehou den.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1