[en familiegeschiedenis, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 615. Zaterdag 10 Augustus 1901. 10" Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. eo. ABONNEMEN T. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.028, voor Amerika ƒ0.32®, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders «orden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIË N. Van 1 tot en niet 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. liit bind vcrscbijut eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IIIKLKJI.IX te llreskens. In de Woensdag gehouden zit ting van de Synode der Ned. Herv. Kerk is met 12 tegen 0 stemmen, wegens het voorloopig aangeno men door de class, besturen ver worpen Reglement op liet beheer der keikelijke goederen en fond sen, besloten, nogmaals ee'ne com missie te benoemen tot het ont werpen van een nieuw reglement op de navolgende grondslage n. lo. rekenplichtigheid van be heerders aan kerkelijke besturen 2o. toezicht van kerkelijke be sturen, dat de kerkelijke goederen en fondsen voor geen ander doel gebezigd worden dan waarvoor zij bestemd zijn 3o. kerkelijke beheerders staan onder de tucht van keikelijke be sturen 4o. aansluiting, zooveel moge lijk, aan den bestaauden toestand 5o. tegemoetkoming aan be zwaren tegen het reglement dat nu is verworpen. Ten opziehte van de nieuwe wetsvooistellen over de .Generale Kas" werd gerapporteerd De verzoekschriften strekten tot intrekking van de regl. op de ge nerale kas, met of zonder opgave van redenen, een ook met aanbie ding van een concept-reglement op de generale kas. Sommigen wenschteu hel verplichte in de betaling van de bijdragen op geheven te zien. Andeieu wilden den quaestoren een vergoeding voor hun meerdere werkzaamheid zien toegekend Opgemerkt werd, dat men, zoo nieu het verplichte van de bijdra gen wil handhaven, het regl. voor opzicht en tucht moet toepassen. De commissie, namens wie over deze zaak rapport werd uitge bracht, wilde het verplichte van de bijdragen doen vervallen en ook den naam .generale kas" ver vangen door dezen .Ivas van vrijwillige bijdragen ten behoeve van de Ned. Herv. kerk" of wel ken anderen naam de wisheid der Synode zou weten uit te vinden. Opgemerkt werd, dat drie be ginselen werden genoemd lo. het verplichte of vrijwil lige der bijdragen voor de gene rale kas 2o. het vervallen van andere collected 3o. het al dan niet strafbaar stellen van kerkeraden, die de be palingen van het regl. op de ge nerale kas niet ten uitvoer bren- gen. Er gaan steramen op, die zich sterk verklaren voor het vrijwilli ge der bijdragen. De voorstan ders hiervan meenden dat het be ginsel van vrijwillige bijdragende generale kas ten goede zal ko men. Er doen zieh echter ook stem men hooren voor het verplichten der bijdragen. De ervaring opge daan met de verschillende fondsen, o. a. niet dat voor de geestelijke behoeften, wijst er op wat er wordt van een kas of fonds wanneer de bijdragen vrijwillig zijn, bijv. in den vorm van een collecte. Daar om moet het beginsel van ver plichte bijdragen gehandhaafd worden. In het licht wordt gesteld w ij hebben een wettig tot stand ge komen reglement op de generale kas. Wordt er dus gesproken over een nieuw reglement, heslist wor de allereerst of het bestaande regl. zal worden afgeschaft al dan niet. De heer dr. Bronsveld doet het volgend voorstel »De Synode verzoeke de com missie haar denkbeelden in den vorm van een reglement te beli chamen". Gelukkigriep hij uit en uil dat woord sprak al zijD harts tocht. Gelukkig met u Zeker, ging hij voort, op haar loetredend; doch er was iets in haar koud en kalm uiterlijk, dat hem terugstiet, hij zweeg dus even en zeide toen Gij haat mij, dat is duide lijk. Zeer goed, misschien is 't Wel beter ook. Want als ik zweeg, zooals ge verlangt, dan zou uw beminde spreken. Hij stond vlak bij haar, worste lend met zijn eigen grooten harts tocht en het groote voordeel, dal hij meende op haar le hebben. Zij zou nooit gelukkig met hem zijn, had zij gezegd. Misschien nietmaar de vreugd van het be zit zoude dat vergoeden en hare liefde zoude wellicht later volgen. Zij had gesproken, alsof zij ge komen was met een besluit om haar toekomstig geluk op te of feren, om het leven van haar va der te redden en die gedachte gaf hem vreugdehij beminde haar met al den hartstocht zijner klein geestige ziel en deze vrouw, die zijn leven had gebracht tot mis daad en zonde, zou dat alles nog kunnen goedmaken. Waarom zou hij dan aarzelen Miss Baring Clara Ochzeide hij afgebroken, want hij zette haar mond tot spreken. Sedert ik het ongeluk had u jaren geleden te ontmoeten, is mijn leven laugzameihand veran derd, slechter geworden en alles dat goed in uiij was, is langzaam gestorven in die jaren, dat wij gescheiden waren. Maar er is iets, dat mij redden zal,uwe liefde. Zonder die liefde wil ik geen uur langer de toekomst te geinoet zien want er is voor mij geen plaats meer. Veracht mij, haat mij, als ge wilt, ik zal alles van u dulden, als ge slechts de mijne wilt zijn. Ik hen rijk, zeer rijkgij zult geen oogenblik van behoefte of gebrek te vreezen hebben. Ik zal u van hier voeren want uw naam zal weldra geschandvlekt zijn door de misdaad van uw vader, uwe tegenwoordige vrienden zullen met medelijden de dochter van een moordenaar nawijzen. Denkt ge dat O'Maille zich nog om u be kommeren zal of u lief zal heb ben, zooals hij deed, of u zijn In stemming gebracht blijkt het aangenomen te zijn met 12 tegen 6 stemmen. illlfSItLVN, Augustus IttOl Reeds sedert eenigen tijd wor den op verschillende plaatsen in onze gemeente tal van kuikens vermist, die op eenigszins geheim zinnige wijze verdwijnen. Aanvankelijk werd gedacht aan diefstal, doch aangezien niets te bespeuren was, dat op verkrach ting van de afsluiting der hokken geleek, is men tot de conclusie gekomen, dat de roof door onge dierte moet gepleegd worden. Waar we daarentegen hoorden, dat hij sommigen 13 en meer, ja zelfs tot 23 kuikens op één nacht vermist werden, was de aanvan kelijke veronderstelling niet ge waagd, dat de diefstal gepleegd werd door tweebeenig ongedierte. Door de Arr.-Rechtbauk te Heerenveen is o. m. op de voor dracht geplaatst ter benoeming van een rechter in die rechtbank aldaar, de lieer mr. H. E. van IJsendijk, subst.-griffier bij die rechtbank, vroeger griffier hij het kantongerecht te Oostburg. Jien nieuw snort sport Te Veere zal op a. s. Zaterdag bij gelegenheid van een Volksfeest eene zonderlinge tentoonstelling worden gehouden nl. van kinde ren van 1014 maanden en [van hondenkarren met 1, 2 of meer honden hespannen. Zou Veere dan zoo uitmunten in specialiteiten van kinderen en hondenkarreu, of organiseerde men deze tentoonstelling uit gebrek aan iets beters Vervolg en slot van den IJzendijksehen Gemeenteraad. Op eene desbetrelfende vraag werd geantwoord, dat onder de 100 voor bureaukosten de steen kolen, ter verwarming van de secre tarie, als ten algemeenen dienste, niet behooren. Wegens verschotten voor het laten verven enz. van gordijnen a ƒ15.08 door Gebr. Paelte te Almelo, is dit iets meer in den regel, maar voor uaailoon en op hangen is ƒ1.50 betaald. Aan wie is dat uitbetaald. De secreta ris weet' het niet. Dhr. Hendrik- se constateerde, dat de niet-oplos- sing toch wel pleit voor zijn ge zegde, dat overal kwitantiën bij- behooren te zijn. We moeten op de kleintjes passen, want vele kleintjes makeu een groote. Twee posten ad ƒ38.40 en vrouw maken, ten aanzien van datgene, wat uw onschuldig leveu bedreigt Denkt ge O, Zwijg! Vreeselijkriep Clara. Zwijg Spaar mij Nood zaak mij niet uwe vrouw te wor den. Nu smeek ik aan uwe ge voelens als man, aan uwe ziel als edelman, am uw hart, dat spreekt voor liefde voor mij, heb medelij den, spaar mij Zij boog het hoofd om de uitdrukking van wal ging te verbergen, die, zij gevoel de het, op haar gelaat te lezen moest zijn want het was haar niet mogelijk die te onderdrukken tegenover den man, in wiens hart, dat wist zij, de hoedanigheden, die zij aanriep, niet zetelden. U kwam hier, om mij uw antwoord te geven, zeide Frank Lexton, eenigszins ruw, denkend aan de getuige van zijn gesprek, en ja of neen, is spoedig gezegd. Zeg mij, voor ik u antwoord, welk bewijs ik heb, dat gij rijk zijt en dat, als ik eens hier ben, gij mij niet in de armoede zult sleuren en met schande van u stooteu Het bewijs van dat alles be zit ikhet bewijs mijner sterke liefde. Ik geloof niet, dat ge iets bezit. Het kan alles wel een ver zinsel zijn en wel een overlegd plan tot iets, dat ik niet ken. Zal een enkel bewijs van mijn rgkdom u voldoende zijn? vraagde hij, zoo ja, hier heb ik verscheidene duizenden aan bank papier, ziet ge en hier is het halssieraad mijner moeder, dat al leen vijfduizend pond waard is. Laat mij dat halssieraad eens- zien

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1