Binnenland. Had gezonden is, le omdat de raad pas eenige verhoogingen had gegeven en 2e omdat ev eene na dere regeling in het vooruitzicht gesteld werd.' Hij zegt tevens, dat ik geschre ven heb in het verslag als 2e re den, >omdat er reeds eene rege- lingjjbestaat." Ik behoef niet nader aan te toonen, dat er een groot verschil bestaat tusschen de woorden, die ik als reden van niet-toezending van het adres vermeldde, en die, welke my worden toegedicht ver meld te hebbenvooral springt dat verschil in het oog, als men weet, en dit heeft kunnen lezen, welke positieve houding de raad ingenomen heeft tegenover die sa laris-beweging. De wijze waarop »Aequitas" de heeren Beun en De Bruyne be schermt, door als 3de vergoelij kende reden van de niet-toezen ding van het adres aan te merken, de aan den raad vau Aardenburg ondergeschikte functie van boven genoemde onderwijzers ondanks hunne kwaliteit van leden der uit voerende macht dier vereeniging, kan toch bezwaarlijk steekhoudend zijn, want aangenomen, dat deze reden eenig gewicht in de schaal kon leggen, hoe zou «Aequitas" het dan verklaren, als aan andere gemeentebesturen om redenen van dezelfden aard, nl. de ondergeschikt heid van andere leden van het Bestuur, dat adres evenmin was gezonden. Zonder bovendien iemand in de zen te willen verdedigen, die zulks van mij niet noodig heeft, komt het mij toch gewensclit voor tot recht verstand der zaak nader te wyzen op het onhoudbare van de derde vergelijkende reden, die «Aequitas" aanvoert. Hij maakt den Schoolopziener er een verwyt van, dat deze het jaarwedden-adres van de Onderw.- Vereeniging, dat enkele jaren ge leden bjj de gemeentebesturen cir culeerde en welk adres door de zen als voorzitter geteekend was, woorden, die haar toeklonken als spotternij en beter niet gezegd waren geworden, ging zij kalmp jes voort Men zeide mij, toen ik hier kwam, dat vader een poosje gele den bij u was Zoo ia het, wij moeten som mige zaken behandelen, hij heeft het logement nog niet verlaten, geloof ik. Kapitein Frank Lexton. U heeft eene vreeselyke beschuldi ging tegen hem ingebracht en hebt mg de macht toegekend, om uwe stilzwijgendheid te koopen. Ver onderstel nu, dat ik op uwe voor waarden inging, zoudt ge dan den ken, dat wij ooit gelukkig zouden kunnen zjjn volgd.) hoegenaamd niet verdedigd heeft in die gemeenteraden, waarvan de Schoolopziener tevens burgemees ter-voorzitter is, en voegt daaraan de verklaring toe, dat deze, afge zien van welke kwaliteit ook, eene zaak van welks goede doel men overtuigd is, had moeten beplei ten in welke vergadering of bij eenkomst ook die hij bijwoonde. Men voelt onmiddellijk dat »Aequitas" met twee maten meet immers als de kwaliteit buiten spel moet bljjven bjj den een, dan moet ze dat, consequent doorge voerd, ook bij den ander. De derde reden die «Aequitas" er zelf bij gehaald heeft moet dus noodwendig vervallen, wil zijne stelling niet aan tweeslachtigheid mank gaan. De vermeende foutiviteit van het courantenbericht bestaat ech ter slechts in de verbeelding van »Aequitas", wijl het zwaartepunt uitsluitend gelegen is in de niet- bekendheid van de onder cijfers gebrachte in uitzicht gestelde sa laris-regeling tegen een uiet-on- bepaalde tjjd. De mededeeling van den voor zitter van den raad van Aarden burg, nadat dit college in comité- generaal het verzoek van het onderw. personeel had besproken, was, zooals boven blijkt, zoo po sitief m igelijk. Ik acht het over bodig er nader op te wijzen, dat daaruit absoluut bleek enkel dit verschil te bestaan, dat men die regeling toen nog niet definitief wilde aangaan, wijl binnen een niet te lang tijdsverloop als dan algeheele regeling van de jaarwed den kon plaats hebben. Dat is toch voldoende bewijs, dat de raad het over de regeling van de cijfers in principe eens was, ja, de veronderstelling is niet te gewaagd, te kunnen aannemen, dat in comité-generaal daar over eene zoodanige overeenstemming was verkregen, dat de raad in de her opende zitting enkel de definitieve onder cijfers gebrachte regeling uit stelde. In hoever men nu zal staande kunnen houden, dat ik een foutief courantenbericht de wereld in stuurde, waarvan, blijkens de mee ning van een andere anonymus, de naweeën zich zoover schijnen te hebben uitgestrekt, dat de mis leiding van een gemeentebestuur er het gevolg van was, zal nader moeten blijken. Indien Aequitas" werkelijk moeilijk op de hoogte is kunnen komen, en zjjn schrijven geeft blijk, dat hij zulks nog niet is waarom heeft hij zich dan niet terstond tot mij gewend, van wien hij zou kunnen verwachten het noodige materiaal bijeen te heb ben, om met juistheid een zaak te behandelen waarin hij zoeveel be lang stelt. Zjjne poging om de betreffende autoriteiten voor zijn idee te winnen zou dan in elk ge val niet ontsierd zijn met eene beschuldiging, waarvan ik meen mij met klaarheid te hebben ge zuiverd. C DIELEMAN. De heeren dr. A. Kuijper, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wjjk, mr. J. A. Loeff, mr. J. J. I. Har te van Tecklenburg en J. W. Ker- gansius, leden van het nieuwe mi nisterie hebben eenparig besloten een nieuw mandaat als Kamerlid niet te aanvaarden, zoodat zij niet in aanmerking wenschen te komen bij de vervulling der vacature ontstaan door bun, krachtens de wet genomen ontslag als Kamer lid. Waar de rechterzijde o. i. te recht immer zich heeft verklaard tegen de vereeniging van het mi nisterschap met het kamerlidmaat schap was wel niet anders te wachten. ItltESKKA'S, 6 Augustus 1901- Bq Kon. besluit is aan W. J. Contant, alhier, weduwe van P. J. Van Santen, oud-postdirecteur van het kantoor te Breskens, een jaarlijksch pensioen verleend van ƒ188 De avond van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder is met zeer veel opgewektheid ge vierd. Gelyk reeds bereids was vermeld, voerden de beide muziek gezelschappen een concert op de markt uit, dat bij iedereen uitne mend voldeed, terwyl bq de gecom bineerde muzikale wandeling an dermaal een prettig enthousiasme hee rechte. De winkelier P. C. V. van Zuidzande, behulpzaam zynde bij het mennen, heeft door een val zgn arm gebroken. Een D/.^-jarig kind te Schoon- dijke, dat eenige weken geleden hevige brandwonden had bekomen, is thans aa i de gevolgen daarvan bezweken. Terwgl een vlaskoopman van Eede de paarden voor een wagen spande, die op eene hofstede on der Aardenburg vlas had geladen, kreeg hij zulk een hevigen slag van een der paarden dat de man bewusteloos neerviel, zoodat on- middeliyk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De getroffene is niet buiten gevaar. Oostburg. Voor het voorberei dend militair onderricht alhier hebben zich 33 jongelui aange meld. Oostburg. Geslaagd voor de Kon. Mil. Academie te Breda de heer F. Plankeel alhier. IJzeudjjke, 5 Aug. De heden morgen gehouden zitting van den Gemeenteraad werd door alle le den bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorz. mede, dat door den inspecteur der post. en tel. was toegezonden de nieuwe regeling der openstelling van het postkantoor alhier. De uren daar voor zyu geregeld als volgtvoorm. 71/,,li'/;;- nam. 121/2 en 4V2"-7. Dhr. Hendrikse merkte op dat dit niet was overeenkomstig de bedoeling van den raad, daar ze gaarne des avonds nog een half uur, byv. 88l/2, hadden gehad. Hij zou er dan ook gaarne op terug willen komen, doch dhr. Carpreau meende, dat het weinig zou helpen. De voorz. zou niettemin willen trachten in nader overleg te tre den. Voorts deelde bij mede, dat de gehouden aanbesteding van bet schilderwerk aan de school tot resultaat had, dat P. van Lare voor ƒ109.75 aannemer is gewor- dqp. De gevel zal echter enkel gesaust worden wyl volgens eene verklaring van 2 deskundigen de verf op den muur niet zal hou den. Door den heer Carpreau gevraagd wie die deskundigen wa ren, antwoordde de voorz.Van der Weyde en Van den Boom. Dhr. Carpreau geloofde hoege naamd niet dat de verf er af gaat, en begreep niet, waar die deskun digen die nonsens van daan ha len. Inmiddels zal met het werk worden doorgegaan, doch als de cement er af is, zal de muur ge schilderd worden. Aan den Burgemeester was door den Commissaris der Koningin verlof verleend van 1730 Aug. Alvorens werd overgegaan tot het hooren van het rapport der commissie tot onderzoek der re kening van 1900, kwam in be handeling een voorstel van het Dag. Bestuur tot oninbaar-verkla ring van enkele posten der begroo ting van 1900, als ƒ19.50 we gens huishuur van G. van den Bossche. Dhr. Hendrikse verklaarde zich hiertegen, omdat pas in de vorige vergadering eenige verzoeken van dien aard zyn afgewezen. Reeds vroeger is aan dezen kwijtschel ding van huur verleend, doch is in het huis mogen blijven wonen op voorwaarde, dat zich iemand borg stelde voor de huur. Dien tengevolge moet de borg maar worden aangesproken. Aldus met alg. st. besloten. Wegens tuinhuur van Marinis- sen door overgang in erfpacht van v. d. Woestijne, werd preferebt verklaardwegens erfpacht a 7.40 van Hochart door foutieve aanslag. Aangezien zeide dhr. Hendrikse hierby tevens niets blykt van de grootte en de aanslag fou tief is, biykt een en ander niet voor de aeuratesse der administra tie. U is, aldus vervolgde hjj tot den voorz., nog een vreemdeling in Jeruzalem, maar u zult toch bemerken, dat u een waakzaam oog zult moeten honden op de administratie U zal tevens na der biyken dat deze allerellendigst is, doch ik heb goede verwachting, dat deze op orde zal komen, wyl u zelf langen tijd in de admini stratie zyt werkzaam geweest. Het rapport van de onderzoeks commissie der gem-rekening gaf tot zeer langdurige besprekingen aanleiding. Gevraagd werd waarom de aan slag in de hondenbelasting ten name van J. C. Aerts it ƒ0.50 was oninbaar verklaard. Geant woord werd, dat dit kwam krach tens een besluit van den raad. Nopens de ƒ80 als bijdrage ter verpleging van den krankzinnige Almekinders, werd gevraagd, of dit thans niet op dezen kon ver haald worden, doordien hg thans in het bezit eener erfenis was ge komen. De voorzitter deelde mede, dat hij by de notarissen die deze zaak geregeld hadden had geinformeerd, doch dat de erfgenamen niet voor nemens waren hier in te treden. Dhr. Hendrikse moest opmer ken dat in zulk geval een notaris niet het juiste adres is, wyl deze uit den aard der zaak de party kiest zyner cliënten. Indien wij len De Vos op zyn qui vive ge weest was, had verzet kunnen aan- geteekend worden. Nu zit er an ders niets op, dan de vrouw van den verpleegde aan te sporen die ƒ80 te restitueeren, wgl het niet aangaat iemand die een niet on belangrijke erfenis trekt uit de gemeentekas te ondersteunen. Burg. en Weth. werden ge machtigd zich te dier zake in ver binding te stellen met die vrouw als curatesse van Almekinders, en in gebreke bly veilde tot vervol ging over te gaan. Op eene nota ïi ƒ88.88 ten na me wed. Bevin komen voor 5 fles- schen inkt Gevraagd waartoe die flesschen inkt gebruikt zjjn, als den secretaris ƒ100 worden toegestaan voor bureaubehoeften. Mede werd naar de noodzakelykheid gevraagd van een daarop voorkomende Van Santens Reisgids. De secretaris antwoordde dat die inkt een abuis is, en op de nota der schoolbe- hoeften behoorden, terwjjl de voorz te kennen gaf, dat die Reisgids noodig is ter samenstelling van de declaraties voor het vervoer van miliciens enz. Afgeschreven werd van de re kening ƒ5.als zynde 5 kwar talen verantwoord van het abon nement Staatscourant. Tevens werd besloten tegen 1 Oct. dit abon nement, waarin men niet het mins te nut zag, op te zeggen. Op eene nota van voorschotten

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2