Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. [en familiegeschiedenis, No. 613. Zaterdag 3 Augustus 1901. 10e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. II It K S k E N S IIE COURANT, abonnement. Per 3 uiaanden ƒ0.50, franco per post door het gehecle Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Uit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl KI,KM A\ te liresken.s. Het is alsof in Zuid-Afrika een meer actief optreden van de Boe ren merkbaar is. Men leest al thans dat hier en daar geveehlen geleverd zijn, waarbij de verliezen der Engelschen onbekend, die der Boeren vrij talrijk zijn. Men be hoeft daaraan geen waarde te hechten. Niet alleen omdat de Engel schen bljjk geven onovertroffen bluffers te zijn en hunne leugen taal het vaderland in toom moet houden, maar ook omdat althans voor de weldenkende wereld hun ne leugens zóó tastbaar zijn, dat 't elkeen verwondert dat de overi gens snuggere Engelschen totaal alles slikken. Immers als men eens optelt hoeveel Boeren, blij kens de telegrammen door de En gelschen gevangen zijn genomen, komt men tot een getal veel hoo- ger dan ooit Boeren in het veld geweest zjjn. Het is heusch meer dan walge lijk voortdurend over het hemel tergende van leugen en bedrog, en van de wijze waarop de Boeren vrouwen en kinderen door de rooineks bejegend worden te moe ten schrijven en lezen. Als een bewijs van de macht der brutaliteit, waarover ook de Engelscheu in niet geringe mate beschikken, kan dienen, dat de Hollander J. Spoelstra door de Engelsche militaire overheid is veroordeeld, oni het navolgende feit. In Februari verzond Spoelstra met een vriend, die naar Europa vertrok, een brief bestemd voor publiciteit. Dit schrijven viel echter in han den van de autoriteiten, die er aanleiding in vonden om S. ge vangen te nemen en voor een mi litair hof te brengen, onder be schuldiging de censuur ontdoken en de Engelsche armee in haar .goeden naam" te hebben aange tast. S. vroeg en verkreeg uitstel om getuigen op te roepen, die de waar heid van het in zijn brief vermel de zouden staven. Een der door hem in zijn brief geuite beschul digingen hield o. m. in, dat de Engelsche soldaten een vrouw in ver gevorderden staat van zwan gerschap uit haar huis hadden ge sleurd en naar Pretoria gevoerd op een ossenwagen. Op weg derwaarts had die vrouw het leven geschonken aan een kind, maar desnietteuiin was haar zelfs geen deken verstrekt. In het geheel kwamen 12 ge tuigen op, die de waarheid van dit feit verklaarden. Dit werd dan ook door den verdediger geconsta teerd, die er tevens op wees, dat in dit geval van straf voor ont duiking der censuur geen sprake kon zijn, aangezien bij het schrij ven van deu brief nog niet was gepubliceerd, dat het verboden was om particuliere brieven aan perso nen mee te geven. Het baatle echter niet. Spoelstra werd ver oordeeld om als krijgsgevangene naar Bermuda te worden gezon den. De president van het Hof ging zelfs zoo ver, dat hij de getuigen vrijwel beschuldigde van te zijn omgekocht. Alweer dus een onschuldige weggevoerd en onschadelijk ge maakt. V\ ant had men hem naar Nederland gezonden, dan zou hij natuurlijk niet gezwegen hebben. Een ander bewijs van brutale inachlsoverschrijding vindt men in het. feit, dat de minister van oor log het Engelsche dagblad tic Day- ly Mail heeft geschrapt van de lijst der bladen die van het de partement van oorlog de oorlogs- mededeelingen ontvangen, omdat dit blad Jrnet die mededeelingen verder is gegaan dan strookte met het belang dut de regeering met hare publiceering heeft. In het Lagerhuis deswege ge ïnterpelleerd, antwoordde de mi nister van oorlog Brodrick dat dit was geschied omdat die krant ge heimen van het Departement van Oorlog had gepubliceerd, haar me degedeeld door een ambteuaar, die deswege ontslagen werd. De Mi nister achtte het niet wenschelijk, dat uienschen met een onbeperkt inkomen blootgesteld zonden blij ven aan de verleidelijke aanbie dingen van een bekende krant. Daarmede liep het Maandag af. De Daily Mail liet het er ech ter niet bij zitten en gaf een scherp artikel tegen den Minister Bro drick. Het gevolg was een motie in het Lagerhuis, voorgesteld door Mac Neill waarin de Minister be schuldigd werd van onwaarheid. Een motie om den hoofdredac teur van de Daily Mail voor de balie van het Huis te roepen, werd echter met 222 tegen 128 stem men verworpen. De Minister breidde zijn den vorigen dag ge geven verklaring nog eenigszins uit en zeide o. a. dat de mede deelingen van de Daily Mail bij na woordelijk overeenstemden met de officieele stukken. De mededeelingen betroffen voor namelijk het meermalen reeds be sproken nieuwe plan van Kitche ner. Of de zaak nu hiermede uit is, is een andere vraag. Professoren-verstrooidheid Prof. mr. H. L. Drucker, bij de Juni-verkiezingen als lid der 2e Kamer voor Groningen herkozen, heeft geen kennis gegeven, of hij die benoeming al dan niet aanneemt. Tengevolge van dien, moet, wijl volgens de wet geacht wordt die benoeming niet te zijn aangeno men, eene nieuwe verkiezing plaats hebben. De kiezers hebben zeker nog geen werk genoeg gehad. En dat ze nog eens ter stembus zullen moeten gaan is zoo goed als ze ker, daar er stellig een tegen-can- didaat zal gesteld worden, die al vast beginnen kan met te veikla- ren, gekozen zijnde, beter op zijn tellen zal passen nopens de eerste plicht van een benoemde 58. XVI. Het duurde een poosje, voordat Leiton van zijne verbazing kon betomen, op het zien van een man, die wjj eerst eens eenigermate aan onze lezers zullen voorstellen. Hij was vjjfenvjjftig jaar oud, welgebouwd en sterkzjjn haar was gitzwart, zjjne trekken open en stoutmoedig. Er was geen knevel of baard op zjjn gelaat, wat eenigszins jammer waswant de rechterwang was bedekt door een bloedrood geboorteteeken en ontsierde het gelaat dat er overi gens niet slecht uitzag. Boven zijn donker bruine oogen waren zware wenkbrauwen en het gehee- le gelaat duidde ernstig verstand en vastberadenheid aan. Hij droeg een hoed met breeden rand en een lange oveijas. Zijn rechterarm hing machteloos aan zjjne zijde. Wees voorzichtig of je zult de lamp laten vallen, siste lijj, op Frank Lex ton toetredende, die zichtbaar beefde, dan vermors je de olie maar en bederft ook het karpet. - Gij? Ja, kijk mjj zoo maar niet aan, lafaard, spoken doen geen lange jassen aan- en dragen die soort van dingen niet, voegde hij er bijterwjjl hij een zwaar ge laden revolver voor den dag haal de. Zet de lamp op de tafel, man. Wat beef je, dat is die ver- radelijke hand, die mij naar om laag stootte. StilStilfluisterde Lexton, met een angstigen blik naar de zooeven gesloten deur. Ik heb bijna een half uur gewacht, voordat ik hier durfde binnengaan. Ik zag den man met wien ge stond te praten. Hij is juist den gang overgegaan en is op de kamer boven. Hjj zal je hooren ja Zoo, dat zou me spijten voor hem als hjj het deed, was het antwoord, doch de stem klonk wat zachter dan zooeven. Als er een sleutel op dat slot is, dan zou het wel raadzaam zjjn om het te slui ten. Lexton gehoorzaamde zwjjgend en wachtte af, wat zijn bezoeker zeggen zou. Ik durf wel zeggen, dat het een raadsel voor je is, mjjn val- sche kameraad, hoe het komt 'dat je mjj levend hier ziet. Je hebt me een boel last veroorzaaktmaar dat is nu voorbij, en op 'toogen- blik zijn onze belangen dezelfde, indien ook onze gevoelens vjjan- dig mochten zijn. De politie is mij op 't spoor, vervolgde hjj en is op 't oogenblik aan het jacht maken op den heer van den Ol menhof, beschuldigd van moord en diefstal en als zjjnde een ont snapt gevangene, benevens nog een stuk of drie andere aanklachten van minder belang. Wat bedoel je Twee zeer gewone zaken, antwoordde de man, haastig de kamer rondziende, geld en wraak. Op wien wilt ge u wreken? O, niet op u, dat is van ondergeschikt belangmaar op Matthew Baring. Denk je dan, dat ik zonder bepaald doel, de heele week verstoppertje gespeeld heb met de politie Wel neen, ik had me al lang laten vangen, of had me voor den kop gescho ten, als die ééne hoop mij niet gebleven was. Wat heb je dan met Mat thew Baring te maken Hij is mijn broer Weet hij, dat je in Enge land bent? vraagde Lexton, die nog betwijfelde of degeen met wien hij sprak, niet Matthew Ba ring zelf was, die hem een poets wilde spelen. Neen, hij denkt dat ik sneu velde in de Krim en heeft zelfs een gedenkteeken, waarop al mijn deugden gebeiteld staan, voor mij opgericht. In welk opzicht heeft hij u

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1