Buitenland. Binnenland. Gemengd. kunnen de ouders zich met de huishouding bemoeien 't Is een ongeregelde boel. Kinderen zin gen 's avonds graag het liedje van verlangen, 's Morgens worden ze niet gewekt. Vader en moeder zijn immers niet bij de hand. Ergo, verslapen ze zich. Een ander tooneeltje Vader is afwe zig, weken en weken lang. Naar de venen, naar Drentsch Califor- nië, naar Friesland's greidhoek. Een mooi sommetje kan hij daar verdienen. Maar hij stuurt geen huishoudgeld over. Wat hij door zwaren arbeid in dien betrekke lijk korten tijd kan verdienen heelt alweer andere bestemming. Moe der moet er zich maar met haar kinderen doorslaan, 't Is de tijd van wieden en schoffelen. Er is werk te over. De vrouwen gaan vroeg al veldwaarts en keeren na den middag huiswaarts. Een jon gen of meisje van 12 of 13 jaar kan ook wel wat mee verdienen. Bovendien moet er een op de kleintjes psssen. Wat vrouw en kinderen verdienen op deze wijze, 't is niet veel. Neen, veel is het niet. Maar ze redden zich. Nu echter decreteert de leerplichtwet: Het kan niet. Het scheepje vaart, zooals het altijd gevaren heeft, de wal heeft het nog niet gekeerd, m. a. w. de maatregelen, zoo noo- dig, om de leerplichtwet mogelijk te maken, werken nog niet. Dat het aantal overtredingen nu plot seling weer grooter is geworden, het is gansch natuurlijk. Men waagt het er op en het is te wagen. De eerste boete althans is niet grootmen kan er voor het hui dige ten mir.ste heel wat materi eel voordeel, in den vorm van daghuren, voor koopen. De leerplichtwet, zooals ze in gevoerd is, kleven voor een land bouwstreek als deze groote gebre ken aan. Toch bedoelen we niet haar te veroordeelen, wetende, dat ze noodig was. Alle begin is moeilijk. Men zegt, wat heeft een verdenking op hem rustteop hem, wiens eenige begeerte op aarde was, zijne dochter gelukkig te zien met den man harer keuze. Sir George O'Mailleriep hij uitdoch zweeg, daar hij nog iemand in de kamer bemerkte. Is het dan allemaal vergissing, denkt hij want voor hem staat de man, die, zooals zijne dochter zeide, vermoord was geworden Maar waarom komt hij niet naar hem toe en geeft gij hem geen hand Waarom ziet ook sir George hem aan met een blik vol afgrijzen, ziende van zijn gelaat naar den draagband, waarin de gewonde arm rust? Hij heeft recht om te weten, wat alles be duidt, die koelheid en dat uitwij ken. (Wordt vervolgd.) arbeidersgezin een schade van die leerplichtwetVrouwen en kin deren kunnen toch zoo aardig wat inbrengen. Laat eens zien Zoo'n vrouw verlaat, voor dag en dauw schier, haar kinderen, haar huishouding, beert om 1 of 2 uur na den middag huiswaarts en heeft dan 7 hoogstens 8 stuivers verdiend Verdiend Als het zoo nog maar was 1 Zou het zoo jam mer zijn, als er aan zulke vrou wen-exploitatie een einde kwam? Maandagmorgen meldden we, dat mevrouw Kruger, de echtge- noote van den in ons land vertoe- venden Staats-president van Trans vaal, op 67-jarigen leeftijd, was overleden. De eerste gedachte was onwil lekeurig gewijd aan den zwaar beproefden Kruger, die uit den aard der zaak, door den grooten worstelstrijd meer op den voor grond is getreden. Ware mevrouw Kruger gestor ven zonder dat er een Transvaal- oorlog was, het zoude wellicht door velen niet zijn opgemerkt. Overigens kunnen we dit sterf geval beschouwen als het tweede groote slachtoffer van de roofzucht. Engeland zag zijn eigen Vor stin ten grave dalen zonder de hand op het hart te leggen, nu volgt de echtgenoote van den Staatspresident en dat vecht, moordt, rooft, liegt en bedriegt maar door alsof zij het lot der wereld in handen hadden, en als of er geen »tot hiertoe en r.iet verder" voor hen bestaat. Intusschen behoeft mevr. Kru ger de ellende van haar land, dat zij zoo innig lief had, niet langer te zien. Haar man heeft haar de oogen niet mogen sluiten, zij stierf bijna alleen, want het talrijke ge zin was verstrooid over de wereld. Voor den ouden President is het een harde slag, want de hoop be stond nog steeds, dat hij zijn vrouw onder gunstige omstandig heden zou weer zien. Sterk was mevr. Kruger in den laatsten tijd niet. Nu en dan vernam men iets van ongesteld heid, maar bij haar eenvoudige, gezonde leefwijze kwam zij er tel kens weer boven op. Tegen een longontsteking was zij op haarja- ren niet bestand. Bij haar dood mogen we tot ons genoegen getuigen, dat de Engelsche militaire autoriteiten te Pretoria, de vrouw van den Presi dent steeds met de verschuldigde achting hebben behandeld. Er is wel eens sprake geweest, dat mevrouw Kruger haar man in de ballingschap zou volgen. Zij heelt echter bestendig geweigerd en meende, dat zij haar volk in dien treurigen toestand niet al leen mocht latenvoor den Pre sident was dit een noodzakelijk heid, voor haar bestond die nood zakelijkheid niet. Men zal wel iets meer van het leven van deze vrouw willen we ten. Haar naam Gezina Suzanna Frederika Wilhelmina Duplessis. Zij was een Afrikaansche, naar haar naam te oordeelen van Fran- schen oorsprong. Zij had, zooals bijna al de Afrikaanders, het groo te geloof en wijdde al haar zorg aan haar man. Haar eenvoudige aard kent men uit het antwoord, dat zij Kruger gaf, toen hij haar tot vrouw vroeg»Ik kan bak ken, naaien, schoonmaken en schu ren". Huishoudelijk is zij altijd gebleven en het kwam nooit in haar op, ook toen zij een rijke was, het werk aan de dienstboden over te laten. Zij moest altijd zeil de koffie voor haar man klaar maken, en deze zei dan ook dat niemand dat zoo lekker en zoo zuinig kon als zij. De japonnen, die mevrouw Kruger droeg, maak te zij zelf. Met de politiek be moeide zij zich nooit. Zij las de zorgen van haar man op zijn ge laat en steunde hem door hare stille liefderijke zorg, trouw aan hem, ook door het geloof. In de wandeling heette de vrouw van den President Tante Sanna, hij Oom Paul naar vaderlandsch gebruik. Zij schonk haar man 16 kinders, 9 zoons, 7 dochterszij was grootmoeder over een 50-tal klemkinderen Volgens een telegram van den heer Eloff aan president Krnger zeide mevrouw Kruger op haar sterfbed »Zegt uw vader dat hij zijn vertrouwen vast moet stellen op den Heer". Van particuliere zijde wordt aan de Haarl. Ct. uit 's Graven- hage gemeld, dat de samenstelling van het Kabinet thans voltooid is. Alleen moet het nog onzeker zijn, wie de portefeuille van bin- nenlandsche zaken zal krijgen, mr. Heemskerk of baron Maekay, ver moedelijk wel de laatste. De verdere samenstelling zou zijn als volgt: buitenlandsclie za ken mr. R. baron Melvil van Lijn den; marine en oorlog generaal Bergansius; justitie mr. Loeff; fi- nantiën mr. Harte van Tecklen- burg; koloniën jhr. mr. T. van Asch van Wijck; terwijl dr. Kuy- per zich zou belasten met water staat, handel en nijverheid. Onmiddellijk na het in functie treden van het Kabinet, hetgeen een quaestie van hoogstens eenige dagen zal zijn, zou het departe ment van den premier gesplitst worden in ^nationale arbeid" (met handel en nijverheid) onder dr. Kuyper en waterstaat onder den lieer mr. J. C. de Marez Oyens. Het depart, van oorlog en marine met 2 directeuren-generaal zou den n aam van landsverdediging krijgen. BR F,SK FA'S, 26 Juli HMH. Bij het gehouden toelatings examen voor de Machinistenschool te Amsterdam is o. m. geslaagd de heer J. van Male .Tz., alhier. ■Sluis. Met ingang van 16 Au gustus a. s. is de heer P. A. R. Hennequin, Kapitein-Luitenant ter zee, chef van den staf der zee macht in de directie der marine te Amsterdam, sedert een jaar uit Ned.-Indië in deze gemeente te ruggekeerd. benoemd tot lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren en adelborsten. Door den Dijkraad van het Calamiteus Waterschap Oud on Jong Breskens is ter benoeming van een voorzitter wegens perio dieke aftreding van den heer J. G. Gerritsen, de navolgende voor dracht opgemaakt bestaande uit de heeren .1. G. Gerritsen, J. van Male en J. B. l'eeu, en voor lid van het Bestuur zijn op de voor dracht geplaatst de heeren J. B. Becu (aftr. lid), A. A. Becu en H. G. Ilammacher. i Er schijnt plan te bestaan om het algemeen depót van disci pline van Vlissingen naar Veere over te plaatsen. Het garnizoen te Vlissingen zou dan met een bataljon infanterie versterkt worden. Groede, 23 Juli. Onder voor zitterschap van den heer Ham- macher als oudste bestuurslid, hield hedenavond het Departement Groede der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene algemeene vergadering, die door slechts 8 le den werd bijgewoond. Ter verkiezing van een bestuurs lid - vacature wijlen den heer A. de Roo werd met 5 stem men benoemd de heer Joh. Ris- seeuw Johz., tegen 3 op den heer K. Jasperse. Nadat deze verklaard had de benoeming niet te aanvaarden, werd de heer Jasperse verkozen, die zich de keuze liet welgeval len. In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer ds. Krol werd benoemd de heer J. Ph. Risch, die eveneens de benoeming aanvaardde. Verder werden gekozen tot lid der commissie voor de Bewaar school, de heer J. Luteijn en tot die voor de Bibliotheek de heer A. J. Brakman. Voorts werd besloten tot ver mindering van de jaarlijksehe con tributie ten einde daardoor te trachten het getal der gewone leden, thans 20 bedragende, uit te breiden. Voor 1901/1902 is de contribu tie bepaald op fl.in plaats van ƒ2.60. Te Nieuw-Vossemeer is in beslag genomen een rijwiel, dat door een smidsknecht te Middel burg was ontvreemd deze persoon, A. B., uit Oostburg, is reeds meer malen gestraft vooi het plegen van een zelfde feit te Bergen-op- Zoom te Zierikzee onderging hij hiervoor 3 maanden gevangenis straf. N. R. Crt. Te Wageningen had in een kersenboomgaard een 12-jarige jougen het ongeluk, dat zijn bran dende sigaar in een zakje met kruit viel, waardoor dit ontplofte, De knaap bekwam zeer ernstige brandwonden, terwijl de hut der kersenplukkers verbrandde. In de Zoutkeetgr. te Amster dam is een vierjarig kind van een schip gevallen en verdronken. De moeder was juist de stad in om boodschappen te doen. Onder Dalfsen liet een meis je een hooivork uit een hooiberg vallen een 2jarig broertje dat op den grond in het hooi zat te spe len werd er door getroffen en bleef op de plaats dood. Bij het station Lage-Zwa- luwe is het lijk gevonden van een onbekend persoon. De ongeluk kige was door een der nachttrei nen overreden. Te Hedel is bij het binnen- nenkomen van een trein de leer ling-machinist v. d. Braak van de locomotief gevallen. Hij bleef op de plaats dood. Een vierjarig kind is te Groningen aan zonnesteek overle den. Een 54-jarig werkman, ze kere v. d. 11., die Woensdagavond omstreeks 9 uren door de Raam straat te Rotterdam liep, werd daar plotseling aangehouden door een ander werkman, met wien hij reeds vroeger ongenoegen had ge had. Na een korte woordenwisseling bracht de laatste v. d. H. onver hoeds een slag toe. De aangerande viel neder. Bin nen gedragen in een kruideniers winkeltje door zijn zuster gedre ven, bleek de man reeds te zijl overleden tengevolge van een sche delbreuk. Het lijk werd per bran card overgebracht naar het poli- tie-bureau op de Groenmarkt. De verslagene was ongehuwd. Na het plegen van het feit maakte de dader zich terstond uit de voeten. Kort daarop werd luj echter aangehouden. Het is de 36-jarige sjouwer Johannes Loep- Hij heeft bekend den overlede-

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2