I! III. S k n S (II i; COURANT. [en familiegeschiedenis, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 609. Zaterdag1 20 Juli 1901. 10e Jaarg. Huiten land. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMEN T. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Hijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika y'0.S25, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. I)it blad verschijnt eiken IMiisdutr- en Vrijdagavond bij den uitgever O. Dll l.lril t\ te Itreskens. in Amerika is eene groote werk staking uitgebroken onder de ar lieiders in de Staal-ir.dustrie. In Pennsylvanië, Madyland, 0- hio en Indiania staan alle fabrie ken stil. Te Varna moet een aanslag zijn gepleegd op het leven vau Vorst Ferdinand van Bulgarije. Toen liij naar de haven aldaar reed om Grootvorst Alexander te ontvan gen, sprong dicht voor zijn rij tuig een bom, zonder echter scha de aan te richten. Uit Konstantinopel wordt ge meld, dat cenige ambtenaren bij de douane gearresteerd zijn, die meer dan een millioen zouden terduislerd hebben. Van Engelsche zijde wordt ge seind, dat de Boeren in den om trek van Johannesburg zeer actief zijn, en dan is dit een reden om het oog gevestigd le houden op verlieslijst. Kitchener seint geen bagatellen, maar wij Hol landers hebben van ouds geleerd te rekenen, dat veel kleintjes een groote maken. Die geschiedenis van Vlakfon- tein is nog niet uitgepraat en hoe 54. XIV. Het zal ongeveer tien minuten roor half acht zijn geweest toen Matthew Baring zich aan »de Arend" vervoegde en geleid werd naar de kamer van Frank Lexton, die, blijkbaar onvoorbereid op eeni- ge stoornis, juist bezig was, den inhoud van het koffertje zorgvul dig na te zien. Met een verschrikt gelaat wendde hij zich om, stopte nlles weer er in, sloot het koffer tje op alles behalve kalme wijze en keerde zich toen tot zijn be zoeker. Ik schijn u te storen, zeide meer er nan het licht komt, hoe leelijker zjj voor de Engelsehen wordt. Van het praatje, dat de Boeren gewonde Engelsc'nen heb ben doodgeschoten, hoort men niet meer. De Engelsehen moe ten wat voorzichtiger worden met hun lasterpraatjes, want zij loo- pen er telkens in. De .linguïstische Shiihj Chronicle had nog stijf en strak volgehou den, dat het zoo was en noemde als getuige o. a. luitenant Hern, die «gewond op het slagveld, met verbeten woede moest aanzien, dat de Boeren de Engelsche gekwet sten afmaakten". Luitenant Hern seint nu aan de Western Mail te Cardiff: Wees zoo goed de mededeeliug van de Chronicle te logenstraffen. De telegraaf meldde ook, dat de Vrijstaatsche Regeeringsaiubte- naren, te Reitz gevangen geno men. te Pretoria zijn binnenge bracht. Dr. Hendrik Muller meldt over deze heeren, dat Brebner waarnemend thesaurier-generaal van den Oranje-Vrijstaat is. Hij is de zoon van een Schot, die 25 jaren lang inspecteur-generaal van onderwijs was in den Vrijstaat. De vader woont thans in Schot land hij doet in kennis van het Baring kalmpjes. Volstrekt niet. Ik pakte mijn zaken bijeen, want ik denk morgen te veitrekken. Zijn gelaat was in tegenspraak met zijne woorden en Matthew Baring was slim genoeg om zjjne verbazing te zien toenemen, toen hij de deur zorgvuldig ging slui ten, naar de tafel trad en eene hand daarop legde als om een hou vast te hebben. U ziet zeer bleek, meneer Baring. Is u ziek vraagde Lex ton met eene geveinsde bezorgd heid voor de gezondheid van zijn bezoekermaar met ongeveinsde bezorgdheid over het doel van zij ne komst, want voor hem was Matthew Baring eene nachtmerrie, een vreeselijk onbegrijpelijke droom. Ten spijt 's mans kalme en be- redeneerende voorstelling van on- Hollandseh voor niet een Neder lander onder. De zoon is een leerling van dr. Brill en heeft zich een der trouwste en beste burgers van den Vrijstaat in de zen oorlog betoond. De heer Brain, wiens gevangenneming even eens wordt gemeld, was bij het uitbreken van den oorlog agent der Vrijstaatsche spoorwegen te Johannesburg, en volgde den ou den heer P J. Blignaut een jaar geleden als gouvernementssecr, ta- ris op. Behalve de broeder van Pre sident Steijn dragen allen, wier gevangenneming nu gemeld wordt, Engelsche namen, menschen, die nu getoond hebben tot de ge- trouwste helpers van President Steijn te behooren. Dit werpt een eigenaardig licht op de in den Vrijstaat sedert jaren gevolg de staatkunde en op de dom heid van de Engelschen om zulk een land te willen anexeeren. Nog een staaltje. De Engel schen hebben sinds lang veel moeite gedaan, om de Boeren te bewegen vrede te maken. Zoo wendden zij zich ook tot Andrew Murray te Wellington in de Kaapkolonie. Andrew Murray is een zeer in vloedrijk man onder de Kaapsehe schuld aangaande het verledene, wist hij toch, dat hij zijn vreese- lyke makker was in de kloof. Indien hij nu maar iets zeide, in plaats van daar te staan met dat bleeke gelaat en die groote oogen, die in zijn hart schenen te lezen en tevens de omgeving dei kamer op te neineu, met de mo- geljjke middelen tot verdediging. Ja, ik ben ziek. Uw gewonde arui misschien Neen, het is ziekte van den geest. Zoo! Ja! Het spijt me, dat ik dat hoor. Kan ik misschien iets voor u doen U kunt veel voor mij doen. Daarom kom ik bij u. Zoo! Ja. Sinds uw bezoek te Boeren, vooral door zijn streng godsdienstig leven. Hij staat bekend als Engelsch Afrikaner en als voorstander van Engeland's invloed, doch toen hem gevraagd werd, als vredesonder handelaar op te treden, weigerde hij, indien hij niet kon onderhan delen met onafhankelijkheid en amnestie tot grondslag. Dat heeft den ouden man, die standvastig bleef, veel moeite en gevaar berokkend, zelfs hebben de Engelschen gedreigd hem als ver rader dood te schieten. De volgende week Vrijdag zal Koning Edward plechtig medail - les uitreiken aan de Imperial Yeo manry. Overal wacht men met zulke dingen tot de oorlog gedaan is. Engeland heeft zijne bijzon dere manieren. Aangaande de minis^erieele cri sis wordt uit Amsterdam gemeld Nog eenige dagen en de Staats courant zal de namen van de nieu we Ministers vernielden. Het is thans een feit dat aan dr. Kuvper niet alleen een op dracht is gegeven om een Minis- mijnent is alleV veranderd en er schijnt een geheim te bestaan. Mijne dochter, meneer, die door u te gemeenzaam toegesproken werd, schijnt mij van eene mis daad te verdenken. Welke mis daad vroeg ik mij af? En is u tot mij gekomen, om daarop antwoord te hebben Ik ben tot u gekomen om eene verklaring Ginter waart gij met mijne dochter eenigen tijd al leen. Toen ik haar, ongeveer een uur voor uwe komst, verliet, sprak zij over u met de bitterste be - woordingen, verzocht mij uw bod voor de Beukenhorst niet aan te nemen, en toch vond ik haar, bij mijne thuiskomst, in uw ge - zeischap, u smeekend aanziende, als wilde zij u vragen een of an der zaak geheim te houden. Van dat uur af is zij jegens mij ver- terie saam te stellen, maar dat deze, na met zijn politieke vrien den overleg te hebben gepleegd, die opdracht ook heeft aanvaard. Ik kan dit zoo stellig mogelijk verzekeren, omdat ik heb verno men van een vriend van den aan staanden premier, die mij zeide, zegt de corresp. van het Vad. dat de heer Kuyper het hem zelf persoonlijk was komen mededee- len. Op mijn vraag of hij mij ook reeds kon meedeelen wie naast den heer Kuyper als Ministers zou den optreden moest hij mij liet antwoord sehuldig blijven. Wel verzekerde hij, dat op enkele uit zonderingen na voor alle Depar tementen reeds titularissen gevon den waren, maar die namen moes ten geheim worden gehouden om dat H. M. het terecht minder goed zou vinden zoo die namen reeds werden gepubliceerd voor dat zij nog aan de haar voor te leggen combinatie haar goedkeu ring had gehecht. Van andere zijde kan ik echter met zekerheid meedeelen, dat de heer Kuyper voortdurend confe reert en in overleg is met de heeren Lohman en Mackay. Men verwacht dan ook, dat hei den in het Ministerie-Kuyper een anderd. Zelfs haar toekomstige echtgenoot, sir George O'Maille, gaat voor mij uit den weg en wij hebben elkaar sinds maanden niet ontmoet. In geen maanden viel Lex ton in. Sinds maanden, zeg ik. Wat beduidt dat alles. Gij, meneer, kunt mij dat zeggen. Gij zult dat begrijpen. Nu, ja gij [zult dat mis schien ook begrijpen. Zeg mij dan in den naam der menschelijkheid, wat beduidt al dat geheimzinnige. Van welke misdaad word ik beschuldigd Want te oordeelen naar de wilde en onsamenhangende woorden mij ner dochter, kan het niets minder zijn dan een moord. Luistert gij wel Wel zeker 1 antwoordde

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1