Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 607. Zaterdag- 13 Juli 1901. 10e Jaarg- Buitenland. FEUILLETON. ledenis, Binnenland. BRESEEN SCHE COURANT, ABONNEMEN T. Per 3 maanden ƒ0.51), franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement la"er tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJI.D te Kreskens. in Itelgië is men in zekere klingen eenigszius opgewonden over het feit, dat een broeder van generaal de Wei, de bekende kra nige Bevelhebber in de Zuid-Alri kiansclie oorlog, de advocaat De Wet in Geilt eene redevoering hield over het groote feit van den dug, van wege den Commissaris van politie te Brussel aanzegging ontving daarmede niet te kunnen voortgaan, op gevaar at anders liet land te worden uitgezet. In de Katner werd ovei dit feit ten vraag gedaan tot de Belgische Regeering, waarbij de minister van bmtenlundsche zaken begon met eene vergoelijking van het gebeur de, door voor te stellen dat de beer De Wet bij den Commissaris alleen ontboden was met het doel hem te vragen, welke maatregelen deze dacht te nemen om te voor komen, dat manitestatiën als die te Gent waren voorgevallen en gericht waren tegen een inet Bel- i bevriend land zich zouden herhalen. De zoete koek waarin de mi nster do Kamer liet bijten werd tebter niet door alle leden aan gegrepen, want een der socialist Demblon bracht vrij wat opschud ding. toen hij Chamberlain voor een bandiet, een ellendeling hield. Maar natuurlijk helpt dat niet veel. We begrijpen ons echter niet, dat niet alle regeeringen, die op last van hunne monarchen, neutraal, doch feitelijk anti-5oerseh moeten gestemd zijn, de handen in één slaan om aan den strijd een eind te maken, niet uit mede dongen voor de Boeren, maar uit medelijden voor die trouwe en no bele Engelschen, voordat ze geheel uitgeput zijn. Of zou het medelijden van die vrienden zich zoo" ver uitstrekken, dat ze de aftakeling van Enge land met leedvei maak aanzien, oin zich des te gemakkelijker op het overschot te kunnen werpen Vriendschappelijk heil kan zich immers in zulke vreemde verhou dingen voordoen Onwillekeurig komt men alzoo tot de nog immer hangende kwes tie van den dag. de oorlog. De vraag hoe het daarmee staat is zeer moeilijk te beantwoorden. Alles wat men er van hoort, komt uit Engelsche bron, en is bovendien in zulke vage en duis tere termen vervat, dat men er geen rechte kant aan krijgt. Al leen weet men zeker dat de En gelschen, als ze vorderen, het in geen geval hard doen. De tijdingen uit de Kaapkolo nie zijn daarmede vrijwel gelijk luidend. Men leest van daar, dat het voortduren van den tegen- woordigen staat van zaken tot al- geheeleu ondergang moet lijden. Het publiek heelt recht, zoo luidt het verder, »op een verkla ring van de regfeering". liet verlangt te weten of zij een toestand zal dulden als tijdens de laatste parlementszitting, tuéta mannen die trouw hadden gezwo ren aan de Kroon met voorbedach ten rade een houding aannamen die erop berekend was rebellie aan te moedigen. De verlangde verklaring zal waarschijnlijk door sir Gordon Sprigg, den premier, gegeven wor den in de. aanstaande vergadering van het Waakzaamheids-comité. Volgens de SlaiiiluiJ zal de pre mier daar spreken over den alge- meenen toestand der kolonie en over de bijeenkomst van het |>ar- leuient. De correspondent van de huJy New» te Bloemfontein doet een verhaal van een gevecht tussclieu 52. Ik heb mij niet vergist in man. Ik had hem moeten talen, George, dat weet ik als ik maar sterk genoeg geweest wa ft; doch ik stelde mij tevreden »et hem te volgen naar het land. Doch toen wij eenmaal vasten [rond onder de voeten hadden, hjj harder dan ik en ik was o zwak om hem te volgen. Door «hulp van een marktwagen be- rikte ik Bushmills in den vroe- morgen. De vrachtrijder was tog al nieuwsgierig, doch ik gaf 'oen antwoord op zijn vragen. Maar mijne kleeren droogden 145 het lijf, George en die schok ken en stooten van dien nacht hebben mij er ook niet sterker op gemaakt. Het is als een vreese- lyke droom, waar je geen touw aan vast kunt maken, Soms kan ik mij niet voorstellen, dat ik dat alles doorleefde. Maar zeg mij eens, riep George, die nog geen oogenblik het verhaal van zijn vriend had afgebroken. Waar zijt ge toch geweest? Waar zijt ge toch gebleven Waar hebt ge van geleefd Geleefd JaHoe hebt ge 't aange legd, om tot mij te komen. Hoe wist ge, dat ik hier was Tracht niet om het ergste voor mij te verbergen, oude vriend, want het ergste is mij reeds bekend. Toen ging hij zijn neef alles vertellen, wat hem dien nacht ge bleken was zijne herkenning van Matthew Baring, zijne worsteling en den uitslag. Daarna hoe hij getracht had Clara op zachte wij ze de doodstijding van haar vader te brengen en hoe verwonderd hij was bij het hooren, dat deze was teruggekeerd. Zeker nu begreep hij, hoe deze ontsnapt was en de twijfelingen, die nog bij hem wa ren achter gebleven, sedert hij Clara had verlaten, waren nu ver dwenen. Aan zijn neef, die voor zijn geluk en zijne toekomst, zoo veel in de stilte geleden had, be tuigde hij zijn dank in hartelijke en tcedere woorden zijne verwon dering en blijdschap over zijn neef's behoud waren groot. En toen hij voortging meer in 't hijzonder te vertellen, wat er tusschen hemen Clara was voorgevallen, hoe Frank Lexton was gekomen en bekend Bloemfontein en Kroonstad. De Britscke post in een blok huis zag een convooi der Boeren, dat trachtte den spoorweg over te steken. De geheele Britsche macht rukte uit en viel het convooi aan. Middelerwijl had een Boeren- troep die te voren niet was opge merkt het blokhuis bezet, zoodat de Engelschen tusschen twee vu ren kwamen. Zij konden niets uitrichten en zaten leelijk in de knel totdat een gepantserde trein aankwam die den vijand uit het blokhuis verdreef. Zes Boeren sneuvelden, dertig werden gewond en de rest gevangen genomen. Het convooi werd buitgemaakt. Engelsche lezing. De ollicieele verlieslijst behelst de eerste opgaaf van de verliezen hij Naboomspruit waar de Boeren een trein vernielden 10 man, waaronder 1 officier, gesneuveld, 11 gewond en verder de namen van 3 gesneuvelden, 17 gewonden, 6 vermisten. Aan ziekte zijn ge storven 14 man, waaronder weer zijn verstopt gekwetsten die aan hun wonden zijn overleden. Officieel werd tegengesproken, dat Baden Powell wegens ziekte naar Engeland ging. Nader leest men, dat hij Zon- was met haar vaders misdaad, toen stond Maurits Westerbury voor 't eerst op van de sofa, waarop hij gelegen had, gedurende het verhaal van zijn lijden en zijne verlossingwant hij had een be langrijk feit geheel vergeten; wat door het verhaal van sir George, omtrent Lexton, weder in zijn ge heugen terug werd gebracht. Matthew Baring bedreef zij ne misdaad niet alleen, riep hij uit, want achter in de grot, waar uit hij te voorschijn kroop, om zijn vreeselijk werk te doen, zat een ander man gehurkt. Ik had dien man niet lang geleden ge zien maar ik kon mij niet her inneren, waar of wanneer. Ik heb getracht het te bedenken maar mijn geheugen liet mij in den steek. Toch geloof ik wel, dat ik hem zou herkennen, als ik hem dag te Durban scheep ging. In de ministerieële crisis is tot dusver nog geene oplossing geko men. Na baron M. Mackay, de mi nister van Staat, oud-minister in het Kabinet van 1888 1891 die deze week bij II. M. ontboden was, is ook dr. Knijper door H. M. in gehoor ontvangen. Lang zal dus de tijding aan wie de formatie zal worden opge dragen, niet meer uitblijven. «KKSKK.YS, 1» Juli 1901. Bij het gehouden overgangs examen aan de Rijks Hoogere burgerschool te Bergen-op Zoom zijn o. m. geslaagd H. Weijkman van Breskens van de 2e naar de 3e en M. Sanders vau Sluis van de le naar de 2e klasse. Tot docter in de geneeskun de is bevorderd de heer F. G. Cor- nelis, geboren te Breskens, met academisch proefschrift getiteld Bijdrage tot kennis van de gevol gen der experiuienteele thyreoidec- touiie. zag. Maai de schat George? die zooveel kostte, heb je dien uit zijn handen gered Neen, ik zag er niets van. Hij was niet in zijn bezit, toen hij naar den top van den berg klom en was ook niet in de grot, toen ik die later liet onderzoeken. Dan, George, werd hij mede genomen door den tweeden man, dieu ik zag en het moet ons doel zijn dien man te vinden. Hij 3tond voor het venster stil, toen hij sprak, want hij was zeer opgewonden heen en weer geloo- pen, en zag nu uit op den tuin, op den arend, in het midden, op het pad daar huiten en de vliet, die daar langs liep, totdat zjjn oog bleef rusten op een man, die de herberg naderde maar zijn ge zicht was niet sterk en hij her kende in hem per-

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1