Binnenland. Gemengd. Advertentiën. van levensmiddelen naar de vrou wen-kampen. BRESKENS, 20 Juni 1901 De heer J. .7. Bootsgezel, geb. alhier, machinist le kl. der Kon. Ned. Marine aan boord van de »Evertsen" te Nieuwediep is be vorderd tot hoofdmachinist. Hoofdplaat, 18 Juni. Heden werd alhier door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze s Hoofdplaat- en Thomaespolders" in de directiekeet aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1902, van de aarde-, kram-, rijs- en stee.il- glooiïngwerken aan de waterkee ring van genoemde polders, waar voor het minst werd ingeschreven door den heer P. Monjé te Bres- kens voor ƒ8452. Verder werd ingeschreven door de heeren J. M. H. van de Sande te Breskens voor ƒ8598; A. Tho- lens Dz., te Terneuzen voor 8870 B. van Eek, te Terneuzen ƒ9270C. J. de Smit te Bres kens, ƒ9887J. Lindenberg te Wemeldinge, ƒ10.520 en C. de Wilde Az., te Kattendijke, 10.590. Groede. Onder deze gemeente is deze week te velde staand Vlas verkocht voor ƒ215.per ge- met. Groede. In de heden gehou den vergadering van Ingelanden van het Waterschap Groede en Baanst" is in plaats van wijlen den heer W. Salomé opgemaakt de navolgende voordracht voor ge zworen le J. de Vlieger Jzn. landbou wer te Groede, 2e Adr. Salomé id. alhier en 3e J. B. Becu, id. te Breskens. 's Gravenhage, 20 Juni. Het Gerechtshof veroordeelde heden 0. d. P. van Oostburg wegens het bekende schieten op den onbez.- rijksveldwachter Bron te IJzendij- ke tot 10 jaren gevangenisstraf. Te Vlissingen zal mettertijd een brigade rijdende marechaussee gevestigd worden. weg, met gebogen hoofd en neer geslagen oogen en zag er uit als een toonbeeld van wanhoop. Ja arme Maurits Dat zal je wel si>ü*" lara. Dat was 't oude makker i neef en mjjn v» ipen vast op een vuisten en keel -a af, opdat zij z ou zien of misse t kon aan zien, sprak. •rvolgd.) De Eerste Kamer nam he den aan de onderwijs-subsidiewet, militiewet, landweerwet, en op heffing der schutterijen. Drie zakkenrollers die door een slachtoffer aan het station St. Jean de Maurienne werden her kend, en aan de politie werden aangewezen, trachtten te vluchten, en wilden over het riviertje de Are zwemmen. De stroom was echter te sterk en alle drie kwamen in de gol ven om het leven. Aan den Goudschen rijweg te Rotterdam heeft een 8jarige knaap zich al spelende op 't pri vaat opgehangen of is verstikt in een bandje. Toen men hem vond was hij dood. Zondagnacht is te Amers foort de 22-jarige huzaar J. S., van het depót-escadron le reg. huzaren door twee messteken in den rug [vermoord Het is een vrouwenkwestie. Een vrouw en twee mannen zijn in hechtenis ge nomen. Een der vermoedelijke daders is een berucht redicivist. De 22-jarige verslagene, een overigens zeer oppassend huzaar, werd kort na middernacht door 2 agenten in burgerkleeding, die hun ronde deden, op straat lig gend gevonden, een 20 pas van den vermoedelijken dader. Hij kon kon niet meer antwoorden op de hem gestelde vragen en toen de agenten hem in een vlakbij staan de handkar tilden, gaf hij den geest. Een messteek onder het schou derblad had de longen geraakt een andere de nieren. Het mes waarmede de daad is gepleegd, lag naast den verslagene. Zeer vermoedelijk heeft de hu zaar twist met den vermoedelij ken dader gehad over de vrouw met welke deze leefde. Haar manteltje lag op de plaats van |de misdaad, .Achter de Kamp", een beruchte buurt. De commissaris van politie, die terstond verwittigd werd van het voorgevallene, stelde aanstonds een onderzoek in, dat aanleiding gaf tot het aanhouden van V. G., diens bijzit en een vriend, en het is den commissaris mogen geluk ken in deze droevige zaak zoo veel klaarheid te brengen, dat de verdachte Maandagmiddag naar de gevangenis te Utrecht kon wor den overgebracht. De verdachte, Gerrit Vial, blijft tegenover alle verklaringen en de vele overtuigingsstukken die in middels worden opgespoord, alles ontkennen, zooals hij dan gewoon- lpk pleegt te doen. De met hem aangehoudene Cornelia Jansen, meer bekend als kleine Kee, zjjn bijzit, en een timmerman uit Arn hem, die sedert kort te Amers foort werkzaam is en buiten echt leeft met de zuster van den ver dachte, hebben echter zeer bezwa rende getuigenissen tegen hem in gebracht. Toen de commissaris hen hiertoe gekregen had, volg den alzoo die van buren en voor bijgangers. leder was huiverach tig het eerst te spreken, want de verdachte is zeer gevreesd. De justitie uit Utrecht, die eerst tegen den avond kon ko men, vond dan ook de zaak ge heel in het reine, en gaf daarover haar tevredenheid te kennen. Het snel handelen der politie dat tengevolge had dat er geen ruggespraak kon gehouden wor den heeft verrassende zaken aan gebracht er werden in huis een 25-tal portemonnaies gevonden. Ingezonden. Aan Mr. P. C. J. Hknneqüln te Aabdenbürg. WelEdelGestr. Hier In de beden avond gehouden Openbare Meeting belegd door de liberale kiesvereeniging gevestigd te Oostburg, ter bespreking der caudidaten bij de a. s. herstem ming voor de Provinciale Staten, bleek het dat die bespreking na genoeg uitsluitend bestond uit een bestrijding van mijne candidatuur. Van het standpunt der 1. k. was dat zeer juist, want het lag als voor de hand, dat zij zich nog eens op het gebied der personali teiten wilde ontwikkelen ten bate van hare candidate!), een terrein waarop ze zich zoo thuis gevoelt en waarvan ik in de laatste 12 a 13 jaren zoo ruimschoots mijn deel heb genoten. Daarover nog nieuws te zeggen na de mededeelinger- en onthul lingen in den laatsten tijd acht ik .water naar de zee dragen". Als spreker tradt Gij op, en daarom veroorloof ik mij U langs dezen weg nog even te woord te staan, over Uwe bestrijding van mijne candidatuur, want dat was toch hoofddoel, en wensch ik nog een punt te releveren, dat de aan wezigen, die om der waarheid wille, mijne verdediging op zich namen, blijkbaar ontgaan is. Dat er verdedigers voor mij waren, zelfs onder de leden der 1. k., die vóór de candidatuur waren dier vereeniging, moge U ten bewijze strekken dat Uw bestrijding zui ver personeel was, en mag ik de 1. k. geluk wenschen met de aan winst van U als lid, om het vui le werk der personaliteiten voort te zetten, onder het kleed der beschaving en welsprekendheid een betere zaak waardig want wel sprekend waart Ge, dat zal nie mand ontkennensedert ik U het laatst gehoord heb, en dat is al eenigen tijd geleden, zij t Ge zeer vooruitgegaandie waardeering mag ik U niet onthouden. Doch ter zake. Ik wil niet releveren, Uw insi- mueerende n.jze van behandeling van het .vuile strooibiljet"; uit de vergadering werd U daar reeds op gewezen door een Uwer medeleden. Terug komen op het even insi- nueerend wroeten in de partiiu- tiere huishouding van de Stoom - trammij Breskens-Maldeghein, ligt evenmin in mijne bedoelingdat veroordeelt zich zelveGij, en ieder ander, zoudt dat het beste gevoelen indien men onder den schijn van zoogenaamde politiek zich ging onledig houden met Uwe paiticulier huishoudelijke aange legenheden. Dat Gij de waarneming van mijn ambt als schoolopziener aan een controleerende critiek onder- wierpt, die met politiek niets te maken heeft, was een uiting van zelfgenoegzaamheid, die U niet past, aangezien voor die controle bepaalde ambtenaren zijn aange wezen doch dat Ge bij. het stel len van Uwe opinie over de wijze van uitvoering der leerplichtwet, tegenover de mijne, gebruik maak- tet van den inhoud eener corres pondentie tusschen een Gemeente bestuur en mij, als schoolopzie ner, is onbescheiden en ongepast, zoowel van hem die U met den inhoud dier correspondentie in kennis stelde, als van U die ze voor dat doel hanteerdet. Waar ik wel de aandacht nog even op vestigen wilde, was Uwe bewering dat Gerbitskn in 1897, en zooals Ge 't zeidet, hij alléén .de oude heer Lansen Ckoin uit zjjn tent lokte" om hem candi- daat te stellen voor de 2e Kamer. Toen Ge dat zeidet, wist Ge dat het een onwaarheidwas, en deed het mij leed, dat geen der aanwezigen, U dat wapen uit de handen sloeg, om de bestrijding van Uw personaliteiten volledig te maken. Maar niet waar, bij ver kiezingen moet men 't met de waarheid zoo [nauw niet nemen, en ik kan me levendig voorstel len dat het toen tertijd voor Uw zelfgenoegzaamheid onaangenaam was, dat er nog genoeg kiezers te vinden waren, die den moed had den openlijk een andere candi- daatstelling mede te teekenen. Hoewel de Voorzitter bij de opening der vergadering mede deelde dat een paar heeren zich bereid hadden verklaard de candi- daturen te bespreken, bleek het dat Gij de eenige waart die zich met dat werk belastte, daarom is dit schrijven ook tot U gericht, langs den weg, die mij met het oog op de openbaarheid der mee ting, het meest geweuscht voor komt. Met de U verschuldigde gevoe lens, heb ik de eer te zijn GERRITSEN. Breskens, 18 Juni 1901. Predikbeurten. Zondag 23 Juni 1901. Neu. Heev. Keek. Bierhliet v. 9.30 ds Homburg. Breskens v. 9.30 ds Meeuwenberg Groede n. 2 u ds. Homburg. Hoofdplaat n. 2 u ds. Groeneveld. A'ieuior/iel v. 9 u ds. van Essen. Schoondijke v. 9 u ds. Backeriugh lla/erl.k. n. 2 u ds. Beckeringh. IJzendjke v. 9 u ds Groeneveld. Evangelisatielokaal Schoondijke. vm. 9 u dhr. Caliber, nm. 2 u 119 andclsbe ricliten. Dordrecht 20 Juni. Jarige tarwe f af ^ieuwe Zeeuwsche en VI. tarwe f 7.00 a f 7.50 goede f 6.50 a f 7.mindere f 5.50 a f 6.—, Jarige Zeeuwsche en VI. rogge f 4.50 a f 5.20. Nieuwe zeeuwsche en vlaamsche wintergerst f 4. a f 4.20. Nieuwe dito zomergerst f 4.— a f 4.20. N. L. Haver f 3.— a f 3.80, dikke 1 4.- a f 4.50. Paardeboonen f af Duivenboonen f Witte boonen f a f Bruineboo- nen f 6a f 7-00 Kookerwten f 8.50 a f 9.50 Mestingerwten f 7.00. a f 7.80. Kanariezaad f 6.— a f 7— Koers van het weid. België 100 fr. f 47.40 a f 47.855 Eng. 1 pd. St.f 11.94 a f 12.08 N.-Amerika 1 Dollar f 2.43. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 22 Juni 4.30 4.54 Zondag 23 5.08 5.32 Maandag 24 5.56 6.20 Dinsdag 25 7.— 7.24 WEERBERICHT. 21 Juni 1901 wordt verwacht Matige Zuidwestelijke wind, be wolkte lucht. Omtrent weerstoe- stand wordt niets medegedeeld. Weinig verandering in tempe ratuur. Utrecht, 20 Juni 1901. .4. s. Vrijdag 21 Ju- v v ni hopen onze geliefde Ou- vj ders f Arend Burgers n EN Invette JLeelliuig- a hunne 45-jarige Kelitvereeiii- A gillg te herdenken. Hune dankbare Kinderen, Behuwd-en Kleinkinderen. Groede, 20 Juni 1901.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2