a. s. Dsniertanil BERICHT Binnenland. Gemengd. Transvaal. BurgerL stand. betreffen. Afgescheiden van de kwestie of dit besluit bij de landbouwers goed- of af te keuren is, ruoet de bestrijding om deze reden zich ook tot de overige leden uitstrek ken, indien ten minste het protest niet persoonlijk tegen den heer Hammacher gericht was. De huldiging van het liberale beginsel van de zuiverste vormen zooals de heer V. Oyen heeft voor gesteld, brengt mêe, zoo politiek eerlijk te zijn, dat, als de strijd om de zaak zelve gaat, de perso nen buiten het spel gelaten moe ten worden. En toch beveelt hij thans de aftredende leden aan, die ten op zichte van het kardinale punt ho mogeen waren met den heer Ham macher en welke laatste ddor dat besluit onbruikbaar werd verklaard. Die inconsequente houding kun nen we ons niet verklaren, tenzij achter de schermen iets is voorge vallen, dat de verandering van front tengevolge heeft gehad. BKKSKEYS, IS Juni 1901 De ontvangsten van de Stoom tram-maatschappij Breskens-Mal- deghem bedroegen gedurende de maand Mei 1901 ƒ7223.24 en in die maand 1900 ƒ7565.75. Sedert 1 Jan. 1901 is ontvan gen ƒ30.327.20 en in dat tijdvak 1900 /31-649.65. De candidaatstelling voor leden van den Gemeenteraad al hier wegens periodieke aftreding van de heeren II. Wejjkman en J. de Hulster moet plaats hebben a. s. Dinsdag 25 Juni, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure. roede. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroe pen de WelEerw. heer ds. J. H. Schreuder te Ovezande. Middelburg. In de a. s. zo- mer-vergadering der Prov. Staten zal o. a. het volgende aan de or de komen Voorstel van Ged. Staten tot verwering in het rechtsgeding be treffende de vordering van C. de Caluwe te Groede om vergoeding van geleden schade bij het ver voer van een paard met een der booten van den Provincialen stoom- bootdienst op de Westerschelde. Voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van het verzoek van J. W. Koole, weduwe J. Bootsgezel te Breskens om pensioen. Voorts moet de benoeming plaats trim en van den uitslag van dat bezoek Waarom had zij zelf nog niets van het gebeurde ver nomen {d.) hebben van het buitengewoon lid en van drie gewone leden van Gedep. Staten tengevolge van de periodieke aftreding van de hee ren Graaf van Lynden, Siegers en jhr mr. de Casembroot (zittings jaar 19011907. Er kwam een kleine tengere knaap de audiëntiezaal van de rechtbank te Amsterdam binnen, tranen met tuiten huilend. Hij had drie weken in preventieve hechte nis doorgebracht en het verblijf gedurende dien tijd in de cel deed hem al roepen, voordat er nog iets gebeurd was»ik zal het nooit weer doen, heeren; heusch nooit weer!" En hij vouwde zijn hand jes samen en strekte die smeekend uit in de lichting van de recht bank. .Moeder! Moeder! kom bij me", riep hij iot ziju moeder, die den rechters over den knaap inlichtin gen kwam geven. Moeder wilde natuurlijk wel graag en het huilen stond haar ook nader dan het lachen, doch zij mocht niet. En de knaap brulde aldoor maar voort'k zal het nooit weer doen!" Het was een jongen van geen slechte inborst, maar hij was lie ver in de vrije natuur dan bij een baas [of op school. Hij mocht zoo graag nabij de Hilversumsche bosschen dwalen en als het dan laat geworden was, ging hij niet naar huis maar overnachtte in een spoorwegcoupé, waar hij ter sluiks inkroop. Toen zijn jasje wat oud werd en zijn klompen stuk gingen, stal hij deze benoo- digde zaken uit een school en keerde niet naar huis terug. Voor deze diefstallen moest hij nu terecht staan. Zooals we zei den, de preventieve hechtenis had op zijn ontvankelijk gemoed een diepen indruk gemaakt en wanho pige brieven over het gemis van zijn vrijheid had hij aan zijn ou ders geschreven uit de gevangenis. Toen de Officier van Justitie 't woord zou nemen, was hem een toeval nabij en om hem te kal- meeren, zei de Officier: »Wees maar bedaard, het zal zoo'n vaart niet loopen De officier was de meening toe gedaan, dat de jongen niet naar een opvoedingsgesticht moest, maar genoeg gestraft was door de pre ventieve hechtenis en de repri mandes, die hij nu had gekregen. Z.E.A. vroeg dan ook ontslag van rechtsvervolging met last tot invrijheidsstelling van den knaap, waarmede de rechtbank zich ver- eenigde, na hierover in raadka mer beslist te hebben. Dol verheugd viel de knaap zjjn moeder om den bals en ging met haar naar buiten. Een jongen te Osselt (En geland) liet zijn haar knippen en vond gedurende die operatie ge legenheid om wat tabak te stelen. De coiffeur betrapte hem op heeterdaad en bracht hem zelf op naar zijn ouderlijk huis. Maar de jongen wist zich on derweg los te rukken, sprong in het water en verdronk. De kapper verloor zelf bijna het leven bij zijn p-'gingen om den knaap te redden. In het huis van den bakker B. in de Weerdjesstraat te Arn hem brak een uitslaande brand uit, die zich vrij ernstig liet aan zien, maar na een groot «uur ge- bluscht was. De bakker viel tengevolge van den schrik bewusteloos neer en stierf op de plaats, eene vrouw met zeven, waaronder zeer jeug dige kinderen nalatende. De waterschade is groot en bovendien is den geheelen voor raad op den zolder verbrand. Een jongen van 13 jaren te Schiedam, sneed bij een twist met een jongen van elf jaren, de zen met een mes in het linker oor. Te Ochten (Gelderland) wist een os in een vreemde weide te komen. Hij viel daar een melkkoe aan en er ontstond een hevig gevecht. Voor de dieren gescheiden kon den worden, doorboorde de os met een zijner horens den schedel der koe, zoodat de hoorn diep in de hersenen doordrong en de dood onmiddellijk volgde. Te Schiedam schoot een jon gen van 10 jaren met een pijl, (een rietje waarin een puntig stuk griffel was gestoken) een 5jarigen jongen in het linkeroog, waardoor dit zoo werd beschadigd, dat hij het waarschijnlijk zal moeten mis sen. Te Slochteren is een zoont je van een onderwijzer in een pot met heete soep gevallen en aan de bekomen brandwonden overle den. Zaterdag heeft een hevige ontploffing plaats gehad in de patronenfabriek te Gevelotaux, Moulineaux bij Parijs Omstreeks elf uur Zaterdag morgen hoorden eenige werk lieden, die juist wilden gaan schaf ten, eene ontploffing, gevolgd door vreeseljjk gekraak. Zij namen de vlucht, maar gin gen terug, zich herinnerende, dat vele hunner kameraden en vooral vrouwen in gevaar waren. Direct werd begonnen aan het reddingswerk. Alle gebouwen, die 8 tot 10 meters breed en 25 diep waren, waren ingestort. De brandweer was dadelijk ter plaatse. Er zijn 15 dooden meest vrouwen en 16 of 18 gekwet sten gevonden. De soldaten en spuitgasten gaan voort met het reddings- en blus- schingswerk, want aanzienlijke hoeveelheden kardoezen liggen nog nabij het lokaal, waar de ontplof fing plaats had en waar het vuur nog smeulde. De president der Republiek zond dadelijk nadat hij iets van deze ramp vernam, een ordonnans-of ficier naar den burgemeester van Yssy om zijn deelneming te be tuigen. Aan de patronenfabriek werken ongeveer 1500 menschen. De ontploffing ontstond in de werkplaats waar de kardoezen ge laden worden. Zestig werklieden waren aan 't werk, terwijl een 50 kilo kruit voor hen lag. Deze werkplaats is thans niets dan een hoop stee- nen. Hierdoor steken nog balken of stukken van machinerieën boven de ruïne uit. Stukken hout en steenen ver nielden de ruiten honderd meters in den omtrek. Een arbeider die bezig was in de werkplaats werd door den schok geworpen op een dak van een ge bouw aau den overkant. Het publiek was zeer opgewon den. Laatste berichten. Per Telegraaf. De Eerste Kamer heeft heden het wetsontwerp op de Paarden fokkerij met 38 tegen 4 stemmen aangenomen. Lord Kitchener seint uit Pre toria van 15 dezer Nabij Witmansrust, 20 mijlen ten zuiden van Middelburg in Transvaal, zijn j.l. Woensdag 250 man van de Victorian Mounted Rifles, uitmakende een afdeeling van Beaton's colonne, in hun kamp aan de Steenkoi^spruit, verrast door een overmacht van de Boe ren. Dezen kropen tot dichtbij en openden een doodelijk vuur op het kamp, waardoor sneuvelden 2 officieren en 16 man en gewond werden 4 officieren en 38 man. Twee officieren en 50 man ont snapten naar Beaton's kamp, de overigen werden gevangen geno men, maar later weer losgelaten. Twee pompons werden door den vijand buitgemaakt. Gedurende den marsch van Vre de zijn Elliot's colonnes op 6 dezer bij Reitz slaags geweest met de Boeren ouder De Wet. Na een ernstig gevecht namen de Engelschen een convooi van 71 volgeladen wagens, 45 gevangenen, 10000 patronen voor klem geweer en 4000 stuks vee. De Boeren lieten 17 dooden en 3 gewonden achter. Hoogwatergetij lireskens. DAGEN. voorm. nam. Woensd. 19 Juni 2.49 3.13 Donderd 20 3.23 3.47 Vrijdag 21 3.54 4.18 Süandelsbericiiten. Rotterdam 17 Juni Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe, puike f 5.00 a f 7.40, oude f 7.00 a f 7.50, Rogge f 5— a f 5.25. Gerst f 3.25 a f 4.00, Ha ver f 2.50 a f 3.20. Bruine boo- nen f 4.50 a f 6.50, witte f 9.50 a f 11.25. Kookerwten f 7 50 a f 9.50, Voererwten f 6.50 a f 7.25, Koolz. f af puike soort f 0.00 af—, Zeeuwsche Aardappelen ƒ4.50 h ƒ4.75 de H. L. Veemarkt. Koeien le qual. 31 c. 2e qual. 28 c. 3e qual. 25 c. Ossen le 31 c. 2e 27, 3e 25 c. Stieren le 28, 2e 26, 3e 24 c. Kalveren le 45, 2e 40, 3e 35 c. Schapen le 30, 2e 25 c. Lamm, le 45, 2e 42, 3o 40 ct. Varkens le 23, 2e 22, 3e 20 ct., alles berekend per halve K.G. Koers van het geld. België 100 fr. f 47.40 a f 47.855 Eng. 1 pd. St.f 11.94 a f 12.08 N.-Amerika 1 Dollar f 2.43. Ilreskens. Geboorten. 11 Ju ni. Amelia Magdalena, d. van Aeiel Emiel van Leeuwe en So phia Maria Joanna Roegies. Overlijden. 10 Juni. Izaak Ja cobus van Kampen, 58 j., echtg. van Suzanna Maria Adriaansen. WEERBERICHT. 19 Juni 1901 wordt verwacht Zwakke tot matige wind. Be wolkte lucht. Omtrent weerstoe- stand wordt niets medegedeeld. Weinig verandering in tempe ratuur. Utrecht, 18 Juni 1901. In verband met de a. s. Staten- herstemming wenschen wij aan de verschillende leiders alsnog gele genheid te geven tot publiceering, door ons blad in plaats van Vrij dagavond te doen verschijnen. DE UITGEVER.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2