[en familiegeschiedenis, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde Distriet. No. 597. Zaterdag' 8 Juni 1901. 10c Jaarg. De woningwet. Binnenland. FEUILLETON. CO ABONNEMENT. Per 3 maanden /rt.öü, franco per post door het geheele Kijk ƒ0.55, voor België ƒ0.62"', voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADYERTENTIËN. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit bind verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dlbld tlAN te Itreskens. o II. (S L O T.) Als uitvloeisel dezer wet wordt pene gezondheidscommissie be noemd, die het gemeentebestuur de woningen aanwijst, welke on geschikt ter bewouing zijnde, nood zakelijke verbeteringen behoeven, indien die woning nog in bewoon baren staat kan worden gebracht, of, alhoewel niet ter bewoning on geschikt, noodzakelijk verbeterd moeten worden, en die, waarin meer personen zijn gehuisvest, dan bij plaatselijke verordening ge oorloofd is. Voor deze gevallen kunnen drie of meer meerderjarige ingezete nen eener gemeente bij het ge meentebestuur een bezwaarschrift indienen, waaromtrent alsdan het advies der gezondheidscommissie wordt ingewonnen. Een hoofd van een gezin of een afzonderlijk levend persoon kan mede zoodanig bezwaarschrift in dienen betreffende de door hem bewoonde woning, waarvan als dan kennis wordt gegeven aan den eigenaar of onderhouder vau bet gebouw. Hierbij zijn weder verschillen de administratieve vormen in acht te nemen, die we gevoegelijk kun nen overslaan. Blijkt volgens het advies der gezondheidscommissie dat eene woning ter bewoning ongeschikt is, en niet in bewoonbaren staat kan worden gebracht, noch door verbeteiing bewoonbaar is gemaakt, dau wordt zij door den gemeente raad onbewoonbaar verklaard, en tevens gelast te ontruimen binnen een te bepalen tijdperk. In bet laatste geval kan de ter mijn van ontruiming telkens voor 6 maanden worden verlengd. Van de onbewoonbaar verkla ring wordt aan de bewoners en den onderhouder kennis gegeven, terwijl een zoodanige woning ge kenmerkt Wordt, en van af dien dag door geen ander mag bewoond worden, dan door hen, die het alsdan bewonen Een onmiddellijke ontruiming en sluiting kan worden gelast van een onbewoonbaar verklaarde woning, als de termijn waarop zij moest ontruimd zijn, is verstreken of de noodzakelijkheid zulks eischt, bij gevaar of binder voor de bewo ning van andere woningen. In zulk geval kan de woning worden afgebroken de bouwmate rialen worden alsdan verkocht en de opbrengst na aftrek van de onvermijdelijke kosten, aan den rechthebbende ter hand gesteld. Na behoorlijke voorziening kan eene onbewoonbaar-verklaring wor den opgeheven. Aan de wet van den 28 Au gustus 1851, gewijzigd bij de wet van 1886, wordt een 4de Titel toegevoegd betreffende onteigening in het belang der volkshuisves ting, die kan plaats v nden ter ontruiming van opjrervlakten, waar op ten gevolge van gebrekkigen toevoer van licht en lucbt of ge mis van andere voor bewoonbaar heid noodzakelijke vereischten in verband met den onderlingen sa menhang of met de ligging der gebouwen, afdoende verbetering der woningen langs anderen weg bezwaarlijk uitvoerbaar is; ter verwijdering van één of meer woningen, waarvan afdoen de verbetering in verband met hare ligging, onderling of ter, op zichte van andere woningen of perceelen, bezwaarlijk uitvoerbaar is ter verwijdering van één of nmer woningen of perceelen, die, al of niet geschikt ter bewoning of niet ter bewoning bestemd, be letten, dat aangrenzende of nabij gelegen woningen in bewoonba ren staat kunnen worden gebracht ter verkrijging van de beschik king over ongebouwde of gebouw de eigendommen, ten einde uit voering te kunnen geven aan een in het belang der volkshuisvesting vastgesteld bouwplan of aan een plan van uitbreiding overeenkom stig deze wet. Belanghebbenden worden in de gelegenheid gesteld hunne bezwa ren te doen hooren omtrent de onteigening. Is bet besluit tot onteigening onherroepelijk gevallen, dan ont vangt de belanghebbende eene vergoeding, volgens schatting naar de werkelijke waarde van bet te onteigenen j/erceel, overeenkomstig de geldende bepalingen. Ten opzichte van de uitbreiding van bebouwde kommen, is de ge meenteraad bevoegd, in het be lang van stelselmatige bebouwing, te verbieden, dat gebouwen wor den gebouwd of herbouwd op grond, welke ingevolge een voor afgaand raadsbesluit in de naaste toekomst voor den aanleg van ee ne straat, gracht ot plein bestemd De verdere bepalingen bevatten de gevallen waarin straf wordt bedreigd, terwijl mede een hoofd stuk is gewijd aan de wijze waar- op geldelijke steun van gemeente wege kan worden verleend, aan aan vereenigingen als andersints uitsluitend in het belang der volks huisvesting werkzaam zijnde, en van die waaiop de Staat de ge meenten te hulp kan komen. ItltlSlvtVS, 7 Juni 1U01. IJ/.nidijke, 5 Juni. Bij de hier gehouden aanbesteding van het aanleggen van een 4800 M. lange griudbaan in den Maurits- polder met bet onderhoud tot 15 November 1902, in twee percee len, was minste inschrijver voor de massa de heer C. Boelhouwer Szn. te Giesendam, voor ƒ14.480 en ƒ15.260. De weleerw. beer ds. G. van Dis te Zuidzande beeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem te Zaam- slag aangenomen. - Te IJzendijke is Woensdag iemand op het veld werkzaam 42. X. Toen Matthew Baring in de kamer terug keerde, was hij zeer Wivonderd, dat zijn bezoeker in gesprek was met zijn dochter. Hij begreep ook niet, hoe Fiank Lexton zoo gemeenzaam met haar kon spreken en toespelingen maak te op het verledeneterwijl er van Clara half ontwijkende, ze nuwachtige antwoorden volgden. Dat zij elkaar vroeger hadden ontmoet, was duidelijk. Matthew Baring sprak over niets, [voordat zijn bezoeker vertrokken was en toen ondervraagde hij Clara recht streeks. Zij verhaalde, hoe zij met hem kennis had gemaakt en hij luisterde met alle oplettend heid. En nu heeft die man mijn levensweg weer gekruist, zeide zij, op 't zelfde oogenblik dat ik zoo angstig verlang naar George. Waarom schrijft hij toch niet Dat is eene vraag, Clara, die de tijd alleen kan beantwoor den, antwoordde Baring. Het is daar ginds een beetje ver van de stad of dorp met 't postkantoor, en George houdt nog al vau het vreemde, zoodat hij wellicht een dag of twee langer aan de kust gebleven is. Zonder te schrijven, vadert je O neenEr kan van avond nog heel goed een brief komen, want ik ontving meestal zijne brieven in den avond. Maar de avond kwam en geen brief van sir George O'Maille, zoo- dat Clara voor de eerste maal se dert haar engagement, zich in slaap schreide. Het was niet aardig van hem, zoo dacht zij, dat bij niet geschre ven had, want hij wist toch, dat zij zeer nieuwsgierig was naar den uitslag zijner onderneming. En de morgen grauwde, toen dezelfde sombre gedachten haar omzweefden. Zij besloot, dat bet eerste wat zij dien dag zou doen, moest zijn baar vader te bewegen, om kapi tein Frank Lexton niet als kooper van de Beukenhorst aan te ne men. Hij had stellig eene of an dere geheime reden, waarom hij het landgoed wilde hebben en zij raadde die reden vrij juist. Zij had wel geen vrees voor hem, maar bad toch een zekeren tegen zin om hem als buurman te moe ten dulden want als zij wist, dat hij zoo nabij was, dan zou zij zich minder op haar gemak gevoelen, minder in staat oin naar hartelust rond te dwalen. Zij zou haar tochtjes op moeten geven, alleen uit vrees dat die man in de na bijheid was. Zij herinnerde zich het verledene en de weinige woor den, die hij haar gister had toe gevoegd, met veelbeduidenden blik, waarschuwden haar dat zijne te genwoordigheid eetie bedreiging en een gevaar was. Maar tot bare groote verbazing zag haar vader de zaken anders in. Deze man had aangeboden om de Beukenhorst, tot den ge- vraagden prijs te koopen, vijfdui zend pond meer dan Baring van een ander er voor hoopte te ont vangen. Hij verklaarde, dat het moeilijk ging iemand een koop te ontzeggen, waar hij zijn zinnen op had gezet, zonder dat er geldige redenen toe bestonden. Daarenbo ven als Frank Lexton wist, dat zijne dochter verloofd was met sir George, wat zou hij dan kunnen doen om haar ongelukkig te ma ken Clara was echter niet gerust en was zelfs verdrietig, omdat haar vader hare vreesachtigheid zoo ge ring schatte. Zij zeide daarom Zeker, als gevolmachtigde erken ik ten voile uw belang bij de zaak en weet, dat het ook in uw voordeel is om de Beukenhorst aan den hoogsten bieder ui' Ie staan maar toch kan ik niet hel pen, dat het mij spijt, dat hij de kooper zal worden.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1