Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. Een familiegeschiedenis, No. 596. Woensdag 5 Juni 1901. 10e Jaarg. De woningwet. Transvaal. FEUILLETON. IIR K S h I- S IIE ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentie» worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Hit blad verschijnt eiken IMnsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELE.IIAA te Breskens. o I. Op een nader te bepalen tijd stip zal de zoogenaamde Woning wet in werking treden, waarvan het ons niet ondienstig voorkomt enkele mededeelingen te doen. Deze wet bestaat uit 10 afdee- lingen, waarvan de eerste de voor schriften omvat, betreffende aan woningen te stellen eischen, welke door den gemeenteraad worden vastg steld, en waaraan moet wor den voldaan bij het bouwen, het geheel of gedeeltelijk vernieuwen en met betrekking tot bestaande, niet onder de 2de categorie be grepen woningen. Deze voorschriften, zijn naar gelang van den aard en de be slemming, alsmede de ligging der woningen, verschillend, doch kun nen eischen gesteld worden om trent de zuivering van ongedierte; de ufscheiding van slaapplaatsen, het aantal woningen in eenzelfde gebouw in verband met de inrich ting van dat gebouw, alsmede omtrent bet aantal bewoners verband met de ruimte der trekken. Deze laatste eischen blijven in ver- echter buiten toepassing ten aan zien van woningen, waarin geene andere personen wonen dan die haar reeds bewoonden bij het in dienen van de desbetreffende ver ordening, de overschrijding het gevolg is van vermeerdering van het gezin hetzij door geboorte, hetzij door wederopneming van personen die werkelijk tot het gezin behooren. Bij nieuw te bouwen, gedeelte lijk te vernieuwen of in gebruik te nemen woningen, stelt de ge meenteraad voorschriften vast be treffende de plaatsing van de ge bouwen ten opzichte van den openbaren weg of van elkander, het hoogtepeil van den vloer der beneden woonvertrekken en de hoog te van de gebouwen, de afmetin gen der ter bewoning in te rich ten vertrekken en van trappen en portalen, privaten, beschikbaarheid van drinkwater, voorkoming van brandgevaar en van vochtigheid, hechtheid van foudamenteu, mu ren, vloeren, trappen, zolderingen en dak, verwijdering van rook, water en vuil en toevoer van licht en lucht. Bij eene gedeeltelijke vernieu wing zijn deze voorschriften al leen daarop van toepassing. Betreffende alle of sommige punten kan, echter voor niet lan ger dan 5 jaren vrijstelling wor den verleend door Gedeputeerde Staten op advies van den inspec teur voor de volkshuisvesting, en voor alle of sommige woningen hetzij naar gelang van haren aard of ligging. Het is voorts verboden zonder schriftelijke vergunning van Burg. en Weth. een gebouw op te rich ten of geheel of gedeeltelijk te vernieuwen, noch dit tot woning in gebruik te nemen of te geven, dat laatstelijk niet als zoodanig is gebezigd. Natuurlijk is in de gevallen waarin deze vergunningen worden geweigerd, beroep op den Ge meenteraad toegelaten. De verdere bepalingen van de eerste paragraaf zijn gewijd aan de indiening eener veroidening als reeds hierboven bedoeld. De tweede afdeeling handelt hoofdzakelijk over de bewoners, en is meer van belang voor verhuur ders van woningen. Indien deze, woningen verhuren, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, zijn ze, uiter lijk binnen 2 jaren na het inwer king treden dezer wet onverschil lig of de woning een gebouw of zich zelve vormt, dan wel van een gebouw deel uitmaakt, ver plicht bij het bestuur der gemeen te, waarin de woning is gelegen, aangifte te doen van hun naam, voornamen en woonplaats, de lig ging met aanduiding van straat en nummer van net gebouw, waar in zich de woning bevindt, het aantal vertrekken en dat der be woners, benevens hun naam en beroep. Wordt de woning door een nieu wen huurder betrokken, dan volgt binnen een maand weder deze aan gifte, indien inmiddels de bewo ning niet is gestaakt. Binnen 4 jaren nadat deze wet in werking treedt, wordt aan hen die kostgangers of daarmee gelijk gesteld houden, de verplichting'tot dezelfde aangifte opgelegd. De daartoe strekkende formu lieren worden van wege de ge meente kosteloos verstrekt. (Slot volgt.) De Engelsche bladen bevatten een bericht uit Kaapstad meldend, dat 32 Yeemen werden aangeval len door 700 Boeren, bij Dordrecht, dat een hunner sneuvelde en vijf werden gewond en zich vervolgens overgaven, doch naderhand wer den losgelaten. De S/ant/ard meldt uit Pretoria van 10 Mei Het is overvloedig duidelijk, dat de tegenstand der Boeren nog niet gebroken is. Een offieieele schatting raamt de Boereu die nog te Velde staan op 18600 en zeer weinigen van dezen geven de troepen eenige kans. Zij bepalen zich tot .snip ping" en tot het aanvallen van geïsoleerde of zwakke posten. De militaire positie is niet zoo rooskleurig als de refuges, die gaarne naar den Rand willen te rugtrekken, het zich voorstellen. Het is nu bekend, dat Botha 5 kanonnen heeft, De Wet minstens 2 en De la Rey een of twee. Een bericht uit Graaf-Reinet van 2 Juni meldt Eenige Britsche colonnes ope- reeren in dit district en in Aber deen. Graaff-Reinet heeft een sterk garnizoen. Pijper's com mando is zeer actief in dit district- Generaal Tobias Smuts en De Wet, de particuliere secretaris van generaal Botha zijn Zaterdagmor- 41. Gewond, ja, antwoordde Ba ring werktuigelijk. Bij toeval Neen, men heeft op mij ge schoten. Met een kogel, hé Ja, meneer, met een kogel. In Engeland Neen in Ierland. Men hield mij zeker voor iemand, die zjjn pacht'ging betalen, en Alle duivelsriep Frank Lexton, wien het zweet aan alle kanten uitbrak, hebben we elkaar dan nimmer ontmoet Zoo ver ik mij herinneren kan niet, mijnheerMaar u is bleek geworden, kapitein Frank Lexton, zeide hij, voor de derde maal naar het kaartje ziende, kan ik u ook eene of andere verver- schitig aanbieden Neen, dank u zeer. Dan zult u mij wel willen verplichten, met mij het doel van uw bezoek mede te deelen. Frank Lexton aarzelde een oogen- blik en zeide toen U is immers gevolmachtig de in zake het aangrenzend land goed »de Beukenhorst?" Ja, dat ben ik. Is u hier met het plan om het te koopen Nu,... hum,... ja! Mag ik weten, in ronde cijfers, wat de prjjs is. Vijt-en-veertig duizend pond. Alles in begrepen Alles in begrepen, zooals de advertentie luidt. Het eigendoms recht is geheel vrij en onbelast en een derde van de koopsom kan tegen lage intrest en borgstelling blijven staan. Dat zoude niet noodig zijn. Dan zal de tegenwoordige eigenaar zeer tevreden zijn. Dan zoudt u een volledig bewijs van overdracht wenschen, als ik 't goed begrijp Een volledig bewijs van overdracht, ja Wilt u mijne ge loofsbrieven, zien Uwe geloofsbrieven, kapi tein Ja, want ik bezit het beste paspoort, wat een mensch hebben kan, een talisman, die hem ovq^l doet welkom zijn. Die talisman schept vrienden, ontwapend vij anden, bedekt misdaden en doet deugden ontdekken. Mag ik vragen, welk too- verachtig iets het is, van 't welk u de gelukkige eigenaar is? Eene goede rekening bij mijn bankier U is raadselachtig Ik ben rijk. Laat mij nu, als 't u belieft, de plannen van het landgoed eens zien. Goed, ik geloof, dat er af drukken van in de boekerij lig gende oorspronkelijke, met de eigendomsbewijzen zijn in ban den der zaakwaarnemers. Als u hier een oogenblik wil wachten, dan zal ik ze even halen. Met genoegen. En Frank Lexton bleef tot zijn schrik alleen. Drommels! dacht hij, en wischte zich het voorhoofd af. Hetzelfde gelaat, dezelfde gestalte, dezelfde stem. Een ko gel wond in den rechter arm, ook in Ierland opgeloopen dat gaf hij onmiddellijk toe. Bij JupiterEn hij ik heb hem hier in Sussex gevondenhaar vader, haar vader. Ik stond vlak over hem, kwam met mijn plan voor den dag. Owat een verschil. Haar vaderEu geen verwijt tot mij, geen woord, geene beschuldiging. Hoe drommels is hij aan dien schrikkelijken dood ontsapt? En waarom zwijgt hij er over? Laat ik eens nadenken, laat me eens even nadenken Hij was beschre ven als: Harry Borritt, de ver oordeelde, de wereld heeft hem nimmer gekend als Matthew Ba ring. En als ik nu bedenk, dat de imam Clara aan zijn lippen ontsnapte en zelfs meer dan eens. Er zijn geen getuigen, niets dan zijne beschuldiging, om den aan slag, dien ik op zijn leven deed

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1