Gemengd. Ingezonden. ven over de grens van Swazie- land. De bloeddorstige Kaffers waren reeds lang opgestookt door de Engelschen, zij moesten bjj 't overtrekken door de Boeren van de Swaziegrens de commando's aanvallen en uitmoorden. Het is een droevig feit helaas, dat een groot aantal vrouwen en kinde ren vermoord zijn door de Swa- zies, ik meen een kleine vijftig. Dit plan werd ontdekt door op gevangen veldtelegrammen van Engelsche generaals onderling, en ten tweede uit brieven gevon den op een overrompelden mail- trein en geschreven door hoog geplaatste officieren. Kitchener heeft verder erkend gewapende zwarten te gebruiken, hij ver klaarde daar niet buiten te kun nen. Dr. Bierens de Haan acht het buiten kijf dat het Engelsche le ger van den laagsten tommy tot den hoogsten officier walgt van den oorlog. De verhalen over hun slechte verpleging zijn echter erg overdreven de hospitalen zijn bijzonder goed ingericht. Ten slotte verklaarde dr. Bie rens de Haan dat het werkelijk verbazingwekkend is, welk groot percent dappere kerels onder de nog vechtende commando's zpjn, maar de verliezen zijn dan ook naar evenredigheid groot. De Engelsche opgaven hebben even wel weinig waarde. Het juiste getal der gesneuvelde Boeren be draagt van I December tot medio April ruim 500. Gewond zijn in hetzelfde tijdvak tusschen 12 en 1300. Een groote moreele steun voor de Boeren zjjn de groote onstoffelijke en stoffelijke bljjken van sympathie over de gebeele wereld. Zij weten wat vooral 't Nederlandsche volk voor hen en hun vrouw en kinderen doet en gevoelen daarvoor zeer diepe er kentelijkheid. liKESfl&Vi, 31 Jlei ItKII. Bij het laatst gehouden examen voor klerk der posterijen en tele- om te vergeven, dan wil ik ook even goed vergeten. U ziet mij aan, alsof wij elkaar meer hadden gezien, kapi tein Frank Lexton Jadat hebben we ook Wat hebben we ook vraag de Baring met een verwonderd lachje. Ik dacht niet, dat de schim men van het verledene zoo spoe dig mjjne loopbaan zouden krui sen, mompelde Lexton. De hemel alleen weet, welke redenen gij hebben kunt, om het voor mjj te loochenen. Ik kan ze niet be grijpen. Ik spreek, alsof we el kaar meer hadden ontmoet, niet waar? Gjj zijt gewond naar ik zie. (Wordt vervolgd.) graphie, zijn o. m. geslaagd de heeren W. F. Nijzink alhier en M. Ejjke en A. du Mez te Groe- de, die met ingang van l Juni geplaatst zijn ten telegraaf kantore te Rotterdam. De aangewende pogingen om alhier een fietsclub op te rich ten zijn niet met een zoodanigen uitslag bekroond als verwacht kon worden met het oog op de velen die aan deze sport doen. Evenwel bestaat nog gelegenheid zich aan te melden. Bij nog eenige belangstelling is de oprichting zoo goed als ver zekerd. Schoondijke. De herijk van maten en gewichten zal ditmaal plaats hebben in de herberg »'s Lands Welvaren" bewoond door J. J. Haartsen in plaats van in de school. timede. Deze week is alhier overleden de heer W. Salomé, lid van den Gemeenteraad en gezwo ren van het Waterschap Groede en Baanst. Groede. Terwijl de landbou wer Govaert met zijn vrouw, Zon dagmorgen van de kerk, per rij tuig huiswaarts keerde, schrok zjjn paard dermate van een aankomen de fietsrijder dat het dier in wil de vaart in de diepe, breede sloot, aan de herberg van Yan Quekel- berghe sprong met het noodlottig gevolg, dat het dier onmiddellijk dood was. De beide inzittenden door een ontzettende schrik bevangen bekwamen, wat een wonder mag genoemd worden, geen letsel, al hoewel de vrouw uit het rijtuig was gesprongen en G. aan de overzijde van d£ sloot terecht was gekomen. Het rjjtuig was zeer gehavend. De fietsrijder heeft blijkbaar zijne reis onderbroken, want hg keerde haastig terug en nam zjjn weg langs het Nieuwe Wegje, terwijl hij zelfs, naar men zegt, met de boot van 10 uur is teruggekeerd naar den overkant. Sluis. Dinsdagmiddag werd in het hotel «La ville de Bruges" alhier ten overstaan van den no taris Koksma publiek geveild en toegewezen de volgende onroeren de goederen, staande en liggend# in de gemeente Sluis. Een woonhuis en erf, benevens een pakhuis en een daaraangren- zend bierhuisdeze drie percee- len zijn bjj acumulatie toegewezen aan de heeren P. Wemaer te Sluis en C. de Vriendt te Brugge voor ƒ7400. Een stal en erf aan de Smede- straat aan J. F. Buijsse alhier voor ƒ1100.een schuur en erf in de Oude Kerkstraat aan Iz. Sanders-Meijer alhier voor ƒ800. De Roomsch-Katholiekekies- vereeniging te Hulst, stelde als candidaat voor de Tweede Kamer in het district Hontenisse de heer P. F. Fruijtier, lid der Provinci ale Staten van Zeeland te Honte nisse en als candidaat voor de Provinciale Staten, in het district Hulst de aftredende leden P. F. Fruijtier te Hontenisse, F. C. O. M. Hombach te Hulst en C. IJse- baert te St. Jansteen (allen R.-K.) en P. Moes te Terneuzen, (a.-r.) Sluis (Hcille.) Als eene zeld zaamheid kan gemeld worden dat bij den landbouwer H. Aarnoudts eene zeug 21 biggen ter wereld bracht waarvan op het oogenblik nog 18 in leven zijn. Sluis. Door den heer C. van Bunen te Knocke (België) zijn van den heer P. Noest te Middelburg hier eenige gemeten land aange kocht met het doel er eeue stooni- steenbakkerij op te stichten. Met de yoorloopige werkzaam heden zal dit jaar nog worden be gonnen. Groede, 25 Mei. Heden hield de Afdeeling «Groede" van Volks weerbaarheid onder voorzitterschap van den heer J. Prins Mellema alhier, hare eerste algemeene ver gadering in de zaal van den heer Bosschaart. In die vergadering werd de rekening van den penningmeester, den heer L. Cjjsouw, goedgekeurd, waarbij bleek, dat uitgaven en in komsten tegen elkaar opwogen. Uit het verslag van den secre taris, den heer K. Jasperse, bleek, dat de vereeniging is opgericht met 144 leden en dat het aantal leden der schietvereeniging tot 51 is gestegen. In dat verslag werd de hoop uitgedrukt, dat het aan tal leden der schietvereeniging mo ge toenemen, opdat ieder man ge oefend zjj, als de nood aan den man komt. Ten slotte werd door dhr. Ch. Christiaansen, serg. te Vlissingen, die de schietoefeningen alhier leidt, eene interressante voor dracht over het geweer ge - houden, waarbij hij het geweer in al zijne deelen liet zien. Voor die voordracht oogstte hij dan ook den welgemeenden dank der vergadering en van den voor zitter in. De drie aftredende bestuursle den, de heeren J. Prins Mellema, L. A. Cijsouw en D. de Hondt werden met bijna algemeene stem men herkozen. Dinsdagmiddag had tusschen Schoondijke en Groede een erns- stig ongeluk plaats. De landbouwer I. Risseeuw Jz., per phaëton langs den Krabbedjjk komende, bemerkte niet dat de tram, die te 3.40 u Schoondijke had verlaten, in aantocht was en juist ter plaatse waar het rijtuig de steenweg zoude oprijden, kwam het in aanraking met de machine, met het gevolg, dat R. op den grond werd geslingerd en zwaar gekwetst was aan het hoofd. Ook het voertuig heeft belang rijke schade bekomen. Met welk een kracht de phaëton door de machine werd weggeslingerd, kan blijken uit het feit, dat een tele graafpaal stuk werd geslagen. De machinist staat buiten de verantwoordelijkheid van dit on geval. Middelburg, 30 Mei. Hedenna- middag te 5 uur is alhier een fel le brand ontstaan in eene woning aan den Seisweg, bewoond door de wed. de Klerk. Deze woning en een belenden de behuizing brandden iu korten tijd geheel uit. Dank zij de windstilteeen paar brandspuiten waren spoedig aanwezig, doch er was weinig wa terbleven andere belendende wo ningen gespaard. Middelburg. Op uitnoodiging van de centrale antirev. kiesver- eeniging in het kiesdistrict Mid delburg zal Ds. G. Hofstede van Aardenburg een der avonden van de volgende week in een openbare vergadering te Middelburg optre den, om eene politieke rede in ver band met de a. s. verkiezingen te houden, na afloop waarvan gele genheid tot debat zal zijn. Te Middelburg wist gisteren morgen een vrouw, die reeds ja ren als lijdende aan verstandsver bijstering bewaakt wordt in een onbewaakt oogenblik hare woning te ontvluchten, ten einde, wat reeds lang haar idee fixe was, zich te gaan verdrinken. Ze holde over straat, achtervolgd door haar man en sprong in de gracht na bij de Langevielebrug. Haar man haar achterna. Daar deze zich bij zijn sprong ernstig aan een in 't water liggend vlot verwondde waren beiden hoogstwaarschijnlijk verdronken, ware het niet, dat on middellijk hulp was toegeschoten. Beiden werden geied. De man, ernstig aan het hoofd verwond, werd in het militair hospitaal ter verpleging opgenomen, terwijl de de ongelukkige vrouw weder naar hare won ng werd vervoerd. Een verschrikkelijk ongeluk waarvan het 13jarig dochtertje van den heer P. Blom te Leiden het slachtoffer is geworden, is Maandagmiddag te Oestgeest ge beurd. Het meisje wilde met haar fiets uitwijken voor de Katwijksche stoomtram, maar had het onge luk te vallen, vlak voor de ma chine. Het hoofd werd haar van den romp gescheiden. Talrijke wandelaars zagen het ongeluk gebeuren. Bij Katwijk is een koetsier, wiens paard van een stoomtram schrikte, van den bok geslingerd en spoedig overleden. In den Haag en te Scheve- ningen was het gedurende de bei. de Pinksterdagen, tengevolge van het mooie zomerweer, buitenge woon druk. De spoorwegen brach ten duizenden aan. Onder de be zoekers waren vele Belgen Overal was het gezellig en aan muziek ontbrak het nergens. Het wandelhoofd werd bestormd, Seinpost was overvol, de Kurhaus. bar had een menigte bezoekers en ook iu de andere café's en zitjes was het meer dan druk. Iets nieuws waren de nette train cars, die den dienst tusschen dorp en Kurhaus over den strandboule vard zullen onderhouden. De on dernemers hadden een gelukkig debuut. Op het strand waren duizenden aanwezig, velen deden een zee luchtje, anderen probeerden de ezels en rijpaarden en toonden, dal zij de kunst van besturen nog niet geheel meester waren. Aan het Hollandsche spoorsta tion alleen werden op de beidt Pinksterdagen 22.1)39 plaatsbiljet ten naar verschillende stations af gegeven. De Staatsspoorstoomtram Den HaagScheveningen vervoer de 13.000 passagiers, die van dt Hollandsche spoorwegmaatschappij op den len Pinksterdag 18.431 en op den 2#n 32.540. Het wandelhoofd te Schevenin gen werd bezocht door 43.60# personen. Geachte Heer Redacteur Naar aanleiding van uw schrij ven aangaande het bekeuren van personen, die zich op de pontoi te Breskens bevonden, zij het mjj vergund, mijne meening daarom trent mede te deelen. Eerstens betwijfel ik het of dt bekeuring wel eene veroordeeling ten gevolge zal kunnen hebben. Als men let op de geschiedenii dat het bezoek van stationsperrom zonder plaats- of perronkaartje bjj arrest van den Hoogen Raad elkt veroordeeling heeft buiten geslo ten, dan zou het, dunkt mij, al te dwaas ziju om, met dat voor beeld voor oogen, de vervolging door te voeren. De toegang kan ontzegd wor den, maar eenmaal aanwezig be staat voor nieman4 het recht tol verwijdering, nog minder voor bekeuring. Immers het fs een voor het pu bliek toegankelijke plaats. Ten anderen is de omschrijving van het verbod bijzonder vaag, zoo vaag zelfs, dat het, als men er eene juridische zaak van zoude willen maken, op juridischen grond wel eens fiasco zoude kunnen loe pen. «Uitsluitend toegankelijk voor

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2