(jremeiiffd. Het gewisselde geld was voor 't grootste deel nog in zijn bezit. Het signalement, door Rotter dam gegeven van den wisselaar der valsche biljetten, scheen over een te komen en zoo ging het jongmensch ter confrontate onder politiegeleide naar Rotterdam. Nader wordt gemeld, dat in verband met de valsche bankbil jetten, te Amsterdam vier perso nen zijn gearresteerd. Een ver dachte is voortvluchtig. In perceel 106 aan het Damrak te Amsterdam, waar eene druk kerij is gevestigd, zijn verschillen de litogratische steenen en ver schillende andere voorwerpen, die tot het vervaardigen van valsch bankpapier gediend kunnen heb ben, in beslag genomen. De justitie te Amsterdam is be zig met een onderzoek in zake de valsche bankbiljetten. Behalve H. en S. zijn nog in voorarrest zekere D. en R. De eigenaar van de drukkerij in perceel 106, de heer L. E., is ook herhaaldelijk door de justitie gehoord. De heer E. beweert, dat de in beslag genomen lithographische steen, waarmede de bankbiljetten kunnen zijn vervaardigd, niet is gevonden op zijn inrichting, maar op de kamer van den voortvluch- tigen Gustaaf S. Blijkens bekentenis van den te Rotterdam aangehouden S., den uitgever der valsche bankbiljetten van ƒ40, gemerkt J Q 34444 dd. 22 Februari 1900, heeft hij, behalve bet reeds in beslag ge nomen biljet, in de afgeloopen week nog een tweetal dergelijke bankbiljetten te Utrecht uitgege ven, en wel een in een vleeseh- winkel en een ander iu een siga ren-winkel. korten termijn veertigduizend pond te kunnen losmaken. Nu dan hoop ik, zeide Cla ra, dat het prettige menschen zul len zijn, die het koppen -want wij hebben niet graag onaange name buren, niet waar Zeker niet Maar u heeft tnij nog niet verteld, wat er Coleraine gebeurd is en waarom u daar zoo lang moest blijven. Matthew Baring lachte en zei- de Dat is nu een geheim. Toe 1 vertel het rag maar, bepleitte zij, ook lachend. Neen Waarom niet Omdat het niet goed voor je is, als je alles zoo dadelijk weet. Dan heeft u ook eene ver rassing voor mij klaar Ja,eene verrassing. Goed, dan zal ik er u net zoo lang om plagen, totdat u ze mg vertelt. U blijft immers een paar dagen hier. (Wordt vervolgd.) Verder deelt men nog mede, dat in het geheel voor ƒ20000 aan valsche biljetten in het bezit der verdachten gevonden. Uit het onderzoek van de ju stitie is gebleken, dat niet enkel biljetten van ƒ4" zijn nagemaakt, maar ook bankbiljetten van ƒ100. Te Edam is door de politic een nagemaakt bankbiljet van ƒ100 in beslag genomen, dat vermoede lijk is uitgegeven door een be diende van een der personen, die betrokken zijn bij de uitgifte van de valsche bankbiljetten van ƒ40. ItHF.SKF.Ys, 24 llei 1 >01 Het kan zijn nut hebben er op te wijzen, dat het ten strengste verboden is, zich op de ponton te begeven, indien men niet met de prov. boot naar de overzij gaat. Een bord, bevattende dat ver bod is aan den ingang van de ponton geplaatst. Daaruit vloeit voort, dat het ook niet geoorloofd is passagiers tot anti de boot te vergezellen. We vernamen dat deze week enkele personen zijn bekeurd, we gens overtreding van dat verbod. Daaronder bevonden zich lui, die de voor hen bestemde en per boot aangevoerde visch dus ijl- goed gingen afhalen, nadat de aankomende passagiers reeds op den wal, en de vertrekkende op de boot waren, en dus op een tijdstip dat verstoring van de dienst te dien opzichte uitgesloten was. Door welke autoriteiten dit ver bod is uitgevaardigd, is ons niet bekend, echter gelooven we, dat zulks niet van wege de provincie uitgaat, immers dan zon een der gelijk verbod ook voor de toe gang op de pontons te Vlissingen en te Terneuzen van kracht zijn, en alhoewel de toegang daar be perkt is, is toch het verbod niet zoover uitgestrekt, als hier. Men zal ten volle moeten be amen, dat het somwijlen inderdaad te vol was op de ponton hier, maar dat de maatregel, thans ge nomen, te kras is, kan niet weer sproken worden. Was het niet gewenscht om in dit geval even goed als zulks op de spoorwegstations geschiedt, pontoukaartjes uit te geven We zijn in de gelegenheid te kunnen mededeelen dat op het Zomerfeest der Chr. J.-V. in Wes telijk Z. VI., te houden te Groe- de op 4 Juli a. s., als sprekers zullen optreden de heeren ds. G. Hofstede te Aardenburg, J. M. van Leusden te Goes, C R. van Lelyveld te Goes, Chr. Hunni- gher te Vlissingen en dhr. P. van Strien te Terneuzen, en waar schijnlijk de heeren ds. M. Mooij te Varseveld en J. A. Hoogenbirk te Amsterdam. Ook door de Anti-Rev. Kiesv. »Luctor et Emergo" te Oostburg, is als candidaat voor de Tweede Kamer in dit district ge steld, de heer J. F. Heemskerk, betaalmeester, thans tijdelijk te Terneuzen. We lazen dezer dagen een bericht, dat door de Marechaus see te Oostburg proces-verbaal is opgemaakt, tegen iemand die op een meikoopdag een oud geweer koopende, dit vervoerende, iu strijd handelde met de wapenwet. In hoeverre een zoodanige daad staat tegenover den geest en het beginsel der wet, zullen we niet onderzoeken, maar, indien zulk vervoer mag plaats hebben na aan een formaliteit te hebben voldaan, hetwelk zal bestaan in een bewijs van den Burgemeester, dan komt het ons voor, dat in een geval als het onderhavige, de verkooper diende Ie zorgen, dat de kooper gevrijwaard was voor eene te goe der trouw gepleegde fraude. Naar aanleiding van het voorloopig door de Synode der Ned. Herv. Kerk aangenomen re glement op het beheer der kerke lijke goederen en fondsen van de gemeenten dier kerk en dit tot op zekere hoogte over te brengen van het college van kerkvoogden naar den kerkeraad is dooi' het college van Kerkvoogden en Notabelen te Oostburg een zeer krachtig pro test aangeteekend tegen dit voor loopig aangenomen regiement. Ook van de zijde van genoemd college in onze gemeente is een adres van adhaesie aan de door het Algemeen College geopperde bezwaren aan het Provinciaal en Algemeen College verzonden. t Verwondert ons echter dat niet. evenals in 1898, een alge- uieene bijeenkomst van afgevaar digden van de colleges der ge meenten in ons district plaats heelt gehad, wijl in zulk een pe titionnement toch meer kracht ligt, dan in eeu adres van enkele ge meenten. Aardeuburg, 21 Mei. In de he den gehouden zitting van den Ge meenteraad is o. iu. op een inge komen adres van A. de Milliano en anderen, tot wederinvooring van den Amsterdamschen tijd, gunstig beschikt. Door het Provinciaal Kerk bestuur van Zeeland is als lid der Synode van de Ned. Herv. Kerk benoemd, ds. C. R. van Lelyveld, predikant te Goes en tot secundus van den heer P. j. Siegers, lid ouderling, de heer J. F. Henne- quin, oud-ouderling te Sluis. Dinsdagavond is op de mail boot »Prins Hendrik" van de Zeeland" brand ontstaan in de messroom, door het in vlam ge raken van een lampje. De brand was spoedig gebluscht door een slang op de donkey te plaatsen. lYieuwvlift, 24 Mei. Door het liestuur der Waterkeeriug van den Calamiteusen Adornispolder had heden voormiddag de aanbesteding plaats, van het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1902 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiïngwer- ken aan die waterkeering, waarvoor werd ingeschreven door den heer J. Lagasse te Cadzand voor ƒ1826. De raming bedraagt ƒ1897.465. Te Hengeloo is een stoker van de locomotief van een zand- trein van de in beweging zijnde machine gesprongen en gevalldh en zijn hem de beide beenen af gereden. Te Valkenberg (L.) kreeg de vrouw van den landbouwer Martens, door het vlamvatten van haar kleuren bij het aanmaken van de kachel, zulke hevige brand wonden, dat zij kort daarna over leed. Te Bloemendaal is een elf jarige jongen bij het uithalen van vogelnestjes uit een boom geval len en kort daarop aan de gevol gen overleden. Twee jonge dames moesten te Haarle a voor den kantonrech ter komen, omdat z:j met een fiets op een voetpad hadden gere den. Terwijl de kantonrechter bezig was een vonnis voor te le zen, namen ze met een handca mera een kiekje van den magi straat, den ambtenaar van het O. M en van den griffier. Te Randwijk bij Wagenin- gen is Woensdagmorgen een he vige brand uitgebroken bij den landbouwer G. Tien boerderijen en hofsteden waren reeds verbrand en nog woed de de brand voort. In den schoorsteen van G. is de brand ontstaan. Hit vuur is toen overgeslagen op de aangrenzende huizen, waar door 22 woningen en het kerkge bouw, benevens de pastorie zijn verbrand. Bijna het geheele dorp is ver nield. Ruim 25 gezinnen zijn dakloos Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Alle hui zen en inboedels waren verzekerd. Maandagmorgen had teVelp een poging tot ontvoering van 2 schoolkinderen plaats. Zekere Feldtman had zijn vrouw te Geestemunde verlaten en is naar Holland gegaan met een weduwe K., zijn twee zoonijes meenemend. Hij was eerst te Groningen, daarna te Velp gevestigd. De moeder wilde de kinderen terug hebben en stuurde een vier tal bloedverwanten uit om hen te halen. Dezen hebben de kinde ren te Velp opgewacht, die op 't punt stonden om naar school te gaan. Een hunner, Becker, vroeg of ze mee wilden en liet hun het portret hunner moeder zien. In den tusschentijd werden door de andere ontvoerders de kinderen in een rijtuig gezet. Dezen be gonnen te schreeuwen, hetgeen veel omstanders lokte. De marechaussee arresteerde Becker. De kinderen werden vrijgelaten. Een der andere Duit- schers werd aan het station ge arresteerd. Te Driewegen (Z.) kreeg Dinsdag de molenaarsknecht V. van een der molenwieken zulk een hevigen slag tegen het hoofd, dat hij op de plaats dood bleef. Dinsdag is te Goes aan een paard van de Wed. de R. dat graasde iu een weide in den poel, de staart afgesneden. Het haar is in beslag genomen, en de vermoe delijke dader is bekend, en proces verbaal opgemaakt. Bij den heer P. C. Gilde te Middelburg huurde Zondag een vreemdeling een fiets voor twee gulden en ging er mede aan den haal. Te Goes gekomen legde hij in verschillende herbergen bezoe ken af, snoefile op zijne afkomst als te zijn eeu zoon van een goe de familie uit üergen op Zoom. Intusschen trachtte hij de fiets, die ruim honderd gulden waarde bezat, te verkoopen hetgeen hem niet gelukte. Eindelijk vond hij te Kloetinge een kooperen voor ƒ25 werd hij het rijwiel kwijt, waarna hij eens een toertje ging rijden. Den commissaris van po litie kwam het een en ander ter oore en deze vond het verdacht, seinde naar verschillende plaatsen, maar kwam te weten dat het een verdacht zwervend persoon was, te Hatiover geboren, wiens eigen lijke naam Hein rich Wilhelm Ha mel is. Te Bergen op-Zoom werd hij Maandag gevat en Dinsdag te Goes na eerst geconfronteerd te zijn en bekend te hebben, naar 't huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Dinsdag zijn bij Rozendaal bij de splitsing der spoorbaan naar Breda en Rotterdam de machine en eenige wagens van den trein VlissingenUtrecht ontspoord. Niet minder dan 3 hoofdsporen waren daardoor versperd zoodat de treinen naar Rotterdam met veel vertraging over verkeerd spoor vertrokken, waardoor te Amster dam tweemaal de aansluiting naar Friesland en Groningen is gemist. Onmiddellijk na het ongeval konden de reizigers over Breda naar Brabant, Limburg enz. slechts over Lage Zwaluwe vertrekken ter wijl die voor Hoeven enz. tot Oudenbosch konden gaan en ver der loopen. De dienst werd met veel ver traging doch zeer voorzichtig gaande gehouden en hoewel met

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2