BRG \SI COURANT, Een familiegeschiedenis, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 594. Zaterdag 25 Mei 1901. 10e Jaarg. Transvaal. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.62-'', voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Rit blad verschijnt elkeu Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. ftliLDIAV te Breskens. Wegens het Pink- sterfeest verschijnt a. s. Dinsdagavond de URESKEN— SC11K COURANT niet. DE UITGEVER. Reuter's correspondent, die uit het Noorden te Kaapstad is terug gekeerd, seint het volgende over zicht van den militairen toestand: Generaal Blood's tocht in noor delijk Transvaal heeft de meeste Boeren naar het westen gedreven, ofschoon er nog enkelen in het noorden van Zoutpansberg zijn, terwijl De la Rey om hem heen zwerft. De meeste van deze vluchtelingen zijn uit de buurt vaa Ermelo zij verlieten Botiia en staken over naar De la Rey's commando. De la Rey heeft een stelsel om zich uit de Oranjerivier Kolonie van paarden te voorzien, georga niseerd, maar de dieren verkeeren in armzaligen toestand. Methuen en Babington trekken nog rond vergezeld door kleine troepen infanterie. Een nieuw blokhuizensysteem wordt door de Engelschen in prac tijk gebracht tot bescherming van den spoorwegdoor dit stelsel van verdediging komen meer dan 6U00 uian voor de actieve opera tion vrij. De troepen in de Oranjerivier- Kolonie zijn druk bezig het land ten oosten van den spoorweg schoon te vegen enkele kleine commando's zwerven ten westen van den spoorweg, maar in bet zuiden houden Hertzog en Brand de streek rondom Petrusburg tij - delijk bezet. De Wet'3 laatste tocht met een escorto van 40 man was een bui tengewoon kranig stuk. Van Vre de uit trok hij noordelijk naar Ermelo, van daar over den spoor weg nabij Nijlstroom, verder in •zuidwestelijke richting een paar dagen hield hij halt bij Maribogo ten zuiden van Mafeking en ging toen zuidwaarts naar Boshof en Philippolis aan de Oranjerivier waar hij, naar men zegt, een on derhoud had met Hertzog. Omtrent de militaire operaties is het volgende officieele rapport geplubliceerd In Numapualand viel een over machtige troep rebellen twee Brit- sche patrouilles aan in de nabij heid van Koerierfontein. Een patrouille' ontkwam aan den vijand door zich te versprei den en keerde naar het hoofd kwartier terugde andere werd gevangen genomen, maar later vrijgelaten. De rebellen waren echter niet geneigd om grooten tegenstand te bieden aan de co lonne, die uit Brandvlei trok, welker patrouilles 19 gevangenen maakten, 23 wagens en karren namen. Een patrouille uit Kenhardt ver dreef den vijand uit een sterke stelling bij Lagkolk. Scheepers-commando moest blij ven trekken in de heuvels bij Graaff Reinet en de grens van Somerset Oostde sterkte van dit commando moet verminderd zijn tot honderd man. De paarden zijn zeer uitgeput. In de Oostelijke provincie werd de vjjand versterkt door de kom mandanten Lotter, Mijburgh en Lategan en, naar men zegt, door Kruitzinger, die uit de Oranje-ri vier-kolonie naar het noorden en Noordwesten van Venterstad zou zijn getrokken. Deze versterkin gen moeten 800 man bedragen. Het schijnt dat zij de streek ten zuiden van Venterstad tot hun basis hebben gemaakt. Men gelooft dat zij in het zui delijk deel van de Oranjerivier kolonie niet konden bestaan en naar de kolonie overstaken ten deelc om op de Kaapkolonie te leven en ten deele om Fouché te helpen, die zeer in het nauw is gebracht. Malan's commando is versterkt en omsingelde een patrouille bij Doornkop ten zuiden var. Marais- burg. Na een dag vechtens werd de helft der patrouille gevangen genomen. Lategan legde ook een hinder laag aan een patrouille van Nes- bitt's ruiterij te Darnplaats. Lategan's broeder werd gewond en gevangen genomen. Een an dere patrouille van zeven man werd ten zuiden van Venterstad in een hinderlaag gelokt. Het totaal der Boerenverliezen in April was 105 gesneuvelden, 118 gewonden, 2193 gevangenen en onderworpenen. Vnlsehe Bankbiljetten. In de jongste dagen zijn val- sche bankbiljetten van veertig gul den in omloop gebracht. Vrijdagnacht is te Amsterdam iemand gearresteerd, die bij de de uitgifte van zulk een valsch biljet betrokken was. Omstreeks iO uur Vrijdagavond kwam in een sigarenmagazijn in de Plantage een jong mensch ee- nige goede sigaren en een pakje tijne sigaretten koopen en betaal de met een bankbiljet van veertig gulden. De winkelier was afwezig en de bediende wisselde. Bij thuiskomst van den eerste bespeurde deze, dat het biljet, dat met petroleum was vettig gemaakt en daardoor op een oud biljet geleek, valsch was, waaromtrent hij zich nog eens met de loupe vergewiste. Onmiddellijk gaf hij daarvan kennis aan het hoofdbureau van politie en het commissariaat op het Jonas Daniel Meijerplein. De bediende herkende in het jongmensch iemand die geruimen tijd geleden zich aangeboden had als winkelbediende en vólgens zijn opgave werkzaam geweest was in een sigarenmagazijn 'in de Kalver- straat. Hier werd het adres van het jongmensch opgenomen en hij dienzelfden nacht door de politie opgehaald. 39. Maar weet u wel zeker dat ie wond niet gevaarlijk is, dat Gevaarlijk. Wel neen Bin nen een paar dagen zal ik mijn hand weer kunnen gebruiken. Tot zoolang zult gij mijn secre taris zijn. Dat wil je wel, niet waar Hij kuste haar teeder op het voorhoofd en streek haar over het glanzige haar, dat losjes langs hals en schouders neergolfde. Dat is een voorrecht als wij huiten zijn, zeide hij lachende, ik me in de stad uw haar nimmer noódan is 't altijd vastgestoken met haarnaalden, linten en de he mel weet wat al meer. Maar wat hebben we voor nieuws. Heeft u al ontbeten vraag de Clara. Ja, ik welmaar jij nog niet Ik heb geen hongermaar laat me u eens inschenken, dan zal u ook beter kunnen luisteren. U zal ook wel moe zijn na uwe reis. Moe Neen Hij liet zijn glas volschenken, toen kwam zij naast hem zitten en praatte over George. Ik wacht nu maar, zeide zij, toen het geheele verhaal van de voorgenomen reis van haren be minde naar de kloof was verteld, om te hooren hoe hij is geslaagd. Hij zou verleden Dinsdag gaan en zijn neef zou meegaau, zijn neef Maurits Westerbury. U her innert zich hem wel. Verleden zotner bracht George hem nog mee naar Londen. Ja, ik herinner het mij. Nu, die zou meegaan. En het verwondert mij wel een beet je, dat George nog niet geschre ven heeft. Maar er zal iets in den weg zijn gekomen want Geor ge vergeet nimmer te schrijven, nimmei'! Zij dacht een oogenblik na, en er kwam een glimlach op haar gelaat, want zij was gelukkig. Maar vadertje, riep zij eens klaps, weet u wel dat ik haast niet begrijpen kan, dat die schat zoo groot kan zijn, gesteld nog, dat hij ze vindt. Niet dat ik met George rijkdommen verlang, ik wensch niets meer dan dat wij netjes kunnen leven, zooveel dat wij geen zorgen behoeven te heb ben. Met eiken post verwacht ik een brief van hem, en in zijn laatsten schreef hij, dat hij bir.nen kort naar Engeland zou komen, om onzen huwelijksdag te bepa len Maar vadertje wat is u stil, of zit u aandachtig te luiste ren. Maar u heeft me nog niet verteld, waarom ge naar Colerai- ne waart gegaan, en luister eens er zijn zooveel liefhebbers ge weest voor het buitengoed, naast- het onzehet werd dan ook el- ken dag door de zaakwaarnemers geadverteerd. Kijk maar, hier staat het weerDit zeggende, nam zij het blad van de Times en las de volgende advertentie Te koopEen Landgoed met fraaien aanleg, hoog opgaand geboomte en waterpartijen, bekend onder den naam van Beuken horst," naast Olmenhof, in de ge meente en district van enz. enz. benevens eene fraaie Heerenhui zing, bekend als »het Hooge Huis", met bijgebouwen voor Op zichters, Koetsier etc., Stalling, Moestuinen enz. enz. Kijk hier staat hetbijna een halve kolom. Te bevragen bij de zaakgelas tigden de heeren en bij Mat thew Baring, eigenaar van Ol menhof. Het is eene goede bezitting, merkte Baring in gedachten op. Eene prachtige bezitting. Waarom koopt u ze niet paat je? U gaat altijd lange reizen doen om land te koopen en te verkoopen met groote winst, en hier is nu werkelijk een koopje onder uw bereik. Ik ben op dit oogenblik juist te arm lieveling, om binnen

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1