Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. [en familjegeschiedenis, No. 592. Zaterdag 18 Mei 1901. 10e Jaarg. FEUILLETON. BRESKEN SC HE COURANT, ABONNEMENT. Per 8 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele Rijk _/'0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents elke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIKLK'IAV te lireskens. De Zuiderzee. o De tekst van bet ontwerp tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee luidt Art. 1. Op nader door Ons of van Onzeirtwege vast te stellen wijze worden voor rekening van den Staat de werken uitgevoerd, noodig lo tot afsluiting van de Zui derzee door een afsluitdijk, loopen- de van de Noord-Hollandsche kust door het Amsteldiep naar het ei land Wieringen en van dit eiland naar de Friesche kust bij Piaam 2o. voor de droogmaking van twee gedeelten van de afgesloten Zuiderzee en wel a. een noordwestelijk gedeelte, begrensd door de Noord-Holland- sche kust, den afsluitdijk door het Amsteldiep, het eiland Wieringen en een aan te leggen dijk van dit eiland naar de Noord-llollandsche kust nabij Medemblik b. een zuidwestelijk gedeelte begrensd door de N.-Holl. kust en door een aan te leggen dijk, loopende van omtrent Blokkers- hoek naar het eiland Marken naar den noordelijken oever van het Monnikendammer Gat; 3o. tot voorziening in de be langen van waterkeering, afwate ring en scheepvaart, voor zooveel deze door de afsluiting en de droogmaking geschaad worden, 4o. tot voorziening in de be langen van de landsverdediging, in verband met de sub 1, 2 en 3 be doelde werken. Art. 2. Op bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen wijze zal een tegemoetko ming worden gegeven aan de Zuiderzee visschersbevolking we gens de schade, welke de afslui ting haar zal berokkenen. Art. 3. Door ons wordt een commissie benoemd om de Regee ring van advies te dienen omtrent de voorbereiding en uitvoering der werken. Aan deze commissie kan de lei ding der werken, onder de beve len der Ministers, hoofden van de betrokken Departementen, geheel of ten deele worden opgedragen. Art. 4. Wegens de uitgaven voor de werken bij art. 1 en voor de tegemoetkoming bij art. 2 be doeld wordt jaarlijks een afzon derlijke begrooting bij de wet vastgesteld. Het beheer dier begrooting is onderworpen aan dezelfde regelen als het beheer der algemeene be grootingen van Staatsuitgaven. Art. 5. Tot dekking van de uit gaven, begrepi-n in de bij het eerste lid van art. 4 bedoelde be grooting, worden bestemd en bij de wetten tot vaststelling dier be grootingen aangewezen a. de sommen, die ten behoeve van de bij deze wet bedoelde wer ken op de algemeene begrootingen van Staatsuiigaven zullen worden uitgetrokken b. de vermoedelijke batige slo ten der rekeningen van ontvangst en uitgaaf wegens de bij het eers te lid van art. 4 bedoelde be grootingen over vroegere diensten c. de toevallige baten, welke uit de uitvoering van de bij art. 1 bedoelde werken zullen kunnen voortvloeien. Van de toelichting is het be langrijkst de kostenberekening en de uiteenzetting hoe de Regeering de kosten wil vinden. De kosten van den afsluitdijk en van de daarmede in verband staande werken zijn begroot op 40.800.000, aldus gedetailleerd Afsluitdijk op ƒ28.130.000: bij Werken op Wieringen ƒ8 000.000, c. Kanaal Harliugen—Piaam met inbegrip der verhooging van Fiies- lands zeedijk tusschen Piaam en Zurig ƒ2.585.000; d. Verhooging van den Balgdijk en verbetering van havens langs de Zuiderzee 600.000, e. Onvoorziene werken in verband met de afsluiting en ter afronding 1.485.000. De als noodzakelijk met de af sluiting samenhangende uitgaven worden aldus begrootDe verbe tering van het Zwolsche Diep 3.364 000, de voorziening in de belangen der defensie ƒ8.000.000, de voorziening in de belangen der visscherij ƒ4.500.000, de voorzie ning in de waterverversching van Amsterdam en ter afronding 236.000, te zamen geraamd op ƒ16.300.00. Met inbegrip van deze uitga ven bedragen dus de kosten van de afsluiting der Zuiderzee ruim 57 millioen gulden. Het beperkte plan van droog making wordt beraamd op 38 millioen. De uitvoering zal kunnen ge schieden in 18 jaren, gedurende welk tijdsverloop dus gemiddeld een bedrag van ruim 5 millioen 's jaars zal zijn te besteden. De afsluitdijk zal in het 9e jaar voltooid worden. In het 8e jaar zal worden begonnen met de wer ken tot bedijking van de Wierin- gerpolder, welke polder in het 14e jaar droog en verkaveld kan zijn. In het 11e jaar zal worden begonnen met de bedijking van den Wieringerpolder, welke pol der in het 14e jaar droog en ver kaveld kan zijn. In het 11e jaar zal worden begonnen met de wer ken tot bedijking van den Hoorn- schen polder, die in het 18e jaar droog en verkaveld kan zijn. Door de droogmaking te be perken tol de beide westelijke pol ders wordt bij uitvoering van de wet de uitgaaf tot 95 millioen en de tijd van uitvoering tot 18 ja ren beperkt. Zoowel de kosten als tijd worden dus teruggebracht tot ongeveer de helft van hetgeen bij uitvoering van de voorstellen der Staatscommissie zou worden vereischt. De Regeering zou de kosten der afsluiting ten bedrage van 57.060.000 beschouwd willen zien als een uitgaaf zonder meer. Is de afsluiting volbracht, dan wordt de droogmaking een onder neming, die haar kosten, alles daaronder begrepen, zal goed ma ken. De 57 millioen echter moeten uit de gewone middelen worden gedekt. 37. Hij kende sir George O'Maille en had ook diens vader en Mau- rits Westerbury gekend en had met beiden in zijne jeugd een paar jaar aan de Universiteit te Dublin doorgebracht, daardoor viel sir George geen onhartelijke ontvangst ten deel. Hij werd uit- genoodigd om den nacht door te brengen bij den magistraat, en Thomson vond goed logies in eene herberg dichtbij. Het was knap laat voordat de magistraat en de jonge baronet naar bed gingen, want deze laat ste had omslachtig het doel ver teld van het bezoek, in gezelschap van zijn neef aan deze kust en ook de vreemde ontdekking mede gedeeld van het Hebreeuwsche Testament in shet Reizigers Wel varen," en den naam der herberg van Pete Tegan, benevens het on geluk dat plaats greep gedurende den nacht van het onweer. Het was nog zeer vroeg, even na het opkomen der zon, toen sir George in gezelschap van den magistraat en Thomson naar de kleine hoeve van den zeeman re den. Deze verwachtte hen reeds, zooals hij zeide en stond in de voordeur, toen zij den oprij bin nen reden. De boot lag klaar en de man wilde langs de kust naar de bedoelde plaats roeien. Zonder oponthoud namen zjj dus deze ge legenheid waar, in korten tjjd was de boot op zee en voer de kust rond in de richting der kloof. Het was een grootsch taf-red en wellicht had op een anderen tijd die ruwe schoonheid aan sir George wel eeuige opmerkingen ontlokt, doch nu was hij bleek, ziek en gespannen en zijne oogen waarden langs die rotsen, terwijl de boot langs menig gevaarlijk punt en uitstekend blok werd gé- stuurd. Dit is eene vreeselijke plaats voor een schip om te stranden, merkte de magistraat op, doch hij ontving geen ander antwoord dan een angstigen blik van Thom son, die zich werkelijk verwonder de waarom niet een der rollende golven hunne boot opnam en in stukken sloeg tegen de rots, want het vaartuig schudde en rees op en neer op eene vervaarlijke ma nier doch de oude zeeman hield het met alle beleid van de rot sen af. Eindelijk waren zij in een in ham. Dit is de kloof, heeren, ge loof ik zeide de oude zeerob en zag de hooge rotsen aan als oude bekenden. Ja 1 antwoordde sir George, »en ginds," voegde hij er bij, terwijl hij zich tot den magistraat wendde, is de grot, ia den zijwand van de kloof, waarin de arme Maurits nederdaalde en waarin zijn moordenaar verborgen moet zjjn geweest, toen hij het touw doorsneed. De zeerob keek verbaasd. Was het dan een moord, geen onge luk 1 Dat was een prachtig geval om de plaats beroemd te maken, en dan kon hij voortaan wel dub bele vracht rekenen Zoo, zoo, een moord 1 Het is knapjes hoog, zeide de magistraat. Iemand, die naar beneden valt, moet wel dood zijn, zelfs als hij in het water terecht komt, want ik ben bang, dat het te ondiep is, zoodat hij op de rot sen zou neerkomen. Kunnen wij de kloof niet invaren vraagde sir George aan den zeeman. Welzeker heeren Als u de boot maar aan weerskanten van de rots afhoudt, want anders is ze er in een oogenblik geweest. Zeker Thomson Hier ben ik al, meneer 1 Ga jij nu aan de voorplecht staan, jonker, en pas dan op, riep de oude, en de lichte boot danste door de branding de kloot bin nen. Nu kwamen zij over de plek waar Maurits en zijn moordenaar

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1