Transvaal. Binnenland. Gemengd. Met inbegrip van de overgangs-, straf- en slotbepalingen bevat liet onderwerp 293 artikelen. Het geheele resultaat van de gecombineerde bewegingen in het Boschveld is, dat 1500 gewapende opstandelingen zich hebben over gegeven of gevangen genomen zijn en dat Pietersburg niet langer de basis is van de Boeren. Uit deze maandenlange opera ties blijkt, dat de Boeren minder in staat zijn de ontberingen van bet oorlogsleven in het Boschveld te doorstaan dan de Engelschen. Het manoeuvreeren van de ge pantserde treinen, die nu tot groo- te voortreffelijkheid gebracht zijn, vormt thans een zeer belangrijk onderwerp van militaire studie. Zij zijn van onschatbare waarde voor de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren. Methuen- meldt uit Buisfontein, dat hij een kanon, behoorende tot de O.-batterij, hetwelk de Boeren bij Selicatsnek hadden veroverd, heeft hernomen. Van de Boeren sneuvelden er 4 en werden zeven krijgsgevangen gemaakt. Babington heeft een Kruppka- non met negen granaten opgegra ven. In het district Houtenisse is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid Mr. J. G. van Deinse te Hulst. De wijziging der schoolwet is aangenomen met op een na al- gemeene stemmen. ItlMiSKEVN, 14 Mei I'JOl. We verwijzen belanghebbenden naar achterstaande advertentie be de dood zouden zijn en dat zij, door te zoeken naar naar de lij ken, hun eigen leven zonder nood zaak zouden opofferen. Sir George en zijn lakei wan delden dus naar het huis van den magistraat, aan wien zij een vol ledig en uitvoerig verhaal deden van alles, wat er gebeurd was, wat stiptelijk werd beaamd door Thom son, terwijl alleen de naam van Maurits Westerbury werd genoemd, ofschoon volgens de beschrijving van den moordenaar de magistraat direct oordeelde, dat de ongeluk kige die zoo den dood had gevon den, niemand anders was dan de lang gezochte, ontsnapte gevange ne, de moordenaar van den land eigenaar bij Bally Castle. Hij scheen niet te twijfelen aan het verhaal van sir George en had daartoe ook nimmer reden, zooals het vervolg van ons verhaal zal toonen. It vervolgd.) treffende de algemeene vergade ring van ^Volksweerbaarheid" al hier op a. s. Zaterdag. A.s. Zondag zullen de zomer- concerten van de muziekvereeni- ging »Uit het VolkVoor het Volk" geopend worden met eene uitvoering op de markt alhier. Cad/.Aiid, 10 Mei Hedennamid- dag had alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een Sluiswachterswoning. Aannemer werd de heer Iz. Toussaint alhier voor _/1705. De Bisschop van Breda heeft benoemd tot deken in het dekenaat Anrdenburg dhr. P. C M. Ver hoeven, pastoor te IJzendijke, tot pastoor te Aardenburg dhr. Th. F. Wijtvliet te Groede, tot pas toor te Groede dhr. G. A. Beek hoven kapelaan te Bergen-op-Zoom, tot kapelaan te Bergen-op-Zoom dhr. A. A. van Dijk id. te Aar denburg en tot kapelaan te Aar denburg, dhr. Oomen, priester van het semenarie. OostblU'jr. In de Zondagjl. ge houden vergadering van de afd. Oostburg van den Boud van Ned- Onderwijzers, werd door den Secre taris o. m. mededeeling gedaan omtrent het bezoek door enkele onderwjjzers aan den heer mr. Hennequin, lid van de Tweede Kamer. Dit bezoek was noodig geacht met het oog op gewenschte ver beteringen in de onderwijswet. Hij voegde daaraan toe, dat zij te dier zake uitstekend bij den afgevaardigde waren ingeleid door den heer Van Ham, hoofd dei- school alhier, die de belangen der onderwijzers warm had verdedigd. De aftredende voorzitter achtte het hier de plaats, een woord van dank te brengen aan mr. Henne quin voor diens houding bij de behandeling dier wet aangeno men. Daarna werd tot voorzitter ge kozen de heer S. Frelier, die de benoeming voorloopig aannam en in diens plaats tot penningmees ter da heer J. A. Hoste te Groe de. De heer W. C. de Priester te Breskens verklaarde zich bereid als correspondent van de onder steuningskas op te treden. IJzendijke, 11 Mei. Heden werd alhier ten overstaan van notaris Zijlstra geveild de Pauli- na-polder gelegen in de gemeen te Biervliet, groot 240 H.A. ver deeld in 44 kavels, ingezet met een som van ƒ207,812.. Uit Oldenzaal meldt men aan de A'. R. Crt.. Donderdag dreef een groote luchtballon in Noordelijke richting over de stad. Verschillende per sonen hebben het geroep van in zittenden (men meent er zelfs twee te hebben gezien) gehoord. Onder aan den ballon hing een dik en lang touw. Misschien is dit de ballon, die de vorige Zondag te Keulen tel oefening opgelaten, losbrak ten gevolge van den stormwind en met twee inzittenden in de wol ken verdween. Het gerucht gaat te Oldenzaal dat de ballon ergens bij Ootmar- sum moet zijn neergekomen Nader wordt nog gemeld De ballon was des ochtends te 8 uur te Keulen opgelaten, tot het doen van militaire verkennin gen. Daar de richting van den wind veranderde, zijn de bestuur ders het spoor bijster geraakt. Donderdagmiddag kwamen zij te Tilligte bij Ootmarsum neer, zon der te weten, waar ze zich be vonden. De ballon met toebehoo- ren is des avonds per wagen naar het station Oldenzaal vervoerd, terwijl do drie verkenners een of ficier en twee minderen, eveneens daar per rijtuig aankwamen en over Arnhem naar Keulen terug ziju gegaan. Geen van de lucht reizigers had ook maar het mins te letsel gekregeu. Bij de manoeuvres te Oos- terzeele (België) werd een vervolgd ruiter, die door zijn steigerend paard naar achter werd geslin gerd, door de lans van ziju revol ver in de borst getroffen, zoodat hij onmiddellijk den geest gaf. Hij was pas 25 jaar oud. Br is een bende ontdekt, wier specialiteit het was pakjes te stelen op de lijn ParijsLyon Middellandsche Zee. Zij werkte al jaren, had een ge- pens.oueerd brigadier der gendar merie tot hoofd en voor 100.000 frs., naar men schat, gestolen. Te Hilversum is een zesja rig knaapje, dat op een vracht wagen wilde moerijden, daaron der geraakt en ernstig gewond op genomen. Het werd naar de li. K. ziekenverpleging overgebracht, en is weinige uren daarna overle den. Bij Harlingen is een jon gen, die vogelnestjes wilde uitha- leu, uit den boom gevallen en aan hersenschudding overleden. In ons vaderland komen de wilde zwijnen nog maar nu en dan eens voor. Nu schijnen ze uit Duitschland in troepjes her waarts te komen. Er zijn er ver scheidene gezien bij Toldijk, een goede 2 uur van Zutfen aan den Emmerikschen grindweg, een uur voor Hummeloo. Zelfs was er ecu zeug met jon gen bij. Volgens de Doeab. Crt. hebben zij op de bouwlanden, vooral in de aardappelvelden, al heel wat schade aangericht. Tn den nacht van Vrijdag op Zaterdag tusschen 2 en 3 uur is te Rotterdam een brutale dief stal gepleegd in het huis van be leening van den heer S. Hatnme aan de Lange Warande, hoek Oosterstraat, welk winkelhuis des nachts onbewoond is. Aan de zijde van de Ooster straat zijn de dieven door op schuiving van een raam binnen gekomen en hebben zij daarna in het winkelhuis een der uitstalkas ten geplunderd. Vermist worden 12 gouden dames-remontoirhorlo ges, 2 gouden heeren-remontoir- horloges, een gouden cilinderhor loge, 10 zilveren remontoirs, 12 gouden ringen, een gouden dam ;s- remontoir en een gouden cilinder, 1 doosje, inhoudende vier stel namaakdiamanten oorknoopen, ge vat in goud, vier granaten dames halskettingen met gouden slot, 2 bloedkoralen dameshalskettingen met gouden slot. Andere voorwerpen hebben de dieven onaangeroerd gelaten. Zaterdagmorgen geraakte de 51jarige F. van der Weijden, werk zaam op de steenhouwerij van den heer D. J. Breedveld te Dordrecht, tusschen een zerk bekneld, die recht overeind moest geplaatst worden; hij werd onmiddellijk gedood. Door den trein, welke te ongeveer 10 uur te Middelburg is Zondagavond, op het .traject Arnemuiden— Middelburg, een kor poraal van het garnizoen te Mid delburg zekere K. uit 's Heer- Arendskerke overreden. In vreeselijken toestand werd het misvormde lijk het hoofd was van het lichaam gescheiden naar het militair hospitaal te Middelburg vervoerd. Amal, een stadje aan het Wenerrueer, in Zweden, is Don derdag voor de helft een prooi der vlammen geworden. Ongeveer 1000 personen zijn zonder dak en de regeering heeft tien tenten gezonden om ze voor loopig te herbergen. In de Spaansche kanongie terij te Trubia heeft een ontplof fing plaats gehad, waardoor 3 menschen gedood, 13 gewond en de gebouwen vernield zijn. De oorzaken der ontploffing zijn onbekend. Een barbier te Terökova, Stevan Balko, kwam dezer dagen tot de ontdekking dat zijn vrouw hem bedroog en met den notaris Alexander Kohn liefdesbetrekkin gen onderhield. Toen de notaris zich in de vori ge week kwam laten scheeren, sneed Balko hem den hals af en doodde vervolgens op dezelfde wij ze eerst zijn ontrouwe echtgenoot en toen zich zelf. Bij een specialiteit in het quartier de l'Etoile te Parijs kwam dezer dagen een deftig heer met zijn dochter en een gouver nante, om de eerste onder zijn behandeling te steller.. De docter behandelde meerdere patiënten in zijn huishet meis je bleef dus ook achter en papa betaalde vooruit 500 fr. voor ver pleging. Na enkele dagen verdween Je patiënte plotseling, na zich 20.000 fr. van den docter te hebben toe geëigend. Toen de dokter zich nu naar den vader begaf om hem een en ander mede te deelen, bleek dal de heer, die op 't aangeduide adres woonde, een gansch ander persoon was, dan de papa die 'l meisje had gebracht. De docter was eenvoudig het slachtoffer van een sluwe oplich terij geworden. Een ontzettend geval van kannibalisme is in het zuiden van Stiermarken ontdekt. In het dorp Prarzberg, bij Mar burg, werd het echtpaar Bratusa gearresteerd, onder verdenking van zijn 12jarig dochtertje te hebben vermoord. Men had overblijfselen van het lijk in de bakoven gevonden. Thans jheeft het gerechtelijk onderzoek aan het licht gebracht, dat de onnatuurlijke ouders het meisje hebben opgegeten, alleen de beenderen trachtten zij in de oven te vernietigen, wat niet ge heel gelukte. In het diaconessenhuis te Bromberg en te Gnesen zijn ge vallen van pokken voorgekomen, Men schrijft uit Oosterwijk: Een jeugdige dienstmeid was 't vorige jaar beschuldigd van dief stal. Zij zou met een sleutel de kist van een der knechten geo pend en hein eenig geld ont vreemd hebben. En toen zij ein delijk onder pressie van de poli tie het feit erkende, was zij het natuurlijk ook, die enkele artike len van den patroon had weten binnen te palmen. Het vonnis kwam een maand achter slot en grendels 1 Met ge duld onderging zij haar straf. Voor zich zelf wist zij dat zij onschuldig was en voortdurend kwam zjj dit verzekeren. Dezer dagen ontving zij een brief van den vader van den knecht, wien zjj heette bestolen te hebben en waarin haar wesd meegedeeld,dat zjju zoon haar vaischelijk van diefstal had beschuldigd. Zijn geweten had hem gefol terd en voor den vader had hij zijn schuld beleden. Gelukkig was deze eerlijk ge noeg om de waarheid te doen kennen. Het arme meisje heeft alzoo een maand onschuldig in de ge vangenis doorgebracht.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2