Een familiegeschiedenis, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde Distriet. II. No.591 Woensdag 15 Mei 1901. 10R Jaarg. FEUILLETON. i ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk 0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur: Dit bbid verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DÜXIDiAX te ISreskens. Een ontwerp van wet tot rege ling der wettelijke verplichting van werklieden om zich te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van in validiteit of ouderdom is ter be oordeeling aan de Kamers van ar beid gezonden. Volgens artikel 1 zijn alle per sonen, die werkzaam zijn ain een onderneming, in een inrichting, of in een dienstbetrek king tegen loon van minder dan ƒ1200 per jaar, of b in een on derneming, niet tegen loon en niet in een dienstbetrekking en die tevens öf niet zijn aangeslagen krachtens de wet op de bedrijfs belasting, öf hetzij naar inkoms ten beneden ƒ1200, hetzij naar inkomsten beneden ƒ1150 zijn aangeslagen, verplicht, zoodra zij hun 16e jaar vervuld hebben zich bg de Bank het recht op eene rente bij invaliditeit of ouderdom te verzekeren, voor zoover zij niet uitgezonderd of van den verzeke ringsplicht ontheven zijn. De werkman, aan wien door den Staat pensioen is verzekerd, is niet verzekeringsplicbtig, evenmin als de in denzelfden toestand ver- keerende werkman in dienst van een publiekrechtelijk lichaam. De werkman, die in het genot is van een pensioen of rente, voor zijn geheele leven toegekend, niet lager dan 75 per jaar, alsmede de werkman, die in het genot is van eeu ouderdomsrente, krach tens deze wet toegekend, wordt op zijn verzoek van den verzeke ringsplicht ontheven, indien hij desgevorderd aantoont, dat de uit- keering van het pensioen of de rente voldoende verzekerd is. De werkman die op zijn 40ste jaar niet verzekerd is noch ge weest is, wordt op zijn verzoek van den verzekeringsplicht onthe ven. De werklieden worden naar het inkomen, dat zij met arbeid ver- nen of geacht worden te verdie nen, ingedeeld in vijl'renteklassen kl. 1 jaarlij ksch inkomen bene den ƒ240, 2e klasse jaarlijksch inkomen ƒ240 tot beneden ƒ450, 3e klasse jaarlijksch inkomen 450 tot beneden ƒ700, 4e klasse jaarlijksch inkomen ƒ700 tot be neden ƒ950, 5e klasse jaarlijksch inkomen van ƒ950 of hooger. De werkman in het genot ee- ner rente, toegekend krachtens de ongevallenwet 1901 of eener in- validiteitsrente, kan op zijn ver zoek voor een termijn, die telken male verlengd kan worden, in eeu lagere renteklasse geplaatst wor den. De middelen tot dekking der uit te keeren renten en te restitu- eeren premiën en der uitgaven worden, behoudens de nader be paalde uitkeering door den Staat, gevonden door het heffen van pre miën van de verzekerden. Door den Staat wordt geduren de 50 jaren jaarlijks in het inva- liditeits- en ouderdomsfonds gestort eene som van 2 millioen gulden. De eenheidspremie bedraagt over elke kalenderweek 8 ct. Over elke kalenderweek een gedeelte steeds voor een heele ge rekend wordt nu de premie geheven ter waarde van, in klas se. I. van 21/2 eenheidsprem. 20 c.t II. 3 =24 III. 4 32 IV. 5 40 V. 6 48 Isa vervulling van ecu wacht tijd van 200 premieweken, die voor 40jarigen niet hooger kan klim men dan 400 premieweken, heelt de verzekerde, die invalide is, recht op invaliditeitsrente indien er geen vooruitzicht bestaat op geheel of gedeeltelijk herstel der verloren arbeidskracht, of indien de invaliditeit onafgebroken een half jaar heeft geduurd. De verzekerde boven 05jarigen leeftijd heeft recht op ouderdoms rente. Invaliditeits- en ouderdomsrente worden niet te zamen genoten. De grondslag der rente be draagt ƒ28. Na betaling van 46 jaarpremies tusschen het 16e en 65e jaar zal de rente bedragen in de eerste klasse ƒ118 30, in de tweede 141,96, in de derde ƒ189,28, in de vierde ƒ236,60, in de vijfde ƒ283.92. De bedragen worden hooger, naarmate meer jaarpremies zijn betaald. Van gewicht zijn hierbij nog de volgende bepalingen. Bij overlijden van den verze kerde, alvorens rente is genoten, is de Bank bevoegd (niet ver plicht) aan echtgenoote, wettige of natuurlijke en wettig erkende kinderen, ouders of andere ver wanten de gestorte premiën uit te keeren. De Bank is bevoegd bij drei gende invaliditeit den verzekerde heel- en geneeskundige behande ling te verleenen of in een in - richting te doen verplegen en in middels ~l3 van de rente aan zijn kinderen uit te keeren. Onder de bevelen van het be stuur der Bank wordt het toezicht op de naleving dezer wet opge dragen aan agentschappen. De premie wordt betaald a. voor den verzekeringsplichtigen werkman, die zijn loon in geld, niet uitsluitend van derden ont vangt of niet bevoegd is dit voor het geheel af te houden van het geen hij ten b hoeve van zijn werkgever van derden ontvangt, door zijn werkgeverb. in alle overige gevallen door den werk man zelf. De premiën worden betaald door het plakken van reutezegels in een rentekaart, behoudens uit zonderingen voor enkele catego- riën van verzekerden. Over de beslissingen van het bestuur der Bank, waartegen be roep openstaat, wordt geoordeeld door raden van beroep en in het hoogste ressort door eeu college voor het Rijk. De Staat is aansprakelijk voor de aan de verzekerden toekomen de renten uitkeermgen. 36. Op den eed gevorderd, zou hij dien naam moeten zeggen, als zij ne bekendheid met den moorden aar aan het licht kwamen, en dan zoude al de schande neerkomen op de vrouw, die hij als de zijne had verkozen. Zjj, eene arme weeze, alleen staande in de we reld en dan zou haar naam op ieders lippen zjjn of door meer liefderijke menschen zacht worden uitgesproken, met een gevoel van medelijden, terwijl hare geschie denis met aandoening zoude wor den verhaald. O, Groote God Dat zou hem hard vallen maar hoor nog meer Wees voorzichtig sir Geor ge, het pad is gevaarlijk en loopt hier vlak langs den afgrond Dank je Thomson. Dank je! Wij zullen zoo op den landweg staan en zullen daar wel eene hut of hoeve vinden, waar wij eene boot zullen kunnen krijgen. Gesproken als een sterk man met geen verdriet in hoofd en hart, en hij liep wat sneller door, dankbaar voor do waarschuwing. -— Wil meneer mij oen arm geven P Hier is liet pad wat bree der Dank je Thomson. Wij zul len al het gebeurde aan de politie moeten mededeelen, denk ik. Dat zal wel het verstan digst zijn want de lijken zullen wel gevonden worden en dan zul len er wel menschen zijn, die zich herinneren, dat meneer Westerbu- ry met ons is uitgegaanAr me meneer VVesterbury, hij was eeu goed inensch, zjjn dood zal een heel verlies zj)n voor de ar men rond Blackrok. Zi| verloren een goed vriend toen uw vader stier! en nu weder een in meneer Westerhury Ik kan maarniet begrijpen, hou u er toe kwam, om zooveel drank te gebruiken en mij zoo schandelijk te vergeten.... Is dat niet eene kleine hoeve daar, meneer Ik zie licht liet bleek te zijn, zooals hjj zeide, daar was eene kleine hoeve aan de kust, op ongeveer een hal ve mijl afstand en daarheen bega ven zij zich. Er woonde een oud gepensio neerd zeeman van de marine op, die menigen keer zjjn bloed voor zijn vaderland had gewaagd en nu by zijn pensioen nog een sommetje verdiende, door touristen langs de kust den weg te wijzen over de rotsen en langs de afgronden en hen nu en dan eens langs de kust roeide, omdat men, zooals hij voorgaf, dan beter kon zien, maar in werkelijkheid, omdat hij dan 't meest verdiende. Maar hij dacht er niet over om in den nacht te gaan varen. Hij had een goed avond-grocje gebruikt en wilde naar bed gaan. Het was een mooie dag weer geweest en dus ook voordeelig't kon er dus op overschieten, om een zoo laat vrachtje af te slaan. Doch toeD ODze vrienden hem met korte woorden hadden mede gedeeld, wat er eigenlijk gebeurd was, begon hij belang in de zaak- te stellen. Men kon die plaat,-, gedurende dien nacht niet berei ken, zeide hij. Er waren zooveel scherpe en gevaarlijke rotsen, dat het zelfs met de kalmste zee ge- vaarljjk was. Er kon dus niets gedaan wor den voor den volgenden morgen. Jawel, er woonde een magi- straats-persoon, zoowat drie mijlen verder, aan den Molenweg, en sir George zou hem wel kunnen spre ken ook maar dan moest hij heel vroeg in den morgen aan zijn huis zijn, omdat hij op een marktdag altijd naar Portrush ging. Sir George wilde direct gaan, als de oude man boni de:: weg maar aanwees, ma. ba v.-i:.!.- nog liever den p;'\ van 1 bo.ii be talen, als lnj er i !ile; nai ht nog ui in ,:hon li rotsen wilde laten gaan. Doch de oude man was sfijtlioodiglijj redeneerde dat, als de mannen van zoo n hoogte waren geval! n, zij toch

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 1