Binnenland. Gemengd. Transvaal. Rechtzaken. gecijferd om met voordeel te kun nen profiteeren van het bedrijf, maar we vragen toch of de inner lijke waarde en dus op den duur de daarmee direct samenhan gende financiëele voor- of achter uitgaat bij de nieuwe richting. We herhalen met klem, dat we leek zijn en dat we slechts ge openbaarde verschijnselen meedeel den, aan de hand waarvan we de hier boven gestelde vraag deden. De heer L. Van Waesber- ghe Janssens, lid van Ged. Sta ten van Zeeland te Hulst, wenscht niet in aanmerking te komen voor de hem van Katholieke zijde aan geboden candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Ilontenisse. Naar de A. R. Cf. verneemt is Woensdag bij de Tweede Ka mer ingekomen het ontwerp be treffende de droogmaking der Zui derzee. De Tweede Kamer heeft Woensdag de motie van den heer Troelstra om te komen tot herzie ning van de grondwet tot uitbrei ding van het kiesrecht, verworpen met 6S tegen 20 stemmen. Gisteren werd behandeld de mo tie van den heer Van Dedem, be doelende de provinciale-, gemeen telijke-, waterschaps- en particu liere tollen op land- en waterwe gen van rijkswege af te schaffen, en daartoe de Regeering uit te noodigen een onderzoek te doen instellen naar den minst kostba ren weg om tot die afschaffing te geraken. Na eene bestrijding van den minister van financiën, die de mo tie werd zij aangenomen zoude toetsen aan zijne eigene verantwoordelijkheid, werd zij aan genomen met 65 tegen 19 st. wordt de heer P. Mulder, benoemd opzichter van den rijkswaterstaat 4e kl. geplaatst te Zutfen, onder de bevelen van den Hoofdingenieur belast met het opzicht van de ri vieren. Bij het gisteren gehouden examen voor onderwijzer slaagde nog de heer J. J. Vrolijk te Aar denburg. De examens zijn afgeloopen. BltliSKE.VS, 10 Mei 1901. Ter brigade der Kon. Mar. al hier is een postduif opgevangen, die op een ring, bevestigd aan den rechterpoot, het merk draagt Vr. 1900—1623. Met ingang van 1 Jnni a.s. oogenblikkelijk zorg vorderen, als het onderzoek naar zijn vriend, het geven van inlichtingen aan de politie, en hieromtrent wist hij niet recht hoe te doenwant het was een vreemd verhaal, wat hjj doen moest en bij hoopte, dat er geen vermoeden op hem zoude vallen, omdat hij zoo weinig be- wjjs kon geven van eene zoo vreemde aangifte. Ook vraagde hij zich af, hoe bij den naam van Matthew Baring verborgen zou kunnen houden in deze zaak. vervolgd.) De centrale a.-r. Kiesveree- niging »Zeeuwsch-Vlaanderen O. D." jl. Dinsdag te Terneuzen ver gader dgeweest, stelde als candi- daat voor de Tweede Kamer in het district Oostburg, de heer J. F. Heemskerk, betaalmeester te Tiel. kort geleden te Sas van Gent. Aangezien de thans als defini tief candidaat aangewezene niet voorkwam op de voorloopige can- didaten-lijst, vermoeden we dat deze keuze is geschied op aanwij zing van de Centr. anti-rev. Kiesv. vLuctor et Emergo" in dit deel van het kiesdistrict, die den heer Heemskerk wel op de voorloopige lijst had geplaatst, en waarvan te verwachten is, dat in aansluiting met die candidatuur, deze ook door de laatst-bedoelde Kiesvereeniging zal over genomen worden. Het destijds loopende gerucht dat van soc. dem. arbeiders-rich ting de heer Wibaut te Middel burg zou gesteld worden, heeft zich tot heden nog niet bevestigd. Mzendijkc, 4 Mei. In de he den alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Maurits- polder is op voorstel van de hee- ren J. Th. Hendrikse, C. van Hijfte Jz. en G. A. F. Cortvriendt, besloten tot verharding door be- grinding van de Zevenhofstede- straat en van de daaraan grenzen de straat naar Turkeije, alsmede van den dwarsweg van af de Ze venhofstede-straat naar den Oranje- dijk. De Tweede Kamer nam gis teren mede aan het wetsontwerp tot naturalisatie van P. J. Talloen, landbouwer te Aardenburg. Uetraiicliemeiit. Dinsdag 1.1. woedde er hier gedurende eenige oogenblikken een wervelwind, die een afdak van eene bergplaats op nam, een der zeilen van den mo len geheel in stukken scheurde en bij een paar ingezetenen een gat in het dak sloeg. Even spoedig als hij kwam, was hij ook weg en werd het opnieuw stil. In de Beemster, sloeg een rijtuig van den slachter H. Kroo- nenburg te Purraerland, door het breken van een lemoen om. Hoewel schijnbaar niet zwaar gewond, is K. kort daarop gestor ven. Uit Berlijn wordt aan de »N. R. Crt." een gruwelijke moord geschiedenis geseind, voorgevallen in het nabij gelegen Mariendorf. De vroegere sigarenmaker Bob- be, die tien jaren geleden wegens brandstichting veroordeeld was, heeft zijn huisjuffrouw, vrouw Hemmling en twee kinderen, die hij bij zijn maitresse, zekere vrouw Stege had, niet revolverschoten gedood en hen vervolgens gewor pen in een hol, dat hij onder den vloer zijner kamer had uitgegra ven met een kachelplaats als dek plaat. Het verhaal van deze mis daad wordt met allerlei bijzonder heden a la Ponson du Terrail op gesierd. Zoo wordt verteld, dat Bobbe elf jaar geleden in Moabit in zijn winkel een menschenval had ingericht, door in de vloer een met een kleedje bedekt val luik te makendoor dit luikje was hij van plan de klanten te laten vallen die hij wilde dooden. Voor hij toentertijd zijn gruwelstukken kon bedrijven werd hij wegens brandstichting in hechtenis geno men. Zijn menschenval werd ont dekt maar de rechtbank kon hem, niettegenstaande de zware verden king die op hem rustte, dat hij die val met duivelsche bedoelingen had geplaatst, niet anders dan we gens brandstichting veroordeelen tot acht jaren gevangenisstraf. Ook in het tuchthuis werd hij verrast, terwijl hij bezig was een kunstige onderaardsche gang te graven, om daardoor te ontvluch ten. (Deze bijzonderheden zullen wel aan de sterke fantaisie van een confrater te danken zijn.) Voor hij toentertijd wegens ver schillende misdrijven met tus- schenpoozen veertien jaren had gezeten. Hjj had nu in Marien dorf in het eenzame huis van het echtpaar Hemmling kamers ge huurd voor zijn minnares en haar kinderen om de Hemmlings, die welgesteld waren, zonder dat ze iets kwaads vermoedden, te kun nen belagen. In de kamer van zijn minnares, en blijkbaar met medeweten van deze, maakte hij daarna een onderaardsch hol en had hij de vloer reeds eenigen tijd geleden rood geverfd, om later sporen van bloed minder in het oog te laten vallen. De vermoorde kostjuffrouw heeft, naar de sporen die er nog over waren, verschrikkelijk met den moordenaar om haar leven gewor steld. Door het geheele huis heen vond men flarden van vrouwen- kleeren en andere sporen van een hevige worsteling. Met zeven kogels doorboord vond men het lijk van juffrouw Hemmling in den kuil geduwd. Men vermoedt, dat de kinderen den moordenaar verrasten, terwijl hij bezig was om het lijk te ver stoppen, en dat de booswicht ook ben toen ook neer heeft gescho ten om deze jeugdige getuigen van zijn daad uit den weg te rui men. Later duwde hij de knapen ook met geweld in het onderaardsche hol. Daarna ging de moordenaar het huis van bloedsporen reini gen, toen de man van juffrouw Hemmling die kwam eten hem stoorde. Bobbe noodigde hem, op een kop koffie en trachtte toen ook hem te vermoorden. Hemmling, een sterke man, ging na het eerste schot met een stoel op den moordenaar in, die drie maal vuurde, toen Hemmling ten slotte uit het venster de wijk nam, joeg Bobbe liera nog een kogel in den rug. Toen Bobbe zag dat Hemmling in weerwil van alles aan zijn moordlust was ontkomen, sloeg hij zelf snel op de vlucht. In een wagen van den paarden tram naar Berlijn ontstond tus- schen hem en twee gendarmes die hem nazetten, een hardnekkig ge vecht. De moordenaar zou uit den wa gen gesprongon zijn om verder een heenkomen te zoeken, toen de verschrikte passagiers tusschen- beide kwamen. Daarna schoot hij zieh zelf dood met een schot in de slaap. Te Anna-Paulowna is de predikant Dobbeld van zijn cate chisatie huiswaarts keerende, van zijn rijwiel gevallen. Naar huis gedragen, overleed hij spoedig. Op de Hoogstraat te Rot terdam is een verver door het wippen van een plank uit de der de verdieping op straat gevallen. De 21 jarige man bleef op de plaats dood. Een werkman aan de gas fabriek te Breda is van den ketel gevallen, waarbij hij een hersen breuk kreeg en onmiddellijk dood Te Haskerland is een 80ja rige man, die gras was gaan snij den, voorover in een kanaal ge vallen. Twee buurvrouwen zagen bet en redden den drenkeling. Een barer was toen zij driejaar oud was door den nu geredde eens uit het water gehaald. Woensdagavond geraakte een jonge schippersvrouw uit Leidei onder de gemeente Leiderdorp op noodlottige wijze om bet leven. Terwijl haar man in de lijn liep, gleed zij op het gladde dek uit en geraakte te water. Vóór haar echtgenoot te hulp kon komen, was ze in de diepte verdwenen. Ze werd levenloos opgehaald. Het echtpaar was kort geleden gehuwd. Een landgenoot, wiens naam men noemt was verleden week te Brussel voor zaken, en sprak al daar eer. Engelschen handelsvriend (óok met name genoemd), die voor het Engelsche gouvernement vijf endertig duizend paar schoenen had gemaakt en betaling had ge kregen. Onlangs was deze aan het War office te Londen ontboden en werd hem gevraagd van welk leer hij zolen en bovenleder had gemaakt. Men vroeg hem zooveel, dat hij wederkeerig verlangde te weten, »of er dan iets aan die schoenen mankeerde". Men bleef hem het antwoord daarop schuldig, maar bestelde di rect, om binnen korten tijd te leveren een tweede party van vijf endertig duizend. Toen hij het War Office verliet, ging een officier met hem mede, en vertelde hem in het geheim dat die eerste .35.000 paar door de Boeren waren ingepikt Commandant Viljoen heeft met vijfhonderd man het kamp van generaal Beatson aangevallen. Viljoen kwam op zeer korten afstand van het kamp, maar trok spoedig terug toen de Engelschen een pompom, en een maxim lie ten werken. De Boeren lieten zes dooden achter. De Engelschen zetten hen na en dwongen hen hun geheelen trein achter te la ten, die dus in Engelsche handen viel. Kolonel Grenfell heeft het fort Klipdam aangevallen, waar kapi tein Dahl, de naturellen-commis saris, thuishoort. Na een heet gevecht, waarbij de Boeren negen gesneuvelden kre gen, werd de plaats genomen met 45 gevangenen en veel munitie. Hartbeestefontein zal nu ver woest worden. Het heet dat De Wet en Steijn in het westen van Transvaal zijn. Drie vendels, zijn te Standerton teruggekeerd, en brachteu samen mee 4000 schapen en 4000 stuks vee. Arrondissement-I- Rechtb. Middelburg. Zitting van Vrjjdag 10 Mei. S. M. d. P., 23 j., dienstbode te Zuidzande, thans gedetineerd in de strafgevangenis te Rotterdam is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Zierikzee, 10 Mei. De Arron- dissenients-Rechtbank alhier, deed heden uitspraak in de bekende zaak van dr. de K. te Bruinisse. De beklaagde werd wegens mis handeling, den dood ten gevolge hebbende, veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was 5 jaren. WEERBERICHT. 11 Mei 1901 wordt verwacht Zwakke wind. Omtrent bewol-

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2