ONTVANGEN: 8TKÜ0110EBEIV. J. ttlÈa m Stoelen u. DONDERDAG 9 lei 1901, de Mest in den Mestput, Kruidenierswaren, BurgerL Stand. Advertentiën. Tafelwater M F. U B E L S, in verschillende modellen Zondagnamiddag gebeurde te Wolfertsdijk een ernstig onge luk. De landbouwer J. de W. had zijn kindje laten doopen huiswaarts rijdende geraakte hij op hol, en 't wagentje kwam in de sloot terecht, 't Paard was geschonden aan de pooten. De baas tijdig afgesprongen, en ook een paar kinderen kwamen met den schrik vrij, De vrouw erg gehavend in het aangezicht en de knie. De baker een arm gebro ken en het kleine kindje kwam in 't water terecht, doch werd spoe dig op het drooge gebracht. Geneesheer en veearts dadelijk ontboden, waren spoedig ter plaat se, en 's avonds ging alles rede lijk wel. Men begrijpt dat deze omstan digheid op een stillen Zondag avond heel wat opschudding teweeg bracht. Te Hoenderloo is een huis je, bewoond door de bejaarde be hoeftige weduwe v. d. B., in den nacht van Zondag op Maandag geheel uitgebrand. Men vond ihaar lijk nabij de verbrande geit, waaruit men af leidt, dat toén zij bij lamplicht de geit is gaan melken, de lamp is omgevallen en alzoo brand ont staan. Te Heerle-Wouw (N.-Br.) bestaat het aartsvaderlijk gebruik, dat bij een deftige boerenbruiloft al de familieleden en keunissen verzocht worden. Donderdag had zulk een ouderwetsche bruiloft plaats. Na de kerkelijke plech tigheid vereenigden de bruilofts gasten zich aan den disch en ver orberden een gemesten os, een vet kalf, twee vette varkens, dertig kippen, drie ovens brood, twee hectoliters koffie, plus 700 liters bier. Wij lezen over «schoolblij ven". Een artikel van 't Huishoude lijk Reglement voor 'n Christelij ke School luidt «Wanneer het noodig wordt geoordeeld, dat leerlingen langer dan een kwartier over den tijd school blijven, zal het onderwij zend personeel daarvan aan de ouders kennis geven." De Redactie der Vrije school zegt daarvan Wij zouden er voor zijn «lan ger dan een kwartier" te schrap pen, zoo men al meent, wat ik bestrijd, recht te hebben of ver plicht te zijn kinderen school te houden. Schoolhouden behoeft niet altijd straf te zijn. Men kan een eenigs- zins achterlijken leerling of ook wel een voorlijken wat apart te geven hebben, of iets particuliers te bespreken, daar de overigen niet van behoeven te weten. Als straf hebben wij van schoolblij ven, van gezamenlijk schoolblijven allerminst, ooit eenig resultaat ge zien in verhouding tot de last, die men zichzelf oplegt. Ik ken onderwijzers, die over zichzelf verbazen, wanneer zij geen straf- sehoolblijvers hebben, zoo zijn zij aan de booze hebbelijkheid ver slingerd. Maar een en ander daargelaten achten wij schoolhouden van de kinderen, om welke redenen dan ook, zonder afspraak of kennisgeving aan de ouders onge oorloofd. Zelfs voor een kwartier of vijf minuten. Er kan in de korte vijf minuten een verbazende lengte van angst uitgestaan wor- dén. Als we behoorlijk reden kunnen geven van 't later komen, zullen de ouders in de meeste gevallen wel niet onhandelbaar zijn, de meesten zullen het zelfs wel als een recht van meester aanzien, dat lip de kinderen school houden mag, maar wij moeten het niet op onze verantwoordelijkheid nemen of op de traditie steunen. Een bestuur is allerminst be voegd om implicite, zooals dat hier geschiedt, aan den onderwij zer recht te geven een schoolkind een kwartier na te houden. Daar heeft geen bestuur zeggen in, of het moet door een speciale en hoofdelijke toestemming der ou ders of voogden dat recht verkre gen hebben. De zaken nemen gewoonlijk zoo'n vaart niet, maar voor den kantonrechter zou men voor een geval van schoolblijven iets over vrijheidsberooving kunnen hooren, dat men niet verwacht had. Ik bedoel echter niet, dat men uit vrees voor aanraking met de rechterlijke macht in deze hande len zal maar wel uit opvoedkun dige beginselen en uit voorzich tigheid. I*cr Telegraaf. Den Haag, 7 Mei. De Tweede Kamer nam heden bij eindstemming de legerwetten aan met 59 tegen 38 stemmen, en de landweerwet met 85 tegen 9 st. llreskens. Huwelijks-Voltr. 2 Mei. Jan ten Brink, 34 j., jm. en Johanna Suzaniia Keijmel, 21 j., jd. 2 id. Jannes Beun, 26 j., jm. en Maria van Gijs, 23 j., jd. Geboorten. 16 April. Johannes Franciscus, z. v. Franciscus B. Taughe en Thereselina S. de Pauw. 19 id' Susanna, d. v. Peter Strack en Francina Verduijn. 3 Mei. Lambertus, z. van Jannis Verduijn en Susanna Boekhout. WEERBERICHT] 8 Mei 1901 wordt verwacht Matige tot krachtige westelijke wind. Zwaar bewolkt. Onweer. Weinig verandering in tempe ratuur. Utrecht, 7 Mei 10.52 vm. SCHEEPVAART. 6 Mei is Lobith gepasseerd Woutima Adriana, Leeuwenstein Hoofdplaat. Land- en Tuinbouw. liet bereiden van Perevoeder. m. Nu worden de randen met een zeis of ander snij werktuig, effen en loodrecht afgesneden, de afval gelijkmatig en vlak over den hoop verdeeld en dan nogmaals zorg vuldig aangetreden. Reeds den volgenden dag of naar omstandigheden den tweeden dag daarna, kan tot een bedekking met aarde, ter hoogte van 60 a 70 c.M. worden overgegaan, waar bij het aanbeveling verdient, de buitenranden geheel of gedeelte lijk met graszoden of iets derge lijks op te zetten. Over 't alge meen mag men aannemen, dat de belasting met aarde zwaarder moet zijn, als de plantenmassa meer grofstengelig en droog, lichter als die meer zacht, week en sappig is. Hiermede is het werk ge daan en de meerjarige ervaring heeft ons geleerd, dat de waar borgen voldoende zijn, om te mo gen verwachten, dat er zich na verloop van eenige weken een voeder zal hebben samengesteld, wel niet altijd van precies gelij ke hoedanigheid en kleur, maar dan toch zóó, dat het met graag te door het vee opgenomen wordt en aan de eischen van goed pers- voer, dat aangenaam, min of meer aromatisch riekt en waarbij men de geelgroen geworden planten nog in haar geheel in de massa ziet liggen, in allen deele vol doet. Bij het aansnijden van den hoop, kan de aardbedekking gemakke- kelijk, volkomen en zonder noe menswaardig verlies van de com pact geworden massa worden af genomen. Aanbeveling verdient het den hoop bij reepen af te snijden. Door de ruime toetreding van lucht gaat ultjjd een deel van het voeder aan de kanten verloren, maar als alle voorzorgen in acht genomen zijn, dan zal het verlies slechts een betrekkelijk klein ge deelte in verhouding tot het geheel vertegenwoordigen. Die afval ziet er uit als vergane stalmest en laat zich gemakkelijk met een scherp voorwerp verwijderen. 't Ligt voor de hand, dat niet alle planten als persvoeder een even hooge gebruikswaarde bezit ten. Zoo zal flink uitgegroeide stoppelklaver beter voldoen dan oud geworden gras, 2e snede kla ver of het loof van knollen en bieten. Vermenging van bieten- loof met klaver, gras of desnoods met wat kaf is zeer aan te beve len dit belet het binnendringen van lucht en vermindert het uit persen van vochten uit de veel waterhoudende planten. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensd. 8 Mei 3.20 3.53 Donderd 9 4.09 4.33 Vrijdag 10 4.56 5.20 Ei aiulelsbericlilen. Rotterdam 6 Mei Nieuwe Zeeuwsche en Ylaamsche Tarwe, puike f 5.00 a f6.75, oude f 7.00 a f 7.50, Rogge f 4.25 a f 5.25. Gerst f 4.30 a f 5.20, Ha ver f 2.50 a f 3.75. Bruine boo- nen f 5.00 a f 7.50, witte f 8.50 a f II.50. Kookerwten f 7 50 a f 9.25, Voererwten f 6.50 a f 7.25 Koolz. f af puike soort f 0.00 af—. Zeeuwsche Aardappelen ƒ4.00 a ƒ4.20 de H. L. V eemarkt. Koeien le qual. 31 c. 2e qual. 28 c. 3e qual. 25 c. Ossen le 31 c. 2e 27, 3e 25 c. Stieren le 2,7 2e 24, 3e 22 c. Kalveren le 45, 2e 40, 3e 35 c. Schapen le 32, 2e 22 c. Lamm, le 33, 2e 26, 3e 22 ct. Varkens le 24, 2e 23, 3e 21 ct., alles berekend per halve K.G. Koers van het geld. Pelgië 100 fr. f 47.425 a f 47.85 Eng. 1 pd. St. f 11.935 a f 12.055 N.-Amerika 1 Dollar f 2.44. De ondergeteekenae brengt bij deze zij nen hiirtelijken dank aan zijne medelandbouwers die zoo welwil lend waren om hem, tijdens de ziekte zijner paarden behulpzaam te zijn bg zijne landbouw werk zaamheden. IJzendijke Oranjepolder. J. DHONT, Landbouwer. Onzuiver water is oorzaak van vele ziekten Drink daarom steeds VAN DEN BERG'S chemisch zuiver, bacte riën vrp Selters of Sodawater op Syphons. Steeds fnsch voorhanden in de Aardenbnrgsche Minenial- waterfabrlek van De ondergeteekende maakt bekend, dat hp de zaak in gedreven door J. Lkknhoüts, voor eigen rekening zal voortzetten, waartoe hp zich minzaam in de gunst van het geachte publiek aan beveelt. J. DE LE LIJS-Puovoo't. Groede, 2 Mei 1901. Repareeren, politoeren en boenen vim Aanbevelend, HE BREE, Breskens. Lenc mooie Collectie als .- VICHY CELESTINS, CARLS- BADER, SPRüDEL, EMS KRAENCHEN, VICTORIA OBERLAHNSTEIN, FRANS JO- ZEF en APENTA RITTER- WATER. Steeds in versche vulling voor handen bij J. VAN DEN BERG Hzn. De Notaris II. G. Ilammacber te Groede is voornemens om op des namiddags te 2 ure ten ver zoeke van en op de hofstede be woond door Mej. de Weduwe P, J. AARNOUTSE, in de gemeente Groede, nabp het dorp in het openbaar te verkoopen 1 zeem Merriepaard, oud 14 jaar met veulen, 1 zwart dito, oud 13 jaar, 1 zeem dito, oud 3 jaar, 1 bruin dito, oud 1 jaar, 3 Melkkoeien, een 2-jarig be- kalfde Vaars, 3 1-jarige Vaar zen, 1 dito Os, 1 dito Stier, 1 Stierkalf, 1 Vaarskalf, 1 Melk- sebaap, 2 Zeugvar- kens met biggen, 2J dito dik van biggen, 1 Karnhond 80 Kippen, 5 Eenden, 2 Gan zen, 3 Kalkoenen 1 Huifwagen, 1 nieuwe Men- wagen met ijzeren as, 1 Men- wagen, 1 Driewielskar met pze- ren as, 1 Wale Ploeg, 1 Sacks- ploeg, 1 kleine Ploeg, 5 Eggen in soort, Karn met toebehooren, Koelvaten, Tobben en Emmers, 1 Bascule met gewichten, 4 Graanzeeften, 4 Kisten, Schop pen, Rieken en Vorkefl en wat meer zal worden geveild. ZEGT HET VOORT. Gebrs. EKASÜMITS. 'roede.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 3