Transvaal. Binnenland Gemengd. Er wordt inderdaad veel slecht brood gegeten, dat heusch niet duurder behoeft te worden ge maakt, terwijl de heerlijke aard vrucht, die des middags dampen de op de tafel wordt gebracht, lang zoo algemeenjniet meer op die titelatuur aanspraak kan makeu dan vroeger, want ook onder deze komen er voor afgescheiden van welke soort wier smaak het niet meer halen kan bij die van vroeger. We hebben wel eens hooren mompelen, dat de nieuwe wijze van bemesting,van nadeeligen in vloed is op de innerlijke waarde van de vrucht, en de minder aan gename sn>aak aan brood van in- landsch koren, alsmede die van de aardappelen, in normale omstan digheden, dat het gewas goed ge lukt, zich niet voordoet bij na tuurlijk gewonnen vrucht, nl. die welker groei en ontwikkeling niet door kunstmiddelen is bevorderd. Zou in deze bewering waarheid kunnen liggen, of zou de fantasie van vakmenschen, die een voor oordeel tegen de nieuwe richting hebben, hen te veel vrij spel ge laten hebben (Slot volgt.) De «Magdeb. Ztg." heeft we der een telegram uit Londen, waarin van ongunstige tijdingen uit Zuid-Afrika wordt gewaagd. Blijkbaar doelt dit telegram op de concentratie der Boeren in het Westen van Transvaal onder De la Rey. De Britten beweren wel, dat zij hem op 25 Maart al zijn kanonnen hebben afgenomen, doch de verliezenlijsten sedert dien tijd doen vermoeden dat dit bericht Want dat gezicht heb ik onthou den, als iets buitengewoons. U zal dat ook gedacht hebben. Ik herkende hem in een seconde, me neer hoewel het bijkans donker was en ik hem maar ééns in mijn heele leven heb gezien. Maar wien heb je dan her kend vraagde sir George. Wij behoeven toch voor elkaar niet te veinzen dat zou niet kunnen ook God helpe haar, voegde hij er als in een droom bij. Meneer meent miss Clara Dan zie ik, dat u hem ook herkend heeft. Ja, Thomson, antwoordde sir George, die begreep, dat looche nen hier toch niet zoude baten. Ik herkende hem oogenblikke- lijk. Hij was misschien de eeni- ge mensch op de wereld, behalve de arme Maurits, die wist, waar toe wij hier waren en nu begreep ik zijne gangen, die, zooals Clara mij schreef, zeer geheimzinnig wa ren. vervolgd.) euphaiuistisch gesproken, onjuist was. De Engelsche berichten hebben altijd nog eenige gebreken. Zoo seint Central News uit Standerton: De colonne onder generaal Col- ville volbracht Zondagnacht bij maanlicht een uitstekend geslaag de expeditie. Het doel van de expeditie was een laager, dat door commandant Hans Botha tusschen Standerton en Heidelberg was op gericht. De Engelsche troepen trokken met groote snelheid op en kwa men tot nabij het laager. De dikke mist hielp hen onge merkt voorbij de voorposten te komen. Het laager werd bestormd en genomen op de punt van de bajonetde Boeren vluchtten, al les achterlatend. Een aantal doo- den en gewonden werden gevon den. Aan Engelsche zijde waren vele verliezen, waaronder vier doo- den. Nu kan men uit die vele ver liezen opmaken hoe groot de ver warring bij de Boeren was. Een bericht uit het W. moet ook niet heelemaal juist wezen, want eenige dagen geleden werd gemeld, dat De la Rey zijn stel ling bij Hartebeestfontein had ontruimd. De tijding, dat het verzet in de Kaapkolonie toeneemt, moet, vol gens het Berl. Tblt. rechtstreeksch afkomstig zijn van niemand min der dan van Cecil Rhodes. Deze zou aan Chamberlain geseind heb ben, dat de toestand eiken dag erger werd. Zeker is, dat in de Kaapkolonie de Boeren zich blijven roeren. Malan nam Donderdag weer een patrouille van de Diamond Field Horse gevangen, na een ge vecht, waarbij een officier gewond en bijna alle paarden doodgescho ten waren. Het heet dat Scobell de Britten naderhand verloste. Bij de terechtstellingen van re bellen te Dordrecht is aan 370 personen het kiesrecht ontnomen. Generaal Dartnell, Kitchener's rechterhand, heeft zijn bevel neder- gelegd en is naar Pietermaritz- burg in Natal gezonden. Het door de Tweede Kamer aangenomen amendement van de heeren den Hertog c. s. op het ontwerp tot wijziging van de schoolwet slaat terug op gehuw de onderwijzers, die den 28-jari- gen leeftijd hebben bereikt. Gisteren is de wandelpier, waarnaar door de vrienden van Scheveningen, zoo lang reikhalzend werd uitgezien, geopend. Tientallen van jaren zijn noodig geweest om de eerste badplaats van ons land deze aantrekkelijk heid voor de bezoekers te doen deelachtig worden en Schevenin gen ook daardoor een waardige plaats te doen innemen onder de balneologisclie stations van het Europeesche vasteland. Tot voor weinige jaren was 't steeds de visscherij die als beletsel gold voor deze schier onmisbare aantrekke lijkheid voor iedere moderne bad plaats. De toestanden zijn veran derd de strandmuur en de toe komstige visschershaven hebben den aanleg van het wandelhoofd mogelijk gemaakt. Te 2 uur had de plechtige ope ning plaats door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Prins Hendrik, die door zijn adjudant, kapitein jhr. Van Such- telen van de Haere, vergezeld was en in burgerlijke kleeding ver scheen, werd bij zijn komst luide door het publiek toegejuicht. Bij de entree werd Z. K. H. ontvangen door het bestuur van de Maatschappij «Wandelhoofd". De commissie begeleidde den Vorstelijken bezoeker over het plankier rechtstreeksch naar het feestgebouw, dat aan de achterzij de werd binnengetreden. Uit de lichtgeel gestoffeerde ele gant met bloemen en wapens ver sierde loge verscheen de Prins, eerbiedig door de genoodigden be groet, terstond in de zaal, onder de accoorden van het «Wilhelmus" door de Kon. Mil. Kapel uitge voerd. Toen de muziek zweeg, nam de heer Uijtenhove het woord en sprak Z. K. H. toe. De Prins, die de aanspraak staande aanhoorde, sprak daarop met een welluidende stem, duide lijk in de geheele zaal hoorbaar en op een wijze die duidelijk toon de, met hoe groote voorliefde én ijver hij zich reeds onze taal heeft eigengemaakt, de volgende woor den «Mijnheer de President-Com missaris «Het is mij aangenaam door het bestuur te zijn verzocht om dit wandelhoofd te openen en aan dit kunstwerk een naam te geven. Het schenkt mij toch de gele genheid om mijn levendige be langstelling te toonen in alles wat door handel, industrie en onder nemingsgeest wordt voortgebracht en zeer zeker in dit werk, dat strekt tot verhooging van den bloei der badplaats Scheveningen en daardoor ook tot dien van de Ko ninklijke residentie. Gaarne voldoe ik aan uw ver zoek om aan dit wandelhoofd een naam te schenken. Ik heb daartoe mijn keuze ge vestigd op dien naam die den schoonsten klank heeft in ons va derland, dien van Koningin Wilhelmina. Ik verklaar liet Wandelhoofd Koningin Wilhelmina te zijn ge opend." Bij 't vernemen van den naam, door Z. K. H aan het wandel hoofd gegeven, gingen luide bra vo's op. Na zijn toespraak groette de Prins naar alle zijden en daarop maakte hij, nadat hem in de loge de eerewijn was aangeboden, een wandeling naar de aanlegplaats. Het bezoek duurde ruim een half uur. Vóór 's Prinsen terugkeer naar Het Loo maakte Z. K. H. nog een rijtoer door de stad en omstre ken. URIvSKENS, 7 Mei 11101. De ontvangsten van de Stoom tram-maatschappij Breskens-Mal- deghem bedroegen gedurende de maand April 1901 ƒ7504.52 en in die maand 1900 ƒ7070.245. Sedert 1 Jan. 1901 is ontvan gen ƒ23.103.96 en in dat tijdvak 1900 /24-083.89«. Vrijdagnamiddag is in het kanaal door Zuid-Beveland nabij Hansweert een Duitsch barkschip in aanraking geweest met een aakschip naar Brussel bestemd. De grindschepen Royers 3 en 5 met bestemming naar Breskeus hebben door deze aanvaring eeni ge schade bekomeD. Zaterdagmorgen heeft men het achterschip van de nabij Vlis- singen gezonken stoomboot »Tay" door middel van dynamiet laten springen. De uitvoer van vee naar België heeft in het tijdvak van 1 tot er. met 15 April bedragen 2840 runderen, 78 varkens, 1715 schapen en 1129 lammeren, to taal 5762 stuks vee. De Lib. Kiesvereeniging «Algemeen Belang" te Vlissingen, stelde een candidaat voor de Pro vinciale Staten in dat district de heer A. A. A. E. Gewin in de plaats van het aftredend lid de heer P. J. Siegers, tevens lid van het Gedeputeerd College. De beide overige aftredende li berale leden, de heeren C. L. van Woelderen en C. J. J. A. van Teijlingen, werden andermaal ge- candideerd. De Vrijz. Kiesver. Algemeen Belang te Vlissingen stelde met alg. stemmen tot voorloopig can didaat voor de Tweede Kamer in het district Middelburg, den heer Arie Smit, oud-burgemeester van Vlissingen en oud-lid der Kamer. De heer P. K. P. J. van Sloten vroeger burgemeester van Hoofdplaat, thans van de gemeen te Zaandijk is benoemd tot bur gemeester van Schoonhoven. De kommiezen V. A. van Aerde en C. Bunt te Aardenburg en R. de Boer te Eede zijn, te rekenen van af 1 dezer, bevorderd van de 4e naar de 3e klasse. Te Zierikzee is tot lid der Prov. Staten gekozen de heer C. J. Hocke Hoogenboom (lib.) met 1078 stemmen. De heer C. J. Boogerd (antirev.) verkreeg 976 stemmen. De heer B. I. Zonnevijlle te Oostburg behaalde gisteren te Middelburg de akte als onderwij zer. In de Staatscourant zijn o. m. opgenomen de gewijzigde sta tuten van het muziekgezelschap «Apollo" te Sluis. Cadzaud, 3 Mei Ten overstaan van notaris Hammacher te Groede had heden de veiling plaats van het woonhuis, bewoond geweest door wijlen den heer J. van Pee- nen. Kooper werd de heer H. Tous- saint alhier voor ƒ1120. Groede. Zaterdag had tusschen een tweetal jongens een vechtpar tij plaats, waarbij een hunner een vrij ernstige hoofdwonde opliep, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door een barbaarsche hand is in den nacht van 1 op 2 Mei een onnoozel lam, dat in een wei de liep en toebehoorde aan G. Foonstra te Dantumadeel de tong uit den bek gesneden. 't Arme dier lag des morgens dood in het land. De justitie is onvermoeid bezig om den boosaardigen onverlaat op te sporen. Onder Lisse is de weduwe v. d. Vlugt, in de vroegte, ter wijl haar zoon met melken bezig was te water geraakt en verdron ken. Op het oogenblik dat een kooi met 12 werklieden in de mijn Flénu te Bergen naar boven ging, raakte een enorm blok steen loshet viel op de kooi en dood de 9 werklieden, de anderen wer den zwaar gekwetst. -Vrijdagmorgen is in het Haagsche Bosch in een hollen boom een hond gevonden met zes jongen. Moeder en kinderen zijn naar den Boschwachter gebrachtwaar ze verpleegd worden. Ten gevolge van de niet te verkrijgen overeenstemming ten opzichte van het ontwerp kanalen wet zijn uit het Duitsche minis terie een drietal ministers getre den, die van financiën, landbouw en handel. Het ziet er in Engeland eenigs- zins naargeestig uit met de kolen- industrie. Door de ontzettend hooge opvoering der belastingen, is er een gisting ontstaan onder de mijnwerkers, die met eene werk staking op groote schaal dreigen.

Breskensche Courant | 1901 | | pagina 2